Korpokkurai
Korpokkurai (jap. コロポックル, korupokkuru) yra ainų (jap. アイヌ, Ainu) etnoso mitologijos mitinė tautelė. Korpokkurai vaizduojami kaip maži žmogeliukai, gyvenantys augalo japoninio šaukščio laukuose. Jų išvaizda beveik nieko nesiskiria nuo žmogiškosios, tačiau jie išsiskiria savo mažu ūgiu. Juos vaizduojančiose iliustracijose drabužius dažniausiai puošia tautiniai ainų raštai.
Korpokkurai yra priskiriami prie kamui (ainų kalba taip vadinamos dvasios ir dievybės). Pagal ainų mitologiją jie yra klasifikuojami kaip gamtos dievybės, tačiau bendrai priklauso Japonijos tautosakai ir yra priskiriami prie jokajų (jap. 妖怪, Yōkai).
Pavadinimo kilmė
Šios mitinės tautelės pavadinimas yra sudarytas iš keleto ainų kalbos žodžių: „kor/koro“ , reiškiančio japoninio šaukščio augalą, „pok“ (po) ir „kur/kuru“ (žmogus). Šiuos komponentus sudėjus kartu išeina: „Žmogus po japoninio šaukščio augalu“, kas tiksliai apibūdina korpokkurus.
Santykiai tarp Ainų ir Korpokkurų
Pasak legendos, korpokkurai buvo pirmi Hokaido salų (jap. 北海道, Hokkaido) teritorijos gyventojai prieš pasirodant ainams (Shigeru, 2004, p. 38). Jie buvo darbštūs ir geri žvejai. Tačiau jie nemėgo būti matomi žmonių, todėl atėjus ainams pasislėpė, bet iki galo neišnyko. Ainų animistinio tikėjimo pagrindas yra harmonija tarp žmonių ir gamtos, todėl jie stengėsi palaikyti gerus santykius su korpokkurais, o šie atsidėkodami atnešdavo dovanas, tokias kaip žuvys, riešutai ir kitos gamtos gėrybės. Kaip byloja ainų legendos, kartą vienas jaunuolis labai susidomėjo, kaip atrodo paslaptingieji laukų gyventojai. Vieną naktį jis tykojo laukdamas, kol vėl po langu bus atneštos dovanėlės ir kai tai nutiko, jis staiga sučiupo vieną korpokkurą ir pamatė, kad tai buvo graži mergina. Toks nepadorus elgesys iš ainų pusės sukėlė didelį pyktį korpokkurų tautelei ir nuo to laiko jų daugiau niekada niekas nebematė.
Korrpokurai populiariojoje kultūroje
Populiarioje kultūroje taip pat galima aptikti korpokkurų vaizdavimų. Vienas iš garsiausių ir žinomiausių pavyzdžių yra manga, vėliau tapusi anime (jap. アニメ) adaptacija pavadinimu „Šamanų karalius“(jap. シャーマンキング, Shāman Kingu). Ši komiksų seriją buvo sukurta autoriaus (jap. 漫画家, mangaka) Hirojukio Takei (jap. 武井 宏之, Hiroyuki Takei) ir pasakoja apie pagrindinio veikėjo šamano Jo Asakuros (jap. 麻倉 葉, Asakura Yō ) nuotykius bei kelią siekiant Šamano karaliaus titulo. Šios mangos pasaulis yra kupinas įvairių mitologinių būtybių. Joje persipina įvairių šalių mitologijos (nuo Senovės Egipto iki Amerikos indėnų genčių).
Autorius per įvairius veikėjus pasistengė perteikti įvairias kultūras, įskaitant ir ainų kultūrą. Ainų kultūrą reprezentuojantis veikėjas yra Usui Horokeu (jap. 碓氷ホロケウ, Usui Horokeu), priklausantis ainų genčiai. Jo dievybė-saugotoja yra Kororo (jap. 氷, Kororo). Ši dievybė priklauso korpokkurams, nes ji turi šios tautelės identiteto „svarbiausius“ atributus: nedidelį ūgį, ainų rašmenimis puoštus drabužius ir japoninio šaukščio augalo lapą, kuris yra laikomas virš personažo galvos. Apie jos kilmę taip pat buvo užsiminta ir pačioje mangoje: „Kadangi Kororo yra viena iš korropokurų, ji yra šventoji dvasia.“ (Shaman King, sk. 34, p. 6).
Šaltiniai:
- 2016. Koropokkuru. [image] Available at: <https://megamitensei.fandom.com/wiki/Koropokkuru> [Accessed 4 May 2016].
- 2021. Prayer to Kamuy – Religion. [internete] Prieiga per: <https://www.akarenga-h.jp/en/hokkaido/ainu/a-03/>.
- Shaman King Wiki. 2021. Usui Horokeu. [internete] Prieiga per: https://shamanking.fandom.com/wiki/Usui_Horokeu.
- Takei, H., Caselman, L., Olsen, L. and Hunt, J., 2008. Shaman King. San Francisco, CA: Viz Media.
- Nevskij, N., Gromkovskaya, L. and Uoi, K., 1972. Ajnskij fol’klor. Moskva: Nauka, Glavnoe izdatel’stvo vostochnoj literatury, p.138.