Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Avalokitešvara

Avalokitešvara

Avalokitešvara (skr. अवलोकितेश्वर, liet. „Stebintis viešpats“) – budistinė dievybė, atjautos idealą įkūnijanti Bodhisatva (budizmo koncepcija, žmogus, atsisakęs nirvanos ir pasirinkęs savo išmintimi padėti kitiems pasiekti nušvitimą), dar kitaip vadinama dangiškuoju Buda. Avalokitešvaros kultas kilo Indijoje, kuomet kinų piligrimai aprašė jo garbinimą Indijoje V-VII a. Vėliau paplito Kinijoje, Tibete bei tarp teravados budistų Šri Lankoje, Mianmare, Kambodžoje.

Kinijoje ji vadinama Guanyin (kin. 觀音 guānyīn), Japonijoje – Kannon (jap. 観音), Korėjoje – Gwaneum (kor. 관음), Tibete – Čenrezig (tib. སྤྱན་རས་གཟིགས), o vietnamietiškai – kaip Quan Am.

Vaizdavimas
Avalokitešvara apsireiškia įvairiomis formomis ir pavidalais. Dažniausiai pasitaikantis vaizdavimo būdas – baltos spalvos dievybė su 4 arba su 1000 rankų, kurių kiekvienos delną puošia akis. Didelis akių skaičius simbolizuoja gebėjimą vienu metu pamatyti žmonių kančias, o didelė rankų gausa – galią padėti tiems, kurie kreipiasi pagalbos. Ji gali būti vaizduojama tiek vyriškos, tiek moteriškos kilmės (Tibeto laisvės rėmimo grupė 2013). Siejama su sąmoningu, dvasiniu gailestingumu, meile ir atjauta kiekvienai gyvai būtybei. Gali apsaugoti nuo laivo sudužimo, ugnies, žudikų, plėšikų bei laukinių žvėrių. Laikoma keturių pasaulių, kurie yra tikroji visata, kūrėja (Encyclopedia Britannica).

Pavyzdžiai
Indijoje Avalokitešvara buvo vaizduojama kaip gražus ir jaunas princas, o kartais vizualiai supanašėdavo su induizmo dievybe Šiva. Tibeto budizme ji turėdavo tūkstantį rankų ir kiekvienoje iš jų turėdavo po akį, kurios funkcija – pamatyti kenčiančius žmones ir jiems padėti. Kinijoje Avalokitešvara dažnai vaizduojama kaip baltą rūbą dėvinti moteris, rankose laikanti vaiką. Atlieka motinos – globotojos vaidmenį. Avalokitešvara išpažįstama ir Šri Lankoje, Indonezijoje bei kituose regionuose, laikoma viena labiausiai budizmo meną įkvepiančia dievybe (BuddhaNet).

Avalokitešvaros mantra
Šešių garsinių skiemenų seka „om mani padhme hum“ („om, brangakmeni, esąs lotoso žiede, hūm“) yra laikoma Avalokitešvaros mantra. Ja išreiškiamas visa apimantis susiliejimas su visomis gyvomis būtybėmis. Kiekvienas skiemuo simbolizuoja atskirą spalvą bei vieną iš šešių pasaulių ir vaduoja jų gyventojus. Mantra išreiškia nenuilstančią galią padėti, matant vargus bei tamsą (Wolmer 2012)

Egzistuoja padavimas apie vieno budisto šventiko žmoną, kuri buvo tyli ir nepastebima moteriškė. Po jos mirties, kambario sienos pradėjo skleisti garsą, primenantį mantros „om mani padhme hum“ vibraciją. Galiausiai išaiškėjo, jog šiuos žodžius ji nuolatos kartodavo būdama namuose, kurie liko sienose ir po jos mirties ėmė gausti lyg bičių avilys. Manoma, jog būtent ši mantra yra taikiausia ir geriausiai malšinanti aršumą bei taikliausiai atspindinti budizmą kaip taikią religiją bei filosofiją (Wolmer 2012).

Avalokitešvaros mandala
Avalokitešvaros simboline buveine, būstu laikoma mandala. Jos gali būti įvairios: tapomos ant drobės, piešiamos šventyklose ant sienų, lubų, grindų ar tiesiog braižomos ant žemės. Pasirenkamos ir nevienodos naudojimo medžiagos: akmuo, medis, metalas, smėlis ar grūdai. Kiekvienas mandalos elementas (spalva, ornamentas, atskira detalė) turi savo prasmę ir paskirtį, o bendras piešinys kuriamas pagal griežtą kanoną. Visos daromos pagal vieną principą, kai trys ar keturi koncentriški žiedai juosia nežemišką dievybės buveinę, kuri yra įsivaizduojamo kosminio Meru kalno viršūnėje. Išorinis koncentrinis mandalos žiedas apsaugo nuo pašalinių ir simbolizuoja penkis kosminius elementus: žemę, vandenį, ugnį, orą ir erdvę. Manoma, kad Avalokitešvaros mandalos kūrimas bei meditacinės praktikos skleidžia harmoniją bei taiką (Tibeto laisvės rėmimo grupė 2013).

Naudota literatūra:
BuddhaNet, 2016. Dharma Data, [internete] rasta: <http://buddhanet.net/e-learning/dharmadata/fdd27.htm> žiūrėta: [2016-04-27].
Petruoka, Edmundas. 2016. Avalokitešvaros mantra, [blogas] rasta: http://petruoka.blogspot.lt/2011/01/avalokitesvaros-mantra.html, žiūrėta: [2016-04-29].
Encyclopedia Britannica, 2016. Avalokiteshvara [internete] rasta: <http://www.britannica.com/topic/Avalokiteshvara> žiūrėta: [2016-04-29].
Foundations of Buddhism. 2016. Avalokitesvara – the bodhisattva of compassion [internete] rasta: <http://cubuddhism.pbworks.com/w/page/24936491/Avalokite%C5%9Bvara-%20The%20Bodhisattva%20of%20Compassion> žiūrėta: [2016-05-02] Tibeto laisvės rėmimo grupė, [internete] rasta: <http://www.freetibet.lt/?p=1281> žiūrėta: [2016-04-28].
Wildmind buddhist meditation. 2016. Avalokitesvara [internete] rasta: <http://www.wildmind.org/mantras/figures/avalokitesvara, žiūrėta: [2016-04-27].

2 votes