Banana Jošimoto

Banana Jošimoto (jap. 吉本ばなな, Yoshimoto Banana) (tikrasis vardas: Mahoko Jošimoto (jap. 吉本真秀子, Yoshimoto Mahoko) – tai žymi bei tarptautinį pripažinimą pelniusi, XX a. pab. – XXI a. pr. Tekančios Saulės šalies grožinės literatūros autorė.
Jos unikalūs knygų personažai, siužetai bei nagrinėjamų temų aktualumas sužavėjo nei tik eilinius skaitytojus, bet ir profesionalius literatūros kritikus.
Biografija
Autorė gimė Tokijo Bunkio seniūnijoje (jap. 東京都文京区, Tōkyō-to Bunkyō-ku) 1964 metų liepos 24 d., žymioje, liberalių pažiūrų menininkų šeimoje.
Jos tėvas – Takaaki Jošimoto (jap. 吉本隆明, Yoshimoto Takaaki) yra žinomas poetas, filosofas bei literatūros kritikas, jos mama – Kadzuko (jap. 和子, Kazuko) yra haiku (jap. 俳句, Haiku) poetė, o jos sesuo – Joiko Haruno (jap. ハルノ宵子, Haruno Yoiko) yra gerai žinoma manga dailininkė (jap. 漫画家, Mangaka).
Banana Jošimoto yra sakiusi, jog ji nusprendė tapti rašytoja, būdama dar penkerių metų: „Kadangi mano sesei gerai sekėsi piešti, aš būdama penkerių metų panorau tapti rašytoja, galvodama, kad būsiu šeimos sakiniu.“
Būsima autorė lankė bei baigė Tokijo Bunkio seniūnijoje esančią Šiomi pradinę mokyklą (jap. 文京区立汐見小学校, Bunkyō-ku Shiomi Shōgakkō), Bunkio seniūnijos visuomeninę aštuntąją vidurinę mokyklą (jap. 文京区立第八中学校, Bunkyō-ku Ritsu Dai Hachi Chūgakkō) bei Tokijo visuomeninę Itabaši gimnaziją (jap. 東京都立板橋高等学校, Tōkyō-to Ritsu Itabashi Kōtōgakkō).
Vėliau autorė gilino savo literatūros žinias Nihon universiteto menų fakultete (jap. 日本大学芸術学部文芸学科, Nihon daigaku geijutsu gakubu bungei gakka), kurį sėkmingai pabaigė 1987 m. kovo mėnesį, įgydama literatūros bakalauro laipsnį. (Yoshimoto, 2001).
Studijų metais autorė pradėjo naudoti „Banana“ slapyvardį, kurį pasirinko dėl šio žodžio „patrauklumo“, tikslinio jo „androginiškumo“ arba dvilytiškumo bei savo meilės bananų žiedams.
Banana Jošimoto vertina privatumą. Dėl šios priežasties nėra daug žinoma apie rašytojos asmeninio gyvenimo detales.
Autorė yra susituokusi su alternatyvią mediciną praktikuojančiu Hirojoši Tahata (jap. 田畑浩良, Tahata Hiroyoshi). Jie drauge augina 2003 metais gimusį sūnų.
2008-2010 metų periodu, B. Jošimoto rašė internetinį žurnalą savo anglakalbiams gerbėjams (Wong, 2016).
Kūryba
Savo rašytojos karjerą B. Jošimoto pradėjo 1987 m., dirbdama padavėja golfo klubo restorane.
Ji įvardijo amerikiečių rašytoją Stephen’ą King’ą kaip vieną iš pirmųjų savo idealų: autorė sėmėsi įkvėpimo iš jo parašytų, ne siaubo žanro darbų.
Jos kūrybai įtaką taip pat padarė tokie rašytojai kaip Truman’as Capote ir Isaac’as Bashevis Singer’is.
Pirmoji B. Jošimoto novelė – „Mėnulio šešėlis“ (jap. ムーンライト・シャドウ, Mūnraito Shadō) tapo jos baigiamuoju universiteto darbu, už kurį autorė buvo apdovanota Nihon universiteto menų fakulteto premija (jap. 日大芸術学部長賞, Nichidai geijutsu gakubu chō-shō).
Tų pačių metų rugsėjo 14 dieną autorė gavo 6-ąjį Kaien literatūros naujokės apdovanojimą (jap. 第6回海燕新人文学賞, Dai Rokkai Kaien Shinjin-shō) už savo novelę „Virtuvė“ (jap. キッチン, Kicchin).
B. Jošimoto su šiuo savo darbo debiutavo 1987 metų lapkričio mėn. „Kaien“ (jap. 海燕, Kaien) numeryje, o pati novelė buvo pirma kartą išleista knygos pavidalu 1989 metų sausio 30 dieną.
„Virtuvė“ – vienas žymiausių rašytojos darbų, kuris padėjo išpopuliarinti B. Jošimoto vardą ne tik Azijos kontinente, bet ir Vakarų pasaulyje.
Jame pasakojama istorija apie virtuvę ir maisto gamybą mylinčią merginą ir vaikiną bei jo translytę motiną.
1989 metų kovo 20 dieną buvo išleistas dar vienas autorės darbas – „Sudie Cugumi“ (jap. TUGUMI, Tsugumi).
Šis B. Jošimoto kūrinys užėmė pirmąją vietą 1989 metų geriausiai parduodamų Tekančios Saulės šalies knygų sąraše, o „Virtuvė“ – antrąją.
Autorė taip pat yra parašiusi ir daugiau grožinės literatūros kūrinių, iš kurių yra išskiriami tokie darbai kaip „Amrita“ (jap. アムリタ, Amurita), „Hardboiled & Hard Luck“ (jap. ハードボイルド/ハードラック, Haado Boirudo/Haado Rakku), „Ežeras“ (jap. みずうみ, Mizuumi) ir kt.
Iš viso Banana Jošimoto yra parašiusi 12 novelių ir septynis esė rinkinius, kurių pasaulyje parduota daugiau nei 6 milijonai kopijų (Kuiper, 2016).
Rašymo stilius ir tematika
Banana Jošimoto teigia, jog dvi jos pagrindinės analizuojamos temos yra „šiuolaikinės Japonijos jaunų žmonių išsekimas“ bei „traumatinės patirtys ir jų poveikis žmogaus gyvenimui.“
Savo kūriniuose autorė apibūdina urbanistinio egzistencializmo problemas, su kuriomis susiduria į vaizduotės ir realybės spąstus patekęs Tekančios Saulės šalies jaunimas ir paaugliai.
Nors pagrindiniai Banana Jošimoto veikėjai neretai būna paklydę gyvenimo vingiuose, tačiau nepaisant to, jie tokiame gyvenime mato prasmę ir motyvaciją gyventi toliau (Internationales literaturfestival berlin, 2015).
Jos darbai yra skirti ne tik jaunai ir maištingai auditorijai, tačiau ir visiems suaugusiems, kurie vis dar jaučiasi jauni savo širdyje.
Autorės darbų pavadinimams, meniniam apipavidalinimui, personažams yra būdinga amerikietiška prieiga, tačiau jos kūrinių branduolys išlieka japoniškas.
Ji kreipiasi į savo skaitytojus draugišku ir personalizuotu būdu, su šiluma ir nekaltumu, rašydama apie tokius kasdienius dalykus kaip medinių grindų girgždesys ar malonus maisto kvapas.
Maistas ir sapnai yra dažnai autorės kūriniuose pasikartojantys motyvai, kurie yra susiję su atmintimi ir emocijomis.
B. Jošimoto yra pripažinusi, kad meninio įkvėpimo semiasi iš savo pačios sapnų. Autorė taip pat teigia, kad norėtų savo likusį gyvenimą praleisti miegodama, paskendusi savo svajose.
Skaitytojai pripažįsta, kad rašytojos darbai neretam iš jų padeda įveikti kasdieninius rūpesčius ir emocinius sunkumus bei suteikia jiems pozityvumo, meilės ir šilumos (Wong, 2016).
Žymių autorės kūrinių sąrašas
1986 m. – „Mėnulio šešėlis“;
1988 m. – „Virtuvė“;
1989 m. – „Sudie Cugumi“;
1989 m. – „Miegantis“ (jap. 白河夜船, Shirakawa yofune);
1990 m. – „N.P“ (jap. N・P, N.P);
1993 m. – „Driežas“ (jap. とかげ, Tokage);
1994 m. – „Amrita“;
1999 m. – „Hardboiled & Hard Luck“;
2000 m.– „Deizės gyvenimas“ (jap. ひな菊の人生, Hinagiku no Jinsei);
2005 m. – „Ežeras“.
Naudota literatūra
- Internationales literaturfestival berlin, 2015. Banana Yoshimoto [ Japan ]. Literatur festival. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 27 d.].
- Yoshimoto B. FAQ in the interviews. Banana Yoshimoto official site. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 28 d.].
- Kuiper K., 2016. Banana Yoshimoto: Japanese writer. Britannica. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 27 d.].
- Lee A., 2014. Kitchen. The Japan Times. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 29 d.].
- Wong C., 2016. Banana Yoshimoto’s Improbable Literary Journey from Waitress to Writer. The Culture Trip. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 28 d.].
Redagavo Andrius Bimbiras