Juki-onna
Juki-onna (jap. 雪女 Yuki-onna, liet. „sniego moteris“) – įvairiomis legendomis apipinta japonų mitologinė būtybė, populiari tiek tradicinėje tiek šiuolaikinėje Japonijos kultūroje. Priklausomai nuo regiono, ši jokajų (妖怪 yokai) rūšies būtybė vadinama įvairiais vardais, tokiais kaip Juki-musume (jap. 雪娘 yuki-musume, liet. „sniego dukra“) ar Juki-onba (jap. 雪乳母 yuki-onba, liet. „sniego motina“). Tačiau, kad ir kaip besiskirtų jos vardas ar legendos apie ją, dažniausiai Juki-onna aprašoma kaip įstabaus grožio aukšta mergina, su ilgais juodais plaukais ir nesenstančia balta kaip sniegas oda.
Legendos apie Juki-onna yra kaip snaigės pūgoje. Jos kinta nuo amžinoje žiemoje įstrigusios vienišos gražuolės, iki siaubingosios jokai, mintančios jai pasimaišiusių vyrų ir vaikų gyvybine energija. Ji yra deivė, princesė, jūrei… moteris, kuri nelaimingai mirė pūgoje, iš kurios ji nebegali ištrūkti (Hurst 2016)
Legendos
Pirmą kartą Juki-onna buvo aprašyta Muromači periodu (1333-1573). Vienuolis Sogi rašė apie savo keliones Ečigo provincijoje (dabartinė Nigatos prefektūra) ir savo susitikimą su Juki-onna. Ji buvo be galo aukšta ir graži moteris, su baltesnse nei sniegas oda. Nors iš veido atrodė jauna, turėjo visiškai baltus ilgus plaukus. Jos kimono buvo toks baltas, kad atrodė kaip permatomas. Vienuolis bandė su ją pasikalbėti, bet ji dingo sniege. Vėliau Sogi iš vietinių sužinojo, jog moteris buvo Sniego Dvasia (jap.雪の精霊 yuki no seirei), kuri dažnai pasirodo iškritus daug sniego.
Labiausiai žinoma legenda, aprašyta L. Herno mitų ir kraupių apsakymų rinkinyje “Kwaidan” (怪談 kaidan), pasakoja apie seniai seniai gyvenusius du medkirčius, jaunėlį Minokičį ir senį Mosaku. Vieną šaltą žiemos vakarą juos užklupo stipri pūga. Negalėję grįžti namo, prieglobstį rado senoje lapinėje.
Vidury nakties Minokičis atsibudo ir pamatė gražią merginą apsirengusią baltais drabužiais. Ši buvo palinkusi virš Mosaku ir pūtė jam į veidą, jos kvėpavimas buvo panašus į žėrintį baltą rūką. Pagaliau ji atsisuko į Minokičį ir palinkusi virš jo tarė:
- Maniau su tavimi pasielgti kaip su seniu. Bet negalėjau įveikti gailesčio: labai jau tu jaunas. Be to, Minokiči, tu simpatiškas vaikinas, todėl nepadarysiu tau nieko blogo… dabar. Bet jeigu kada nors bent kam, netgi savo motinai, papasakosi, ką šią naktį regėjai, aš būtinai sužinosiu, ateisiu ir tave nužudysiu. Įsidėmėk, ką tau pasakiau!
Po kelerių metų Minokičis sutiko gražią, jauną merginą vardu Ojuki – Sniegas. Jie susituokė, susilaukė dešimties vaikų ir gyveno laimingi. O-Juki pavydėjo visos kaimo moterys, nes ji neseno.
Vieną vakarą, kai vaikai jau buvo suguldyti, Minokičis prisiminęs apie Baltąją Moterį tarė O-Juki:
- Ar sapne, ar tikrovėje, bet tik kartą gyvenime mačiau tokią pat gražią moterį, kaip tu, manoji žmonele. Iki šiol nežinau, ar man visa tai prisisapnavo, ar iš tikrųjų tai buvusi Sniego moteris.
Ir tada pasigirdo šaižus moteriškas riksmas. O-Juki trenkė siuvinį, pašoko ir palinko virš sėdinčio Minokičio:
- Tai buvau aš! Aš! Aš! – šaukė jinai. – Tai buvo O-Juki! Juk įspėjau, kad numirsi, jei kada nors apie tai bent žodį ištarsi!.. Tik dėl ten miegančių vaikų tavęs neužmušiu. Tad dabar prižiūrėk juos, labai gerai prižiūrėk ir rūpinkis. Kitaip, aš tave sunaikinsiu, kaip ir buvo pažadėta!
Jos balsas darėsi vis aukštesnis ir laibesnis virsdamas žiemos vėjų vaitojimu ir kaukimu, o pati Juki-onna – Sniego Moteris ėmė nykti virsdama žėrinčiu baltu rūku. Daugiau jos niekas nebematė.
Kita legenda, kilusi Aomori, Nigata ir Miyagi prefektūrose, mini Juki-onna kaip siaubingą jokai, kuri vaidenasi snieguotuose miškuose ieškodama maisto. Ji minta seiki (jap.精気 seiki) – gyvybine žmogaus energija. Seiki ji išgauna ištraukdama žmogaus sielą per burną, prieš tai jį sustingdžiusi. Tokia Juki-onna ypatingai nemėgstama Nigatoje, anot vietinių, jai labiausiai patinka mažų vaikų seiki.
Naudota literatūra:
Mikailionis, V. 1998, Japonijos mitai ir legendos, Vilnius: Mintis
Meyer, M. 2013, Juki onna. Prieiga internete: <http://yokai.com/yukionna/> [žiūrėta 2016 m. balandžio 15d.]
Davisson, Z. 2013, Yuki Onna – The Snow Woman. Prieiga internete: <https://hyakumonogatari.com/2013/12/18/yuki-onna-the-snow-woman/> [žiūrėta 2016 m. balandžio 15d.]
Hurst, A. 2016, Yuki Onna: The Snow Woman. Priega internete: https://parttimemonster.com/2016/01/11/yuki-onna-the-snow-woman/> [žiūreta 2016 m. balandžio 22d.]