Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Karpis

Karpis

Karpis (kin. 鲤鱼, lǐyú, jap. 鲤, koi) yra svarbi kinų ir japonų mitologinė būtybė. Ši žuvis yra laikoma atkaklumo bei ryžto simboliu, kuris žmonėms atneša sėkmę ir gerovę. Nors karpis yra dažniausiai asocijuojamas su Japonija, tačiau tikrasis šios žuvies mito kilmės šaltinis yra sietinas su Kinijos mitologija.

Mitas

Pasak vienos kinų legendos, gausus karpių būrys kartą plaukė Geltonąja upe tol, kol galiausiai pasiekė didžiulį krioklį. Sakoma, kad šio krioklio viršuje esantys Drakono vartai, jungė Geltonąją upę su dangiškąja mėlynąja upe. Dauguma karpių nesugebėjo pasiekti šių Drakono vartų, todėl buvo priversti leisti upei juos nunešti atgal pasroviui. Likusieji iš visų jėgų stengėsi įplaukti į krioklį. Galiausiai liko tik vienas karpis, kuris nepasidavė ir toliau stengėsi pasiekti šiuos vartus.

Garsus karpio taškymosi garsas atkreipė dievybių dėmesį, kurios ne tik ėmė juoktis iš karpio pastangų pasiekti krioklį, bet tuo pačiu metu stengėsi nubausti karpį dėl jo nepaklusnumo dievams. Pirmiausia, dievai pasiuntė į upę visą ėdančią upės pabaisą, taip siekdami susidoroti su nepaklusniąja žuvimi. Vis dėlto, karpis buvo toks mažas, kad  jis sugebėjo lengvai pralįsti pro skylėtą pabaisos odą. Tuomet dievai nusprendė Geltonosios upės vandenį paversti tamsiu ir purvinu. Tačiau oro dievas pasigailėjo karpio, jis pasiuntė viesulus ir taip išvalė visą upės vandenį, leisdamas karpiui toliau plaukti į krioklį.

Plaukdamas į viršų, karpis pajuto, kad vandens kiekis mažėja, todėl nusprendė krioklio viršų pasiekti užšokdamas ant jo. Vandens dievas, matydamas karpio atkaklias pastangas pasiekti krioklio viršų, nusprendė jam padėti. Jis privertė upę banguoti. Upės bangos padėjo karpiui vienu šuoliu pasiekti išsvajotąjį tikslą. Dievai, įvertinę karpio pastangas ir pasiryžimą, pavertė jį auksiniu drakonu.

Reikšmė Kinijoje ir Japonijoje

Karpis Kinijoje ir Japonijoje yra stiprybės ir atkaklumo simbolis. Jis yra vertinamas dėl savo vidinės jėgos, stipraus charakterio ir individualumo. Karpių spalvos taip pat turi atskiras reikšmes: juodas karpis simbolizuoja vyriškumą, auksinis – klestėjimą ir materialinę gerovę, mėlynas – ramybę, raudonas – stiprybę ir jėgą.

Kinijoje yra posakis, kuris sako: „Karpis peršoko Drakono vartus“ (kin. 鲤鱼跳龙门, Liyu tiao Long Men). Šis posakis senovėje buvo naudojamas siekiant apibūdinti žmogų, kuriam pavyko išlaikyti sudėtingus kinų imperijos egzaminus, o šiais laikais, posakis dažniausiai naudojamas norint apibūdinti provincijos moksleivį, kuris atkakliai mokėsi ir puikiai išlaikė Kinijos valstybinį egzaminą (Garofalo n.d.). Šis posakis reiškia, jog sunkus darbas ir pastangos veda į sėkmę ir pasisekimą.

Naudota literatūra

  1. Garofalo, P., M., n.d. Leaping Over The Dragon‘s Gate. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 29 d.].
  2. The Stamp and Coin Place Blog, 2014. The Symbolism and Myth Behind the Koi Fish. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 29 d.].
  3. Tuctuc.com, n.d. The Legend of the Koi Fish – the Dragon Fish. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 29 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

1 vote