Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Čilinas

Čilinas

Čilinas (麒麟 qílín) – mitinė būtybė, paplitusi Kinijoje bei kituose Rytų Azijos regionuose, dar kitaip žinoma kaip kiniškas vienaragis. Čilinas simbolizuoja ilgaamžiškumą ir klestėjimą. Kinai mano, kad čilinas pasirodo prieš išminčiaus, valdovo gimimą ar mirtį. Tai geras ženklas, kuris, yra manoma, reiškia gerovę ir ramybę. Anot legendų, čilinas pasirodė prieš Konfucijaus gimimą ir mirtį. Legendos sako, kad kiniškas vienaragis yra vienas iš 9 drakono sūnų, kuris padeda atskirti gėrį ir blogį. Taip pat jis yra įtrauktas į 4 kilnių gyvūnų sąrašą, kartu su kinišku drakonu, vėžliu, feniksu (Cultural China 2014).

Išvaizda
Čilinas gali būti apibūdinamas labai įvairiai. Sakoma, kad skirtingai nei drakonas, čilinas pasirodo su dievais ir yra padaras sukurtas iš ugnies. Jis priklauso dangaus būtybėms, bet neturi sparnų, kad galėtų skraidyti. Čilinas turi drakono galvą, keletą ragų, arklio kūną, kuris nusėtas žaliais ir mėlynais žuvies žvynais, elnio kanopas bei lokio uodegą. Kai kuriais aspektais kiniškas vienaragis primena vakarų vienaragį.

Europoje sakoma, kad kūdikius atneša gandras, Kinijoje išrinktuosius iš dangaus atneša čilinas. Todėl kinų vienaragis gali būti vaizduojamas su kūdikiu ant nugaros (Abdullah ir kt., 2015).

Ši mitinė būtybė minima dar nuo Konfucijaus laikų. Tuo metu jis buvo vaizduojamas taikaus būdo. Buvo sakoma: „Čilinas vaikšto žole ir jos nesužaloja“. Jis galėjo eiti vandens paviršiumi ir skristi. Taip pat jis buvo išraižomas ant antkapių, kad saugotų mirusiuosius ir palydėtų juos į dangų. Tačiau laikui bėgant čilino vaizdavimas šiek tiek pasikeitė. Švelnus ir taikus kiniškas vienaragis imtas laikyti galios ir jėgos simboliu (Cultural China 2014).

Kilmė
Ankščiausi užrašai apie čiliną yra V a. pr. Kr. Vėliau vis dažniau buvo galima išgirsti apie čiliną Kinijos istoriniuose kūriniuose ar grožinėje literatūroje. Imperatorius Udi iš Hanų dinastijos teigė, esą matė kinų vienaragį savo akimis, tačiau Sima Čianis (Sima Qian) dėl to buvo skeptiškas.

Mingų dinastijos laikais čilinas buvo tapatinamas su žirafa. Viskas prasidėjo tada, kai Mingų dinastijos atstovai keliavo į Rytų Afriką, dabartinį Somalį pirkti smilkalų, žirafų, zebrų ir kitų egzotinių gyvūnų.  Kai laivynas pargabeno dvi žirafas į Nankiną, ten jos buvo pavadintos čilinais. Imperatorius paskelbė, kad tai magiškos būtybės, kurios skelbia apie jo valdžios didybę. Iki šių dienų šis įvykis paliko pėdsaką istorijoje, nes Korėjoje ir Japonijoje apibūdinti čiliną ir žirafą naudojamas tas pats pavadinimas (Wilson, Samuel M., 1992).

Legenda
Čilinas taip pat yra paminėtas ir svarbiuose istoriniuose įvykiuose. Pavyzdžiui, prieš 5 tūkst. metų Geltonasis imperatorius sėdėjo šalia Geltonosios upės kranto ir pamatė čiliną. Purvinas upės vanduo tapo labai švarus. Jis atsistojo ant akmens priešais imperatorių, sutrypė tris kartus ir prakalbo balsu, panašiu i šventyklos varpo gaudesį. Kai čilinas pasisuko išeiti, imperatorius ant jo nugaros pamatė stebuklingus ženklus ir juos nukopijavo. Pasak šios legendos, taip atsirado Kinijoje rašytinė kalba (Cultural China 2014).

Talismanas
Čilino statulėlė – Kinijoje yra dažnai aptinkamas talismanas. Legendos sako, kad čilinas linkęs padėti geriems žmonėms, ypač tiems, kas daro gerus darbus. Todėl jis dar vadinamas „Geranorišku padaru“ (仁兽 rénshòu). Jis saugo ir laimina tuos, kurie įsigyja jo statulėlę. Manoma, kad šeimininkui jis padeda  siekti karjeros, išvengti pavojų, apsiginti nuo demonų bei atneš gerovę. Taip pat čilinas gali trukdyti piktadariams. Dėl šios priežasties tie, kurie užsiima prostitucija, azartiniais lošimais, narkotikų platinimu – savo namuose ar biure niekada neturėtų laikyti čilino statulėlės (Weijing 2013).

Fengšui Čilinas simbolizuoja ilgą gyvenimą, šventę, didybę, džiaugsmą išmintį ir įžymius vaikus. Jis švelnus, mielas ir geranoriškas padaras. Kaip fengšui talismanas, manoma, kad gali palengvinti vaikams pasiekti gerovės bei sėkmės. Šis talismanas taip pat gali padėti moterims, kurios nori susilaukti vaikų. Bet pagrindinė šio talismano fengšui paskirtis yra panaikinti negatyvumą ir pritraukti turtus (Cultural China 2014).

Naudota literatūra ir šaltiniai

Cultural China, 2014. Magical Chinese Unicorn Qilin. (Žiūrėta 2015-04-20) internete: http://traditions.cultural-china.com/en/210Traditions9158.html
Abdullah, M. G., Anderson, M. C., Anderson, M. J., ir kt., 2015. Qilin. Chinese mythology. (Žiūrėta  2015-04-20) internete: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/110049/qilin
Weijing, Z., 2013. The world of chinese. The legendary Qilin. (Žiūrėta 2015-04-20) internete: http://www.theworldofchinese.com/2013/06/the-legendary-qilin/
Wilson, S. M., 1992. The Emperor’s Giraffe. Natural History, Vol. 101, No. 12, December 1992

2 votes