Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Devynių dangaus karalysčių deivė

Devynių dangaus karalysčių deivė

Devynių dangaus karalysčių deivė (kin. 九天玄女, Jiǔtiān Xuánnǚ) – kinų mitologijos karo, ilgaamžiškumo bei seksualumo deivė, taip pat yra svarbi dievybė daoizme, kuri padėjo Geltonajam imperatoriui Huangdi (kin. 黃帝, Huángdì) ir kitiems Kinijos imperatoriams karo mūšiuose įveikti savo priešus. Ji turėjo antgamtiškų, magiškų galių ir galėjo tapti nematoma. Taip pat ji turėjo galių kontroliuoti žvaigždes ir paversti jas kariais, kurie apsaugotų Kiniją nuo priešų. Daoizme ši deivė yra vaizduojama kaip galia, kuri leidžia „sugerti“ šviesą ir iš jos sukurti kažką naujo ar pajudėti iš vietos, pradėti darbus kurie prieš tai buvo užstrigę.

Etimologija

Anksčiau Devynių dangaus karalysčių deivė neturėjo dievybės titulo ir buvo tiesiog vadinama „Tamsiąja dama“ arba „Paslaptingąja dama“ (kin. 玄女, Xuánnǚ). Tačiau vėlyvosios Tangų dinastijos laikotarpiu jai buvo pridėtas „Devynių dangaus karalysčių“ (kin. 九天,  Jiǔtiān) deivės titulas norint labiau pagerbti jos įtaką bei pakelti jos dievybės statusą.

Išvaizda

Kinų mitologijoje bei mene Devynių dangaus karalysčių deivė yra vaizduojama, kaip labai graži moteris su balta kaip sniegas oda. Dažniausiai ji vaizduojama apsirengusi vien baltais rūbais ir pasipuošusi perlais.

Legendos

Didžioji dalis legendų apie Devynių dangaus karalysčių deivę yra susijusios su jos vaidmeniu padedant žymiems kinų karo lyderiams mūšio laukuose ir sekse. Dėl pastarojo ši deivė gali būti traktuojama kaip kontraversiška figūra kinų mitologijoje.

Žymiausia šios deivės legenda susijusi su jos pagalba Huangdi jo kovoje prieš monstrą Čijou (kin. 蚩尤, Chīyóu). Čijou sukūrė trijų dienų rūką, kuris aptemdė dangų ir apakino Huangdi karius. Huangdi nežinojo, ko griebtis ir kaip nugalėti šį monstrą su antgamtinėmis galiomis. Tada ant raudono fenikso iš dangaus nusileido Devynių dangaus karalysčių deivė ir davė strateginių patarimų, kaip nugalėti Čijou ir davė Huangdi talismaną, magišką kardą, antspaudą, kinišką kompasą ir dar kelis daiktus, taip pat tekstus apie karo meną. Naudodamasis visais šiais daiktais bei naujai išmokta informacija apie karą, Huangdi sugebėjo nugalėti Čijou, suvienyti Kinijos žmones ir tapti nemirtingu.

Huangdi nebuvo vienintelis imperatorius, kuriam į pagalbą atskubėjo Devynių dangaus karalysčių deivė. Pirmasis Hanų dinastijos imperatorius Liu Bangas (kin. 劉邦, Liú Bāng) norėjo perkelti sostinę į dabartinėje Šaansi provincijoje esantį miestą, tačiau įvyko didelis žemės drebėjimas ir pavertė visą žemę į vandenį. Tada pasirodė Devynių dangaus karalysčių deivė ir atstatė sunaikintą žemę sakydama, kad po šia žeme gyvena milžiniškas banginis. Liu Bangas po šio įvykio nusprendė perkelti sostinę į dabartinį Sianą, tačiau po šiuo miestu gyveno drakonas, kuris drebino žemę. Devynių dangaus karalysčių deivė vėl pasirodė ir nuslopino drakoną, kas galiausiai leido Liu Bangui perkelti sostinę į Sianą.

Kitos legendos pasakoja apie Devynių dangaus karalysčių deivės gebėjimą tapti nematoma, paslėpti jos fizinį kūną ir perteikti savo galią per šešias savo patarnautojas. Kiekviena iš šių šešių patarnautojų atlieka specifines funkcijas, kurios paslepia tam tikrus dalykus, kaip: žmogaus fizinį kūną, likimą, turtus, sielą. Nematomumas buvo traktuojamas kaip karinė strategija ir šalies apsauga nuo priešų. Pagal Devynių dangaus karalysčių deivę kariai pirma turi išmokti tapti nematomais, jei nori nugalėti savo priešus ir grįžti į tiesos kelią.

Devynių dangų deivę daoizme

Pagal daoizmą Devynių dangaus karalysčių deivė nėra fizinė, kūną turinti būtybė, tai yra tam tikra savotiška galia, kurią mes turime atrasti. Tačiau nors tai ir nėra žemiška būtybė, norit ją atrasti reikia su ja elgtis taip, lyg ji būtų žmogus. Ši galia aiškinama kaip fenomenas, kuris leidžia žmogui pradėti arba sukurti kažką naujo sugeriant dangišką šviesą iš šios galios. Jeigu žmogui reikia atlikti kažkokį darbą, bet jis nežino kaip jį padaryti – jis gali sėdėti ir bandyti kažką sugalvoti iš nieko arba jis gali pabandyti atrasti Devynių dangaus karalysčių deivės galią. Jeigu jam pavyksta atrasti Devynių dangaus karalysčių deivės galia jis pradės sugerti šviesą iš jį supančių objektų, daiktų ir tie daiktai bei ši galia padės jam atrasti naujų idėjų reikalingų atlikti darbą.

Ši galia yra susijusi su problemų sprendimu, kūryba bei kūrybiškumu, todėl net ir šiais laikais kinai garbina šią galią ir turi tam tikrų Devynių dangaus karalysčių deivės talismanų ar net altorių.

 

Naudota literatūra

  1. Hamilton, M., n.d.. Jiutian Xuannu. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2021 m. balandžio 14 d.].
  2. Jee, T., 2017. Jiu Tian Xuan Nu – Mysterious Lady of the Nine Heavens 九天玄女. Tin Yat Dragon Taoism. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2021 m. balandžio 14 d.].
  3. Qian, Z., 2013. Mysterious Woman of the Ninth Heaven. Shanghai Daily. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2021 m. balandžio 14 d.].
  4. „Jiu Tian Xuan Nu 九天玄女 – Saam Law Taoism.“ YouTube, įkelta Tin Yat Dragon Taoism, 2017 m. Guodžio 13 d., https://www.youtube.com/watch?v=rzea9s996fI&t=928s. [žiūrėta 2021 m. balandžio 14 d.].
0 votes