Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Karpis (mitologija)

Karpis (mitologija)

Karpis (kin. 鲤鱼 lǐyú, jap. 鲤 koi) yra svarbi būtybė kinų ir japonų mitologijoje. Ši žuvis yra laikoma atkaklumo ir ryžto simboliu, nešanti sėkmę ir gerovę. Dažnai karpis yra žinomas kaip Japonijos mitinė būtybė, tačiau iš tiesų jis yra kilęs iš Kinijos mitologijos.

Mitas

Pasak legendos, gausus karpių būrys plaukė Geltonąja upe, kol galiausiai priplaukė didžiulį krioklį. Buvo manoma, kad viršuje yra Drakono vartai, jungiantys Geltonąją upę ir dangišką mėlyną upę. Tačiau dauguma karpių, nesugebėję įplaukti į krioklį ir pasiekti Drakono vartus, apsisuko ir leido upės srovei nešti juos atgal, o tie, kurie nepasidavė, iš visų jėgų stengėsi įplaukti į krioklį. Galiausiai liko tik vienas karpis, kuris ir toliau stengėsi pasiekti krioklio viršų.

Jo garsus taškymosi garsas atkreipė dievybių dėmesį, kurios ne tik juokėsi iš karpio pastangų pasiekti krioklio viršų, bet ir pradėjo bausti karpį dėl jo nepaklusnumo dievams. Dievai pasiuntė į upę visą ėdantį upės monstrą, tačiau karpis buvo toks mažas, kad lengvai pralindo per skylėtą pabaisos odą ir toliau siekė savo tikslo įplaukti į krioklį. Tuomet dievai vandenį pavertė tamsiu ir purvinu, tačiau Oro dievas pasigailėjo karpio ir, pasiuntęs viesulus, išvalė visą vandenį, taip leisdamas karpiui toliau plaukti į krioklį.

Plaukdamas į viršų, karpis pajuto, kad vis mažėja vandens, todėl nusprendė krioklio viršų pasiekti užšokdamas ant jo. Galiausiai Vandens dievas, matydamas karpio atkaklias pastangas pasiekti krioklio viršų, nusprendė jam padėti. Jis privertė upę banguoti, ir upės bangos padėjo karpiui vienu šuoliu pasiekti išsvajotą tikslą. Karpis buvo labai laimingas, o dievai, įvertinę jo pastangas ir pasiryžimą, pavertė jį auksiniu drakonu.

Reikšmė Kinijoje ir Japonijoje

Karpis Kinijoje ir Japonijoje simbolizuoja stiprybę ir atkaklumą, jis yra mėgstamas dėl savo vidinės jėgos, stipraus charakterio ir individualumo. Karpių spalvos taip pat turi savitą reikšmę, pavyzdžiui juodas karpis simbolizuoja vyriškumą, auksinis – klestėjimą ir materialinę gerovę, mėlynas – ramybę, raudonas – stiprybę ir jėgą.

Kinijoje yra populiarus posakis, reiškiantis „Karpis peršoko Drakono vartus“ (鲤鱼跳龙门 Liyu tiao Long Men). Šis posakis senovėje buvo naudojamas apibūdinti žmogaus sėkmei, kuriam pavyko išlaikyti sudėtingus kinų imperijos egzaminus, o šiais laikais, posakis dažniausiai naudojamas norint apibūdinti provincijos moksleivį, kuris atkakliai mokėsi ir puikiai išlaikė Kinijos valstybinį egzaminą (Garofalo n.d.). Šis posakis reiškia, kad sunkus ir nuolatinis darbas ir pastangos veda į pasisekimą.

Naudota literatūra

  1. Garofalo, P. M., n.d., Leaping Over The Dragon‘s Gate. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 29 d.].
  2. The Stamp and Coin Place Blog, 2014, The Symbolism and Myth Behind the Koi Fish. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 29 d.].
  3. Tuctuc.com, n.d., The Legend of the Koi Fish – the Dragon Fish. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 29 d.].

 

0 votes