Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Namu Dorjongas

Namu Dorjongas

Namu Dorjongu (kor. 나무도령, Namu Doryeong) yra vadinamas pagrindinis Korėjos didžiojo tvano mito herojus. Jis buvo lauro medžio dvasios ir dangaus fėjos sūnus, kuris išgelbėjo visus Žemės gyvūnus ir žmoniją.

Namu Dorjongo mitas

Vieną kartą į Žemę nusileidusi dangaus fėja, nusprendė pailsėti po lauro medžiu, kuriame buvo apsigyvenusi dvasia. Įsimylėję vienas kitą, jie netrukus susilaukė sūnaus, kurį pavadino Namu Dorjongu. Kai berniukas sulaukė setynerių, fėja paliko savo sūnų ir sugrįžo į dangaus karalystę.

Neilgai trukus prasidėjo stipri liūtis, kuri tęsėsi ištisas savaites. Namu Dorjongo tėvo dvasia, nuvertė lauro medį ir liepė berniukui sėsti ant jo ir taip gelbėtis nuo neišvengiamo tvano. Vaikas padarė taip kaip jam buvo liepta (Kang 1995).

Plaukdamas Namu Dorjongas išgelbėjo skruzdes, kurios paprašė jo pagalbos. Keliaudamas toliau berniukas pasigailėjo ir išgelbėjo uodus, kurie meldė jiems padėti. Galiausiai Namu Dorjongo pagalbos paprašė vienas sutiktas jaunuolis, kurį berniukas nenoromis priėmė plaukti kartu (Zong 1952).

Pasibaigus liūčiai vaikinai pasiekė salą. Tai buvo aukščiausio Korėjos pusiasalio kalno Bekdu (kor. 백두산, Baekdusan) viršūnė, kuri vienintelė liko neapsemta (Kitchen 2016).

Išgelbėti gyvūnai atsisveikino, nuoširdžiai padėkodami Namu Dorjongui už jų išgelbėtą gyvybę. Tuo tarpu vaikinai ėmė ieškoti maisto. Taip jie netyčia surado trobelę, kurioje gyveno senyvo amžiaus moteris ir dvi jos dukros. Viena iš merginų buvo tikroji, biologinė moters dukra, o kita – įvaikinta. Tikroji moters dukra netruko įsimylėti Namu Dorjongą. Senolė negalėjo apsispręsti, kuris vaikinas yra tinkamesnis jos dukrai, todėl sugalvojo išbandyti jaunuolius.

Moteris liepė vaikinams surinkti visus saloje esančius smėlio grūdelius. Nors užduotis buvo sunki, tačiau Namu Dorjongui padėjo skruzdės, kurias šis išgelbėjo nuo tvano. Jos padėjo vaikinui nesunkiai įveikti savo priešininką. Vis dėlto, Namu Dorjongo konkurentas apie tai pranešė senolei. Ši negalėdama nuspręsti, kuris vaikinas yra vertesnis, nusprendė išbandyti vaikinus dar vieną kartą. Šį kartą senolė liepė pasirinkti vieną iš dviejų kambarių. Viename iš jų buvo vaikinų trokštama mergina. Senolė pažadėjo atiduoti savo dukterį teisingai pasirinkusiam vaikinui. Dabar Namu Dorjongui padėjo išgelbėtas uodas, kuris parodė vaikinui teisingą kambarį. Tokiu būdu Namu Dorjongas įgijo teisę vesti tikrąją senolės dukrą (Zong, 1952).

Tuo tarpu kitam vaikinui senolė atidavė savo įvaikintą dukrą. Sakoma, jog abi šios poros tapo naujosios žmonijos pradininkėmis (Kitchen 2016).

Mito kilmė bei variacijos

Namu Dorjongo mito kilmės šaltinis iki šiol nėra žinomas. Nepaisant to, tai yra pats svarbiausias ir žinomiausias pasaulio žmonijos sukūrimo mitas Korėjoje.

Mitas apie Namu Dorjongą turi keletą skirtingų pavadinimų – „Pasakojimas apie medį“ (kor. 목도령 설화, Mogdoryeong seolhwa), „Gimęs medžio sūnumi“ (kor. 참나무 아들로 태어난 도령, Chamnamu adeullo taeonan Doryeong), „Pasakojimas apie tvaną“ (kor. 홍수 설화, Hongsu seolhwa ) (Kang, 1995).

Taip pat yra nemažai skirtingų mito siužeto variacijų. Viename mito variante, Namu Dorjongas išgelbėjo visas gyvūnų rūšis, kitame – vaikinui reikėjo atlikti ne du, o tris senolės išbandymus, trečiame – buvo ne dvi, o tik viena senolės dukra. Vis dėlto, dėl šių siužeto detalių variacijų, pati pagrindinė mito mintis nekinta.

Naudota literatūra

  1. Inspire Me Korea, 2018. Namu Doryeong (나무도령): The Legend of the Great Flood. Blog.inspiremekorea.com. [internete] 2018 spalio 12. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. balandžio 30 d.].
  2. Kang, J., 1995. 나무도령설화. Encykorea.aks.ac.kr. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. balandžio 29 d.].
  3. Kitchen, T., 2016. Baekdu Mountain: the Pride of Korea, both North and South. Blogs.transparent.com. [internete] 2016 gegužės 7. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. balandžio 30 d.].
  4. Zong, I., 1925. Folk Tales from Korea. London: Routledge & Kegan Paul Ltd.

Redagavo Andrius Bimbiras

1 vote