Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Džiundži Ito

Džiundži Ito

Džiundži Ito (jap. 伊藤 潤二, Junji Ito) yra žinomas Tekančios Saulės šalies siaubo mangų (jap. 漫画, Manga) kūrėjas, kurio darbai yra sulaukę pripažinimo tiek Japonijoje, tiek ir kitose pasaulio šalyse.

Dėl savo išskirtinio piešimo stiliaus, unikalių siaubo siužetų bei visuomenei aktualių problemų nagrinėjimo, Džiundži Ito yra vadinamas šiuolaikiniu „siaubo istorijų genijumi“ bei didžiu „Japonijos siaubo meistru“.

Džiundži Ito yra sukūręs ne vieną siaubo mangą, tačiau sėkmingiausiomis jo kūrybos reprezentacijomis yra laikomi tokie darbai kaip „Tomie“ (jap. 富江, Tomie), „Udzumaki“ (jap. うずまき, Uzumaki) ir „Gio“ (jap. ギョ, Gyo).

Autoriaus biografija

Džiundži Ito gimė 1963 m. liepos 31 d. Gifu prefektūroje (jap. 岐阜県, Gifu-ken), buvusiame Sakašitos mieste (jap. 坂下町, Sakashita-chō), kuris šiuo metu yra tapęs Nakacugavos miesto (jap. 中津川市, Nakatsugawa-shi) dalimi.

Nuo ankstyvų dienų autorių domino piešimas ir tokių manga autorių/mangakų (jap. 漫画家, Mangaka) kaip Šinsaku Koga (jap. 古賀申策, Shinsaku Koga) ir Kadzuo Umedzu (jap. 楳図一雄, Kazuo Umezu) darbai.

Džiundži Ito pradėjo piešti praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje.

Tuo metu autorius mokėsi medicinos profesinėje mokykloje, kurioje įgavo žinių apie žmogaus kūno anatomiją ir vėliau jas ėmė taikyti savo darbuose.

Baigęs mokslus, Džiundži Ito kurį laiką dirbo dantų technologu, o piešimą ir toliau laikė tiktai tam tikra savo laisvalaikio praleidimo forma, hobiu.

Vis dėlto, šis hobis pastūmėjo autorių 1986 m. sudalyvauti trumpų mangų konkurse, kurį organizavo mangų žurnalas „Mėnesinis Helovinas“ (jap. 月刊ハロウィン, Gekkan Halloween).

Už savo psichologinio siaubo tematikos darbą, autorius buvo apdovanotas žurnalo vardiniu prizu, o jo konkursui pateiktas darbas vėliau tapo ir jo pirmąja publikuota manga, pavadinta „Tomie“ (Ben K., 2019 m.).

2014 m. Džiundži Ito dalyvavo video žaidimo „Silent Hill“ (jap. サイレントヒル, Sairento Hiru) kūrimo procese, kuriame jis buvo atsakingas už veikėjų dizainą.

Vis dėlto, praėjus metams po žaidimo paskelbimo, projektas buvo atšauktas. Šis žaidimas turėjo išsiskirti savo išlikimo ir psichologinio siaubo žanrams būdingais elementais (Michael McWhertor, 2015).

2019 m. Džiundži Ito buvo įteiktas Eisnerio apdovanojimas už autorės Merės Šeli (angl. Mary Shelley) literatūrinio kūrinio „Frankenšteinas“ mangos adaptacijos versiją (Kalai Chik, 2019).

Kūrinių tematika ir kiti kūrybos ypatumai

Autoriaus kūrybai didelė įtaką padarė vaikystėje iš tėvų lūpų girdėti prisiminimai apie Antrojo pasaulinio karo meto nelaimes. Šios istorijos lėmė stiprius Džiundži Ito antimilitaristinius sentimentus.

Viename interviu Džiundži Ito teigė, jog jo kūrybai nemažą įtaką padarė jau ankščiau minėto Kadzuo Umedzo, Hino Hideši (jap. 日野日出志, Hino Hideshi), Jasutaka Cucui (jap. 筒井康隆, Yasutaka Tsutsui) bei Hovardo Filipo Lovekrafto (angl. Howard Phillips Lovecraft) kūriniai, kuriuos, kaip teigia autorius, visada svajojo iliustruoti (Kalai Chik, 2019).

Džiundži Ito kūriniai išsiskiria savo unikaliu piešimo stiliumi, originaliais siaubo siužetais bei visuomenei aktualių problemų nagrinėjimu.

Jo kūryboje dominuoja tokios temos kaip patyčios, depresija, socialinė nelygybė. Taip pat, neretai yra gvildenamos ir savižudybės bei savęs žalojimos temos.

Savo darbais Džiundži Ito siekia iškelti šias visuomenės problemas į paviršių bei ragina kiekvieną savo skaitytoją jas dar kartą asmeniškai apmąstyti.

Autoriaus mangų personažai yra eiliniai žmonės, kurie susidūrę su neeilinėmis situacijomis patenka į moralinę krizę. Jiems pasireiškia tokie neigiami jausmai kaip neapykanta, pagieža, pavydas, baimė ir išgąstis.

Veikėjai dažnai turi įvairių fobijų, tokių kaip arachnofobija – vorų baimė, klaustrofobija – uždarų erdvių baimė, tripofobija – skylių baimė.

Džiundži Ito kūryboje svarbus karmos aspektas. Jo kūrinių personažai dažnai susiduria su įvairiomis deformuotomis žmogystomis ir gyvūnais, vaiduokliais bei kitais keistais padarais, kurie siekia juos nužudyti be jokios priežasties ar siekia atkeršyti jiems dėl jų padarytos skriaudos.

Žymių autoriaus darbų santrauka

Tomie – tai pirmoji Džiundži Ito manga, publikuota 1987 – 2000 metais.

Knygos pagrindinė veikėja yra jauna, graži mergina, vardu Tomie Kavakami (jap. 富江, Tomie Kawakami), kuri geba prisikelti iš mirusiųjų.

Autoriaus darbe Tomie vilioja vyrus ir manipuliuoja jais, siekdama, kad šie ją nužudytų, kad ši vėliau galėtų prisikelti iš mirusiųjų.

Viename interviu Džiundži Ito prisipažino, kad šio darbo inspiracijos šaltiniu tapo netikėta buvusio klasioko mirtis, kuri itin sukrėtė autorių (Ben K., 2019).

Udzumaki – tai trijų dalių kūrinys, publikuotas 1989 – 1999 metais.

Mangos pagrindiniai veikėjai – du paaugliai: mergina, vardu Kirie Gošima (jap. 五島桐絵, Kirie Goshima) ir jos vaikinas – Šiuiči Saito (jap. 斎藤秀一, Shuichi Saito).

Autoriaus darbe pora patenka į keistą situaciją, kai jų gimtąjame miestelyje Kurodzo (jap. 黒渦ー町, Kurōzu-Cho) pradeda atsirasti keistos spiralės.

Jos priverčia vietinius gyventojus išprotėti, žaloti save bei vėliau nusižudyti.

Ilgainiui, visas Kurodzo miestelis, jo žmonės, juos supanti aplinka ir daiktai – viskas tampa spiralėmis.

Nors šiame autoriaus darbe nėra pabaisų, tačiau siaubą sukelia nepaaiškinamas fenomenas, kuris veikėjų realybę paverčia nežinoma, paranojiška ir sukeliančia baimę (Eugene Thancker, 2016).

Gio – dar viena autoriaus manga, publikuota 2001 – 2002 metais.

Mangos pagrindiniai veikėjai – Tadašis (jap. 忠, Tadashi) ir Kaori (jap. 華織, Kaori).

Šiame autoriaus darbe Japoniją užpuola deformuoti jūros gyvunai, turintys metalines kojas.

Gyvūnai puola siekdami atkeršyti už vandenį, kurį užteršė cheminės atliekos, išsiliejusios iš susprogdinto karinio laivo.

Šiame Džiundži Ito darbe dominuoja antimilitaristiniai sentimentai, kuriuos vaikystėje suformavo jo tėvai (Ben K., 2019).

Naudota literatūra

  1. Ben, K., 2019. An Interview With Master of Horror Manga Junji Ito (Full Length Version). Grapee.jp. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 20 d.].
  2. Kalai, C., 2019. Interview: Horror Manga Mastermind Junji Ito. Animenewsnetwork.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  3. McWhertor, M., 2015. Silent Hills had another awesome creative talent: horror manga master Junji Ito. Polygon.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 25 d.].
  4. Thacker, E., 2016. Black illumination: the unhuman world of Junji Ito. Japantimes.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020m. spalio 25 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

8 votes