Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Koinobori

Koinobori

Koinobori  (jap. 鯉のぼり koinobori, liet. „karpių vėliava“) – tai viena iš daugelio senųjų Japonijos tradicijų, kuria vadovaujantis, Japonijoje kabinamos vėjo kojinės, nuspalvintos taip, kad atrodytų kaip karpiai. Šie, dažniausiai prie namų stogų iškelti karpiai, originaliai buvo sukurti švęsti festivalį skirtą berniukams (端午の節句 Tangonosekku). Buvo tikima jog karpiai neša sėkmę gyvenime, šeimos kabindavo šias vėjo kojines tikėdamos jog taip jų šeimos berniukai užaugs stiprūs ir sveiki. Šiandien karpiai kabinami paminėti vaikų dieną (子供の日kodomo no hi), kuri pakeitė berniukų festivalį. Vaikų diena vyksta 5-to mėnesio, 5-tą dieną ir yra paskutinė diena „Auksinėje savaitėje“, kurios metu Japonijoje švenčiamos nacionalinės šventės ir festivaliai. Vaikų dienos metu visa Japonija pasipuošia iš įvairių audinių pagamintais karpiais (Baseel 2015).

Koinobori spalvos ir simbolika

Koinobori kabinami prie namų, ant tam skirtų stulpų. Kai vis dar buvo švenčiamas berniukų festivalis, o ne vaikų diena, karpių spalvų reikšmė truputį skyrėsi. Juodas ir pats didžiausias karpis reikšdavo šeimos tėvą. Antras pagal dydį – raudonas karpis, simbolizuodavo vyriausiąjį sūnų. Jeigu šeimoje būdavo daugiau nei vienas sūnus, šeima pakabindavo žalių, mėlynų arba oranžinių mažesnių karpių. Spalvos dažniausiai būdavo parenkamos, pagal gyvenamąjį regioną ir dažnai skirtingose Japonijos vietose skyrėsi. Pradėjus švęsti vaikų dieną, juodas ir didžiausias karpis ir toliau simbolizuoja tėvą. Tuo tarpu raudonas jau reiškia ne vyriausiąjį sūnų, o motiną. Kartais raudona spalva yra keičiama į rožinę spalvą. Vyriausiojo berniuko karpis eina po mamos ir yra mažesnis už jį. Renkamos spalvos būna įvairios, atsižvelgiant į regioną. Taip pat kaip ir seniau, kabinama ir daugiau įvairiaspalvių karpių, priklausomai nuo sūnų skaičiaus šeimoje (Koinobori Japan 2016).

Karpio legenda

Japonijoje karpis asocijuojasi su ištverme, tikslo siekimu ir sėkme. Toks požiūris susiformavo iš senos kinų legendos. Pagal legendą, tūkstančiai karpių plaukė upe, jų kūnai švytėjo nuo atsispindinčios saulės ir iš tolo jie atrodė kaip blizgantys brangakmeniai. Viskas klojosi puikiai, kol karpiai nepriplaukė didžiulio krioklio. Dauguma karpių iškart pasidavė ir apsisprendė plaukti atgal, pasroviui. Tačiau liko 360 karpių, kurie pasiliko ir atkakliai mėgino užšokti ant krioklio, nepaisant srovės, kuri nuožmiai ir toliau juos blokšdavo atgal. Atrodė jog karpiai iššokdavo į orą, tik tam, kad vėl kristų į vandenį.

Diena iš dienos treniruodamiesi ir taip kritinėdami, jie sukėlė triukšmą, kurį išgirdo vietiniai demonai. Šie demonai pradėjo tyčiotis iš karpių ir padarė krioklį dar didesnį. Bet karpiai nepasidavė ir toliau bandė, nors užduotis ir atrodė neįmanoma. Po 100 metų bandymo, vienam karpiui – vienu vieninteliu šuoliu – galiausiai pavyko užšokti ant krioklio. Tai pamatęs dievas susižavėjo karpiu ir nusprendė paversti jį auksiniu drakonu, kuris simbolizuoja stiprybę ir galią. Drakonas iki dabar laimingas sklando amžinajame danguje ir kaupia visatos išmintį. Po šio įvykio, krioklys buvo pramintas „Drakono vartais“ ir kiekvienas karpis, kuris turintis pakankamai atkaklumo ir užsispyrimo, užšokęs ant šio krioklio viršūnės, taps drakonu.

Vienišam karpiui kuris vienintelis užšoko ant krioklio, jaučiama didelė pagarba, todėl, kad jis siekė savo gyvenimo tikslo ir nepaisydamas sunkumų, jį pasiekė. Dėl šios legendos karpis yra žinomas, kaip stiprybės ir užsispyrimo simbolis. Atsižvelgiant į karpių drąsą plaukiant į viršų, jie dažnai prilyginami net samurajų kariams Japonijoje (Koi pond guide 2008).

Koinobori susiformavimo istorija

Nors yra daug istorijų, kaip atsirado koinobori, kada tiksliai tai nutiko nėra žinoma. Viena iš istorijų teigia, jog koinobori buvo naudojami samurajų karių, kaip plakatai karo lauke. Šie plakatai būdavo įvairių spalvų, formų ir raštų, kurie primindavo karpius. Manoma, jog tai susiformavo dar 1282 m. Taip pat koinobori buvo keliami ir laimėjus mūšius, taip norit atsidėkoti dievams ir atšvęsti pergalę (Koinobori Japan 2016).

Vėliau, kadangi karpių drąsa ir jėga, manoma, gyvena berniukuose, šeimos tradiciškai pakeldavo koinobori, kad pagerbtų savo sūnus. Senovėje koinobori buvo keliami priešais šeimos namus paženklinant naujagimio gimimą. Buvo tikima, jog dievai atėjo kartu su dangumi, tam kad palaimintų ir apsaugotų vaiką. Šeimos siekdavo savo namų išskirtinumo, todėl koinobori buvo kiek įmanoma spalvingesni. Koinobori buvo kabinami norint gauti dievų malonę ir taip užsitarnauti laimingą gyvenimą. Taip pat tikima, kad karpiai atbaido nelaimes ir padeda gyventi ramų, pilną laimės gyvenimą. Po antrojo pasaulinio karo, 1944 m. gegužės 5-tąją, Japonijoje buvo pradėta švęsti berniukų diena. Japonijos tauta prarado, daug vyrų, tad buvo svarbu jog berniukai užaugtų stiprūs ir ryžtingi. Tad šventės idėja buvo patriotizmo ugdymas. Ši šventė buvo švenčiama iki 1948 m, bet daugelis japonų, šią dieną vis dar supranta ir įvardija, kaip berniukų dieną. Taip yra todėl, jog mergaičių paminėjimui „Auksinėje savaitėje“ yra skirta kita diena (Japanese style 2017).               

Koinobori rekordas Tatebajaši mieste

Tatebajašis yra nedidelis ir ramus miestas Gunmos prefektūroje, maždaug 100 kilometrų į šiaurę nuo Tokijo. Tatebajaši mieste, kiekvienais metais iškeliama daugiausiai koinobori. 2005 m. festivalyje skraidė 5283 karpio formos vėjo kojinių. Tais metais Tatebajaši miestas, buvo įrašytas į „Gineso Rekordų“ knygą, kaip miestas kuriame, vaikų dienos proga, buvo pakabinta daugiausiai karpių. 2012 m. buvo iškelta dar daugiau koinobori – 6340 vėjo kojinių –  ir buvo pagerintas minėtasis rekordas. 2015m. Tatebajašio mieste buvo suskaičiuota 5135 karpių. (Deaver 2015).               

Kaip pasigaminti koinobori

Kaip pasigaminti koinobori yra įvairiausių būdų. Nuo labai sudėtingų, senovinių technikų iki paprasčiausiai net vaikui įgyvendinamų būdų. Gaminant koinobori jaučiama visiška laisvė, tai reiškia jog galima naudoti įvairias spalvas ir įvairias medžiagas, nuo audinio iki ryžių popieriaus. Bet dažniausiai stengiamasi gaminti kuo ryškesnį karpį, nes taip daugiau šansų jog jį pastebės dievai ir bus maloningi. Svarbu, tai kad karpis plevėsuotų vėjyje, taip sudarydamas plaukimo iliuziją.

Vienas iš būdų kaip pagaminti ilgai išsilaikantį karpį, tai nesiveliančios ir lietui atsparios medžiagos pasirinkimas. Jo gaminimui reikalingi vandeniui atsparūs ir medžiagai tinkantys dažai, žirklės ir plonos vielos ritinėlis,-bei siūlas.

Pirmiausia iš medžiagos iškerpamos dvi karpio pusės, kurios per vidurį yra sujungtos medžiagos, tam kam vėliau būtų lengviau jas sujungti. Tada prasideda dažymo darbai,- tiek pasirinkta medžiaga, tiek dažai gali būti pačių įvairiausių, norimų spalvų. Žinoma, spalvas ir karpio dydį galima rinktis pagal šeimos sudėtį. Dažymo metu piešiami ryškiaspalviai žvynai ir akys. Baigus piešti, prie karpio užpakalinės dalies, priklijuojamos arba prisiūnamos iš tokios pačios medžiagos iškirptos juostelės, kurių paskirtis yra pagautoms vėjo plevėsuoti. Dažniausiai renkamasi įvairių spalvų juostelės. Kitas etapas, jau prijungus juosteles prie uodegos, yra karpio dviejų pusių sujungimas i vieną apvalų karpį. Tam naudojami siūlai, jais susiūnama iš vidinės audinio pusės, dėl estetikos ir gražesnio galutinio produkto. Galima naudoti ir klijus, tuo atveju patartina rinktis stipresnius – audiniui skirtus klijus. Suklijavus karpį – darbas baigtas. Lieka tik prie karpio žiaunų pritvirtinti ploną vielutę, kurios dėka karpis laikysis ant tam skirto stulpo. (Clydesdale 2009).               

Koinobori daina 

Švenčiant vaikų dieną, dažniausiai vaikai dainuoja koinobori dainą. Žodžius sukūrė Miyako Kondo (近藤宮子 Miyako Kondo) 1932 m. (Taiken Japan 2016).

. 屋根より高い鯉幟
Yane yori takai koinobori

Koinobori aukščiau nei namų stogai

大きい真鯉はお父さん

Okii magoi wa otosan

Didelis karpis yra tėvas

小さい緋鯉は子供たち
Chiisai higoi wa kodomo tachi

Mažesni karpiai yra vaikai

面白そうに泳いでいる
Omoshiroso ni oyoideru

Atrodo kad jiems smagu plaukioti

 Naudota literatūra

  1. Baseel, 2015, „Japan celebrates Children’s day by flying beautiful carp streamers“, Sora news 24. 2017 gegužės 7. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2017 m. gruodžio 3 d.].
  2. Buckley, S. 2002, ,,Koinobori (carp kites) and Children’s day“ in The Encyclopedia of Contemporary Japanese Culture, S. Buckley, Routledge, London, p. 260 – 261.
  3. Blick, 2013, Blick Lessons Plans. Prieiga internete: Čia [žiūrėta: 2017m. gruodžio 4d.].
  4. Clydesdale, H. 2009, „Children’s Day in Japan: Kodomo no hi“, asiasociety. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2017 m. gruodžio 3 d.].
  5. Deaver, L. 2015, „A sea of carp at tatebayashi’s world-record koinobori festival“, Gaijin Pot. Prieiga internete: Čia [žiūrėta: 2017 gruodžio 4 d.].
  6. Japanese style, 2017, „History of Koinobori“, Japanese style. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2017 m. gruodžio 3 d.].
  7. Kawaguchi, M., 2012, „Flying a 100m-long jumbo koinobori“, Mukogawa-u. 2012 liepos 14. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2017 m.gruodžio 3 d.].
  8. Koinobori Japan, 2016, „Koinobori history and customs in Japan“, Koinobori Japan. Prieiga per internete: Čia [žiūrėta: 2017m. gruodžio 4 d.].
  9. Koi pond guide, 2008, „Koi fish meaning“, Koi pond guide. Prieiga internete: <Čia [žiūrėta: gruodžio 4 d.].
  10. Taiken Japan,2016, „Children’s day koinobori“. Taihen Japan. 2016 balandžio 29. Prieiga internete: Čia [žiūrėta: 2017 m gruodžio 4 d.].
  11. Wide island view, 2007, „The wide island view“, Wide island view. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2017 m. gruodžio 3 d.].
  12. Wikipedia, 2015, Koinobori at Chizu, Tottori prefecture, Japan [nuotrauka]. Prieiga internete: Čia [žiūrėta: 2018m. sausio 10 d.].
  13. Wong, I., 2017, „Koinobori: Carp Swimming up a Winter Sream“, Lenspire Zeiss. 2017 vasario 28. Prieiga internete: Čia [žiūrėta: 2017 m. gruodžio 3 d.].
2 votes