Isonade
Isonade (jap. 磯撫で isonade) liet. „pakrantės glostytojas“ arba „didžiaburnė jūros pabaisa“ (巨口鰐 おうくちわに Ō-Kuchi-Wani) – mitinė Japonijos būtybė arba jokajus (妖怪 yōkai), priklausanti ara-mitama japoniškų mitinių būtybių grupei. Isonade yra milžiniška į ryklį panaši jūrų pabaisa, kurios pasirodymas sukelia didžiulį vėją. Būtybė gyvena negiliose Vakarinės Japonijos pakratėse, prie Matsuuros miesto, daugiausiai Nagasakio prefektūroje. Anot šaltinių, Isonade apverčia ir sudaužo laivus jūroje bei ant uodegos esančiais kabliais gaudo neatsargius žvejus ar paplūdymiu vaikščiojančius žmones ir nusitempia juos į jūros dugną.
Išvaizda
Nors jos kūno forma niekada nebuvo aprašyta jokiuose rašytiniuose šaltiniuose, pakrantės gyventojai pasakoja, kad Isonade uodega ir pelekai yra padengti daugybe į adatas panašių kablių, kurie padeda pagriebti žmones ir nusitempti juos į vandenį (Meyer 2010 ). Kadangi, pasak legendų, į paviršių išnyra tik Isonade uodega, kuri leidžia pagriebti žmones beveik glostymo judesiu, pabaisa ir buvo pradėta vadinti „pakrantės glostytoju“. Pabaisai pasirodžius pakrantėje pradeda pūsti šiauriniai vėjai, pasikeičia vandens spalva ir vandens srovių tėkmė. Tačiau manoma, kad Isonade puola ne tik laivus (Cryptozoologicon – a second response). Kai kurie vietiniai pakrančių gyventojai Nagasakio prefektūroje teigia, kad Isonade gali užpulti ir tiesiog paplūdimiu vaikščiojančius žmones.
Elgesys
Nors yra teigiama, kad Isonade yra didžiulė vandens pabaisa, ji yra labai grakšti. Dėl savo gracingumo, pabaisa plaukdama beveik nesukelia purslų, dėl ko sakoma, kad ją pastebėti yra labai sudėtinga (Cryptozoologicon – a second response ). Isonade neišnyra į vandens paviršių kol nėra pasiruošusi pulti. Jūreiviams ir žvejams pagaliau pastebėjus, kad pasikeitė vandens spalva ir vėjo kryptis, dažniausiai būna per vėlu, – iš vandens virš jų galvų jau kyla didžiulė uodega. Ironiška, bet žvejai tampa vandens pabaisos aukomis, o ne atvirkščiai. Kitaip negu Isonade prototipai – rykliai, jūrų pabaisa nepuola aršiai. Isonade ramiai, beveik švelniai braukia uodega ar pelekais ir ant jų esančiais kabliais pakabinusi žmones nusitempia į jūros dugną suryti. Kadangi pabaisos kūnas neišnyra į paviršių ir viską atlieka beveik be garso, Isonade yra laikoma labai pavojinga mitine jūros būtybe. Miės prefektūros Kumano miestelio vietiniai neretai sako, kad jei jūros pakrantėje yra randamas neaiškiomis aplinkybėmis mirusio žmogaus kūnas, „jį tikriausiai paglostė Isonade“ (Kokusai Nihon Bunka Kenkyū Sentā).
Naudota literatūra
- Cryptozoologicon – a second response, Isonade. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 kovo 1].
- Kokusai Nihon Bunka Kenkyū Sentā. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 kovo 1].
- Meyer, M. 2010, A-Yokai-A-Day for the Month of October: Isonade. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 kovo 1].