Kodžis Sudzukis
Kodžis Sudzukis (鈴木 光司 Suzuki Kōji, g. 1957 m. gegužės 13 d.) – japonų rašytojas, laikomas vienu reikšmingiausių ,,japoniškojo siaubo“ literatūros žanro kūrėjų, žinomas dėl tarptautinėje rinkoje bestseleriu tapusios ,,Skambučio“ trilogijos: ,,Skambutis“ (1991), ,,Spiralė“ (1995) ir ,,Kilpa“ (1998) (The Encyclopedia of Science Fiction, 2015). Ši ikoniška knygų trilogija buvo adaptuota didelio pasisekimo sulaukusiems filmams, serialams, kompiuteriniams žaidimams bei mangoms (Dark Horse).
Biografija
Kodžis Sudzukis gimė 1957-aisiais, Hamamacu mieste. Autorius studijavo prancūzų kalbą prestižiniame Keijo universitete. Baigus studijas, jis dirbo pavienius darbus, iš kurių pats svarbiausias – korepetitoriaus pareigos mokyklos būrelyje. Iš bendradarbių autorius išsiskyrė unikaliu pomėgiu linksminti mokinius kūrybingai sukurtomis siaubo istorijomis. K. Sudzukis turi pirmosios kategorijos jachtos vairininko pažymėjimą. Rašytojas pasižymi aktyvios veiklos poreikiu ir nuotykių aistra, jis taip pat yra motociklu pervažiavęs Jungtines Amerikos Valstijas nuo Ki Vesto iki Los Andželo (Harper Collins Publishers).
1990-aisiais K. Sudzukio pirmasis ,,pilnametražis” kūrinys ,,Rojus” (1990) laimėjo Japonijos fantastinio romano apdovanojimą. Šis įvykis yra laikomas jo, kaip grožinės literatūros autoriaus, karjeros pradžia. Romanas ,,Skambutis”, kurį autorius rašė besirūpindamas savo naujagime dukra, išgarsino K. Sudzukį ne tik Japonijoje, bet ir visame pasaulyje. Išleidus ne mažiau sėkmingus jo tęsinius (,,Spiralė” ir ,,Kilpa”) autorius buvo pagrįstai pripažintas pasaulinio lygio literatūros talentu (Harper Collins Publishers).
Įdomu tai, kad dažnai lyginamas su amerikiečių siaubo žanro literatūros rašytoju ir vadinamas ,,Japonijos Stivenu Kingu”, K. Sudzukis teigia neturintis susidomėjimo paranormaliais reiškiniais. Savo kūriniuose jis stengiasi atskleisti bauginančias tikrovėje nutinkančias situacijas, susijusias su pasąmoninėmis žmonių nuojautomis ir nepagrįstomis baimėmis. Taip pat, autoriaus istorijose šiurpi atmosfera kuriama įpinant teorijas apie technologinę pažangą bei jos trūkumus. (Kennedy, R. 2004.) Šiuo metu autorius gyvena Tokijuje, tačiau savo nuotykių troškimą tenkina dažnomis kelionėmis bei išvykomis (Harper Collins Publishers).
Asmeninis gyvenimas
Gyvenantis kartu su žmona dviejų dukterų tėvas, K. Sudzukis, yra laikomas autoritetingu žmogumi vaikų auginimo atžvilgiu, šia tema jis taip pat parašė nemažai straipsnių. Tėviški autoriaus įgūdžiai buvo ištobulinti sunkiausiu pradiniu jo karjeros laikotarpiu. Tuo metu K. Sudzukio žmona dirbo vidurinės mokyklos mokytoja ir daugiausiai prisidėjo prie finansinio šeimos aprūpinimo. Tuo metu dar nežinomas autorius buvo užimtas rūpesčiais, susijusiais su dukrų priežiūra ir intensyvia kūryba (Kennedy, R. 2004.). Ši patirtis paskatino rašytoją suvokti bei pradėti viešai išreikšti savo poziciją dėl nepakeičiamo tėvo vaidmens auginant atžalas. Nesunkiai suprantama pozicija skiriasi nuo dabartinės realybės Japonijoje, kur pasiimti tėvystės atostogas ar būti didžiąja dalimi išlaikomam savo žmonos vis dar yra gėdinga. K. Sudzukis taip pat išvertė rašytojo Saimono Breto (Simon Brett) ,,Mažojo žmogelio dienoraščių” knygelę vaikams į japonų kalbą (Harper Collins Publishers).
Karjera
Autorius literatūriniu debiutu yra laikomas 1990-aisiais ,,Japonijos fantastinio romano” apdovanojimą laimėjęs ,,Rojus”. 1991-aisiais jo siaubo romanas ,,Skambutis” tapo bestseleriu. Šio kūrinio tęsinys, romanas ,,Spiralė” 1995-aisias buvo įvertintas Jošikavos Eidžio apdovanijimu naujiesiems rašytojams. Neilgai trukus, Japonijoje abiejų teigiamai kritikų įvertintų knygų pagrindu buvo sukurti didelio populiarumo sulaukę filmai. Veliau jie buvo perkurti Holivude taip užkariaudami ne tik Jungtinių Valstijų, tačiau ir kitų Vakarų šalių žiūrovų širdis. Kitais svarbiais K. Sudzukio karjeros pasiekimais laikomi romanai ,,Kilpa” (paskutinė ,,Skambučio” trilogijos dalis) bei ,,Ašmenys” (2008). Pastarasis kūrinys 2012-aisiais laimėjo Širlės Džekson apdovanojimą romanų kategorijoje, pagerbiant išskirtinius pasiekimus psichologinės įtampos, siaubo ir tamsiosios fantastikos literatūros žanruose (Books from Japan).
Rašymo stilius bei temos
Sudzukio kūryba išsiskiria iš didžiosios dalies siaubo žanro literatūros unikaliu stiliumi. Rašytojas aprašydamas kasdienius bei įprastus dalykus sugeba juos pakeisti, taip sukurdamas nejaukią atmosferą, primenančią neracionalias baimes, su kuriomis dažnai susiduria žmonės. Autoriaus kūryboje vengiama istorijų išsemta paranormalių reiškinių tema, mistiški dalykai persipina su moksliniais bei technologiniais aiškinimais. Technologinė pažanga ir neigiami piktnaudžiavimo ja padariniai yra gana dažnas motyvas autoriaus sukurtose istorijose. Kitas didžiojoje dalyje jo kūrybos pasikartojantis reiškinys yra vanduo. Scenos, kuriose figūruoja tamsus vanduo, dažniausiai atskleidžia tamsiausias aprašomų žmonių baimes. K. Sudzukio parašyti straipsniai vaikų auklėjimo tema bei rašytojo sukaupta patirtis atsispindi ir žymiausiame jo siaubo romane ,,Skambutis”. Šiurpą kelianti ir iš pirmo žvilgsnio blogį įkūnijanti Sadako nėra paviršutiniška veikėja, autorius formuoja jos asmenybę atskleisdamas didžiulius sunkumus, kuriuos jai teko patirti vaikystėje (Kennedy, R. 2004). Dažniausiai rašytojas užsimina apie šiuolaikinio pasaulio realybę – depresija sergančius, tačiau vis dar į gyvenimą nagais besikabinančius žmones, šeimas, kuriose vaikas gyvena tik su vienu iš tėvų (Sergijenko, D. 2007). Personažų kaita K. Sudzukio kūriniuose ir sugebėjimas atskleisti kitą, keistesnę tikrovės ir žmonių pusę, yra dar vienas išskirtinių rašytojui priskiriamų nuopelnų.
Kodžio Sudzukio įtaka
Sudzukis yra laikomas vienu įtakingiausių siaubo literatūros kūrėjų. Įgytas ne tik nacionalinis, tačiau ir tarptautinis pripažinimas leido rašytojui pasiekti daugiau skaitytojų. Autoriaus aprašoma realybė Japonijoje bei mistinės, šiek tiek su tautosaka susijusios situacijos, suteikė papildomą perspektyvą šios šalies atžvilgiu. Vis dėlto, vienas svarbiausių K. Sudzukio pasiekimų yra nepaprastai svarbus jo vaidmuo, įtvirtinant siaubo romanų pozicijos svarbą Japonijoje (Harper Collins Publishers).
Bibliografija ir kiti darbai
Romanai
1990 -,,Rojus” (楽園 Rakuen / Paradise)
1991 – ,,Skambutis” (リング Ringu / Ring)
1995 – ,,Spiralė” (らせん Rasen / Spiral)
1995 – ,,Mirtis ir gėlė” (死と生の幻想 Sei to shi no gensō / Death and the Flower)
1998 – ,,Kilpa” (ループ Rūpu / Loop)
2003 – ,,Dievų pasivaikščiojimas” (神々のプロムナードKamigami no puromunādo / Promenade of the gods)
2012 – ,,Ašmenys” (エッジ Ejji / Edge)
2012 – ,,Kritimas” (ドロップ Doroppu / The Drop)
2012 – ,,S” (エス Esu / S)
2013 – ,,Potvynis” (タイド Taido / Tide)
Rinkiniai
1996 – ,,Tamsus vanduo” (仄暗い水の底から Honogurai mizu no soko kara / Dark Water)
1999 – ,,Gimtadienis” (バースデイ Bāsudei / Birthday)
Kūriniais paremti filmai
1995 – ,,Skambutis” (リング Ringu / Ring)
1998 – ,,Skambutis” (リング Ringu / Ring)
1998 – ,,Spiralė” (螺旋 Rasen / Spiral)
1999 – ,,Skambutis” (링 Ling / Ring)
1999 – ,,Skambutis 2”(リング2 Ringu 2 / Ring 2)
2000 – ,,Skambutis 0: gimtadienis” (リング0: バースデイ Ringu Zero: Bāsudei / Ring 0: Birthday)
2002 – ,,Tamsus vanduo” (仄暗い水の底から Honogurai mizu no soko kara / Dark Water)
2002 – ,,Skambutis” (The Ring)
2005 – ,,Tamsus vanduo” (Dark Water)
2005 – ,,Skambutis du” (The Ring Two)
2012 – ,,Sadako 3D”
2013 -,,Sadako 3D 2”
2016 – ,,Sadako prieš Kajako” (貞子 vs. 伽椰子 / Sadako vs. Kayako)
2017 – ,,Skambutis 3” (Rings)
Apdovanojimai
1990 – Japonijos fantastinis romanas: ,,Rojus”
1996 – Jošikavos Eidžio apdovanijimas naujiesiems rašytojams: ,,Spiralė”
1996 – Nominacija Naokio apdovanojimui: ,,Tamsus vanduo”
1996 – Nominacija Izumio Kijokos literatūros apdovanojimui: ,,Tamsus vanduo”
1998 – Nominacija Japonijos mokslinės fantastikos apdovanojimui: ,,Kilpa”
2012 – Širlės Džekson apdovanojimas romanų kategorijoje: ,,Ašmenys”
Naudota literatūra
- Books from Japan. Authors. Koji Suzuki. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 17].
- Dark Horse. Ring Volume 1 TPB. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 17].
- Harper Collins Publishers. Discover author. Koji Suzuki. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 17].
- Kennedy, R. 2004. Bringing Out the Horror of What He Knows Best. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 17].
- Sergijenko, D. 2007. Knygų apžvalga: Koji Suzuki ir tamsaus vandens raibuliai. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 17].
- The Encyclopedia of Science Fiction, 2015. Suzuki Koji. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 17].