Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Gašinai

Gašinai

Gašinai (가신  gashin) – dievybės sergėjančios namus. Tikima, kad šios dievybės reziduoja įvairiuose namų vietose ir yra atsakingos už gerovės bei taikos palaikymą šeimoje. Egzistuoja nesuskaičiuojama daugybė gašinų, tačiau populiariausi yra Songdžiu (namų globėjas), Džiovangšin (ugnies deivė), Samšin (gimimo deivė), Opšin (turto deivė), Umašinas (galvijų sergėtojas), Munšinas (vartų globėjas), Čiukšin (tualeto deivė) (National Folk Museum of Korea 2013).

Žinomiausias gašinas yra Songdžiu (성주신 Seongju-shin). Tai – dievas, kuris saugo namus bei visos šeimos narius, ypač vyrus. Tikima, kad jis gyvena namų gegnėje arba virš pagrindinio namo stulpo. Tradiciškai šeima, prieš įsikurdama naujuose namuose atlieka ritualą, per kurį giedama giesmė.

Yra užrašyti du Songdžiu mito variantai: vienas paplitęs Busano mieste, o kitas – Korėjos centrinėje dalyje. Busano miesto variante jis yra vadinamas Songdzo ir yra pasakojama apie nusikaltusį Indijos princą Songdzo, kuris yra ištremiamas į salą. Giesmėje pasakojami sunkumai, su kuriais teko jam susidurti ir kaip juos įveikus pasiekta branda. Sugrįžęs iš salos namo jis pastato rūmus iš pušų, kurias buvo pasodinęs kai buvo dar jaunas. Tuo tarpu centrinėje Korėjos dalyje paplitusiame mite pasakojama apie vyrui ir žmonai iškilusius sunkumus bei jų bendras pastangas atkurti piktadario nusiaubtus namus. Įveikę juos vyras ir žmona tampa Songdzu ir Dzišin (žemės deivė) ir kartu rūpinasi žmonių norais bei svajonėmis.

Giesmės ištrauka:

„Norėdami jums pasitarnauti, paruošėme staliuką,

Su duona, jaučio galva, vynu, pinigais, vištiena,

Tad maloniai priimkite mūsų aukas,

Ir palaiminkite mus.

Mums nerūpi kitos šeimos,

Bet pasirūpinkite šia šeima, kuri gerai tarnauja dievams,

Ir saugokite nuo visų nelaimių, nesėkmių,

Išpildykite visus jos troškimus.<…>

Suteikite jiems laimę per pirmas tris dienas ir ilgaamžiškumą per kitas tris dienas

Ir palaiminkite juos duodami daug javų iš dangaus septynių gėrybių kalno.” (Seo 2007)

Opšin (업신 Eopshin) – turto sergėtoja, prižiūrinti namuose esančius daiktus. Tikima kad ji gyvena pasislėpusi maisto sandėlyje arba daržinėje. Ši deivė įkūnija kūgio formos šiaudų arba pušų šakelių ryšulį (National Folk Museum of Korea 2013). Taip pat dažniausiai įsivaizduojama kaip juoda gyvatė, kuri turi ausis (Revolvy), rečiau – kaip žebenkštis, rupūžė, kiaulė, pelė ar net žmogus (Inopšin). Tikima, kad Opšin gyvatės pavidalu gyvena ant namo stogo ir jeigu ji pasitraukia į kitas namo dalis, tai pranašauja apie nelaimę šeimai. Norint sugrąžinti deivę ant stogo atliekami ritualai, vienas iš jų yra plaukų deginimas, – tikima, kad kvapas išvarys ją iš namų. Taip pat siūloma ryžių košės auka. Tačiau šie mėginimai dažniausiai yra bevaisiai, nes ši deivė vadovaujasi tik savo valia ir palieka namus tik tada, kai jos pranašystė išsipildo (National Folk Museum of Korea 2013).

Opšin pasitraukimas dažniausiai šeimai pranašauja apie ateinantį bankrotą (Revolvy). Ritualai šiai deivei dažniausiai laikomi dešimtą mėnesį pagal mėnulio kalendorių. Ritualo metu aukojamas didelis indas raudonųjų pupelių košės. Tikima, blogas ženklas jeigu indas nėra ištuštinamas greitai (National Folk Museum of Korea 2013).

Umašinas (우마신 Umashin) – galvijų ir arklių sergėtojas. Ši dievybė nėra susieta su jokiu konkrečiu daiktu, manyta, kad tiesiog gyvena arklidėje arba tvarte ir saugo gyvūnus nuo ligų, padeda jiems augti bei daugintis. Senovėje ritualai buvo atliekami dešimtą mėnesį pagal mėnulio kalendorių, jo metu buvo aukojami ryžių pyragėliai su raudonosiomis pupelėmis. Šiomis dienomis ritualas dažniausiai atliekamas tik per sezonines šventes arba jeigu gyvūnas suserga, tačiau nebėra aukojami pyragėliai, o tik keletas kąsnelių maisto nuo šventinio stalo (National Folk Museum of Korea 2013).

Čiukšin (측신 Cheukshin) – deivė sauganti tualetą. Senovėje, tualetai buvo statomi lauke, atskirai nuo namų, ten paprastai būdavo tamsu, drėgna ir šalta, todėl tikėta, kad ir ši deivė yra nuožmi ir priešiškai nusiteikusi. Prieš įeinant į tualetą buvo būtina kostelėti ar išleisti kažkokį panašų garsą, kad Čiukšin išgirstų, kad kažkas ateina. Jeigu tai nėra padaroma, deivė iš išgąsčio gali užpulti žmogų ir jį bandyti uždusinti savo ilgais juodais plaukais. Jeigu taip atsitinka, tas žmogus suserga tokia liga, kurios negali išgydyti joks ritualas.

Čiukšin gyvena žemėje ir nėra reguliariai garbinama. Jai dažniausiai aukojami nedideli maisto gabaliukai po laidotuvių apeigų arba kai namie pagaminamas ypatingas patiekalas. Maistas yra patiekiamas paprastai ant žemės, ne dubenėlyje (National Folk Museum of Korea 2013).

Naudota literatūra

  1. National Folk Museum of Korea, 2013, Encyclopedia of Korean Folk Beliefs, Government Publications, Seoul. 
  2. Seo, D. 2007, Korėjos mitai, Mintis, Vilnius.
  3. Revolvy, Eopsin. Prieiga per inernetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 26 d.].

 

1 vote