Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Nintendo

Nintendo

Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂株式会社 Nintendō Kabushiki-kaisha) – tarptautinė elektronikos ir kompiuterinės įrangos kompanija, kurios pagrindiniai padaliniai yra Kiote, Japonijoje. Nintendo, kurią 1889-aisiais įkūrė Fusadžiro Jamaučis, dabar yra viena didžiausių kompiuterinių žaidimų kūrėjų pasaulyje.

Istorija

Kompanijos istorija prasidėjo dar XIX a. pab. Tuo pačiu metu kai Japonijoje prasidėjo valstybės modernizacija, dar žinoma kaip Meidži restauracija, kurios metu buvo įteisinta nemažai dalykų tarp jų – lošimas kortomis. Po šio įteisinimo kortų žaidimų populiarumas ženkliai smuko.

Tačiau 1889 m. Fusadžiro Jamaučis (jap. 山内 房治郎) įkūrė mažą įmonę Kiote pavadinimu ,,Nintendo Koppai“, kuri pardavinėjo Hanafuda (jap. 花札) kortas. Taip siekdamas gražinti šioms kortoms populiarumą. Hanafuda nuo vakarietiškų įprastų kortų skiriasi tuo, kad Hanafuda neturi skaičių, jos skirstomos pagal 12 grupių (pagal metų mėnesius) po 4 kortas ir vienoje kaladėje būdavo 48 kortos (Jones 2013).

Pirmieji verslo metai buvo labai prasti. Kadangi kortos būdavo gaminamos iš šilkmedžio ir ant jų piešiamos ranka, hanafuda kortos buvo labai brangios ir jas mažai kas pirkdavo. Tačiau japonų mafijos grupuotės, dar vadinamos yakudza, mokėdavo lošti azartinius žaidimus naudojant hanafuda kortas, todėl verslas, šios grupuotės dėka, pradėjo klestėti. Jau 1907 m. šios kortos tapo populiarios Kiote. Tais pačiais metais Nintendo buvo pirmoji kompanija Japonijoje, kuri pradėjo kurti mus įprastas vakarietiško stiliaus kortas.

Kai 1929 m. Fusadžiro pasitraukė iš kompanijos, jo Nintendo jau pardavinėjo kortas visoje Japonijoje.  Jis neturėjo sūnaus, kuris galėtų perimti verslą, todėl kompaniją patikėjo Fusadžiro dukros vyrui Sekirjo Kaneda (jap. 金田 積良). Jis sukūrė kortų fabriką ir įvairius Nintendo biurus didesniuose Japonijos miestuose.

1949 m. Sekirjo  Kaneda, dėl prastos sveikatos, nutarė palikti kompanija, tačiau susidūrė su tokia pačia problema kaip Fusadžiro –  iš vaikų jis turėjo tik dukrą. Sekirjo norėjo pasielgti taip pat kaip Fusadžiro, tačiau dukra ir žentas išsiskyrė. Todėl buvo nutarta perduoti verslą Sekirjo anukui –  Hirošiui Jamaučiui.

1959 m. buvo pasirašyta sutartis su Disnejumi, kuri leido naudoti savo personažus ant kortų kaladžių. Ši naujovė buvo sėkminga ir per vienerius metus buvo išparduota daugiau kaip 600 tūkst kortų kaladžių. Sėkmė Hiroši paskatino eksperimentuoti su verslu ir per tris metus (1962-1965) jis įkūrė taksi paslaugas, nuotoliai valdomus dulkių siurblius ir greitai paruošiamus ryžius. Tačiau 1964 m. šios naujovės Nintendo pardavimų skaičių ženkliai sumažino. Bet kompanija nuo bankroto išgelbėjo sprendimas integruotis į žaislų rinką. 1965 m. Gunpei Jokoi (jap. 横井 軍平) buvo pasamdytas žaislų kūrimui ir prieš pat Kalėdas jis į rinką išleido tokius žaislus kaip Rabbit Coaster ir Ultra Hand. Japonijoje tai buvo didelė sensacija – pardavimų skaičius viršijo 1.2 mln. ir išgelbėjo kompanija nuo bankroto. Gunpei Jokoi per ateinančius 10 metų sukūrė daugiau žaislų ir nuo tuo laiko Nintendo tapo žinoma kaip žaislų kompanija (Jones 2013).

1975 m. Nintendo kompanija pasamdė tuo metu jauną ir perspektyvų kompiuterinių žaidimų dizainerį  Šigeru Mijamoto (jap. 宮本 茂) ir jau 1978 m. jis išleido pirmuosius kompanijos video žaidimus automatams (Jones 2013).

Konsolės

Pagrindinės ir pačios populiariausios Nintendo konsolės yra keturios –  NES, N64, GameCube ir Wii.

Nintendo Entertainment System (NES) išleista 1983 m. 8 bitų kompiuterinių žaidimų konsolė, sparčiai gaminta nuo ankstyvojo XX a. devintojo dešimtmečio iki pat dešimtojo dešimtmečio. 2009 m. NES buvo pripažinta kaip geriausia visų laikų žaidimo konsole tarp 25 pretendentų. Populiariausias šios konsolės žaidimas – „Super Mario Bros“.  NES konsolėje buvo kuriama ypač daug veiksmo  ir nuotykinių žaidimų. Juose visuose buvo vienas labai teigiamas dalykas – nebuvo smurto ir kraujo.

Nintendo 64, vadinama tiesiog N64, buvo išleista 1996 m.  Toks konsolės pavadinimas kilo nuo jos 64 bitų procesoriaus ir tai buvo paskutinė „Nintendo“ konsolė, naudojusi žaidimų kasetes. Nintendo 64 buvo vėliausiai pasirodžiusi iš penktosios žaidimų konsolių kartos, todėl buvo labiausiai technologiškai pažengusi. Tačiau turėjo ir trūkumų. Ji tebenaudojo žaidimų kasetes, o jose palyginus su konkurenčių naudojamais kompaktiniais diskais buvo galima sutalpinti daug mažiau informacijos, taip pat ir gamybos išlaidos buvo didesnės.

GameCube – ketvirtoji kompiuterinių žaidimų konsolė išleista 2001 m. Tai buvo pirmoji Nintendo žaidimų konsolė, naudojusi optinius diskus kaip pagrindinę duomenų laikmeną. Priešingai nei PlayStation2 ar Xbox, GameCube naudoja miniDVD diskus vietoje pilno dydžio DVD diskų. Dėl to GameCube neturi nei Video peržiūros nei CD grojimo funkcijų. GameCube buvo antroji kompanijos žaidimų konsolė kuri suteikė galimybę žaisti kartu su kitais žaidėjais internetu.

Wii  –  Tai septintosios kartos žaidimų konsolė išleista 2006 m. ir yra konkurentė kitoms dvejoms šios kartos konsolėms – PlayStation 3 ir Xbox 360. Didžiausias Wii skirtumas nuo kitų septintos kartos konsolių yra bevielis, judesiams jautrus pultelis (Wii remote). Taip pat šioje konsolėje įdiegtas WiiConect24, kuris leidžia vartotojams siųsti ir gauti žinutes, atnaujinimus. 2013 m. duomenimis, Wii parduota daugiau nei 101 mln. vienetų ir ji buvo populiariausia iš 7-osios kartos žaidimų konsolių (kitos − PlayStation 3 ir Xbox 360), bei bendrai − trečia pagal pardavimus žaidimų konsolė istorijoje. 2012 m. konsolė buvo atnaujinta ir pavadinta Wii U. Atnaujinta konsolė techniškai pasižymėjo geresniais parametrais negu jos pirmtakė, sodresnėmis spalvomis, gražesne grafika.

Populiariausios žaidimų frančizės

Donkey Kong

Pirmoji Donkey Kongo (jap. ドンキーコング) žaidimo versija buvo išleista 1981 m. Sukurta dizainerių Šigeru Mijamoto ir Gunpei Jokoi. Šis žaidimas yra platformer žanro. Kai žaidimas apima šokinėjimus arba laipiojimus ant platformų. Tokiuose žaidimuose žaidėjas valdo savo avatarą taip, jog šis peršoktų per išsikišusias platformas ar kliūtis ir žingsniuotų pirmyn.

Iš pradžių buvo planuota sukurti animacinio filmuko ,,Popajus“ žaidimą, tačiau negavus autorinių teisių, Šigeru ieškojo nauju personažų. Donkey Kongo personažas buvo sukurtas įkvėptas King Kongo filmo.

Pirmosios žaidimo versijos buvo žaidimų automatams (dar vadinamus Arcade Game).  Pagrindiniai personažai –  gorila vardu Donkey Kongas ir Jumpman (vėliau pervardintas Mario). Gorila pagrobia Mario mergina, kuri pirmose žaidimo versijose vadinama Ledi, vėliau – Paulina, o žaidėjo tikslas yra, valdant Mario šokinėti ir laipioti po platformas, ją išgelbėti.

Vos išleistas žaidimas iškarto tapo hitu, po kurio Nintendo, Japonijoje ir visame pasaulyje, tapo žinoma kaip video žaidimų kompanija (Fahs 2016).

Mario

Pirmą kartą Mario (jap. マリオ) pasirodė 1981 m. Donkey Kongo frančizėje. Atskira žaidimo versija buvo išleista 1983 m., kuris vadinosi Mario Bros. Žaidimas sukurtas dizainerio Šigeru Mijamoto. Taip pat kaip Donkey Kongas pirmoji žaidimo versija buvo platformer žanro.

Žaidėjas valdo italų santechniką Mario (antrasis žaidėjas valdo Mario jaunėlį brolį Luidžį (ang. Luigi)). Pagrindinis žaidimo tikslas – įveikti visus Grybų karalystės lygius, pakeliui pašalinant drakono Bauzerio (ang. Bowser) pakalikus, o vėliau ir jį patį, taip išgelbstint princesę Pič (ang. Peach) ir visą Grybų karalystę. Mario dažniausiai atakuoja tiesiog užšokdamas ant priešo. Paėmęs ugnies gėlę Mario gali šaudyti ugnies kamuoliais, tačiau šie ne visada veiksmingi (Stuart 2010).

Šiandien tai vienas iš labiausiai atpažįstamų Nintendo žaidimų personažų. Taip pat kompanija išleido daug įvairių žanrų ir skirtingų siužetų Mario žaidimų (Latson 2015).

The Legend of Zelda

Vienas seniausių Nintendo sukurtų žaidimų – „The Legend Of Zelda“ (jap. ゼルダの伝説; liet. Legenda Apie Zelda). Šis žaidimas sukurtas 1986m. dizainerių Šigerų Mijamoto (jap. 宮本 茂)  ir
Takaši Tezuka (jap. 手塚 卓志). Tai maginės fantastikos veiksmo−nuotykių kompiuterinių žaidimų serija, kurios pagrindą sudaro veiksmo, nuotykių ir galvosūkių sprendimo elementai.  „Legenda apie Zeldą“ yra viena iš aukščiausiai kritikų įvertintų kompiuterinių žaidimų serijų. Beveik kiekvieno serijos žaidimo istorija atsikartoja ta pati. Princesė, vardu Zelda, pagrobiama, o žaidėjas perima jaunuolio Link vaidmenį ir jam tenka gelbėti princesę, o kartais ir visą pasaulį nuo piktojo burtininko. Didžioji dalis žaidimų vyksta Hairulės pasaulyje, kurio kai kurios vietovės nuolat pasikartoja.  Pokalbiai tarp veikėjų vaizduojami dialogo languose.

Pokémon

Pirmasis Pokémon (jap. ポケモン) žaidimas „Pokemon Green & Red“ išėjo 1996-ųjų vasario 27 d. Žaidimą sukūrė Satoši Tadžiri (jap. 田尻 智). Ši serija išleido pirmuosius 151 Pokemonų, kurie ir dabar yra laikomi pagrindiniais Pokedekso (ang. Pokedex) – Pokemonų žinyno – veikėjais. Žaidimas buvo pritaikytas nešiojamiems Game Boy kompiuteriams. (Ang 2013).

Šio strateginio, vaidmenų ir nuotykių žanro žaidimo pasaulyje gyvena išgalvoti sutvėrimai vadinami Pokemonais (ang. Pocket Monsters – kišeniniai pabaisiukai), o žmonės, vadinami Pokemonų treneriais, turi kuo daugiau jų sugauti ir parengti kovoms su kitais Pokemonais. Kai kurie Pokemonai gali evoliucionuoti ir taip tapti stipresniais.

Angliškas žaidimo šūkis yra  „Gotta Catch ‘Em All“ – „Reikia sugauti juos visus“. Nuo 1996-ųjų išėjo dar septynios Pokemonų žaidimo dalys, kurios išplėtė žaidimo pasaulį ir Pokedeksą – dabar jame egzistuoja 802 skirtingi sutvėrimai.

Parduota apie 280 mln. žaidimo kopijų. Pokemonų frančizė 2016 m. gegužės duomenimis yra uždirbusi apie 4.8 trilijonų jenų (apie 39 milijardų eurų) (PC 2016).

Dėl nepaprasto susidomėjimo žaidimu, buvo sukurta daug kitokio formato medijos apie Pokemonus: animė, kuris turi daugiau nei 900 epizodų ir vis dar tęsiasi (pradėtas rodyti 1997-aisiais ir rodomas daugiau nei 70 šalių), 19 pilnametražinių animacinių filmų, keletas mangos dalių ir kompaktinių diskų su žaidimo garso takeliais. Taip pat nepaprastai populiarus buvo Pokemonų kolekcinių kortelių žaidimas, kuris buvo pradėtas leisti 1996-ųjų spalio 20 d.; buvo išleista daug žaislų ir kitokios Pokemonų atributikos, netgi monopolis (Ang 2013).

Animal Crossing

Animal Crossing (jap. どうぶつの森 Dōbutsu no Mori, liet. gyvūnų miškas) išėjo 2001-ųjų balandžio 14 d. Šį gyvenimo simuliacijos žaidimą sukūrė Takašis Tedzuka (jap. 手塚 卓志) ir Kacuja Eguči (jap. 江口 勝也) ir pirmiausia jis buvo pritaikytas Nintendo 64 konsolei.

Žaidimo esmė: žaidėjas – žmogus – gyvena žmogiškų gyvūnų kaimelyje ir užsiiminėja tokiomis veiklomis kaip žvejyba, vabzdžių gaudymas, fosilijų rinkimas, bendravimas su kaimynais ir pan. Žaidimas neturi iš anksto nustatyto siužeto – žaidėjas pats daro sprendimus ir įtakoja jo eigą. Taip pat šis žaidimas išsiskiria savo viduje egzistuojančiu kalendoriumi ir laikrodžiu, kuris atitinka tikrą laiką – žaidime egzistuoja šventės, metų laikai ir pan. – bei galimybe bendrauti su kitais prie interneto prisijungusiais žaidėjais.  Žaidėjai gali susikurti unikalų savo avatarą ir po to keisti jį pirkdami ar patys kurdami naujus drabužius. Taip pat galima papildyti savo aplinką savo sukurtais ar nusipirktais daiktais. Žaidimas turi savo valiutą – varpelius (ang. Bells) – kuriuos žaidėjas gauna pardavęs surinktus ar sugautus objektus (Watts 2013).

Nuo 2001-ųjų išėjo dar 3 žaidimo tęsiniai ir du papildomi žaidimai.

Wii žaidimų serija

Wii Sports ( jap. Wii スポーツ) 2006 m. Nintendo sukurtas video žaidimas Nintendo Wii žaidimų konsolei. Šio žaidimo dizaineris – Katsuja Eguči (jap. 江口 勝也).  „Wii Sports“ yra populiariausias visų laikų video žaidimas vienai platformai. Jį sudaro 5 sporto žaidimų (teniso, beisbolo, boulingo, golfo ir bokso) simuliacija. Žaidėjai, naudodamiesi Wii pulteliu, atkartoja sportininko judesius, pavyzdžiui, smūgiavimą teniso rakete.

Wii Fit (jap.  Wiiフィット )  taip pat išleistas 2006 m. Šio žaidimo dizaineris – Hiroši Matsunaga (jap. 松永浩志).  tai vienam žaidėjui skirtas fitneso pratimų ir mini žaidimų rinkinys, susietas su Wii Balance Board valdikliu. Wii Balance Board yra elektorinės svarstyklės, turinčios keturias jautrias zonas ir todėl galinčios reaguoti į svorio balanso pasikeitimus. „Wii Fit“ yra 4 užsiėmimų grupės – jogos , jėgos treniruotės, aerobikos ir balanso . Didžiulį „Wii Fit“ populiarumą lėmė teigiamas užsiėmimų poveikis sveikatai. Atsirado ligoninių, kurios naudojo „Wii Fit“ reabilitacijos programoms. Buvo atlikti tyrimai su „Wii Fit“, patvirtinantys galimą užsiėmimų teigiamą poveikį pusiausvyros laikysenos atstatymui ar palaikymui.

Wii Music (jap. Wiiミュージッ)  2008 m. išleistas kompiuterinis žaidimas Nintendo Wii konsolei, kuriame, naudojant judesiui jautrius valdiklius Wii pultelį ir Wii Nunchuk, galima imituoti muzikavimą įvairiais muzikos instrumentais. Žaidime galima groti 66 instrumentais, tarp kurių: būgnai, trimitas, gitara, smuikas, sitaras, ir kt.

Nintendo įtaka žaidimų industrijai

NES (Nintendo Entertainment System) konsolė, išleista 1983, buvo pirma tokia maža ir patogi konsolė pasaulyje. Ji buvo paprasto dizaino, lengvai ir patogiai telpanti į rankas, be jokių nereikalingų priedų ar mygtukų (valdymo svirtį pakeitė keturi krypčių mygtukai). Didesnė žaidžiančio žmogaus judėjimo laisvė leido kūrėjams sukurti naujus, įvairesnius žaidimus, todėl neilgai po šios konsolės paplitimo ir kitos žaidimų kompanijos pradėjo naudoti panašius – minimalistiškus ir patogius – konsolių dizainus. Taip pat pats lengvai atpažįstamas dizainas išpopuliarėjo kaip populiariosios kultūros dalis: buvo pradėti gaminti diržai, papuošalai ir net muilas su NES atvaizdu (Kim 2010).

Kitas labai svarbus Nintendo išradimas konsolių dizaine buvo Wii nuotolinio valdymo pultelis, kuris leido žaidėjui kontroliuoti viską savo judesiais; panašius dizainus neilgai po Nintendo pradėjo naudoti ir Sega bei Sony (Kim 2010). Wii konsolė taip pat buvo pirmoji, leidusi susikurti unikalų savo žaidimo avatarą – Mii – savo veikėją žaidime (IGN 2014).

Žaidimas Zelda buvo pirmasis, leidęs žaidėjui išsaugoti savo žaidimo progresą – įjungus žaidimą nereikėjo žaisti nuo pradžių. Tai buvo galima padaryti papildomos baterijos dėka (iki tol išsaugoti žaidimus buvo galima tik žaidžiant stacionariu kompiuteriu, kas buvo gan retas dalykas) (IGN 2014).

Game Boy išradimas taip pat sukėlė revoliuciją žaidimų pasaulyje: jis leido žaisti paprastai konsolėmis žaidžiamus žaidimus bet kur. Kita svarbi Game Boy įdiegta naujovė 1998-aisias buvo galimybė savo nešiojamuoju žaidimų kompiuteriu pasidaryti nuotrauką (juodai baltą), ją redaguoti ir dalintis su kitais (Rougeau 2013).

Nintendo 64 leido vieną žaidimą žaisti daugiau nei 2 asmenims, kas buvo didelė naujovė (IGN 2014).

Nintendo žaidimų įtaka sveikatai

Kalbant apie Nintendo daromą įtaką sveikatai negalima nepaminėti Wii konsolės. Kadangi ji yra valdoma kūno judesiais, tokie žaidimai kaip „Wii Sports“ reikalauja žaidėjų kartoti visus judesius, kurie būtų atliekami iš tiesų žaidžiant tą sportą – žaidimas kartu tampa ir sveikos gyvensenos komponentu. Taip pat nustatyta, kad Wii žaidimai padeda atsigaunant po sunkių ligų ar sužeidimų, pvz.: chemoterapijos seanso nukamuoti žmonės gali treniruotis ir atgauti neblogą fizinę būklę net nepalikdami namų. Taip pat šios konsolės populiarumas paskatino tokių dalykų, kaip „Wii treniruotės“, atsiradimą – žmonės, neturintys laiko eiti į sporto sales, meta svorį vien žaisdami žaidimus (Schmidt 2007).

Kitas garsus Nintendo žaidimas, kuris buvo „Wii Fit“ dalis (parduota apie 23 mln. kopijų), padeda kovoti su bloga laikysena, išsiblaškymu ir nesugebėjimu sutelkti dėmesio: žaidimo tikslas yra kuo ilgiau nejudant išsidėti ar išstovėti ant judesiui jautrų svarstyklių žiūrint į ekrane degančią žvakę, kol aplinkui skraido kandžiai ir kiti blaškantys objektai (Stoll et al 2013, 22 p.)

Nintendo žaidimai „Brain Training“, sukurti su japonų neurologo Dr. Rjutos Kavašimos (jap. 川島 隆太) pagalba taip pat turi teigiamą poveikį: jie susideda įvairių galvosūkių, kurie stimuliuoja smegenis ir palaiko jas aktyvias. Tai vadinama „Sunkiomis linksmybėmis“ (ang. Hard fun). Tam, kad jie netaptų nuobodūs, dažnai tokie žaidimai iškelia didesnį, ilgalaikį tikslą, kurio siekdami žaidėjai nuolat mąsto ir lavina loginius įgūdžius. (Stoll et al 2013, 16 p.)

„Pokemon Go“ žaidimas telefonui, pasirodęs 2016-ųjų vasarą, taip pat parodė daug teigiamos įtakos sveikatai. Žaidimo tikslas yra keliauti realiame pasaulyje su telefonu rankoje, gaudyti Pokemonus, lankyti sales ar stoteles, kurias atitinka verti dėmesio objektai, „perėti kiaušinius“ nueinant tam tikrą distancija. Pasak Dr. Hofmano, dirbančio Teksaso Medicinos Centre, pagrindinės teigiamos Pokemon Go pasekmės yra padidėjusi žaidėjų fizinė veikla, bendravimas ir polinkio į depresiją sumažėjimas, save supančio aplinkos pažinimas ir pagerėję kognityviniai įgūdžiai apskritai (Varandani 2016).

Vis dėlto, Nintendo žaidimų žaidimas turi ne tik teigiamas pasekmes. Viena iš per ilgo žaidimo pasekmių yra Nintendonitas (ang. Nintendinitis arba Nintendo thumb) – liga, kuri yra priskiriama pasikartojančios įtampos traumų ir pasireiškia ištinusiais nykščiais, pūslių ant rankų atsiradimu, rankų tirpimu ir pan. Jei atsiradus pirmiesiems simptomams nėra imamasi kokių nors priemonių, Nintendonitas gali privesti prie karpalinio tunelio sindromo, raiščių uždegimo, nervų pažeidimų ar alkūnes epikondilito (Harris 2014).

 

Literatūra

Ang, S., 2013. The Complete History of Pokémon. Mashable, [internete] rasta: <http://mashable.com/2013/10/08/pokemon-history/#KhpnFsZ2Haq3> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Bolton, V., 2005. The History and Origin of the Nintendo Entertainment System. Sofas and Sectionals, [internete] rasta: <http://www.sofasandsectionals.com/history-of-nintendo-entertainment-system> [žiūrėta 2016 gruodžio 11]

Cooper, T.,  2014. The 25 Best GameCube Games of All-Time. Dorkly, [internete] rasta: <http://www.dorkly.com/post/69055/toplist-results-the-25-best-gamecube-games-of-all-time> [žiūrėta 2016 gruodžio 11]

Criswell, C., 2015. Use of Wii Music in Clasrooms Appear To Be Growing. MusicEdMagic, [internete] rasta: <https://www.musicedmagic.com/tales-from-the-podium/use-of-wii-music-in-classrooms-appears-to-be-growing.html> [žiūrėta 2016 gruodžio 11]

Fahs, T., 2016. The Secret History of Donkey Kong. Gamasutra, [internete] rasta: <http://www.gamasutra.com/view/feature/134790/the_secret_history_of_donkey_kong.php?pripr=1> [žiūrėta 2016 gruodžio 15]

Harris, D., 2014. Nintendonitis named as biggest health concern this Christmas as scientists warn kids to take breaks. Daily Record, [internete] rasta: <http://www.dailyrecord.co.uk/news/health/nintendonitis-named-biggest-health-concern-4823794> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Hill, S., 2012. The Truth Abouth The Nintendo Wii. Altered Gamer, [internete] rasta: <http://www.alteredgamer.com/wii-gaming/51452-the-truth-about-the-nintendo-wii/> [žiūrėta 2016 gruodžio 11]

IGN, 2014. 11 Gaming Innovations We Owe To Nintendo. IGN, [internete] rasta: <http://www.ign.com/articles/2014/08/26/11-gaming-innovations-we-owe-to-nintendo> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Jones, T., 2013. The Surprisingly Long History of Nintendo. Gizmodo, [internete] rasta: <http://gizmodo.com/the-surprisingly-long-history-of-nintendo-1354286257> [žiūrėta 2016 gruodžio 15]

Kim, T. K., 2010. How Nintendo’s NES console changed gaming. PC World, [internete] rasta: <http://www.pcworld.idg.com.au/article/367375/how_nintendo_nes_console_changed_gaming/> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Latson, J., 2015. How Donkey Kong and Mario Changed the World. TIME magazine, [internete] rasta: <http://time.com/3901489/donkey-kong-anniversary/> [žiūrėta 2016 gruodžio 15]

PC, 2016. Pokémon in Figures. The Pokemon Company, [internete] rasta: <http://www.pokemon.co.jp/corporate/en/data/> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Robertson, A., 2011. Can You Really Get Fit With Wii Exercise Games? Web MD, [internete] rasta: <http://www.webmd.com/fitness-exercise/features/can-you-get-really-fit-with-wii-exercise-games#1> [žiūrėta 2016 gruodžio 12]

Rougeau, M., 2013. 5 things Nintendo’s Hiroshi Yamauchi gave to gaming. Tech Radar, [internete] rasta: <http://www.techradar.com/news/gaming/5-things-nintendo-s-hiroshi-yamauchi-gave-to-gaming-1182502> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Sarkan, S., 2016. The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild: Everything We Know. Polygon, [internete] rasta: <http://www.polygon.com/e3/2016/6/14/11935158/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild-wii-u-nx> [žiūrėta 2016 gruodžio 12]

Schmidt, T. S., 2007. Is the Wii Really Good for Your Health? TIME magazine,  [internete] rasta: <http://content.time.com/time/business/article/0,8599,1584697,00.html> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Stoll, N. ir Collett, K., 2013. Video games and wellbeing. We Are What We Do: Londonas. PDF, rasta: <https://mindfulnessinschools.org/wp-content/uploads/2013/09/video-games-and-wellbeing.pdf> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Stuart, K., 2010. Super Mario Bros: 25 Mario facts for the 25th anniversary. The Guardian, [internete] rasta:  <https://www.theguardian.com/technology/gamesblog/2010/sep/13/games-gameculture> [žiūrėta 2016 gruodžio 15]

Varandani, S., 2016. ‘Pokémon Go’ Health Benefits: Are Augmented Reality Games Making Us Healthier? Medical Daily, [internete] rasta: <http://www.medicaldaily.com/pokemon-go-health-benefits-are-augmented-reality-games-making-us-healthier-395475> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

Watts, M., 2013. Feature: The Humble Origins of Animal Crossing. Nintendo Life, [internete] rasta: <http://www.nintendolife.com/news/2013/06/feature_the_humble_origins_of_animal_crossing> [žiūrėta 2016 m. gruodžio 10 d.]

8 votes