Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kim Jušinas

Kim Jušinas

Kim Jušinas (kor. 김유신, Kim Yushin) (595–673 m.) – Šilos (kor. 신라, Silla) generolas, žinomas dėl savo pastangų suvienyti to meto Korėjos pusiasalyje egzistavusias Gogurio (kor. 고구려, Goguryeo), Pekčės (kor. 백제, Baekje) ir Šilos karalystes. Ši istorinė asmenybė aktyviai veikė valdant Šilos karaliams Mujolui (kor. 태종 무열왕, Muyeol) (602–661 m.) bei Munmu (kor. 문무왕, Munmu) (626–681 m.). Savo gyvenimo metu Kim Jušinas taip ir neišvydo suvienyto Korėjos pusiasalio, tačiau jo pastangos leido suvienyti šalį praėjus trejiems metams po generolo mirties (Cartwright, 2016).

Ankstyvasis gyvenimas

Kim Jušino gyvenimas buvo aprašytas dviejuose istoriniuose šaltiniuose: Trijų karalysčių įrašuose“ (kor. 삼국사기, Samguk Sagi) bei „Trijų karalysčių atmintinėje“ (kor. 삼국유사, Samguk Yusa). Šiuos istorinius tekstus 1146 m. parašė Korėjos politikas, generolas ir rašytojas Kim Bušikas (kor. 김부식, Gim Busik).

Kim Jušinas gimė 595 m. Gėjange (kor. 계양구, Gyeyang), Džinčiono apskrityje (kor. 진천군, Jincheon-gun), kilmingoje Gajos (kor. 가야, Gaya) šeimoje.

Būdamas 15 metų, jis tapo Huarangų organizacijos (kor. 화랑, Hwarang) nariu. Čia jis buvo mokomas konfucianizmo ir budizmo, kovos su kardais bei šokio ir dainavimo meno. Sulaukęs 18-os metų jis tapo Huarangų organizacijos lyderiu arba Guksonu (kor. 국선, Gukseon).

Sulaukęs tinkamo vedybinio amžiaus, Kim Jušinas vedė savo draugo diplomato Kim Čiunčiuno (kor. 김춘추, Kim Chunchu), kuris vėliau tapo karaliumi Mujolu, seserį. Tuo tarpu būsimasis Šilos karalius vedė Kim Jušino seserį. Šios abipusės santuokos ne tik padėjo susaistyti dvi galingas kilmingųjų šeimas, bet ir leido Kim Jušinui toliau kopti karjeros laipteliais aukštyn.

629 m., būdamas 34 metų, Kim Jušinas jau buvo atsakingas už visas Šilos karalystės karines pajėgas. 632 m. į Šilos karalystės sostą įžengė Kim Jušino pusseserė princesė Dokman (kor. 덕만, Deokman), kuri vėliau tapo karaliene Sondok (kor. 선덕여왕, Seondeok yeowang) (606–647 m.). Su jos pagalba Kim Jušinas palypėjo dar vienu laipteliu aukštyn ir tapo vyriausiuoju karališkosios Šilos armijos generolu.

Kim Jušino kovos ir siekis suvienyti Korėjos pusiasalį

Šilos karalystė nuolatos konfliktavo su Korėjos pusiasalio Vakaruose esančia Pekčės karalyste. Tai lėmė karinių konfliktų gausą, kurių metu savo sugebėjimais būtent ir pasižymėjo Kim Jušinas.

629 metais, Šilos karalystės kariuomenė, kuriai vadovavo Kim Jušino tėvas, bandė užimti Nangbio pilį (kor. 낭비성, Nangbi Song). Pilies apgultis pareikalavo daugybės Šilos karių aukų, o tai savo ruožtu lėmė žemą karių moralę. Teigiama, kad šiuo sunkiu metu, Kim Jušinas kreipėsi į savo tėvą ir įtikino jį, kad jis gali pakelti karių dvasią. Gavęs tėvo sutikimą, Kim Jušinas įsibrovė į priešų stovyklą, kurioje buvo apsistojęs priešų generolas. Kim Jušinas jį nužudė, nukirto jam galvą bei parsigabeno ją pas savo karius. Šilos karių moralė buvo pakelta, jie sukaupė likusias jėgas bei užėmė pilį.

Bėgant metams sustiprėjo Gogurio karalystė. Tai lėmė laikiną Šilos ir Pekčės karalysčių susivienijimą. Jos po sėkmingos karinės kampanijos gavo papildomų teritorijų: Šilos karalystei atiteko šiaurinė, o Pekčės – pietinė Hano upės arba Hangano (kor. 한강, Han Kang) dalis.

Vėliau, siekdama pasiglemžti visą užkariautą Hano upės teritoriją, Šilos karalystė nusprendė nutraukti sąjungą su Pekče. Ši išdavystė lėmė Pekčės ir Gogurio karalysčių sąjungą bei 655 m. karinę kampaniją prieš Šilos karalystę. Padedama 130 000 Kinijos Tangų dinastijos (kin. 唐朝, Tángcháo) karių Šilos karalystė sugebėjo apsiginti.

660 m. įvyko Hvansangbolio mūšis (kor. 황산벌 전투, Hwangsanbeol Jontu), kurio metu Šilos karalystės ir Kinijos Tangų dinastijos pajėgos, vadovaujamos Kim Jušino užpuolė paskutinę Pekčės karalystės sostinę Sabį (kor. 사비, Sabi). Pekčės karalystės pajėgoms vadovavo generolas Gėbėkas (kor. 계백, Gyebaek), kurio pajėgos buvo nukautos, o pats generolas nužudytas. Ši sėkminga karinė kampanija leido Kim Jušinui tapti Šilos ministru pirmininku.

Įveikę Pekčės karalystę jungtinės Šilos ir Tangų dinastijos pajėgos pajudėjo Gogurio karalystės link. 661 m. ji buvo puolama dviem frontais. Gogurio karalystė atsilaikė, tačiau stipriai nusilpo. 667 m. karalystė buvo užpulta dar kartą, o 668 m. buvo galutinai įveikta.

Vienintelė problema, kuri trukdė suvientyti Korėjos pusiasalį į bendrą valstybę, buvo šalies teritorijoje likę Tangų dinastijos kariai, kurie laukė tinkamos progos įvesti Kinijos valdžią.

676 metais, karaliaus Munmu valdymo metu, Tangų dinastijos kariai buvo galutinai išvaryti iš Šilos, Pekčės ir Gogurio karalysčių teritorijų. 676 m., praėjus trejiems metams po Kim Jušino mirties, Korėjos pusiasalis buvo pagaliau suvienytas.

Paskutinieji gyvenimo metai

668 metais, karalius Munmu už visus gyvenimo nuopelnus suteikė Kim Jušinui „Aukščiausiojo gynybos šauklio“ titulą (kor. 태대각간, Taedaegakgan). Šis titulas suteikė generolui teisę bet kuriuo paros metu lankytis karaliaus rūmuose. Kim Jušinas taip pat buvo apdovanotas žemėmis, kaimais ir ūkiais visoje karalystės teritorijoje.

Kim Jušinas mirė savo namuose būdamas 79 metų. Jis turėjo tris žmonas, 10 vaikų. Laidotuvių išlaidas padengė karalius Munmu, kuris joms skyrė 1000 spalvoto šilko ritinių bei 2000 maišų ryžių. Munmu taip pat liepė sargams saugoti generolo kapą, esantį netoli Songhvos kalno (kor. 선화 산, Sonhgwa). Kim Jušino kapavietė savo didingumu prilygo to meto karalių kapavietėms.

Legendos

Yra žinoma ne viena legenda apie Kim Jušiną ir jo žygdarbius.

Vienoje iš legendų pasakojama, kad prieš Kim Jušino gimimą, jo tėvas ir motina susapnavo du sapnus, kurie pranašavo apie būsimo generolo išskirtinius talentus. Tėvas sapne matė ant jo krentančias Marso ir Saturno planetas, o jo motina – ant debesies sklandantį, bei žvilgančius šarvus dėvintį mažą berniuką.

Kitoje legendoje pasakojama apie Kim Jušino paauglystės metus. Kartą patekęs į olą kalnuose, keturias dienas joje meldėsi bei atliko kitus apsivalymo ritualus. Būdamas oloje Kim Jušinas prisiekė įveikti Gogurio karalystę ir kitas Šiaurės gentis. Oloje jis taip pat sutiko senolį, kuris jam įteikė magišką formulę. Praėjus metams jis atsidūrė giliame slėnyje, kuriame prašė dangaus suteikti jo kalavijui galių. Praėjus trims dienoms dangaus šviesa apgaubė jo kardą ir šis ėmė švytėti (Encyclopedia Of Korean Folk Culture).

Palikimas

Kim Jušinas – geriausiai žinomas Trijų karalysčių periodo generolas, kuris yra vertinamas už pastangas padedant suvienyti Šilos, Pekčės ir Gogurio karalystes į bendrą Korėjos pusiasalio valstybę.

Vienas iš Kim Jušino vaikų – Kim Vonsulas (kor.김원술, Kim Won-sul) tapo karaliaus Munmu generolu ir svariai prisidėjo prie Tangų dinastijos karių išvyjimo iš Korėjos pusiasalio.

Kim Jušino svajonė ir ryžtas suvienyti Korėjos pusiasalį leido suvienyti ne tik Korėjos tautą, bet ir jos kultūrą (New world encyclopedia 2018).

Naudota literatūra

  1. Cartwright, M., 2018. „Gaya“, Ancient history encyclopedia. Prieiga per interntetą: Čia [žiūrėta 2019 spalio 23 d.].
  2. Cartwright, M., 2016. „Hwarang“, Ancient history encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 spalio 26 d.].
  3. Cartwright, M., 2016. „Kim Yu-sin“, Ancient history encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 25 d.].
  4. Cartwright, M., 2016. „Queen Seondok“, Ancient history encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 25 d.].
  5. Encyclopedia Of Korean Folk Culture. „Kim Yu-sin“, Encyclopedia Of Korean Folk Culture. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 spalio 27 d.].
  6. New world encycplopedia, 2018. „Kim Yushin“, New world encyslopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 23 d.].
  7. New world encycplopedia, 2014. „Muyeol of Silla“, New world encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 spalio 27 d.].
  8. New world encyclopedia, 2015. „Queen Seondeok of Silla“, New world encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 26 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

1 vote