Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Demilitarizuota Korėjos zona

Demilitarizuota Korėjos zona

Demilitarizuota Korėjos zona (DMZ) (한반도 비무장지대) – vieta, iš kurios Pietų ir Šiaurės Korėjos yra sutarusios pašalinti savo karines pajėgas. Ši teritorija yra griežtai saugoma abiejų valstybių. 1950 m. prasidėjęs Korėjos karas užsibaigė 1953 m. liepos 27 d. Buvo pasirašyta paliaubų sutartis, su kuria nutraukti kariniai veiksmai tarpusavyje. Korėja buvo formaliai padalinta į komunistinę Šiaurės bei demokratinę Pietų. Korėjos karas techniškai tęsiasi iki šių dienų.

Panmundžom (반문점)

Korėjos vyriausybė kartu su Jungtinių Tautų atstovais nusprendė DMZ paversti viena neįprasčiausių turistinių vietų pasaulyje. Ši unikali dienos kelionė į Panmundžom, Kiongi (Gyeonggi) provinciją – tai kelionė į mažą, kadaise ūkininkų prižiūrėtą kaimelį, kuris buvo sunaikintas Korėjos karo metu. Panmundžomas – tai istorinė vieta, 38 laipsniai į šiaurę nuo lygiagretės, kur JAV ir Pietų Korėjos atstovai iš Jungtinių Tautų karinės paliaubų komisijos, rengė periodiškus pokalbius su Kinijos ir Šiaurės Korėjos tarpininkais. Jų buvęs tikslas – abipusis ugnies nutraukimo įsigaliojimas, kuris čia ir buvo pasirašytas 1953 m. (Le Bas 2010, p. 160-161).

Geografiškai, Panmundžom yra plačiame slėnyje, į Šiaurės Vakarus nuo Imdžino upės ir apie 56 km. į šiaurės vakarus nuo Pietų Korėjos sostinės Seulo. Kartografiškai ir politiškai, jo teritorija tęsiasi iki žemės, netoli vakarinės DMZ teritorijos pabaigos. Ribinė linija yra apie 4 km pločio ir tęsiasi 250 km, įstrižai Korėjos pusiasalio. Ši vieta yra pagrindinis kontakto taškas tarp Šiaurės Korėjos ir laisvo pasaulio. Teritorija yra akylai stebima, užbarikaduota bei patruliuojama ginkluotų karininkų. Į šią teritoriją gali įžengti tik pastarieji, keli šimtai ūkininkų bei tokie paukščiai, kaip Mandžūrijos gervės, kurie yra įtraukti į raudonąją knygą. Šie paukščiai įsiveisė DMZ teritorijoje, kai nuo 1953 m. į šią teritoriją neįžengė beveik nė vienas žmogus (VisitKorea 2015).

DMZ ekskursijos

Griežtai kontroliuojama DMZ zona – draudžiama lankyti pavieniui, todėl renkamos žmonių grupės, kurios per kelionių agentūras keliauja pamatyti šios vietos žymiausius taškus. Keliaujant į šią zoną, su savimi reikia turėti tapatybės kortelę, pasą, ar kitokį dokumentą, įrodantį žmogaus tapatybę.

Viena iš lankytinų vietų, tai  Imdžingakas (임진각)  Nuri taikos parkas, įkurtas 1972 m., iškart po taikos deklaracijos tarp Pietų ir Šiaurės. Imdžingake eksponuojami įvairios relikvijos bei paminklai, susiję su Korėjos karu. Parke talpinama iki 20 000 turistų, o jame – daugybė skulptūrų ir renginių, kuriais gali mėgautis kiekvienas lankytojas. Kita populiari vieta – tai laisvasis kaimas, vadinamas Desong-dongu ( 대성동). Jo teritorijoje egzistuoja bendruomenė, suburta iš karo pabėgėlių. JAV armijos vadinamas „Laisvuoju kaimu“, jis driekiasi apie 1,6 km nuo Panmundžomo. Teritorijoje gyvenantiems ūkininkams tenka kęsti per garsiakalbius skleidžiamą Šiaurės Korėjos propagandą, tačiau tai atsiperka, mat pastarieji turi teisę neiti į privalomąją karinę tarnybą ir nemokėti jokių mokesčių. Iš tiesų, čia gyvenantys ūkininkai yra gana pasiturintys, jei palygintume juos su kituose Pietų Korėjos ūkiuose dirbančiais gyventojais. Tolumoje, už Pietų Korėjos teritorinių ribų, yra kitas kaimas – Gvidžion-dongas (괴정동), vadinamas „Propagandos kaimu“.  Kitaip, nei pietuose, čia neįmanoma rasti nė gyvos dvasios. Be garsiakalbių, skleidžiančių Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Džong Uno propagandą, stūkso stulpai su vėliavomis. Vienas jų – 160 metrų stulpas, 1980 m. laikytas aukščiausiu stulpu pasaulyje. Tai – atsakas į Pietų Korėjos teritorijoje plevesuojančią vėliavą (Le Bas 2010, p. 161-162).

Jungtinė saugos zona (공동경비구역)

Tai vienintėlė vieta demilitarizuotoje zonoje, kurioje Šiaurės ir Pietų Korėjos pajėgos stovi veidas į veidą, vienas prieš kitą. Ši vieta dar kitaip vadinama „Taikos kaimu“, tiek žiniasklaidos priemonėse, tiek tarp kariškių. Ši vieta yra jau minėtame Panmundžome ir iki 1991 m. buvo naudojama diplomatinėms deryboms tarp Šiaurės ir Pietų Korėjos (Le Bas 2010, p. 162).

Trečiasis tunelis (3땅굴) 

Pietų Korėja tarp 1978 ir 1990 metų atrado 4 slaptus tunelius, vedančius iki Šiaurės Korėjos. Didžiausias tunelis buvo rastas remiantis vieno iš dezertyrų parodymais. Jis buvo iškastas su tikslu – netikėtai užpulti Seulą. Jame būtų lengvai galėję tilpti iki 30 000 ginkluotų vyrų. Jungtinių Tautų atstovai, sužinoję apie šią vietą, apkaltino Šiaurės Korėją nesilaikant 1953 m. pasirašytos taikos sutarties. Šiuo metu tunelis yra lengvai prieinamas turistams, tačiau jo gilumoje draudžiama fotografuoti ar filmuoti. Šiaurės Korėjos šiuo tuneliu pasiekti jau nebeįmanoma, mat praėjimas pusiaukelėje yra užbarikaduotas (Wikan 2003).

Manoma, jog jog tokių tunelių yra daugiau nei 20, tačiau daugiau nei du dešimtmečius nė vienas jų dar nebuvo rastas. Šiaurės Korėja neigia rastų tunelių paskirtį, prisidengdama angliakasyba. Įdomus faktas, tai, jog tos vietos geologija net netinkama išgauti anglims (Le Bas 2010, p. 162-163).

Šiaurės pasienis

Kiekvienais metais, apie 150 000 turistų iš Pietinės Korėjos pusės aplanko DMZ. Nuo 1987 m. keliautojai iš vakarų gali aplankyti Panmundžom ir iš Šiaurės. Norint ten nusigauti, tenka keliauti per Kiniją iki Pchenjano. Kad išvengtų nesusiprantimų, Šiaurėje ir Pietuose rengiamos pažintinės kelionės vyksta skirtingu laiku. Šiauriniame pasienyje kariai stovi po kelis, jų uniformos panašios į sovietines, o jie patys akylai stebi atvykusius turistus. Pagrindinės lankymosi taisyklės: nespjaudyti, nešiukšlinti, nefotografuoti, nerūkyti, nekalbėti jokiomis politinėmis temomis apie Šiaurės Korėjos valdymą ir visuomet į diktatorių kreiptis – „Didysis Generole“.

Keliaujant autobusu susidaro įspūdis, jog Šiaurės Korėja nėra tokia neturtinga šalis. Tačiau šalis turistams rodo tai, ką ir nori, kad jie matytų – melą bei propagandą. Iš Pietų Korėjos pusiasalio matomi kaimai bei darbininkai – tai tik apgaulė išoriniam pasauliui, kuris matomas anapus tvoros (Le Bas 2010, p. 165).

Linija, skirianti Šiaurės ir Pietų Korėją, atskirta postais, kurie vienas nuo kito nutolę per 200 metrų. Vienintelis kelias, jungiantis šias dvi šalis, yra nusėtas cemento blokais ir bombomis. Kilus grėsmei, Pietų Korėja galėtų juos susprogdinti ir trumpam sustabdyti į šalį besiveržiančius komunistus. Žinoma, jie tikriausiai patys turi sukūrę panašią sistemą, tačiau Pietinis pusiasalis apie tai nieko nežino.

DMZ reguliamine parašyta, jog turistai negali vilkėti praplyšusių kelnių. Mat Šiaurės Korėjiečiai gali nufotografuoti tokį vaizdą ir paversti jį propaganda, teigiančia, jog žmonės iš demokratinių valstybių – neturtingi ir neturi iš ko apsirengti.

Pastaruoju metu vyraujanti įtampa tarp abiejų valstybių lėmė kai kurių turų atšaukimą. Nors DMZ ir laikoma viena iš pavojingiausių pasaulio vietų, tačiau ji niekaip neatsigina pasaulio smalsuolių dėmesio (Le Bas 2010, p. 163).

Karo grėsmė

Nuo 1966 m. įvyko daugiau nei 34 incidentai šioje zonoje. Kai kurie iš jų buvo rimti, kai kurie – ne. Daugelis rimtesnių įvykių buvo teritoriniuose Pietų Korėjos vandenyse. Nuo 1953 m. paliaubų sutarties pasirašymo, Šiaurės Korėja ją sulaužė apie 220 kartų. Vienas rimtesnių pastarųjų metų incidentų – tai 2010 m. lapkritį vykęs susišaudymas, kuomet Pietų Korėjos teritorijoje esanti Jonpjongo sala tapo Šiaurės Korėjos taikiniu. Iš viso 10 žmonių žuvo ir daugiau nei 30 buvo sužeista. Daugelis namų buvo sunaikinti, kilo gaisrai ir apie 70 proc. salos miškų ir laukų tiesiog sudegė (Jeffries 2013, p. 336).

 

Naudota literatūra

Jeffries, I., 2013. North Korea, 2009-2012– A Guide to Economic and Political Developments [e-knyga] New York: Routledge. Rasta: <https://books.google.lt/books?id=DVv-IYB2E-QC&dq=yeonpyeong+bombardment&hl=lt&source=gbs_navlinks_s> [žiūrėta: 2015 04 28].

Le Bas, T., 2010. Insight Guide South Korea, vol.9.

Oxford dictionaries, n. d. DMZ. Oxford dictionaries [internete] rasta: <http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/DMZ?q=dmz> [žiūrėta 2015 04 25].

Wikan, E. M., 2003. Defence watch. Military.com [internete] rasta: http://www.military.com/NewContent/0,13190,Defensewatch_090803_Tunnel,00.html [žiūrėta 2015 05 24].

1 vote