Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Mahakala

Mahakala

Mahakalos (skr. महाकाल, Mahākāla) vardu yra vadinama dievybė, kuri yra sutinkama hinduizmo, sikhizmo bei budizmo religinėse tradicijose.

Hinduizme Mahakala yra laikoma nuožmiąja ir visa griaunančia dievo Šivos (skr. शिव, Śiva) manifestacijos forma.

Vadžrajanos (skr. वज्रयान, Vajrayāna) budizme ji yra laikoma rūstybės ir įniršio dievybe dharmapala (jap. 護法善神, Gohōzenjin), kuri sergėja bei gina savaiminę tikrovės tvarką – dharmą (skr. धर्म, Dharma).

Japonijoje Mahakala yra geriau žinoma Daikokuteno (jap. 大黑天, Daikokuten) vardu ir yra garbinama kaip viena iš septynių laimės dievybių (jap. 七福神, Shichifukujin).

Sikhizme Mahakala yra vadinamas Kalu, kuris yra Majos valdytojas.

Išvaizda

Mahakala yra dažniausiai vaizduojama turinti juodą arba mėlsvą kūno atspalvį. Šis spalvinis akcentas yra būdingas visoms dharmapala grupės dievybėms.

Mahakala yra laikoma viena iš aštuonių stipriausių šios grupės dievybių, kurios kartu yra geriau žinomos bendriniu „Aštuonių baisiųjų“ pavadinimu. Šios baimę keliančios dievybių formos yra nušvitusių budų apsireiškimai, kurie siekia mokyti ir transformuoti pasaulį.

Šios dievybės galvą neretai puošia penkios žmogaus kaukolės, kurios simbolizuoja penkias žmogiškąsias ydas: pyktį, geismą, išdidumą, pavydą bei neišprusimą. Mahakala transformavo šias ydas į dorybes, taip suteikdama sau visišką išmintį.

Ant kaklo Mahakala paprastai būna pasikabinusi penkiasdešimties kaukolių vėrinį, kuris vadinamas Mundamala (skr. मुण्डमाला, Muṇḍamālā). Šis papuošalas simbolizuoja dievybės galią, jos nepavaldumą laikui ir mirčiai bei jos tarnystę gėrio vardan (Lama, 1992; Rinpoche, 2006).

Kitas išskirtinis Mahakala bruožas yra jos turimų rankų gausa. Ši dievybė turi ne vieną apsireiškimo formą, o tai kartu nulemia ir jos turimų rankų skaičių (2, 4, 6, 8, 12 arba 16).

Vis dėlto, dažniausiai yra sutinkamas šešiarankio Mahakalos vaizdinys. Šešetas simbolizuoja šešias tobulybes: meditaciją, išmintį, dorovingumą, kantrumą, dosnumą ir darbštumą.

Vienoje iš savo rankų dievybė laiko peilį, kuriuo naikina kliūtis ir prisirišimą prie žemiškojo pasaulio troškimų, o kitoje – dubenėlį su krauju, kuris simbolizuoja piktųjų pavergimą.

Taip pat, Mahakala su savimi turi trišakį arba ietį. Šie ginklai padeda dievybei transformuoti neišprusimą, išdidumą ir pyktį – tris nuodėmes, kurios yra laikomos visų kančių šaltiniu.

Kitos dievybės rankos paprastai yra laikomos lotoso padėtyje. Ši rankų padėtis simbolizuoja tyrumą (Lama, 1992; Trainor, 2004).

Vis dėlto, Tekančios Saulės šalyje šios dievybės vaizdinys yra skirtingas.

Japonijoje Mahakala arba Daikokuten yra laikoma turto, namų, o ypač virtuvės, dievybe.

Čia jos veidą puošia plati šypsena, galvą dengia plokščia, juoda kepurė. Ji dažnai vaizduojama laikanti auksinį plaktuką, kuris yra vadinamas stebuklinguoju pinigų plaktuku, ir yra matoma sėdinti ant ryžių ryšulių, šalia kurių yra pelės, simbolizuojančios maisto gausą.

Pareigos ir funkcijos

Pagrindinės šios dievybės funkcijos yra išminties ir tvarkos saugojimas, kliūčių, trukdančių laimei pasiekti, naikinimas.

Mahakala taip pat žinoma kaip griovimo, galios ir laiko dievybė. Martandabhairava Tantra tekste apie Mahakalą yra rašoma: „Šlovė Tau, mokslo žvaigžde, <…> Šlovė Tau, tamsusis spinduly, <…> Šlovė Tau, laikančiam laiką…“. (Magee, n.d.).

Praturtėjimo ritualas

Amžių bėgyje, dievybės rolė kito bei įgavo skirtingas reikšmes.

Pavyzdžiui, Japonijos XIV a. rašytiniuose šaltiniuose buvo aprašytas juodosios magijos ritualas, kuris neva padėdavo jį atlikusiems žmonėms tapti turtingiems.

Norint sėkmingai atlikti šį ritualą, primiausia ant akmens reikėdavo užrašyti sanskrito raidę „ma“ ir po to tūkstantį kartų kartoti Mahakalos mantrą.

Atlikus šiuos veiksmus ir sulaukus vidurnakčio, akmenį reikėdavo pakelti ir mesti į turtingo žmogaus namų pusę bei tikėtis, kad vėliau šie turtai atkeliaus į akmenį metusiojo namus (Chaudhuri, 2003).

Naudota literatūra

  1. Chaudhuri, S., K. 2003. Hindu Gods and Godesses of Japan, Vedams eBooks.
  2. Lama, L., 1992. „Legend of Mahakala“, Buddhist Himalaya: A Journal of Nagarjuna Institute of Exact Methods, 4 (1; 2). Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2018 m. balandžio 28 d.].
  3. Magee, M. Shri Mahakala Deva. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2018 m. balandžio 28 d.].
  4. Rinpoche, T., T. 2006. Faces of Enlightment, Kechara Media & Publications: Selangor.
  5. Trainor, K., 2004. Buddhism: the illustrated guide, Oxford University Press.

Redagavo Andrius Bimbiras

1 vote