Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Širakamio kalnai

Širakamio kalnai

Širakamio kalnai (jap. 白神山地 Shirakami sanchi, liet. „baltojo dievo kalnai“) yra vienas iš UNESCO organizacijos saugomų pasaulio objektų Japonijoje. Objektas yra Honšiū salos šiaurinėje dalyje, Aomori ir Akitos prefektūroje. Teritorija užima 16,939 ha ploto ir į saugomus paveldo sąrašus buvo įtraukta 1993 metais (UNESCO World Heritage list).

Širakamio kalnyno kraštovaizdis

Trečdalį Širakamio kalnyno teritorijos užima pirmasis, dar išlikęs, lapuočių miškas Rytų Azijoje. Šiauriniuose šlaituose miškas užima didelę teritoriją ir gyvuoja jau daugiau nei dvylika tūkstančių metų. Visas kalnynas yra įsikūręs palei Japonijos jūrą, šiaurinėje Honšiū salos dalyje (本州 Honshū), 100-1243 m. virš jūros lygio.

Miškas turi savitą augaliją, kuri primena prieš paskutinį ledynmetį buvusią gamtą. Daugelyje žemynų lapuočių miškų plėtimąsi nuo ašigalio į Pietus sustabdė kalnų grandinės ir augalija supapraštėjo, tuo tarpu Japonijoje miškai išlaikė augalijos įvairovę. Taip buvo išsaugotas miško išskirtinumas su sudėtingesne gamtine struktūra, išlikusia paskutinio ledynmečio periodo metu (UNESCO World Heritage list).

Širakamio kalnyno miškas

Dėl didelio užimamo ploto, Širakamio kalnyno miškai sudaro gilius labirintus kalno viršūnėje ir stačiose kalvose. Didelė dalis viso ploto net nėra ištirta. Dauguma vietų nėra net prieinamos. Teritorijoje galima aptikti nemažą dalį retų Rytų Azijos augalų, kurie yra įtraukti į saugomos Japonijos augmenijos sąrašą. Šis miškas Japonijoje ir visoje Azijoje yra vienas iš labiausiai saugomų teritorijų, kur draudžiama žmogaus veikla. Tačiau prie miško teritorijos leidžiama auginti ryžius, laikomus gamtos ir natūralios atrankos dalimi.

Visa miško teritorija yra lapuočių miško palikimas, užimantis didelę dalį šiaurinės Japonijos teritorijos, dėl šios priežasties teritorija turi daug išskirtinių augalijos rūšių. Jos atspindi skirtingus pasaulio klimato pokyčius ir jų istoriją. Taip galima ryškiai matyti amžių ir rūšių kaitą, tobulėjimą ir vienos ar kitos rūšies išnykimą. Dėl šios priežasties miškas ir jo augmenija yra labai svarbi antžeminiams klimato tyrimams, Eurazijos miško ekosistemos procesų, taip pat ilgalaikio ekosistemos keitimosi stebėjimui (UNESCO World Heritage list).

Nors miškas ir yra saugomas, didelė dalis buvo iškirsta vietinių gyventojų buitinėms priemonėms gaminti, ryžių laukams, dirbamoms teritorijoms. Šiuo metu miškas yra atsodinamas. Tačiau atsodinamos rūšys, kaip Japoniškoji kedra, pradėjo plėstis užimdama kitų, senųjų Širakamio kalno lapuočių teritoriją šiaurinėje kalno dalyje (Okaura, Harada 2002).

Tuo pat metu aplink gyvenvietes pradėta auginti nemodifikuotus bukmedžius. Jie persodinami smėlingose teritorijose. Tam yra skiriama apie 16971 ha ploto. Toks didelis plotas padeda palaikyti tvirtą bukmedžio ekosistemą, kuri toliau plečiasi pati. Tačiau prižiūrima, kad plėtimosi teritorija nesusimaišytų su kitomis augalijos rūšimis, taip išlaikant vieningą ekosistemą.

Bukmedžių teritorija prižiūrima labai griežtai, pašalinti beveik visi įgaliojimai dėl miško kirtimo, jo naikinimo net ir prie miško ribų. Tiesa, ir anksčiau miškas nebuvo labai kertamas dėl to, kad buvo sunku į jį patekti ir dėl nelygaus žemės paviršiaus. Taip pat turistiniai žygiai apsiriboja miško pakraščių teritorijos ir senųjų, dar išlikusių, miestelių lankymu. Dėl to yra išsaugoma labai daug griuvėsių, senojo derliaus likučių ir miškas lieka nepaliestas žmogaus rankos, kas jam leidžia toliau plėtotis nepakeičiant savo struktūros (UNESCO World Heritage list).

Širakamio kalnyno miško augmenija ir gyvūnija

Atsižvelgiant į išskirtinį sniegingą klimatą prie Japonijos jūros, šie miškai turi vieną endeminę medžių rūšį – Fagus crenata. Taip pat, įvairiarūšių medžių ir augalų pilnas miškas turi ir visada žaliuojančių mažųjų bambukų rūšį Sasa kurilensis.

Prie šių augalijos rūšių prisideda ir ne viena gyvūnijos rūšis:

 • Juodasis genys (natūralus gamtos paminklas);
 • Japoninis goralas (ožkinė entilopė) (natūralus gamtos paminklas);
 • Kalnų erelis;
 • Auksinis erelis;
 • Japoniškosios makakos;
 • Miegapelė;
 • Azijietiškasis juodasis lokys (UNESCO World Heritage list).

Apsaugos ir miško valdymo reikalavimai

Japonijoje saugomos teritorijos valdymas apima ne vieną vyriausybės ministeriją, agentūrą ir atitinkamas, pagal saugomą dalį, prefektūras. Dėl to susiduriama su sudėtinga valdymo sistema tarp organizacijų. Tačiau ji gerai veikia su tvirtais jų ryšiais, bendravimu ir bendradarbiavimu. Visas Širakamio kalnynas yra nacionalinis miškas, kurį valdo ir saugo Japonijos vyriausybė.

Visą kalnyną reglamentuoja trijų vyriausybės agentūrų teisės aktai:

 • Aplinkos ministerijos;
 • Miškų saugumo tarnyba;
 • Kultūros reikalų ministerija.

Prie šių organizacijų yra priskiriamos ir dvi prefektūros – Aomori ir Akita.

Į visą Širakamio kalnyno saugomų teritorijų sąrašą įeina dar kelios atskiros teritorijos:

 • Širakamio kalnyno gamtos draustinis (1972 m.);
 • Keletas nacionalinių parkų pagal gamtos draustinio įstatymą (1957 m.);
 • Cugaru nacionalinis parkas (津軽国定公園 Tsugaru Kokutei Kōen) ;
 • Širakamio kalnyno nacionalinį laukinės gamtos apsaugos zona pagal aplinkosaugos ir medžioklės įstatymą (2002 m.);
 • Širakamio kalnyno miško ekosistemos rezervatas, apsaugotas pagal Miškų administravimo ir valdymo įstatymą (1951 m.) (Protected planet).

Kiekvienas iš šių pavadinimų patenka į Japonijos gamtos apsaugos sistemą ir turi labai griežtus įstatymus dėl įvairios veiklos teritorijoje ir aplink ją, taip pat pačios teritorijos plėtrą.

Vystymosi veikla yra apribota per visą teritoriją vadinamosios „Miškų ekosistemos rezervato“ sistemos. Taip išsaugomi visi senieji medžiai, palikti augti arba žūti natūralios atrankos metu.  Pagrindinėse parko teritorijose draudžiamas bet kokių žolelių ar augalų rinkimas. Teritorija visą laiką yra stebima ir tvarkoma Nacionalinės apsaugos organizacijos. Išlaikant stabilią augmeniją, neleidžiant jai plėstis į kitos augalijos teritoriją, augmenija nesikeičia biologiškai (UNESCO World Heritage list).

2014 m. teritorija ir jos apylinkės buvo apriboti kaip Širakamio kalnų nacionalinė laukinės gamtos apsaugos zona, bei draudžiamas tokių gyvūnų, kaip juodasis lokys, japonų ožkinė antilopė (Capricornis crispus), Japonų auksinis erelis, kalnų erelis ir juodasis genys, medžioklė.

Be saugomos gamtinės teritorijos, kai kurios rūšys yra saugomos pagal specialius įstatymus. Pavyzdžiui, japonų ožkinė antilopė yra vadinamasis Gamtos monumentas, o auksinis erelis, kalnų erelis ir juodasis genys yra Nacionalinės nykstančių gyvūnų laukinėje gamtoje ir Gamtos monumentas (UNESCO, NHK).

1995 m. Aplinkos, Miškų ir Kultūros reikalų ministerijos bendrai suformavo Pasaulio paveldo saugojimo planą „Širakamio kalnynas“, siekdami palengvinti šių įvairialypių teritorijų ir rūšių saugojimo įstatymus, pagal kuriuos visa teritorija yra saugojama kaip vienas bendras objektas.

Tais pačiais metais, vietinės ministerijos ir prefektūros įsitraukė į teritorijos valdymą, įsteigiant Širakamio kalnyno Pasaulinio paveldo ryšių palaikymo komitetą, siekiant saugoti visą teritoriją akyliau, paskatinti vietinę bendruomenę labiau pažinti ir tausoti gamtą. Šios vietos ryšių komitetas prižiūri veiklą teritorijoje, koordinuoja turto valdymą, įskaitant keitimąsi informacija ir renginių organizavimą atvykusiems turistams, kurių būna mažai. Nuo 2012 m. prie komiteto prisijungė daugiau savivaldybių. 2010 m. Rytų komitetas įsteigė Pasaulio paveldo srities „Širakamio kalnyno“ mokslininkų tarybą, kurią sudarė patyrusių mokslininkų grupė. Mokslininkų organizacija platina žinias apie aplinkos saugojimą, rūšių dauginimą ir senųjų išsaugojimą (UNESCO, NHK).

Naudota literatūra

 1. Bamboo garden, Sasa kurilensis. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. lapkričio 28d.].
 2. UNESCO World Heritage list, Shirakami-Sanchi. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. lapkričio 28d.]
 3. Okaura, T., Harada, K. 2002. „Phylogeographical structure revealed by chloroplast DNA variation in Japanese Beech (Fagus crenata Blume)“, Heredity, 88, p. 322-329. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. lapkričio 28d.].
 4. UNESCO, Širakamio kalnas. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. lapkričio 28d.].
 5. Protected planet. Shirakami-Sanchi in Japan. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. lapkričio 18d.].
 6. UNESCO, NHK 2010. Shirakami-Sanchi. [Video]. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. lapkričio 18d.].

 

 

 

 

0 votes