Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Pišiu

Pišiu

Pišiu (貔貅 Pìxiū) – Kinijos tradicinėje kultūroje viena iš penkių gėrį nešančių mitologinių būtybių  (kitos keturios yra drakonas, feniksas, vėžlys ir vienaragis), galinti pritraukti turtų, sėkmę ir apsaugoti nuo piktųjų dvasių. Pišiu magiškos galios labiausiai atskleidžiamos fengšui filosofijoje. Senovės literatūroje ši būtybė minima kaip Mengšou (猛獸 Měngshòu), reiškiantis „nuožmus žvėris“.

Išvaizda
Senovės Kinijos mitologijoje Pišiu apibūdinamas kaip galintis skraidyti, pilkai balto kailio, liūto išvaizdą primenantis stebuklingas žvėris, turintis drakono galvą, arklio kūną ir vienaragio kojas. Bėgant metams, Pišiu išvaizdos apibūdinimas kito, tačiau buvo sutarta, kad jis turi trumpus sparnus, vieną arba du ragus, susuktą uodegą, karčius ant krūtinės arba nugaros, dideles akis ir ilgas, grėsmingas iltis (Bates 2008, p. 49). Kiniškas Pišiu pavadinimas (貔貅 Pìxiū) susideda iš dviejų skirtingas reikšmes turinčių žodžių: pi (貔), atspindintis moteriškąją giminę, ir šiu (貅 xiū) – vyriškąją giminę. Šiuolaikinėje kinų kalboje abu žodžiai simbolizuoja leopardą, todėl šis mitologinis žvėris dabar vaizduojamas ne kaip dvi atskiros, o kaip vienalytė būtybė (Bates 2008, p. 48).

Senovėje ilgą laiką Pišiu vaizduotas kaip moters (būtybės su dviem ragais) ir vyro (būtybės su vienu ragu) pora (Maya 2014, p. 12). Manoma, kad Pišiu turi kelias skirtingų išvaizdų ir funkcijų rūšis (atmainas), pvz., Tianlu (天禄 Tiān Lù) – „Dangiškasis Atlygis“ ir Bisie (避邪 Bìxié) – „Apsauga nuo blogio“. Tianlu – su turto pritraukimu siejama būtybė, primenanti elnią su ilga uodega ir vienu ragu arba turinti jaučio kūną, ilgą, žemę siekiančią uodegą, du sparnus ir vieną ragą. Bisie – mitinis padaras, panašus į liūtą su sparnais ir dviem ragais, galintis apsaugoti nuo blogio (Bates 2008, p. 49; So 2012, p. 220–221).

Mitas ir reikšmė
Kinų mitologijoje Pišiu – pasakiškai nuožmus žvėris, geras kovotojas, daug stipresnis nei liūtai ar kiti gyvūnai, todėl senovėje terminas pišiu vartotas kaip sinonimas žodžiui kariuomenė. Šiai būtybei buvo paskirta saugoti Dangų ir sustabdyti demonus bei ligas, kad neprasidėtų chaosas. Žmonės tiki, kad Pišiu – gyvūnas globėjas, vertinantis sąžiningumą ir teisingumą; toks Pišiu įsivaizdavimas užfiksuotas ir folklore (Bates 2008, p. 49–50).

Vienoje iš mito versijų teigiama, kad Pišiu yra devintasis Drakono karaliaus sūnus. Jis buvo jauniausias, mėgstamiausias, bet išlepęs ir išdykęs vaikas. Vieną dieną, žaisdamas ant Aukščiausiojo karaliaus stalo, jis sulaužė labai svarbų karaliaus galią simbolizuojantį antspaudą. Supykęs Drakonas karalius pavertė jį gyvūnu su uždara tiesiąja žarna. Nurodyta, kad Pišiu turi maitintis tik turtais, įskaitant auksą ir papuošalus. Nuo to laiko jis ėda viską, ką pamato vertingą (Bates 2008, p. 47–48, 50–51).

Kituose pasakojimuose teigiama, jog Pišiu pažeidė Dangaus taisykles, todėl norėdamas jį nubausti Nefrito imperatorius liepė jam ėsti tik aukso monetas ir aklinai uždarė jo išeinamąją angą. Nuo to karto dangiškasis žvėris gali tik praryti turtus, bet jie niekaip nepasišalina iš jo kūno (Maya 2014, p. 12).

Taip pat pasakojama, kad Pišiu turėjo galią virškinamą demonų kraują paversti turtais. Tačiau, kaip ir visuose mito versijose, jis gali tik praryti, tad ir kraujas, paverstas turtais, lieka būtybės viduje (Bates 2008, p. 51).

Iš visų mito versijų kilusi idėja apie gebėjimą gauti turtų ir niekada jų neprarasti paplito tarp Kinijos gyventojų, todėl Pišiu tapo dažnai kasdienybėje naudojamu laimės simboliu, galinčiu pritraukti turtų bei sėkmę (Bates 2008, p. 51).

Pišiu kasdienybėje
Senovės Kinijoje Pišiu statulos statytos prie šventyklų kaip globėjai, saugotojai nuo piktųjų dvasių, laimės nešėjai. Šiomis dienomis Pišiu statulas vis dar galima išvysti prie įvairių Kinijos šventyklų. Viena iš jų yra Pekine, tai Mingų dinastijos (明朝 Míng cháo) laikotarpio (1368–1644 m.) budistinė Džihua šventykla (智化寺 Zhìhuà sì). Sakoma, kad iš balto nefrito pagamintą Pišiu visą laiką su savimi turėdavo kai kurie žymūs Kinijos asmenys. Vienas iš jų – Čingų dinastijos (清朝 Qīng cháo) (1644–1912 m.) imperatorius Čianlongas (乾隆帝 Qiánlóng dì). Manoma, kad šis talismanas padėdavo žymiems asmenims išgyventi sunkius šalies permainų laikotarpius. (Bates 2008, p. 46–47; Maya 2014, p. 16)

Šiais laikais tikėjimas magiškomis Pišiu galiomis yra paplitęs po įvairias pasaulio vietas. „Daugelis garsių multimilijardierių Kinijoje, Honkonge, Taivane ir Singapūre raginami naudoti Pišiu, kad padidintų savo turtus“ (Maya 2014, p. 16). Žmonės Pišiu talismanus (dažniausiai jie gaminami iš nefrito, vario, žalvario ar medžio), skulptūras laiko namuose, darbovietėse, soduose, mašinose. Fengšui specialistai teigia, kad Pišiu gali apsaugoti namus, nubaidyti demonus, pritraukti turtų, laimę ir suteikti jėgų, tačiau jis sukuria didžiulę energiją, galinčią ir pakenkti, todėl pateikiama daugybė reikalavimų, kaip tinkamai naudotis šiuo talismanu. Vienas iš jų yra toks: „Laikykite Pišiu atsuktą į pagrindinę gatvę, kelią, ežerą, jūrą arba tiesiog į atvirą erdvę. Jis sugers energiją iš gamtos ir laikys ją jūsų naudai“ (So 2012, p. 226). Nemaža dalis kinų po Pišiu laiko pakištus loterijos bilietus tikėdamiesi, kad tai pritrauks sėkmę. Dėl šios priežasties Pišiu talismanus labai mėgsta lošėjai. Iš čia kilęs populiarus, tačiau nepasitvirtinęs pasakojimas, kad talismanai, žetonai ir papuošalai, kuriuose pavaizduotas Pišiu, yra uždrausti visuose Makao (specialus administracinis regionas pietinėje Kinijos pakrantėje) kazino, nes jie pernelyg stipriai pritraukia žaidėjų finansinę sėkmę (Bates 2008, p. 52).

Šaltiniai:

Bates, R., 2008. 29 Chinese Mysteries [e. knyga]. Beijing: TuDragons Books Ltd.
Maya, L., 2014. Ancient China Mystic 220 B.C Bestows Wealth with Abundance [e. knyga]. Estalontech.
So, P., 2012. A Complete Guide to Feng Shui [e. knyga]. Publisher: 圆方出版社.

Nuotraukos, paveikslėliai paimti iš:
http://www.i-china.org/news.asp?type=7&id=875;
http://www.tianlu.sg/products_eng.htm;
https://thearchitectsessence.wordpress.com/2015/01/25/the-pixiu/;
http://www.houzz.com/photos/13877065/Chinese-Oriental-Jade-Stone-Carved-Pixiu-Figure-eclectic-sculptures;
http://sgfengshui.com/shop/feng-shui/pi-xiu-70.html

Redagavo Justina Kleinauskaitė

9 votes