Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Potalos rūmai

Potalos rūmai

Potalos rūmai (kin. 布达拉宫 Bùdálā Gōng) – tai didžiausias ir svarbiausias Tibeto budizmo architektūros kompleksas, kurį sudaro rūmai, šventyklos, mauzoliejai, administraciniai pastatai, bibliotekos bei spaustuvė. Tibetiečių kalba žodis „potala“ reiškia „šventoji budistų žemė“.  Potalos rūmai pastatyti ant Raudojo Kalno (红山 Hóng Shān), Tibeto autonominio regiono sostinėje Lasoje. Potalos rūmai yra pastatyti 3700 metrų virš jūros lygio, visas rūmų kompleksas užima apie 130 000 kvadratinių metrų ir turi daugiau nei 2000 įvairaus dydžio kambarių. Potalos rūmai buvo svarbiausias Tibeto budistų pastatas, čia gyveno dalai lamos ir pančen lamos, o dabar rūmuose įrengtas muziejus, supažindinantis lankytojus su Tibeto istorija ir kultūra. Tai yra aukščiausiai esantys rūmai pasaulyje ir vienas architektūriškai išskirtiniausių pastatų, priklausantis UNESCO pasaulio paveldui.

Istorija

Potalos rūmai buvo pradėti statyti VII a., valdant Tubo karalystės valdovui Songzanui Ganbui (松赞干布 Sōngzàn Gànbù) ir dvejoms jo žmonoms – Nepalo princesei Bhrikuti ir Tangų imperijos (valdžiusiai 618-907m.) princesei Venčeng (文成公主 Wénchéng Gōngzhǔ). Pirmoji, raudonoji rūmų dalis buvo pastatyta 641 m. žymint valdovo Songzano Ganbo ir princesės Venčeng santuoką bei politinę taiką tarp Tubo karalystės ir Tangų imperijos. Rūmai buvo Tubo karalystės administracinis centras, turintis virš tūkstančio kambarių. 755 m. Tibetą pradėjo valdyti imperatorius Čisong Dezanas (赤松德贊Chìsōng Dézàn), kurio valdymo metu dėl vykusių karų didžioji dalis rūmų buvo sudeginta. Dėl mažėjančios Tubo dinastijos galios politinis Potalos rūmų centras buvo perkeltas į Tibete esantį Sakijos vienuolyną, o Potalos rūmai buvo beveik visiškai sunaikinti, apleisti ir likę tik su dvejais budistų maldos kambariais.
1642 metais Penktasis dalai lama sugrąžino Tibeto sostinei Lasai politinio ir teokratinio centro statusą. 1645 m. buvo pradėti atstatomieji Potalos rūmų darbai – buvo pristatyta visa baltoji vienuolyno dalis. 1653 m. Penktasis dalai lama apsigyveno Potalos rūmuose. Nuo 1645-ųjų visi dalai lamos gyveno Potalos rūmuose, kuriuose vykdavo svarbios religinės apeigos, ceremonijos, šventės ir politiniai susitikimai. Po 1682 m. Penktojo dalai lamos mirties buvo nuspręsta atstatyti Raudonuosius rūmus, kurie buvo sunaikinti valdant imperatoriui Čisong Dezanui. Raudonuosius rūmus statė daugiau nei 7700 darbininkų, kurių daugumą sudarė nepaliečiai ir kinai, atsiųsti padėti Nepalo ir Čingų dinastijos (清朝 Qīng cháo) valdžios. 1693 metais Potalos rūmų statyba buvo baigta, ji truko 48 metus ir kainavo apie 2 milijonus taelių (buvusi valiuta). Šiuolaikinis Potalos rūmų eksterjero ir interjero vaizdas yra nuolatinių renovacijų pasekmė.
1959 m. dėl persekiojimų iš Tibeto pasitraukus Keturioliktajam Dalai Lamai, Potalos rūmai prarado politinio centro padėtį ir dabar yra tik religinės paskirties pastatas bei muziejus. 1994 m. Potalos rūmai buvo įtraukti į Pasaulio paveldo sąrašą.

Rūmų paskirtis ir reikšmė

Potalos rūmus sudaro Baltieji rūmai (白宫 Bái gōng) ir Raudonieji rūmai (红宫 Hóng gōng).
Baltieji rūmai pavadinti dėl baltai nudažytų sienų spalvos. Balta spalva simbolizuoja taiką ir ramybę. Baltieji rūmai turi septynis aukštus, juose gyvendavo dalai lamos, čia būdavo administracinis centras. Pirmasis aukštas yra tik struktūrinis pagrindas, jame nėra vykdoma jokia veikla. Antrajame aukšte yra praėjimas iš vakarų pusėje esančių Baltųjų rūmų į rytų pusėje esančius kitus Baltuosius rūmus. Trečiajame aukšte yra siauras koridorius, vedantis į apačioje ir viršuje esančius aukštus. Ketvirtajame aukšte yra didžiausia Baltųjų rūmų salė, žinoma kaip Didžioji Rytų salė. Šioje salėje yra dalai lamos sostas. Tai yra pagrindinė vieta, kurioje vyksta svarbiausios šventės ir renginiai. Penktajame ir šeštajame aukštuose yra kambariai, kuriuose dirba valdybos nariai ir kiti aukštą padėtį užimantys darbuotojai. Šiuose aukštuose yra įrengtos virtuvės, sandėliavimo patalpos. Viršutinis septintasis aukštas yra padalintas į dvi dalis – Rytų saulėlydžio kambarys ir Vakarų saulėlydžio kambarys. Šis aukštas yra žinomas kaip vieta, kurioje Saulė spinduliuoja nuo Rytų iki Vakarų, šiame aukšte iki 1959-ųjų metų gyveno dalai lama. Taip pat Baltuosiuose rūmuose veikia spaustuvė.
Raudonieji rūmai pavadinti dėl raudonai nudažytų jų sienų. Raudona spalva simbolizuoja didybę ir jėgą. Ši rūmų dalis yra pastatyta aukščiausioje vietoje. Raudonieji rūmai turi devynis aukštus, šie rūmai naudojami religinėms apeigoms, budizmo mokymui ir praktikavimui. Pirmasis, antrasis, trečiasis ir ketvirtasis Raudonųjų rūmų aukštai yra tik pamatai ir jokios funkcijos neatlieka. Likusieji penki aukštai yra aktyviai naudojami religiniams tikslams. Penktajame aukšte yra Didžioji Vakarų salė, kurioje vyksta religinės ceremonijos, ji išpuošta įspūdingomis freskomis. Likusiuose viršutiniuose aukštuose yra daugiau nei dvidešimt budistų salių, įrengta koplyčių, šventyklų, šventų statulų ir bibliotekų, įkurti pirmų keturių dalai lamų palaikų mauzoliejai. Taip pat Raudonuosiuose rūmuose nuo septintojo amžiaus yra išlikę Dharmos urvas ir Šventoji koplyčia. Pastaroje yra saugomos Songzano Ganbo, princesės Venčeng ir princesės Bhrikuti statulos.

Architektūra

Potalos rūmai pastatyti iš dviejų pagrindinių komponentų – medžio ir akmens. Rūmų sienos pastatytos iš granito, o stogai iš medienos. Rūmai pastatyti įkalnėje, pagal natūraliai susiformavusio kalno struktūrą. Tai Tibeto šventyklų architektūrai būdingas bruožas. Toks statymo būdas išryškindavo pastato dydį ir demonstruodavo unikalų pastato modelį sujungdamas pastatą su kalnu. Potalos rūmų statybose nebuvo naudojamos vinys, sienos buvo įkastos į žemę, o jų sutvirtinimui buvo naudojamas varis. Sienų storis svyruoja tarp 2–5 metrų. Didžioji dalis Potalos rūmų stogų yra plokšti, su spalvotomis sijomis, puošniais raižiniais, tokiais kaip auksiniai plasnojantys paukščiai, makaros žuvys ir pabaisos. Stogams yra būdingos išsikišančios karnizo nuosvyros, užriesti stogų kampai. Dauguma stogų yra pagaminti iš paauksuoto žalvario plytelių, o septyni Raudonųjų rūmų stogai yra pagaminti iš paauksuotos bronzos. Po šiais auksiniais stogais yra pastatytos šventos auksinės stupos, skirtos dalai lamoms atminti. Šių stupų architektūra buvo pasiskolinta iš indiškų budistinių stupų, kurios simbolizavo dieviškąją galią, šventųjų relikvijas ir bendrą šventyklų šventumą. Stupos ant Potalos rūmų stogo taip pat reiškia sąjungą tarp Žemės ir Dangaus. Pati įspūdingiausia stupa yra 14,85 metrų aukščio ir yra papuošta perlais, deimantais, nefritu bei kitais brangakmeniais. Ši stupa yra skirta Penktajam dalai lamai dėl jo iniciatyvos atstatyti Potalos rūmus. Potalos rūmų sienos yra papuoštos freskomis, kurios vaizduoja įvarias dalai lamų istorijas bei paprastų tibetiečių gyvenimą, taip pat rūmuose yra gausu Budos statulų, tibetiečių ir kinų piešinių bei antikvarinių daiktų. Ant Potalos rūmų sienų kabo dekoratyviniai audiniai, kurie yra neatsiejama tibetiečių architektūros dalis. Audiniai buvo kabinami ant sienų ar langų norint sulaikyti šilumą patalpoje, taip pat uždengtistose sienose esančias angas. Šilumai išsaugoti ar ją išstumti iš rūmų buvo pritaikyti ir kiti būdai. Sodri raudona Raudonųjų rūmų spalva išlaiko didelę dalį šilumos žiemos metu, o vasarą pašalina karštį. Akmeninės rūmų sienos irgi veikia kaip termoreguliacinė sistema, ypač padeda sumažinti dienos ir nakties temperatūrų skirtumą. Potalos rūmų langai yra stačiakampio formos, maži ir gilūs – taip jie apsaugodavo rūmų vidų nuo galimų priešų atakų, o taip pat mažina galimybes karščiui patekti į patalpas vasaros metu. Didžioji dalis langų yra pietų pusėje, todėl žiemos metu į rūmų kambarius gali patekti daug šviesos ir šilumos.

Dabartinė padėtis ir UNESCO pasaulio paveldas

 Dėl Kinijos valdžios įvykdytos Tibeto okupacijos ir dėl to prasidėjusių riaušių bei neramumų Tibete 1959 metais, dabartinis Dalai Lama iš Potalos rūmų išvyko į Indiją, Dharamšalos miestą. Per 1966–1977 metais vykusią Kultūrinę revoliuciją Kinijoje iš Potalos rūmų buvo išvaryti likusieji vienuoliai, o patys rūmai buvo užgrobti ir apiplėšinėjami Kinijos karių. Dabar Potalos rūmai atlieka muziejaus funkciją, Kinijos valdžia į jų restauravimą ir tobulinimą investuoja daug pinigų, siekdama pritraukti kuo daugiau turistų. Rūmus valdo keli vienuoliai, kurie yra griežtai prižiūrimi valdžios, piligriminės kelionės į Potalos rūmus negalimos. 1994 m. Potalos rūmai buvo įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Turistų srautas į Potalos rūmus yra griežtai reguliuojamas – per dieną rūmus gali aplankyti iki 1600 žmonių, sezono metu lankytojams leidžiama apžiūrėti rūmus vieną valandą, o patys rūmai turistams būna atidaryti šešias valandas dienoje. Potalos rūmai yra vieni iš „Naujų septynių pasaulio stebuklų“.

 

Naudota literatūra

  1. Feng, J., 2009. Symbols of China. Yilin Press, UK.
  2. National Publication Foundation., 2012. Ancient Chinese Architecture.
  3. National Publication Foundation., 2012. Famous Temples In China.
  4. Fu, X., Guo, D., Liu, X., Pan, G., Qiao, Y., Sun, D. 2002. Chinese Architecture. China C&C Offset Printing Co.,Ltd.
1 vote