Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Džiubokko

Džiubokko

Džiubokko (jap.  樹木子, Jubokko) – tai medžio pavidalo japonų mitologinė būtybė, kuri prieš tapdama jokajumi (jap. 妖怪, Yōkai) buvo paprastu medžiu. Ši mitologinė būtybė yra sutinkama karų bei mūšių vietose, taip pat ir vietose, kuriose esą įvykę masinės mirtys. Šių būtybių mitybą sudaro kraujas.

Džiubokko išvaizda ir elgesys

Džiubokko galima sutikti vietose, kuriose esą mirę begalės žmonių, kur žemė „permirkusi“ krauju. Iš pirmo žvilgsnio, šios mitinės būtybės, kaip ir kita Japonijos mitologinė būtybė – kodama  (jap. 木霊, 木魂, 木魅, Kodama),  niekuo nesiskiria nuo paprastų medžių. Tik gerai įsižiūrėjus, galima pastebėti šio „medžio“ keistai atrodančias „šakas“ ar aplink jį po žeme tūnančius kalnus mirusiųjų griaučių. Tai iš tolo pastebi retas netoli šių būtybių užklydęs asmuo.

Tačiau, priėjus arčiau, net jei pavyksta pastebėti šiuos bruožus, pabėgti jau yra per vėlu, kadangi džiubokko puola iš karto, vos tik patekus į jų pasiekiamumo zoną. Džiubokko aukas pagriebia ilgomis į pirštus panašiomis šakomis. Tada į vamzdelius panašios šakelės perduria aukos odą ir išsiurbią visą jos turimą kraują. Aukos kūnui praradus kraują, likę organai bei oda  tampa maisto šaltiniu paukščiams, vabzdžiams bei kitiems gyvūnams. Po viso to, lieka tik griaučiai, kuriuos tik priėjus arčiau pamatysi ir tapsi sekančia šios būtybės auka.

Džiubokko kilmė

Šios keistos būtybės kilo iš paprastų medžių, kurie mūšių (ar panašių įvykių) metu šaknimis sugėrė didžiulius kiekius žuvusiųjų kraujo, kas pavertė juos jokajais. Dėl tokios kilmės jų pagrindinis troškimas bei maisto šaltinis yra kraujas. Taip pat, yra sakoma, jog pavykus perpjauti šio medžio kamieną, jis ima kraujuoti tikru krauju, kaip gyva būtybė. Šiuo bruožu dalijasi jai gimininga mitinė būtybė Kodama. Kraujavimas tęsiasi neilgai, kadangi džiubokko ima gyti neįtikėtinu greičiu ir galiausiai vis tiek sugeba įveikti asmenį, kuris sugebėjo ją sužeisti ir paversti jį maistu. Tuo džiubokko ir skiriasi nuo Kodamos, kadangi sužeista Kodama savo priešus prakeikia.

Džiuboko atsiradimas

Folkloristai, kaip kad Kunio Janagita (jap. 柳田 國男, Yanagita Kunio), kuris parašė knygą „Yokai Stories“, teigia jog nėra jokio jokajaus, kuris galėtų būti džiubokko pradininku. Taip pat, ekspertų grupė To Gakkai (jap. と学会, to gakkai), kuriai atstovauja folkloristai, kaip Natsuhiko Kyogoku  (jap. 京極 夏彦, Kyōgoku Natsuhiko), teigia, jog medis jokajus nėra niekur minimas folklore ir teorizuoja, jog ši būtybė buvo sukurta mangų autoriaus Shigeru Mizuki  (水木 しげる, Mizuki Shigeru).

Naudoti šaltiniai ir literatūra:

  1. Yokai.com, 2021. Jubokko. Yokai.com [internete] Prieiga per internetą <https://yokai.com/JUBOKKO/> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 5 d.].
  2. Meyer, M., 2009. A-Yokai-A-Day: Jubokko. Matthew Meyer [internete] Prieiga per internetą: <https://matthewmeyer.net/blog/2009/10/13/a-yokai-a-day-jubokko/> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 5 d.].
  3. Mythology & Folklore, 2015. What is the origin of the Japanese Kodama? Mythology & Folklore [internete] 2015 gegužės 15 d. Mythology & Folklore Stack Exchange. Prieiga per internetą: <https://mythology.stackexchange.com/questions/644/what-is-the-origin-of-the-japanese-kodama> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 5 d.].
  4. Murakami K., 2000. Youkai Encyclopedia. Mainichi Shinbunsha.
  5. Precision Tree & Landscape LLC, 2015. Vampire Trees – The Bloodsucking Jubokko of Japan. Precision Tree and landscape [internete] 2016 m. spalio 13 d. Prieiga per internetą: <https://precisiontreeandlandscape.com/2015/10/13/vampire-trees/> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 5 d.].
0 votes