Krokodilas (japonų mitologija)
Krokodilai arba vani (jap. 和邇, wani) yra jūrų pabaisos, kurios gyvena giliuose vandens telkiniuose. Jos turi ilgus gyvatiškus kūnus, pelekus ir gali kvėpuoti tiek po vandeniu, tiek oru. Vani taip pat gali keisti savo formą į žmogaus.
Kilmė
Žodis „Vani“ yra paminėtas pirmuose rašytiniuose japonų mituose – Kodžikyje (jap. 古事記) ir Nihonšiokyje (jap. 日本書紀). Vėliau jis buvo parašytas rašmeniu (鰐), o terminu „Vani“ buvo pradėti vadinti rykliai ir kitos jūrų pabaisos, su kuriais žvejai galėdavo susidurti jūroje. Kadangi jūra buvo pavojinga ir paslaptinga vieta, jūreiviai galėjo manyti, kad rykliai – galingos legendų gyvatės. Laikui einant žodžio reikšmė išsiplėtė ir apėmė dar krokodilus. Šiais laikais šis žodis reiškia krokodilas, ir retai vartojamas jūrų drakonams apibūdinti.
Yra diskutuojama, ar „Vani“ kilo Japonijoje, ar buvo importuota iš kitų kultūrų. Aston (1972, p. 61, 3 pastaba) mano, kad pats žodis vani yra kilęs ne iš japonų, o korėjiečių kalbos žodžio „wang-i“, kuris reiškia karalių.
Elgesys
Šie krokodilai yra vandenynų valdovai ir jūrų dievai. Jie gyvena koralų rūmuose giliai vandenyno dugne. Šios būtybės turi sudėtingą politinę hierarchiją, kuri yra tokia pati kaip ir paviršinio pasaulio. Pavyzdžiui, yra karaliai ir karalienės, princai ir princesės, kurtizanės, tarnai ir t.t. Vatacumis (jap. 綿津見, Watatsumi), dar taip pat žinomas kaip Riūdžinas (jap. 龍神, Ryūjin „drakono dievas“) užima aukščiausią poziciją. Jis valdo jūrą iš savo povandeninių rūmų (jap. 竜宮城, Ryūgū-jō). Jis valdo vandenyno atoslūgius ir tėkmę naudodamas potvynių ir atoslūgių brangakmenius.
Legenda
Viena garsiausiu legendų yra istorija apie princesę Tojotamą (jap. 豊玉姫 Toyotama hime), Vatacumio dukrą. Ji ištekėjo už sausumos gyventojo, vardu Horis (jap. 火折 Hoori). Jis ir jo brolis Hoderis (jap. 火照命 Hoderi) buvo saulės deivės Amaterasu anūkai. Vieną dieną Horis pasiskolino ir pametė Hoderio žuvies kabliuką. Hoderis reikalavo, jog Horis surastų pamestą kabliuką ir jį grąžintų atgal, todėl Horis nuėjo į vandenyną jo ieškoti. Tačiau jam nepavyko rasti kabliuko. Vietoj to jis rado rūmus, kuriuose gyveno jūros valdovas Vatacumis. Jis paprašė jūrų valdovo pagalbos ir šis jam padėjo atrasti pamestą kabliuką. Tuo pat metu jis įsimylėjo Tojotamą, drakono dievo dukrą. Jie susituokė ir tris metus gyveno jūros dugne. Galiausiai Horis išsiilgo namų ir troško vėl pamatyti savo šalį, kurioje gyveno. Kartu su žmona jis sugrįžo į paviršių su pamestu Hoderio kabliuku. Kol gyveno sausumoje Tojotama pagimdė sūnų. Kuomet prasidėjo gimdymas, ji paprašė savo vyro nežiūrėti į ją, nes ji turėjo pasikeisti į savo tikrąją formą, kad galėtų pagimdyti vaiką. Horį apėmė smalsumas, todėl jis slapčia žiūrėjo į savo žmoną, kol ji gimdė. Jis buvo sukrėstas, kai pamatė, kad jų ką tik gimusį vaiką sūpuoja ne jo žmona, o didžiulis krokodilas. Žinoma, tas krokodilas ir buvo jo žmona savo tikrojoje formoje. Tojotama supyko ir negalėjo atleisti vyrui už tai, kad jis nesilaikė savo žodžio. Jai buvo tokia gėda, kad ji pabėgo atgal į vandenyną ir daugiau niekada nebematė nei Horio, nei savo sūnaus. Nors Tojotama ir paliko savo sūnų, jos sesuo Tamajori (jap. 玉依毘, Tamayori) atvyko į paviršių ir užaugino jį. Berniukas užaugo ir vedė Tamajori, kartu jie susilaukė sūnaus vardu Džimmu (jap. 神武, Jimmu), kuris pagal Kodžiki tapo pirmuoju Japonijos imperatoriumi.
Šaltiniai
- Aston, W., 1896. Nihongi. London: Pub. for the Society by K. Paul, Trench, Trübner & col., Limited.
- Meyer, M., 2021. Wani. Yokai.com. Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2021 m. lapkričio 6 d.]
- Visser, M., 2008. The dragon in China and Japan. New York: Cosimo.