Čilinas

Čilinas (麒麟 qílín) – mitinė būtybė, paplitusi Kinijoje ir kituose Rytų Azijos regionuose, dar vadinama kinišku vienaragiu. Čilinas simbolizuoja ilgaamžiškumą ir klestėjimą. Kinai mano, kad čilinas pasirodo prieš išminčiaus ar valdovo gimimą arba mirtį. Tai geras ženklas, jis, manoma, reiškia gerovę ir ramybę. Anot legendų, čilinas pasirodė prieš Konfucijaus gimimą ir mirtį. Legendos sako, kad kiniškas vienaragis yra vienas iš 9 drakono sūnų, kuris padeda atskirti gėrį nuo blogio. Taip pat čilinas įtrauktas į 4 kilnių gyvūnų sąrašą kartu su kinišku drakonu, vėžliu, feniksu (Cultural China 2014).
Išvaizda
Čilinas gali būti labai įvairiai apibūdinamas. Sakoma, kad, skirtingai nei drakonas, čilinas pasirodo su dievais ir yra padaras, sukurtas iš ugnies. Jis priklauso dangaus būtybėms, bet neturi sparnų, kad galėtų skraidyti. Čilinas turi drakono galvą, keletą ragų, arklio kūną, nusėtą žaliais ir mėlynais žvynais, elnio kanopas ir lokio uodegą. Kai kuriais aspektais kiniškas vienaragis primena vakarietišką vienaragį.
Europoje sakoma, kad kūdikius atneša gandras, Kinijoje išrinktuosius iš dangaus atneša čilinas, todėl kinų vienaragis gali būti vaizduojamas su kūdikiu ant nugaros (Abdullah ir kt., 2015).
Ši mitinė būtybė žinoma dar nuo Konfucijaus laikų. Tuo metu jis buvo vaizduojamas kaip taikaus būdo būtybė. Buvo sakoma: „Čilinas vaikšto žole ir jos nesužeidžia“. Jis galėjo eiti vandens paviršiumi ir skristi. Taip pat čilino atvaizdas buvo raižomas ant antkapių, kad saugotų mirusiuosius ir palydėtų juos į dangų. Tačiau, laikui bėgant, čilino vaizdavimas šiek tiek pasikeitė. Švelnus ir taikus kiniškas vienaragis imtas laikyti galios ir jėgos simboliu (Cultural China 2014).
Kilmė
Anksčiausi užrašai apie čiliną yra iš V a. pr. Kr. Vėliau vis dažniau buvo galima išgirsti apie čiliną Kinijos istoriniuose kūriniuose ar grožinėje literatūroje. Imperatorius Udis iš Hanų dinastijos teigė, esą savo akimis matęs kinų vienaragį, tačiau Sima Čianis (Sima Qian) dėl to buvo skeptiškas.
Mingų dinastijos laikais čilinas buvo tapatinamas su žirafa. Viskas prasidėjo nuo to, kad Mingų dinastijos atstovai keliavo į Rytų Afriką, dabartinį Somalį, pirkti smilkalų, žirafų, zebrų ir kitų egzotinių gyvūnų. Kai laivynas į Nankiną pargabeno dvi žirafas, ten jos buvo pavadintos čilinais. Imperatorius paskelbė, kad tai magiškos būtybės, kurios skelbia jo valdžios didybę. Iki šių dienų šis įvykis paliko pėdsaką istorijoje, nes Korėjoje ir Japonijoje čilinui ir žirafai apibūdinti vartojamas tas pats pavadinimas (Wilson, Samuel M., 1992).
Legenda
Čilinas taip pat paminėtas ir svarbiuose istoriniuose įvykiuose. Pavyzdžiui, prieš 5 tūkst. metų Geltonasis imperatorius sėdėjo šalia Geltonosios upės kranto ir pamatė čiliną. Purvinas upės vanduo tapo labai švarus. Čilinas atsistojo ant akmens priešais imperatorių, sutrypė tris kartus ir prakalbo balsu, panašiu į šventyklos varpo gaudesį. Kai čilinas pasisuko eiti, imperatorius ant jo nugaros pamatė stebuklingus ženklus ir juos nukopijavo. Pasak šios legendos, taip Kinijoje atsirado rašytinė kalba (Cultural China 2014).
Talismanas
Čilino statulėlė – dažnai Kinijoje aptinkamas talismanas. Legendos sako, kad čilinas linkęs padėti geriems žmonėms, ypač tiems, kurie daro gerus darbus. Todėl jis dar vadinamas geranorišku padaru (仁兽 rénshòu). Čilinas saugo ir laimina tuos, kurie įsigyja jo statulėlę. Manoma, kad ši būtybė šeimininkui padeda siekti karjeros, išvengti pavojų, apsiginti nuo demonų ir atneša gerovę. Taip pat čilinas gali trukdyti piktadariams. Dėl šios priežasties tie, kurie užsiima prostitucija, azartiniais lošimais, narkotikų platinimu, savo namuose ar biure niekada neturėtų laikyti čilino statulėlės (Weijing 2013).
Fengšui Čilinas simbolizuoja ilgą gyvenimą, šventę, didybę, džiaugsmą, išmintį ir įžymius vaikus. Jis švelnus, mielas ir geranoriškas padaras. Kaip fengšui talismanas, manoma, gali palengvinti vaikams pasiekti gerovę ir sėkmę. Šis talismanas taip pat gali padėti moterims, kurios nori susilaukti vaikų. Bet pagrindinė šio talismano fengšui paskirtis – panaikinti negatyvumą ir pritraukti turtus (Cultural China 2014).
Naudota literatūra ir šaltiniai
Cultural China, 2014. Magical Chinese Unicorn Qilin. (Žiūrėta 2015-04-20) internete: http://traditions.cultural-china.com/en/210Traditions9158.html
Abdullah, M. G., Anderson, M. C., Anderson, M. J., ir kt., 2015. Qilin. Chinese mythology. (Žiūrėta 2015-04-20) internete: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/110049/qilin
Weijing, Z., 2013. The world of chinese. The legendary Qilin. (Žiūrėta 2015-04-20) internete: http://www.theworldofchinese.com/2013/06/the-legendary-qilin/
Wilson, S. M., 1992. The Emperor’s Giraffe. Natural History, Vol. 101, No. 12, December 1992
Redagavo Evelina Česonytė