Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Osamu Dadzai

Osamu Dadzai

Osamu Dadzai (jap. 太宰 治, Dazai Osamu), tikrasis vardas – Šiūdži Cušima (jap. 津島修治, Tsushima Shūji) (1909–1948 m.), buvo Tekančios Saulės šalies novelistas, šiandien laikomas vienu iš svarbiausių XX-ojo amžiaus Japonijos grožinės literatūros kūrėjų.

Tokie autoriaus darbai kaip „Besileidžianti saulė“ (jap. 斜陽, Shayō) bei „Netinkamas būti žmogumi“ (jap. 人間失格, Ningen Shikkaku) yra vadinami moderniosios japoniškos literatūros klasika.

Autoriaus pasakojimai, kuriems būdingas pusiau autobiografinis rašymo stilius bei artimos sąsajos su asmenine gyvenimo patirtimi, iki šiol intriguoja ne vieno skaitytojo mintis.

Osamu Dadzai kūrybai įtaką padarė Fiodoro Dostojevskio darbai bei tokių Tekančios Saulės šalies autorių kaip Riūnosuke Akutagava (jap. 芥川龍之介, Akutagawa Ryūnosuke) bei Murasaki Šikibu (jap. 紫式部, Murasaki Shikibu) kūryba.

Nors Osamu Dadzai darbai iki šiol yra populiarūs Japonijoje, tačiau autoriaus kūryba išlieka sąlyginai mažai žinoma pasauliniu mastu.

Ankstyvasis gyvenimas

Šiūdži Cušima gimė 1909 m. birželio 19 d., Japonijos Aomori prefektūroje (jap. 青森県, Aomori-ken) esančiame Kanagi mieste (jap. 金木町, Kanagi-machi), daugiavaikėje aristokratų šeimoje.

Dėl aktyvios tėvo politinės veiklos bei jo retų apsilankymų namuose, o taip pat ir dėl motiną kamavusių sveikatos problemų, Šiūdži Cušima užaugino jo teta ir kiti šeimos tarnai (The Famous People, n.d.).

1916 m. Šiūdži Cušima pradėjo mokslus Kanagi pradinėje mokykloje (jap. 金木第一尋常小学校, Kanagi dai ichi jinjō shōgakkō), o 1922 m. mokslus tęsė Meidži vidurinėje mokykloje (jap. 間明治高等小学校, Meiji kōtō shōgakkō) (Dazai Museum, n.d.).

1923 m. kovo mėn. nuo plaučių vėžio mirė Šiūdži Cušima tėvas. Vaikinas nusprendė palikti savo tėvų namus ir tęsti mokslus Aomori prefektūros Aomori vidurinėje mokykloje (jap. 青森県立青森中学校, Aomori-kenritsu Aomori chūgakkō).

Šiuo laikotarpiu Šiūdži Cušima tapo tokių autorių kaip Riūnosuke Akutagava, Hiroši Kikuči (jap. 菊池寛, Kikuchi Hiroshi), Naoja Šiga (jap. 志賀直哉, Shiga Naoya), Muro Saisei (jap. 室生犀星, Murō Saisei) gerbėju (Japan Visitor, n.d.).

Būdamas 17-os, Šiūdži Cušima panoro tapti novelistu bei pradėjo rašyti įvairius kūrinius vietiniams žurnalams (Dazai Museum, n.d.).

1927 m. vaikinas įstojo į Hirosaki universiteto (jap. 弘前大学, Hirosaki Daigaku) literatūros katedrą, tačiau jo pasaulį sudrebino žinia apie autoriaus Riūnosuke Akutagava savižudybę.

Po šio įvykio Šiūdži Cušima prarado susidomėjimą mokslais, ėmė vartoti alkoholį bei leisti laiką su prostitutėmis. Jis taip pat buvo nepatenkintas savo aukšta kilme, todėl įsitraukė ir į kairiųjų politinę veiklą, kuri buvo uždrausta to meto Japonijoje (The Famous People, n.d.).

1928 m. Šiūdži Cušima atliko studentų leidinių serijos redagavimo darbus ir taip pat parašė keletą savo kūrinių. Jis su draugais išleido žurnalą „Saibo Bungei“ (jap. 細胞文芸, Saibō bungei) bei vėliau tapo universiteto laikraščio komandos darbuotoju.

Būdamas 20-ties, 1929-ųjų m. žiemą, pirmą kartą pabandė nusižudyti, išgerdamas padidintą migdomųjų vaistų dozę. Vis dėlto, vaikinas išgyveno ir sekančiais metais pabaigė universitetą.

1930 m. Šiūdži Cušima įstojo į Tokijo imperinio universiteto (jap. 東京帝国大学, Tōkyō teikoku daigaku) prancūzų literatūros katedrą, tačiau dėl prastėjančios psichinės sveikatos, nelankė paskaitų.

Tų pačių metų spalio mėnesį vaikino oficialiai išsižadėjo šeima, nes šis pabėgo iš universiteto kartu su geiša (jap. 芸者, Geisha) Hacujo Ojama (jap. 小山初代, Oyama Hatsuyo ) (The Famous People, n.d).

Praėjus devynioms dienoms po to kai, Šiūdži Cušima buvo pašalintas iš Tokijo imperinio universiteto, vaikinas pabandė antrą kartą nusižudyti.

Šį kartą jis bandė nusiskandinti kartu su kita moterimi, 19-os metų baro šeimininke Šimeko Tanabe (jap. 田 部シ メ 子, Tanabe Shimeko). Mergina nuskendo, o jaunuolį išgelbėjo plaukęs žvejų laivas.

Vaikinas buvo apkaltintas merginos žmogžudyste, tačiau įsikišus jo šeimai, policija nutraukė tyrimą.

Gruodžio mėnesį Šiūdži Cušima atgavo jėgas Ikarigaseki kaime (jap. 碇ヶ関村, Ikarigaseki-mura) bei ten susituokė su Hacujo Ojama (The Famous People, n.d).

XX a. 4-asis ir 5-asis dešimtmečiai bei autoriaus mirtis

XX a. 4-asis ir 5-asis dešimtmečiai yra laikomi vienais iš produktyviausių Šiūdži Cušima kūrybos metų (Will, 2019).

Šiuo laikotarpiu, kartu su rašytojo Masudži Ibuse (jap. 井伏 鱒二, Ibuse Masuji) pagalba, autorius išleido keletą žymių darbų, tokių kaip „Traukinys“ (jap. 列車, Ressha), „Netikras pavasaris“ (jap. 虚構の春, Kyokō no Haru) bei „Vėlyvieji metai“ (jap. 晩年, Bannen).

Taip pat, šiuo laikotarpiu Šiūdži Cušima pradėjo naudoti pseudonimą Osamu Dadzai (The Famous People, n.d.).

Nors Šiūdži Cušima įsitraukė į kūrybinę veiklą, jis taip ir nepabaigė universiteto, nerado darbo bei niekaip negalėjo laimėti trokštamo Akutagavos apdovanojimo (jap 芥川龍之介賞, Akutagawa Ryūnosuke Shō). Šios priežastys paskatino autorių trečią kartą pabandyti nusižudyti.

1935 m. Šiūdži Cušima nesėkmingai pabandė pasikarti. Nors ir išgyveno 1936 m. buvo paguldytas į ligoninę apendicito operacijai. Čia vyras tapo priklausomas nuo nuskausminamųjų vaistų ir dėl to vėliau buvo perkeltas į psichiatrijos ligoninę.

Šiuo laikotarpiu autoriaus žmona buvo neištikima savo vyrui, todėl Šiūdži Cušima ketvirtą kartą pabandė nusižudyti, tačiau ir vėl liko gyvas.

Jis vėliau išsiskyrė su Hacujo Ojama bei vedė antrą kartą.

Jo naująja žmona tapo mokytoja Mičiko Išihara (jap. 石原美知子, Ishihara Michiko), su kuria jis susilaukė trijų vaikų: dviejų mergaičių ir berniuko.

Jo jaunesnioji dukra Jūko (津島佑子, Tsushima Yūko) vėliau tapo žinoma rašytoja.

Antrojo pasaulinio karo metais rašytojas susirgo tuberkulioze, todėl išvengė karinės tarnybos.

Šiuo gyvenimo periodu Osamu Dadzai išliko produktyvus, dėl savo populiarumo taip pat išvengė valstybinės cenzūros politikos taikymo jo kūriniams.

1944 m. autorius parašė knygą apie savo gimtąjį kraštą „Cugaru“ (jap. 津軽, Tsugaru). Šis darbas išgarsino autorių šalies mastu.

1945 m. Osamu Dadzai parašė tokius kūrinius kaip: „Pandoros skrynia“ (jap. パンドラの匣, Pandora no Hako), „Pasakos“ (お伽草紙, Otogizōshi) ir kt. (The Famous People, n.d.).

Žymiausi autoriaus pokario kūriniai – „Vijono žmona“ (jap. ヴィヨンの妻, Viyon No Tsuma) bei „Besileidžianti saulė“. Abu darbai buvo parašyti 1947 m.

Osamu Dadzai buvo neištikimas savo antrajai žmonai: šį kartą jis susilaukė dukters iš savo gerbėjos, vardu Ota Šidzuko (jap. 靜子太田, Shizuko Ōta).

Rašytoją toliau kamavo alkoholizmo problemos, jo sveikata palaipsniui ėmė silpnėti.

Netrukus Osamu Dadzai paliko savo antrąją žmoną ir vaikus bei ėmė gyventi kartu su karo našle Jamadzaki Tomie (jap. 富榮山崎, Tomie Yamazaki) (Japan Visitor, n.d.).

1948 m. autorius pradėjo rašyti paskutinį savo kūrinį „Netinkamas būti žmogumi“, kuris yra laikomas moderniosios japonų literatūros klasika. Jis taip pat rašė trumpą kūrinį „Sudie“ (jap. グッド・バイ, Guddo-bai), tačiau jo taip ir nebaigė.

1948 m. Osamu Dadzai penktą kartą bandė nusižudyti. Šis bandymas buvo lemtingas: autoriaus ir Jamadzaki Tomie kūnai buvo ištraukti iš vandens kanalo. Manoma, kad pora pasiskandino (The Famous People, n.d.).

Rašymo stiliaus išskirtinumas bei kūrinių tematika

Osamu Dadzai darbams būdingas pusiau autobiografinis rašymo stilius bei artimos sąsajos su asmenine gyvenimo patirtimi bei emociniais išgyvenimais.

Darbuose dominuoja pesimistinė tematika, žmogaus gyvenimo prasmės paieškos.

Tekstuose dažnai vartojamos tokios frazės kaip „Aš manau, Aš galėčiau, Aš turėčiau“, kurios demonstruoja veikėjų pasimetimą bei abejones dėl savo egzistencinės svarbos (Raeside, 2020; Thacker, 2016).

Osamu Dadzai darbuose, tokiuose kaip „Netinkamas būti žmogumi“ taip pat svarbios identiteto krizės, nepritapimo, savęs gailėjimo bei vienišumo temos. Autoriaus kūryboje atsiskleidžia kritiškumas tiek sau pačiam, tiek savo šaliai (Liukkonen, n.d.; The Modern Novel, n.d.).

Kūriniuose taip pat dažnai kritikuojama elgsena tiesiogiai turinti sąsajų su pačio Osamu Dadzai gyvenimo būdu – alkoholizmu, savanaudiškumu, smurtu, priklausomybėmis (Walden, 2012).

Atminimas

Tekančios Saulės šalyje yra ne vienas objektas, skirtas Osamu Dadzai atminimui.

Aomori prefektūroje yra pastatyta Cugaru memorialinė salė (jap. 津軽三味線会館, Tsugaru shamisen kaikan), kurioje galima išvysti rašytojo nuotraukas bei literatūrinę medžiagą apie jo garsiąją „Cugaru“ knygą.

Apie autoriaus gyvenimą taip pat primena ir Cušimų šeimos namas, kuriame galima pamatyti Osamu Dadzai naudotas rašymo priemones, perskaityti jo asmeninius laiškus bei rankraščius.

Pagal Osamu Dadzai darbus yra sukurti keli filmai. 2009 metais buvo atliktos „Pandoros skrynios“ bei „Vijono žmonos“ filmų ekranizacijos, o 2019 metais – filmo „Netinkamas būti žmogumi“ ekranizacija.

Osamu Dadzai, kaip personažas, taip pat gali būti sutinkamas japoniškoje animacijoje bei komiksų kultūroje.

Darbe, pavadintame „Paklydę Bungo šunys“ (jap. 文豪ストレイドッグス, Bungō Sutorei Doggusu) pasakojama apie ypatingų galių turinčių asmenų agentūrą, kurių pagrindinių veikėjų vardai sutampa su realiais Japonijos bei užsienio rašytojų vardais. Jų tarpe yra ir Osamu Dadzai personažas.

Rašytojo amžinojo poilsio vieta – Tokijo (jap. 東京都, Tōkyō-to), Mitaka (jap. 三鷹市, Mitaka-shi) Dzenrin šventykla (jap. 禅林寺, Zenrin-ji).

Naudota literatūra

  1. Britannica, 2020. Dazai Osamu. Britannica. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  2. Cengage G., 2001. Dazai Osamu – Introduction. Enotes. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  3. Dazai Museum, (n.d.). Knowing Osamu Dazai. (n.d.) Dazai Museum. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  4. Yabai, 2017. Osamu Dazai: A Great Japanese Author with a Tragic Life. Yabai. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  5. Japan Visitor, (n.d.). Osamu Dazai. Japan Visitor. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  6. Liukkonen, P., (n.d.). Osamu Dazai (1909-1948) – Pseudonym of Tsushima Shuji. Authors‘ Calendar. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  7. Reaside, J., 2020. Osamu Dazai. Encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  8. Schilling, M., 2009. Osamu Dazai: genius, but no saint. Japan Times. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  9. Thacker, E., 2016. Black Illumination: the disqualified life of Osamu Dazai. Japan Times. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  10. The Famous People, (n.d.). Osamu Dazai. The Famous People. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  11. The Modern Novel, (n.d.). Osamu Dazai. The Modern Novel. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].
  12. Walden, J., 2012. Dazai’s Women: Dazai Osamu and his Female Narrators. Magistro darbas. Portlando Valstybinis universitetas.
  13. Will, 2019. Famous Japanese People – Osamu Dazai. Eye on Japan. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 23 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

7 votes