Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Džekas Ma

Džekas Ma

Džekas Ma (Jack Ma) šiomis dienomis yra vienas sėkmingiausių verslininkų Kinijoje ir visame pasaulyje. Tai – milijardierius, verslo magnatas, investuotojas ir filantropas, karjerą pradėjo kaip anglų kalbos mokytojas. Vienos didžiausių B2B (angl. business to business, liet. verslas verslui prekybos forma) kompanijos Kinijoje įkūrėjas nebuvo kompiuterių mokslininkas ar programuotojas (CKGSB n.d.).  Jis sugriovė nusistovėjusias vadybos teorijas ir tapo elektroninės prekybos revoliucionieriumi. Tačiau prieš tapdamas turtingiausiu žmogumi Kinijoje, jis turėjo įveikti daug jam gyvenimo mestų iššūkių.

Ankstyvas gyvenimas

Džekas Ma, kurio tikrasis vardas Jinas Ma (马云 Ma Yin) gimė 1964 m. rugsėjo 10 dieną Hangdžou (杭州 Hangzhou), Džedžiango provincijoje (浙江省 Zhejiang Sheng) Kinijoje. Būdamas 12 metų, susidomėjo anglų kalba. Norėdamas labiau pramokti šios kalbos jis kiekvieną rytą, nekreipdamas dėmesio į oro sąlygas, važiuodavo dviračiu apie 40 minučių link viešbučio, esančio Hangdžou miesto vakariniame rajone, kad galėtų pabendrauti su turistais atvykstančiais į Kiniją. Taip jis 8 metus teikė nemokamas gido paslaugas turistams, norintiems geriau pažinti naują šalį (Fannin 2008). Bendravimas  su užsieniečiais jam davė puikių rezultatų – jis labai patobulino savo anglų kalbos žinias, sužinojo įdomių dalykų apie kitas šalis, tapo platesnių pažiūrų negu daugelis vietinių gyventojų bei susipažino su įvairiausiais žmonėmis iš viso pasaulio. Vieni iš tokių turistų tapo jo ilgaamžiais draugais. 1979 metais jis sutiko šeimą su dviem vaikais, atvykusią iš Australijos. Ma praleido tris dienas bendraudamas ir žaisdamas su jų vaikais. Vėliau jie tapo susirašinėjimo draugais. Praėjus 6 metams, jie pakvietė Džeką apsilankyti Australijoje. Jie jam davė pravardę Džekas, nes tikrąjį vardą buvo per sunku ištarti. Vėliau, paauglystėje, jis turėjo sunkumų norėdamas patekti į universitetą. Kinijoje stojamuosius egzaminus į aukštąsias mokslo įstaigas galima laikyti tik vieną kartą per metus, tačiau būsimajam verslininkui prireikė ketverių metų, kad juos išlaikytų ir patektų į universitetą. Po sėkmingai išlaikytų egzaminų jis įstojo į mokytojų universitetą, esantį Hangdžou mieste, kuriame studijavo anglų kalbą. Tuo metu, kol studijavo, Džekas Ma buvo išrinktas studentų tarybos pirmininku, o vėliau tapo studentų federacijos pirmininku miesto mastu. Pabaigęs bakalauro studijas, įsidarbino dėstytoju universitete. Jis buvo vienintelis iš 500 studentų, kurį įdarbino iškart po universiteto baigimo. Kaip Džekas Ma teigia, jis visada svajodavo pereiti į verslo sferą po to, kai baigs dėstyti universitete (Fannin 2008).

Karjera

Baigęs darbą universitete, jis ieškojosi naujų darbo pasiūlymų. Ma išsiuntė savo gyvenimo aprašymą daugiau negu 30 įmonių, užsiimančių skirtingomis veiklomis, tačiau nei viena jo nenorėjo samdyti. Jis taip pat ėjo į darbo pokalbį „KFC“ restorane, kuris neseniai persikėlė į miestą, kuriame jis gyveno. Vis dėl to, kaip ir kiti bandymai gauti darbą, taip ir šitas Džekui Ma nepasisekė. Iš visų 24 pretendentų į galimą darbo vietą 23 gavo darbą šiame restorane, o būsimasis verslininkas vienintelis nesulaukė pakvietimo (Rose 2015). Po kelių metų vienas iš jo draugų supažindino jį su internetu. Ma, norėdamas pamatyti, kaip veikia internetas, įvedė į paieškos sistemą žodį „alus“ ir nustebo pamatęs, kad pateikta informacija apie alų susijusi su visomis kitomis šalimis tik ne su Kinija. Džekas dar kartą įvedė į paieškos sistemą raktinius žodžius apie Kiniją ir taip pat nerado jokios informacijos apie ją (Mellor, Chen ir Zijing 2014). Tada su tuo pačiu draugu, kuris jam parodė internetą, sugalvojo sukurti internetinį tinklalapį, susijusį su Kinija. Tą pačią dieną jis gavo kelis elektroninius laiškus iš žmonių, norėjusių plačiau sužinoti apie jį. Tai buvo ta akimirka, kai Džekas Ma suprato, kad internetas yra galinga platforma, kuri gali žmonėms kažką pasiūlyti. Jis kartu su žmona ir tuo pačiu draugu pasiskolino 20 000 JAV dolerių, kad galėtų įkurti pirmąja internetinę kompaniją Kinijoje. Ji buvo pavadinta – „Kinijos geltonieji puslapiai“. Šioje įmonėje dirbantys darbuotojai kurdavo internetinius tinklalapius kitoms įmonėms. Per 3 metus kompanija užsidirbo pelno, kuris siekė  800 000 JAV dolerių. 1998 m. jis buvo paskirtas vadovauti Kinijos tarptautinės elektroninės prekybos centrui, kuris priklausė šalies vyriausybei. Tačiau čia jis dirbo tik metus.

Alibaba

Džekas Ma visada norėjo įkurti tarptautinę įmonę – tokią,  kurios pavadinimą galėtų ištarti kiekvienas pasaulio pilietis. Įmonės pavadinimo idėja kilo tuo metu, kai jis viešėjo San Franciske. Pietaudamas restorane jis paklausė padavėjos, su kuo jai asocijuojasi žodis „Alibaba“ ir ji atsakė  – „sezamai atsiverk“.  Išėjęs į gatvę jis apklausė dar 20 žmonių, kurie atsakė lygiai taip pat. Tuo metu Ma suprato, kad šitas žodis žmonėms asocijuojasi su turtais ir laime. Skirtingi žmonės, kalbantys įvairiomis pasaulio kalbomis galėjo lengvai ištarti „Alibaba“. Taip jam kilo idėja įmonę pavadinti garsaus Persijos princo vardu.

Pasitraukdamas iš vadovo pareigų, jis 1999 m. kartu su kitais 18 savo draugų įkūrė įmonę – „Alibaba“ (Popovic n.d.). Pirmąsias kelias valandas jis visiems pristatė savo vizija. Bendru sutarimu kiekvienas iš  dalyvių turėjo prisidėti prie „Alibaba“ įmonės finansiškai. Taip jie surinko 60 000 JAV dolerių pirminio kapitalo. Pirmuosius 7 mėnesius Ma namuose jie analizavo potencialius būsimuosius konkurentus. Šios įmonės misija buvo paprasta – padėti mažoms ir vidutinėms įmonėms gauti pelno. Jis norėjo sukurti milijonus darbo vietų, pakeisti Kinijos socialinę ir ekonominę aplinką bei „Alibaba“ padaryti didžiausia internetine platforma pasaulyje. 2000 metais kompanija gavo 25 milijonų investiciją iš užsienio rizikos kapitalo, kuri labai padėjo įmonei augti. Jo svajonė buvo įkurti nuosavą internetinės prekybos kompaniją, tačiau suprato, kad turės kovoti su tokiais verslo milžinais kaip: „Ebay” ir  „Amazon”. Ma taip pat įsteigė įmones  „Taobao“. Tai C2C (angl. customer to customer, liet. „Vartotojas vartotojams“ prekybos forma) modelio įmonė, kuri kontroliuoja 75% Kinijos mažmeninės prekybos, „Alipay“, „Ali Mama“ ir „Lynx“, kurios padėjo jam išsilaikyti kovoje tarp šitų vakarų įmonių. Amerikiečių kompanija „Ebay“ sužinojusi apie „Alibaba“ sėkmę pasiūlė ją nupirkti, tačiau Džiakas Ma atsisakė šio pasiūlymo. 2014 metais Niujorko fondų biržoje „Alibaba“ viešosios akcijos buvo pakilusios iki 25 milijardų JAV dolerių (China National News 2014). Tai buvo didžiausia akcijų kaina per visą Jungtinių Amerikos Valstijų istoriją. Šiuo metu kompanija yra sukūrusi apie 14 milijonų tiesioginių ir netiesioginių darbo vietų. Įmonė turi daugiu negu 280 milijonų vartotojų iš 240 skirtingų pasaulio šalių.

Asmeninis gyvenimas

Šiuo metu Džekas Ma yra vedęs kinę Džang Jing (張瑛, Zhang Ying) – moterį, kuri jį palaikė nuo pat pradžių. Jie susipažino tuo metu, kai abu studijavo Hangdžou mieste. Turi 2 vaikus – mergaitę ir berniuką. Laisvalaikiu verslininkas užsiima kinų kovos menu – taiči (太極, taiji), kuris pasižymi švelniais, lėtais judesiais. Jis stengiasi taiči filosofiją perkelti ir į darbinę aplinką – visur išlaikyti balansą. Džekas Ma vadovaujasi taisykle – norint nugalėti už save stipresnį varžovą reikia visada išlikti ramia asmenybe.

Apdovanojimai

  1. 2014 metais Kinijos Centrinė televizija ir televizijos žiūrovai Džeką Ma išrinko vienu iš geriausių 10-ies metų verslininku.
  2. 2015 metais Pasaulinis ekonomikos forumas Ma išrinko jauniausiu pasauliniu lyderiu. „Fortune“ žurnalas jį nominavo vienu iš 25 galingiausių verslininkų Azijoje.
  3. 2007 metais žurnalas „Businessweek“ išrinko metų verslininku.
  4. 2008 metais finansų žurnalas „ Barron‘s“ nominavo jį vienu iš 30ies geriausių pasaulio generalinių direktorių.
  5. 2009 metais „Time“ žurnalas nominavo jį vienu iš 100 galingiausių pasaulio žmonių. Tais pačiais metais žurnalas „Forbes China“ išrinko Ma vienu iš 10-ies labiausiai gerbiamų verslininkų Kinijoje. Taip pat Kinijos televizija CCTV įteikė jam metų verslo lyderio apdovanojimą.
  6. 2010 metais žurnalas „Forbes Asia“ išrinko jį Azijos filantropijos herojumi, dėl jo paramos nelaimių ir skurdo ištiktiems Kinijos regionams.
  7. 2013 metais Mokslo ir Technologijų universitetas, esantis Honkonge, įteikė jam daktaro laipsnį.
  8. 2014 metais žurnalas „Forbes“ jį išrinko 30-uoju įtakingiausiu žmogumi pasaulyje.
  9. 2015 metais „Asian Award“ metu buvo skirtas metų verslininko apdovanojimas.
  10. 2017 metais žurnalas „Fortune“ iš 50-ies geriausių pasaulio lyderių nominavo Džeką Ma antrajai vietai.

Įdomūs faktai

  • Pirmasis Džeko Ma atlyginimas siekė tik 12-15 dolerių per mėnesį.
  • Ma buvo pirmasis kinas, kuris buvo išrinktas gamtosaugos tarnybos valdybos pirmininku.
  • Jis buvo pirmasis kinas verslininkas, kuris pateko ant „Forbes“ žurnalo viršelio.
  • Forestas Gampas (Forest Gump) yra jo viso gyvenimo herojus.
  • Džeko Ma tėvai buvo muzikantai.
  • Jis pirmą kartą kompiuterį pamatė būdamas 31 metų.
  • Pirmieji 18 draugų, su kuriais jis pradėjo kurti “Alibaba” verslą, buvo jo studentai.
  • Nors Ma buvo pagrindinis įmonės savininkas, jis taip pat padarė bendrasavininkais 18 draugų, kurie buvo nuo pat pradžių su juo.
  • Džeko Ma turtas vertinamas 25 milijardais JAV dolerių.
  • Džekas Ma 10 kartų teikė paraiškas dėstyti Harvardo universitete, bet kiekvieną kartą paraiškas atmesdavo.
  • Džekas Ma yra turtingiausias žmogus Kinijoje.

Sėkmingas verslininkas yra tas, kuris turi sugebėjimą pamatyti galimybes. Tai žmogus, kuris 100% tiki savo idėja ir nebijo prisiimti rizikos. Jis turi šaunią komandą ir šeimą, kuri jį palaiko. Verslininkas sugeba visus šiuos elementus kartu sujungti į verslo modelį, kad jo idėja taptų veiksminga ir atnešanti pelną. Taigi kaip asmenybė, Džekas Ma yra puikus pavyzdys kitiems žmonėms, kurie turi idėją ir tikėjimą, kad niekada nėra per vėlu pradėti keisti pasaulį.

 

Literatūra ir šaltiniai

  1. Alibaba., 2011. Alibaba Group Clarification with Respect to Alipay Status and Related Statements by Yahoo, [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  2. Bary, A., 2008. World’s Best CEOs. Barron’s. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  3. China National News, 2014. IPO launch of Alibaba pushed back by a week. China National News. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  4. Cheung Kong Graduate School of Business., n.d. Alumni Profiles. Jack Ma. CKGSB. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  5. Clark, Duncat., 2016. Alibaba: The House That Jack Ma Built. Ecco.
  6. Crocodile in the Yangtze, 2012. [filmas] rež. Porter Erisman. JAV: Taluswood films.
  7. Einhorn, B., Balfour, F., 2012. Jack Ma Is the Loneliest Billionaire in China. Bloomberg. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  8. Fannin, R., 2008. How I Did It: Jack Ma, Alibaba.com. Inc.com. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  9. Forbes., 2010. In Pictures: 48 Heroes of Philanthropy. Forbes.com. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  10. Ignatius, A., 2009. The 2009 TIME 100. The Time.  [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  11. Archive.org, n.d. Alibaba.com: A Smiling Community with a Dream. Archive.org. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  12. Mellor, W., Chen, L.Y. ir Zijing, W., 2014. Ma Says Alibaba Shareholders Should Feel Love, Not No. 3. Bloomberg Markets. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  13. Popovic, Stevan n.d. Jack Ma: The man leading the Chinese e-commerce market. Hottopics. ht. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  14. Rose, C., 2015. Charlie Rose Talks to Alibaba’s Jack Ma. Bloomberg Business week. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
  15. Time, 2014. Jack Ma. The Time [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 25].
3 votes