Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Mahakala

Mahakala

Mahakala (skr. महाकाल, Mahākāla, liet. „didysis juodasis“, „didysis tamsusis“) – viena iš dievybių sergėtojų budizmo, induizmo ir sikhizmo religijose. Ji užima svarbią vietą tantrinio (ezoterinio) budizmo atmainose.

Japonijoje, Mahakalos kultas yra itin populiarus. Šioje šalyje minima dievybė yra žinoma Daikokuteno (jap. 大黑天, Daikoku-ten) vardu. Ji yra garbinama kaip vienas iš septynių laimės dievų. Tibeto budizme ši dievybė yra geriau žinoma Nagpo Chenpo (tib. ནག་པོ་ཆེན་པོ།) vardu.

Pagrindinės šios dievybės funkcijos yra išminties ir tvarkos saugojimas, kliūčių, trukdančių laimei pasiekti, naikinimas. Jis taip pat žinomas kaip griovimo, galios ir laiko dievas. Martandabhairava Tantra tekste apie Mahakalą yra rašoma: „Šlovė Tau, mokslo žvaigžde, <…> Šlovė Tau, tamsusis spinduly, <…> Šlovė Tau, laikančiam laiką…“. Šios dievybės svarbą rodo ir tai, kad tekste ji yra tapatinama su pačiu Šiva (Magee n.d.).

Simbolizmas yra viena svarbiausių priemonių, padedančių reikšti idėjas mitologijoje. Tai gali būti skaičiai, spalvos, tam tikri objektai ir panašiai. Visos budizmo dievybės pasižymi detalių ir simbolių gausa, kurie ir padeda sukurti būtybių paveikslus.

Mahakalos kūno spalva yra dažniausiai juoda arba tamsiai mėlyna. Šis akcentas yra būdingas visoms dharmapala (teisingumo sergėtojų) rūšies dievybėms. Mahakala yra viena iš aštuonių stipriausių dharmapala, kurios sudaro grupę, vadinamą „Aštuoni baisieji“. Šios baimę keliančios dievybių formos yra nušvitusių budų apsireiškimai, kuriais siekiama pamokyti ir transformuoti pasaulį.

Mahakalos galva yra visada papuošta penkiomis kaukolėmis. Jos simbolizuoja penkias ydas (pyktį, geismą, išdidumą, pavydą bei neišprusimą), kurios buvo transformuotos į dorybes, taip suteikiant dievybei visišką išmintį. Mahakalai ant kaklo taip pat kabo penkiasdešimties kaukolių vėrinys, vadinamas Mundamala (skr. मुण्डमाला, muṇḍamālā) (Rinpoche 2006). Šis papuošalas turi keletą reikšmių ir simbolizuoja: 1) dievybės galią; 2) nepavaldumą laikui ir mirčiai; 3) tarnystę gėrio vardan (Lama 1992).

Mahakala yra dažnai vaizduojama su daugybe rankų. Ši dievybė turi ne vieną apsireiškimo formą, o tai kartu nulemia ir rankų skaičiaus (2, 4, 6, 8, 12 arba 16) kiekį. Vis dėlto, dažniausiai yra sutinkamas šešiarankio Mahakalos vaizdinys. Šešetas simbolizuoja šešias tobulybes ir yra meditacijos, išminties, dorovingumo, kantrumo, dosnumo ir darbštumo simbolis. Vienoje rankoje ši dievybė laiko peilį, kuriuo naikina kliūtis ir prisirišimą prie savojo ego, t.y. žemiškojo pasaulio troškimų, o kitoje – dubenėlį su krauju, kuris simbolizuoja piktųjų pavergimą (Trainor 2004). Taip pat, Mahakala su savimi turi trišakį arba ietį, kuri padeda transformuoti neišprusimą, išdidumą ir pyktį – tris nuodėmes, kurios yra laikomos visų kančių šaltiniu (Lama 1992). Pagrindinės dievybės rankos yra laikomos lotoso padėtyje, simbolizuojančioje tyrumą.

Bėgant amžiams, dievybės rolė kito, ji įgavo skirtingas reikšmes. Pavyzdžiui Japonijoje, XIV a. dokumentuose buvo aprašytas juodosios magijos ritualas, kuris neva padėdavo jį atlikusiems žmonėms tapti turtingiems. Atliekant šaltiniuose aprašytą ritualą, pirmiausia ant akmens reikėdavo užrašyti sanskrito raidę „ma“ ir po to tūkstantį kartų kartoti Mahakalos mantrą. Atlikus šiuos veiksmus ir sulaukus vidurnakčio šį akmenį reikėdavo mesti į turtingo žmogaus namus ir tikėtis, kad vėliau šie turtai atkeliaus į akmenį metusiojo namus (Chaudhuri 2003).

Naudota literatūra

  1. Chaudhuri, S., K. 2003. Hindu Gods and Godesses of Japan, Vedams eBooks.
  2. Lama, L., 1992. „Legend of Mahakala“, Buddhist Himalaya: A Journal of Nagarjuna Institute of Exact Methods, 4 (1; 2). Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2018 m. balandžio 28 d.].
  3. Magee, M. Shri Mahakala Deva. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2018 m. balandžio 28 d.].
  4. Rinpoche, T., T. 2006. Faces of Enlightment, Kechara Media & Publications: Selangor.
  5. Trainor, K., 2004. Buddhism: the illustrated guide, Oxford University Press.

Redagavo Andrius Bimbiras

0 votes