Amabiko
Amabiko (jap. 天日子, Amabiko) – japonų mitologinė būtybė, jokajus (jap. 妖怪, Yokai), mokantis žmones apsisaugoti nuo ligų bei gebantis išpranašauti jų ateitį.
Pasakojimai apie šią būtybę buvo paplitę Tekančios Saulės šalies Higo (jap. 肥後国, Higo no kuni), Hiugos (日向国, Hyūga no kuni) ir Ečigo (越後国, Echigo no kuni) regionuose.
Vaizdinio variacijos
Šio jokajaus pavadinimas, o taip pat ir pats jo vaizdinys yra nevienareikšmis.
Iki šių dienų iš viso yra išlikę 9 pasakojimai apie šį jokajų ar jokajų grupę. Iš jų yra išskiriamos kelios galimos jokajaus vaizdinio variacijos.
Pirmoji versija teigia, jog Amabiko arba Amabie (jap. アマビエ, Amabie) savo išvaizda primena undinę. Jos viršutinė kūno dalis turi žmonėms būdingų bruožų, tačiau ji taip pat turi žuvies žvynus, snapą vietoje burnos, žuvims būdingą apatinę dalį bei papildomas tris kojas.
Antroji versija teigia, kad Amabiko savo išvaizda primena labiau beždžionę, o ne undinę. Teigiama, kad ji turi išsikišusią burną, dideles, apvalias akis ir ausis. Ji taip pat turi tris kojas, o jos kūnas yra padengtas tankiu kailiu.
Trečioji versija teigia, jog Amabiko savo išvaizda labiau primena kalmarą, aštuonkojį arba kitaip tariant galvakojį moliuską. Teigiama, kad ši būtybė neturi liemens, tačiau dar kartą yra pabrėžiamos jos trys ilgos ir į kojas panašios galūnės. Kiti bruožai panašūs: minimas būtybės plaukais apaugęs kūnas, didelės ir apvalios akys bei šiek tiek išsikišusi burna.
Ketvirtoji versija teigia, jog šio jokajaus vardas yra Amabiko no mikoto (jap. 天日子尊, Amabiko-no-mikoto). Šiuo atveju būtybė yra apibūdinama kaip beplaukis, keturias kojas turintis ir į darumą (jap. 達磨, Daruma) panašus padaras.
Galios bei elgsena
Žinios apie Amabiko elgseną ir galias taip pat yra ribotos. Pagrindinė to priežastis – retas būtybės pasirodymas bei sąlyginai trumpi susidūrimai su žmonėmis.
Teigiama, jog Amabiko gyvena Japoniją supančiose jūrose. Būtybė paprastai išnyra iš jūros ir pasirodo žmonėms norėdama paskelbti pranašystę apie gausų to meto derlių arba po jų būsiantį ligų ir nelaimių laikotarpį.
Skelbdama pranašytę būtybė joje būtinai įterpia pamokymą, kuris gali padėti žmonės apsisaugoti nuo nelaimių ir ligų grėsmės. Atlikusi savo darbą būtybė paprastai pranyksta.
Istorinis kontekstas
XIX a. antroje pusėje Japonijoje siautėjo įvairios ligos, tokios kaip cholera.
Žmonės tikėjo, jog šias ligas sukeldavo blogosios dvasios, kurios ir buvo kaltos dėl juos užklupusių nelaimių. Jie taip pat manė, kad juos nuo šių bėdų galėjo apsaugoti galingų jokajų paveikslėliai.
Šiuo laikotarpiu žmonių tarpe būtent ir išpopuliarėjo pasakojimas apie jokajų, kuris pasirodęs žmonėms, paskelbdavo pranašystę bei būdą kaip apsisaugoti nuo artėjančių ligų ir nelaimių.
Šioje istorijoje teigiama, kad Amabiko savo pranašystėje paskelbė, kad „geras derlius tęsis 6 metus nuo šių metų; jei užpuls liga, parodyk mano atvaizdą ir sergantieji bus išgydyti“ (Murakami, 1999).
Vėliau, šios būtybės atvaizdas bei pasakojimas buvo imtas platinti vietiniuose laikraščiuose. Tai savo ruožtu lėmė naujos praktikos atsiradimą: žmonės ėmė kabinti amabiko iliustracijas savo namuose, tikėdami, kad jos atvaizdas padės apsisaugoti nuo ligų ir nelaimių grėsmės.
Naudota literatūra
- Meyer, M., n.d. Amabiko. Yokai.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. balandžio 13 d.].
- Murakami, K., 1999. Yōkai jiten 妖怪事典. Tokyo: Kadokawa Shoten.
- Nagano, E., 2005. Yogenjū amabiko—amabiko wo tegakari ni 予言獣アマビコ考—「海彦」をてがかりに. Web.archive.org. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. balandžio 13 d.].
Redagavo Andrius Bimbiras