Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Madzu

Madzu

Madzu (妈祖 Māzǔ) yra Kinijos globos deivė, kuri saugo žvejus ir jūreivius. Madzu yra labiausiai garbinama jūros dievybė. Jos dievinimas labiausiai paplitęs Kinijos pakrančių regionuose: Džedziango (Zhejiang), Fudziano (Fujian), Guangdongo (Guangdong) ir Hainano (Hainan) provincijose. Taip pat Madzu garbina Taivane bei Rytų ir Pietryčių Azijos šalyse. Kelias šios dievybės šventoves galima rasti Australijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Žmogus
Teigiama, jog kaip ir visos kinų dievybės, Madzu iš tikrųjų buvo žmogus. Ji gimė 960 m., Šiaurinėje Songų (宋朝 Sòng Cháo) dinastijos dalyje, Šianlianggange (Xianlianggang). Kai Madzu gimė, ji neverkė, todėl jos tėtis Lin Juanas (林愿 Lin Yuan) ir mama Vang (王氏 Wang) ją pavadino Lin Mo (林默). Šis vardas reiškia „tylus medis“. Lin Mo, arba Madzu, turėjo gydymo galių, taip pat galėjo numatyti orą ir ateitį bei mokėjo labai gerai plaukti. Madzu buvo žinoma kaip jūreivių gelbėtoja ir buvo gerbiama visuomenėje. Ji mirė 987 m., nesukūrusi šeimos ir būdama tik 28-rių metų.  Apie jos mirtį yra sukurta daug įvairių istorijų, bet žinomiausia yra apie tai, kaip ji išseko plaukiodama ir ieškodama savo skendusių trijų brolių ir tėvo jūroje. Po jos mirties buvo pastatyta maža šventykla ten, kur jos siela buvo pastebėta apsirengusi raudonais drabužiais ir laikanti žibintuvėlį ar raudonus švytinčius kamuolius, norėdama nukreipti laivus namo ir apsaugoti juos nuo audringo oro.

Legenda
Pirmąjį kartą ji buvo paminėta 1123 m. Songų dinastijos valdymo metu. Kinų diplomatas Korėjos reikalais pranešė, kad Madzu pasirodė norėdama nukreipti jo įgulos laivus nuo audros. Songų dinastijos imperatorius Lin Mo suteikė ledi titulą ir paminėjo kaip padariusią didelę įtaką Kinijos jūrininkystės bendruomenei. Vėlesnieji imperatoriai ją pervadino iš ledi į karalienę. Vėliau, Čingų dinastijos imperatorius 1684 m. ją pagerbė ir pavadino ją „Dangiška karaliene“ (护国庇民妙灵昭应仁慈天后). Nors ji turėjo daugelį vardų, tačiau naujausias yra Madzu. Mokslininkai, kurie plėtojo ir domėjosi Kinijos Pietinių pakrančių istorija, pasiūlė Kinijos valdžiai suteikti dievybei šį vardą.

Garbinimas
Kinijoje po Madzu mirties buvo pradėtos statyti šventyklos. Kinijos centrinėje dalyje jos šventyklų galima rasti pajūrio dalyje Hebėjuje (河北 Hébĕi) ir Šandonge (山东 Shāndōng). Kinijos Kaimelių gyventojai, kurie migruodavo į kitas vietoves, pasiimdavo jos atvaizdą ir sėkmingai pasiekę kelionės tikslą pastatydavo šventyklą.

Madzu yra labiausiai garbinama dievybė Taivane. Tikinama, kad jos garbintojų yra virš 6 mln. Daugiausia Madzu šventyklose yra samdomi Daoizmo dvasininkai, norint paminėti Madzu dievybės gimtadienį. Taip pat keliose Madzu šventyklose yra išpažįstamas budizmas arba yra suderinami daoizmo ir budizmo ritualai. Taivane yra rengiamos piligriminės kelionės aplankyti šiai dievybei skirtas šventyklas, kurių yra virš kelių šimtų.

Šiandien pasaulyje yra maždaug apie 1,500 Madzu šventyklų 26-šešiose šalyse.

 

Naudota literatūra:

Lee, I., 1990. Divinity and Salvation: The Great Goddesses of China.  Asian Folklore Studies

Davis, E. L., 2014. Encyclopedia of Contemporary Chinese Culture.

Gernet, J., 2006. A history of Chinese civilization. Cambridge: Cambridge University Press.

Le Van Canh, (red.), 2000. Mieu Thien Hau. Vietnam: Nha Xuat Ban Tre.

Suryadinata, L., (red.) 2007. Chinese Diaspora since Admiral Zheng He. With special reference to Maritime Asia. Singapore: Chinese Heritage Centre

Pan, L., (red.) 2006. The encyclopedia of the Chinese overseas. Singapore: Editions Didier Millet.

Paper, Jordan, 1989. The Persistence of Female Deities in Patriarchal China. Journal of Feminist Studies in Religion.

Kuo, Ch. T., 2009. Religion and Democracy in Taiwan.

Miller, J., 2006. Chinese Religions in Contemporary Societies.

Papildomai žiūrėti:

Erin de Santiago. Mazu (Matsu), the Chinese Goddess of the Sea [internete]. Rasta: <thingstodo.viator.com>. Žiūrėta 2014-09-23

0 votes