Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Akateko

Akateko

Akateko (jap. あかてこ, akateko, liet. “raudona vaiko ranka”) yra japonų mitologinė būtybė, vaiduoklis, priskiriamas jokajų (jap. 妖怪, Yōkai) kategorijai (ARJung, 2018).

Vaizdavimas

Šis vaiduoklis, atrodantis kaip raudona vaiko ranka kabanti medyje, gyvena japoninės gledicijos medžiuose (jap. カワラフジ, Kawarafuji). Akateko nukrenta, kai pro juos praeina žmonės. Be to, kad joms nukrentant sukelia šiurpią staigmeną, staiga pasirodydamas kaip raudono bekūnio vaiko ranka, nėra žinoma, kad ši būtybė darytų daug žalos (ARJung, 2018).

Būtybės elgsena

Akateko nėra žinomi kaip kenkiantys žmonėms, tačiau jie maitinasi stipriomis žmonių emocijomis bei ypatingai jaučia baimę. Jie gali maitintis ir kitomis emocijomis, tokiomis kaip meilė, tačiau išdaigos ir staigūs išsišokimai yra mėgiami labiau.

Šie padarai yra greiti, judrūs ir moka greitai pasislėpti, tačiau nusileidę ant žemės yra labai pažeidžiami – tuomet atsiranda pavojus būti sutraiškytam einančių žmonių, todėl dažniausiai lieka savo pasirinktuose medžiuose. Tikėtina, jog akateko yra kūdikių, kurie mirė itin skaudžiomis mirtimis, dvasios, kurios įgavo raudonos rankos pavidalą (Chaotic Myth Boy, 2017).

Būtybės kilmė

Akateko kilmė paprastai nurodoma kaip konkretus medis augantis priešais pradinę mokyklą Hačinohės (jap. 八戸市, Hachinohe-shi) mieste Aomorio prefektūroje (jap. 青森県市, Aomori-ken). Yra ir vietinių versijų Fukušimos (jap. 福島県, Fukushima-ken) ir Kagavos (jap. 香川県, Kagawa-ken) prefektūrose (Yokai.com, 2020).

Yokai.com (2020) teigiama, jog yra manoma, kad šiose prefektūrose akateko veikia kartu su kitu jokajumi, vadinamu aka aši (jap. あかあし, Aka-ashi). Pastarieji griebia einantiems žmonėms už kojų, taip išgasdindami juos bei nuversdami.

Kai kurie žmonės matė po akateko medžiu stovinčią gražią 17 ar 18 metų merginą. Ją pamačiusiuosius iš karto užklumpa galinga karštinė. Neaišku, kokius santykius ji sieja su akateko, ar ji yra to paties apsireiškimo ar visiškai kitos dvasios dalis.

Naudota literatūra

  1. ARJung, 2018. Mythical Creature, “the Akateko,”, arjungwriter.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2021m. spalio 28 d.].
  2. Chaotic Myth Boy, 2017. Akateko.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2021m. spalio 29 d.].
  3. Yokai.com, 2020. Akateko. Yokai.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2021m. spalio 28 d.].
1 vote