Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Širumas

Širumas

Širumu (kor. 씨름, Ssireum) vadinamos tradicinės korėjietiškos imtynės. Jų metu du kovotojai bando nuversti vienas kitą ant žemės, naudojant laisvojo stiliaus imtynių metodus. Taip pat, kovos metu imtynininkai privalo vienas kitą laikyti už specialaus imtynių diržo, vadinamo satpu (kor. 샅바, Satpa), kuris yra tradiciškai aprišamas aplink asmens juosmenį ir klubus. Imtynių metu smūgiai rankomis, spyriai kojomis bei kūno sąnariams skausmą sukeliantys veiksmai yra draudžiami.

Imtynių ringas, satpas, pergalės sąlygos

Širumo imtynės vyksta šiek tiek nuo arenos grindų plokštumos pakilusiame, apskritimo formos ringe, kurio paviršius yra padengtas apytiksliai 20 centimetrų storio smėlio sluoksniu. Ši specifinė imtynių ringo forma yra nulemta žmonių noro geriau matyti imtynių ringe vykstantį veiksmą.

Širumo imtynininkai arenoje kovoja basi ir pusnuogiai (išimtis daroma moterims). Jų kūnus dengia tik specialūs imtynių šortai aplink kuriuos ir yra aprišamas satpo diržas. Satpo diržas yra pagamintas iš tvirtos medvilnės ir yra apytiksliai dviejų metrų ilgio. Pirmiausia satpas yra aprišamas aplink dešinę imtynininko šlaunį taip, kad liktų kilpa, o likusi diržo dalis yra vėliau aprišama aplink kovotojo juosmenį.

Širumo imtynės yra laimimos tada, kai vienas iš kovotojų sugeba paguldyti savo priešininką taip, kad bet kuri, aukščiau oponento kelių esanti kūno dalis paliečia žemę. Skirtingai nei japoniškose Sumo (jap. 相撲, Sumō) imtynėse, oponento išstūmimas iš ringo nėra laikomas pergalingu veiksmu. Kovotojams atsidūrus už ringo ribų, dvikova yra pradedama iš naujo.

Širumo dvikovos eiga

Prieš pradėdami širumo mačą, klūpėdami ringo centre, imtynininkai, pirmiausia dešine ranka sugriebia aplink oponento juosmenį aprištą diržą, o kaire ranka – varžovo suformuotą kilpą. Imtynių veiksmai pradedami po pagrindinio imtynių teisėjo švilpuko. Dvikova gali trukti iki trijų minučių.

Širumo imtynių eigą prižiūri trys teisėjai: vienas pagrindinis ir du pagalbiniai. Pagrindinis teisėjas stovi šalia kovojančių imtynininkų ringo centre. Pagalbiniai teisėjai yra už ringo ribų: vienas ringo dešinėje, kitas – kairėje. Jų užduotis yra padėti pagrindiniam mačo teisėjui išvengti teisėjavimo klaidų. Teisėjo priimtas sprendimas yra galutinis ir neginčijamas.

Širumo istorija

Manoma, kad širumo imtynių tradicija užgimė Korėjos Gogurjo (kor. 고구려, Goguryeo) istoriniu periodu. Pradžioje šios imtynės buvo naudojamos kaip karių rengimo priemonė, tačiau Gorjo (kor. 고려, Goryeo) bei Džiosono (kor. 조선, Joseon) laikotarpiu Širumo praktika išpopuliarėjo tiek tarp eilinių Korėjos žmonių, tiek tarp jos valdovų. Korėjietiškos imtynės pamažu tapo populiariu užsiėmimu.

Pavyzdžiui, tano (kor. 다노, Tano)  šventės, kuri pagal mėnulio kalendorių vyksta gegužės mėnesio penktąją dieną buvo pradėti rengti širumo turnyrai, kurių metu turnyrą laimėjusiam kovotojui būdavo įteikiamas jautis. Jautis ne tik simbolizavo imtynių laimėtojo jėgą, bet ir buvo vertinga dovana to meto Korėjos agrarinėje visuomenėje.

XX a. pr. širumas tapo oficialia sporto šaka Korėjoje. 1912 metais, Seule buvo surengtas pirmasis modernus širumo čempionatas. Korėjos širumo federacija buvo įkurta 1927 metais, o oficialus širumo pavadinimas patvirtintas XX a. trečiajame dešimtmetyje.

1967 metais širumo imtynės buvo padalintos į keturias svorio grupes: labai lengvo svorio kategoriją, vadinamą Taebaeku (kor. 태백, Taekbaek), lengvasvorių kategoriją – Gumgangą (kor. 금강, Geumgang), vidutinio svorio kategoriją – Halą (kor. 할라, Halla) bei sunkiasvorių kategoriją Baekdu (kor. 백두, Baekdu). Šie korėjietiški svorio kategorijų atitikmenys simbolizuoja aukščiausius Korėjos viršukalnių pavadinimus.

1972 metų gegužės mėnesį, Korėjos transliavimo sistema KBS (kor. 한국방송공사, Han-guk Bangsong Gongsa) pirmą kartą per televizorių rodė korėjietiškų imtynių čempionato transliaciją. Ji susilaukė didelio Korėjos auditorijos susidomėjimo bei ilgainiui tapo kasmetiniu renginiu. Nuo šiol penktojo mėnesio pagal mėnulio kalendorių penktoji diena yra vadinama Širumo diena.

Kovos stiliai

Išskiriami du tradiciniai širumo imtynių kovos stiliai: dešinysis stilius, kuris buvo populiarus pietinėse Korėjos Gjungsango (kor. 경상, Gyeongsang) ir Honamo (kor. 호남, Honam) provincijose ir kairysis stilius, kuris buvo plačiai paplitęs šalies Hamgjungo (kor. 함경, Hamgyong), Gjongsango (kor. 경상, Gyeongsang) ir Čungčongo (kor. 충청, Chungcheong) provincijose.

Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų stilius tas, kad dešiniojo stiliaus kovotojai satpą rišo ant savo kairės kojos šlaunies, o kairiojo stiliaus kovotojai atvirkščiai, tai yra satpą rišo ant dešinės savo kojos šlaunies. Vis dėlto, 1994 metais Korėjos Širumo federacija priėmė nutarimą, kuriuo pripažino kairįjį kovos stilių oficialiu šių imtynių stiliumi.

Širumo propagavimas Pietų Korėjos švietimo įstaigose ir šeimose

Pietų Korėjoje vaikai su širumo imtynių ypatumais yra supažindinami nuo mažumės. Širumas yra įtrauktas į oficialių šalies mokyklinių dalykų sąrašą ir yra mokamas ne tik kaip praktinis, bet teorinis dalykas, kuris suteikia vaikams etiketo bei pagarbos kitiems pradmenis.

Neretai Širumo pradmenis Korėjos vaikai išmoksta namuose iš savo tėvų, senelių ar kitų artimųjų. Širumo imtynių tradicijos yra perduodamos iš kartos į kartą taip siekiant sukurti vieningą bendruomeniškumo jausmą tarp skirtingų šeimos kartų (Ssireum, traditional wrestling in the Republic of Korea, UNESCO).

Žymūs širumo imtynininkai

Šiuo metu Pietų Korėjoje yra 235-ios širumo imtynių organizacijos, kurioms priklauso 1753 įvairaus amžiaus ir lyties, registruoti, profesionalūs ir neprofesionalūs, kovotojai.

Žymiausiais šios sporto šakos profesionalais yra laikomi daugkartinis Čonsengo širumo (kor. 천생 씨름, Cheonsaeng Ssireum) čempionato laimėtojas I Man-GI (kor. 이만기, Lee Man-Gi) bei Kang Ho-Dongas (kor. 강호동, Kang Ho-Dong), kuris įveikė I Man-Gi 44-ajame Čonsengo širumo čempionate bei tapo jauniausiu šalies čempionu.

Širumo imtynių čempionatai

Pirmasis pasaulio širumo čempionatas įvyko Pietų Korėjos Busano (kor. 부산시, Busan) mieste. Antrasis ir trečiasis – Pietų Korėjos Seulo (kor. 서울, Seoul) ir Busano miestuose, o ketvirtasis – Vokietijos Frankfurto mieste.

Pirmasis Azijos širumo čempionatas buvo surengtas 2015 metais Mianmare. Širumo čempionatas taip vyko Lietuvos Šiaulių mieste. Renginyje dalyvavo apie 120 imtynininkų bei 80 kitų lydinčių asmenų.

Artimiausias pasaulio širumo čempionatas vyks 2021 m. Kolumbijos Vilapinzono mieste.

UNESCO pripažinimas

2018 metų lapkričio 28 dieną tartautinis UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos komitetas nusprendė įtraukti širumą į nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Tai buvo padaryta po to, kai Šiaurės ir Pietų Korėja pirmą kartą istorijoje sugebėjo pateikti bendrą paraišką dėl tarptautinių tradicinių korėjietiškų imtynių pripažinimo.

Apibendrinimas

Širumas – vienas iš Korėjos aspektų, kuris padeda pasauliui pažinti Korėją ir jos kultūrinį išskirtinumą. Ši sporto šaka taip pat padeda vienyti tautas, skatina artumo ir pagarbos kitiems sklaidą.

Naudota literatūra

  1. Christopher A. Sparks, 2011. Wrestling With Ssireum: Korean Folk Game Vs. Globalization. Oaktrust.library.tamu.edu. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. saplio 29 d.].
  2. Robert W. Young, 1991. Korean Wrestling A Forerunner to Japanese Sumo? Google Books. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. saplio 29 d.].
  3. UNESCO, 2018. Ssireum, traditional wrestling in the Republic of Korea. Youtube. [vaizdo įrašas internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. saplio 29 d.].
  4. UNESCO, 2018. Ssirum (wrestling) in the Democratic People’s Republic of Korea. Youtube. [vaizdo įrašas internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. saplio 29 d.].
  5. Ministry of Foreign Affairs, 2018. „Traditional Korean Wrestling, Ssirum/Ssireum,“ of Two Koreas Jointly Inscribed as Intangible Cultural Heritage of Humanity of UNESCO. Mofa.go.kr. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. saplio 29 d.].
  6. World Nomad Games, 2018. COMPETITION RULES OF SSIREUM. Worldnomadgames.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. saplio 29 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

1 vote