Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Širime

Širime

Širime (尻目 shirime) – japonų folklore randama būtybė, jokajus (妖怪 yōkai). Jo pavadinimas susideda iš dviejų rašto ženklų – 尻 (shiri, liet. „išeinamoji anga“) ir 目(me, liet. „akis“).  Pats terminas dar gali reikšti paniekinantį žvilgsnį į žmogų. Širime taip pat turi alternatyvų vardą – nuppori-bōzu.

Senais laikais buvo sakoma, kad šį jokajų galima rasti Kioto gatvėse. Legenda pasakoja, kad vėlų vakarą Kioto gatvėmis besivaikščiojantis samurajus buvo užkalbintas vyro, apsirengusiu kimono. Vyras paklausė, ar samurajus sutiktų jam skirti šiek tiek laiko. Samurajus jau buvo beišsitraukiąs kardą ir užsipuolė vyrą. Tačiau, vyras staigiai nusirengė savo kimono, pasilenkė ir atvėrė savo išeinamają angą, kurioje buvo matyti šviečianti didelė akis. Samurajus išsigandęs puolė bėgti kuo toliau nuo paslaptingojo padaro.

Širime gali savo auką nustebinti net du kartus. Pirma, širime neturi veido (laikinai moka sukelti iliuzija, kad veidą turi), todėl auka nustemba tai supratusi. Antra – būtybė pasilenkia ir atveria savo išeinamąją angą, kurios vietoj auka pamato šviečiančią akį.  Širime nėra piktybiškas jokajus, – jam tiesiog patinka gąsdinti žmones. Širime aukos dažniausiai yra keliautojai ar pavieniai žmonės tamsiose gatvėse, kai yra tylu.

Širimė prigimtis yra siejama su jokajumi nopperabo. Abu jie turi panašius vardus (Nopperabō ir nuppori-bōzu) ir abu jie neturi veido, yra nepiktybiniai, mėgsta gasdinti žmones vėlyvais vakarais gatvėse. Širime neturi ypatingų pavojingų žmogui gebėjimų, tačiau puikiai įsilieja ir užsimaskuoja kitų žmonių būriuose.

Josa Busonas (Yosa Buson), poetas gyvenęs 1716-1784 m., Edo laikotarpiu, idėjo širime į savo kūrinių rinkinį  „Busono jokajų iliustracijų rinkinys“ (蕪村妖怪絵巻 „Buson jokai e maki“ ), kuris yra vienintelis išlikęs šaltinis su širime istorija. Busono kūrinyje galima rasti tokią eilutę:

Kiotas, Katabiros sankryžos pabaisa vardu „Nuppori-bodzu“. Jis neturi nei akių, nei nosies, bet vienintelė akis yra vietoje išeinamosios angos, – akis skleidžianti šviesą. (京、かたびらが辻ぬっぽり坊主のばけもの。 めはなもなく、一ツの眼、尻の穴に有りて、 光ることいなづまのごとし).

Buson jokajų iliustracijų rinkinyje galima rasti įvairių jokajų iliustracijų bei jų aprašymų.

Naudota literatūra

  1. Blyth, R.H. 1981, Haiku: Spring. Volume 2 of Haiku, Hokuseido Press.
  2. Buson, Y. 1757, „Busono jokajų iliustracijų rinkinys“ (蕪村妖怪絵巻  ‘Buson jokai e maki’ ).
  3. Encyclopedia Britannica, n.d., Buson. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. gegužės 9 d.].
  4. Hyakumonogatari Kaidankai, 2012, Shirime – Eyeball Butt. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. gegužės 9 d.].
  5. Murakami, K. 2000, Yōkai Jiten, The Mainichi Newspaper Company, Tokyo.
  6. Trubner, H. 1981, Treasures of Asian art from the Idemitsu Collection. Seattle Art Museum, Seattle.
1 vote