Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Džekis Čanas

Džekis Čanas

Džekis Čanas (tikrasis vardas kin. 陳港生 Chan Kong Sang, reiškiantis „gimęs Honkonge“) – kovos menų sportininkas, aktorius, režisierius, prodiuseris bei dainininkas, kilęs iš Kinijos. Šis aktorius filmuose išsiskiria savo kovos menų stiliumi, savadarbiais ginklais bei originaliais triukais, kuriuos dažniausiai atlieka pats. Per visą savo vis dar tebesitęsiančią aktoriaus karjerą Džekis Čanas yra nusifilmavęs daugiau nei dviejuose šimtuose filmų (Shoard, 2016).

Ankstyvasis gyvenimas

Kovos menų sportininkas ir aktorius gimė 1954 m. balandžio  7 dieną labai neturtingoje šeimoje, tuo metu gyvenusioje Honkongo gete. Šeima vertėsi labai sunkiai, dėl tos priežasties netgi buvo svarstoma parduoti gimusį sūnų vienai britų gydytojų porai. Vėliau tėvams radus darbus finansinė situacija pagerėjo, tačiau judriam berniukui, kuris dėl savo aktyvumo ir didesnio svorio buvo pramintas patranka (炮炮 Pao-pao), nebuvo skiriama užtektinai dėmesio, todėl daug laiko jis praleisdavo gatvėse ir dažnai įsiveldavo į muštynes su kitais vaikais. Būdamas šešerių su puse Džekis Čanas pradėjo lankyti Kinijos Dramos Akademiją (中国戏曲学院 Zhongguo xiqu xueyuan) ir ten praleido ateinančius dešimt metų, jo tėvams nusprendus išvykti dirbti į Australiją. Akademijoje buvo mokoma vaidybos, dainavimo, šokio, pantomimos meno, akrobatikos bei kovos menų, visi mokiniai privalėjo laikytis griežtos dienotvarkės. Treniruotės prasidėdavo penktą valandą ryto ir trukdavo iki vidurnakčio. Dažniausiai taikyta bausmė už nusižengimus ir prastus pasirodymus pamokų metu buvo smūgiai bambukine lazda (Rovin ir Tracy 1997). Vėliau iš geriausių mokyklos mokinių buvo suburta vaikų grupė, kuriai priklausė Džekis Čanas, taip pat garsiais aktoriais vėliau tapę Kam-bo Hungas (洪金寶 Hong Jinbao) ir Juenis Biao (元彪 Yuan Biao), su kuriais jie iki šiol yra geri draugai bei kolegos.  Būdamas 8-erių metų Džekis Čanas gavo savo pirmąjį vaidmenį filme „Mažųjų ir narsiųjų kovotojų septynetas“ (橫掃江南七霸天 Hengsao jiangnan qi ba tian), vėliau pasirodė dar keliuose muzikiniuose filmuose (Biography, 2016).

Filmų karjera

Savo filmų karjerą Džekis Čanas pradėjo kaip kaskadininkas. Būdamas 17-kos pasirodė filme „Naujasis įniršio kumštis“ (新精武门 Xin Jing Wu Men), tačiau šis filmas didelio pasisekimo nesulaukė. Tų laikų garsiausias kovos menų sportininkas buvo Briusas Li (tikrasis vardas Dženfangas Li, 李振藩 Zhenfan), todėl po netikėtos jo mirties 1973 m., dauguma režisierių iš Džekio Čano tikėjosi panašaus kovos menų stiliaus, tačiau pats aktorius tam nepritarė ir nusprendė pasukti kitu keliu. 1978 m. jis pasirodė filme „Gyvatė erelio šešėlyje“ (蛇形刁手 She Xing Diao Shou), kurį jis pats pavadino „kung fu komedija“. Tais pačiais metais pasirodė ne mažiau sėkmės sulaukęs filmas „Girtas meistras“ (醉拳 Zui quan), kuris atnešė aktoriui žinomumą ir pripažinimą Honkonge (Biography.com, 2016). Dėl konfliktų su filmų studijomis nusprendė pabandyti įsitvirtinti amerikietiškų filmų industrijoje, tačiau pradžia nebuvo lengva. 1980 m. Holivude išleistas filmas „Didelis skandalas“ (殺手壕 Shashou hao) nesulaukė sėkmės, tačiau 1981 m. pasirodęs filmas „Patrankos paleisti“ (砲彈飛車 Paodan feiche) buvo sėkmingas. Išsprendus nesutarimus su filmų kompanijomis Džekis Čanas sugrįžo į Honkongą ir pasirodė tokiuose filmuose kaip: „Projektas A“ (A 計劃 A jihua), „Policijos istorija“ (警察故事 Jingcha gushi) ir „Dievo šarvai“ (龍兄虎弟 Long xiong hu di). Po šių filmų pasirodymo Džekio Čano populiarumas dar labiau išaugo ir 1986 m. jis įkūrė savo filmų kompaniją „Auksinis kelias“ bei aktorių agentūrą, kurioje buvo ieškoma naujų talentų. Iš dabartinių populiariausių Džekio Čano filmų galima paminėti: „Piko valanda“ (火拼時速 Huopin shisu) ir šio filmo du tęsinius tuo pačiu pavadinimu, taip pat aktoriaus įgarsintą filmą „Kung fu panda“ (功夫熊貓 Gongfu xiongmao), kuris sulaukė ypač didelio pasisekimo visame pasaulyje kaip ir 2010 m. išleistas „Karatė vaikis“ (功夫夢 Gongfu meng) (The famous people, n.d.).

Kita veikla

Džekis Čanas savo muzikinę karjerą pradėjo 1980 m., kai filmui „Jaunasis meistras“ (帥弟出馬 Shuai di chuma) įrašė dainą. Dabar jis yra išleidęs 20 albumų, kuriuose dainos iš viso įrašytos penkiomis skirtingomis kalbomis: kinų, kantoniečių, taivaniečių, japonų ir anglų. Jis taip pat užsiima akademine veikla, yra Honkongo Politechnikos Universiteto narys, kur dėsto turizmo vadybą. Nuo 2015 m. aktorius yra paskirtas savo įkurtos Džekio Čano filmų ir televizijos akademijos dekanu. Džekis Čanas valdo kelias filmų kūrimo kompanijas, Kinijoje jo vardu pavadintas teatras, atidaryti keli kino teatrai. Amerikoje ir Azijoje veikia Džekio Čano sušių restoranai, kavinės. Kalifornijoje atidarytas sporto klubas ir išleista užkandžių linija. Tam tikras procentas pelno, surinkto iš įvairių aktoriaus valdomų verslų, yra skiriamas labdarai, taip pat jo vardo labdaros fondui (The famous people, n.d.). Jau kurį laiką Džekis Čanas ypač didelį dėmesį skiria labdaringai veiklai. Šiuo metu jis remia dvidešimt vieną labdaros fondą ir yra UNICEF ir UNAIDS geros valios ambasadorius. Aktyviai pasisako prieš gyvūnų išnaudojimą, nykstančių rūšių išsaugojimą, remia nukentėjusius nuo įvairių stichijų sukeltų nelaimių, padeda skurstantiems ne tik Kinijoje, bet ir visame pasaulyje. 1988 m. Džekis Čanas įkūrė savo vardo labdaros fondą, padedantį Honkonge gyvenančiam jaunimui, kenčiantiems nuo ligų ir kitų nelaimių. 2005 m. aktoriaus įkurtas Drakono širdies fondas remia senus žmones, aprūpina juos šiltais drabužiais, kitais reikalingais daiktais bei už surinktas lėšas skurdesnėse provincijose vaikams stato mokyklas, perka knygas ir skatina atkreipti dėmesį į mokslų svarbą. Aktorius dažnai filmuojasi įvairaus pobūdžio prevencinėse reklamose, taip rengia paramos koncertus, kurių metu aukojami pinigai žmonėms su negalia ir seneliams (Look to the Stars, n.d.).

Apdovanojimai

Per savo gyvenimą Džekis Čanas gavo ne vieną prestižinį apdovanojimą ir kaip aktorius, ir kaip visuomenės veikėjas. Kaip geriausias aktorius ir režisierius iš viso buvo nominuotas 45-is kartus, iš jų laimėjo 38-is apdovanojimus. Už inovatyvumą 2002 m. buvo apdovanotas Amerikos Choreografijos Apdovanojimu. Tais pačiais metais už gyvenimo pasiekimus gautas Pasaulio Kaskadininkų Apdovanojimas bei Holivudo žvaigždžių alėjoje atidengta Džekio Čano žvaigždė. Aktorius taip turi savo žvaigždę Honkongo žvaigždžių alėjoje. 2016 m. spalio 12 d. taip pat už gyvenimo pasiekimus bei nuopelnus visai kino industrijai aktorius gavo Oskarą. (IMDb 2017). Už indėlį į menus ir mokslą, su labdara ir viešosiomis paslaugomis susijusią veiklą bei bendradarbiavimą su gerovės organizacijomis 1989 m. Džekiui Čanui įteiktas Britanijos imperijos ordinas, o 1990 m. Honkonge jis pagerbtas Sidabrinės Bauhinia žvaigžde (銀紫荊星章 Yin zijing xing zhang). 1996 m. aktorius gavo socialinių mokslų garbės daktaro laipsnį Honkongo Baptistų universitete. 2008 m. buvo apdovanotas kaip garbės profesorius Savanos Meno ir Dizaino koledže. 2009 m. jis gavo dar vieną garbės daktaro laipsnį Kambodžos universitete. (JackieChan.com, 2017).

Asmeninis gyvenimas ir įdomūs faktai

1982 m. Džekis Čanas vedė taivaniečių kilmės aktorę Lin Feng-Džao (林凤娇 Lin Feng-jiao). Tais pačiais metais jiems gimė sūnus Džiomingas Čanas (陈祖明 Chan Jo-ming), kuris vėliau siekė dainininko karjeros ir nusifilmavo dešimtyse filmų. Džekis Čanas taip pat turi nesantuokinę dukrą (Biography, 2016).

Jaunystėje dirbdamas Australijoje, aktorius iš kolegos statybininko gavo pravardę Džekis. Pagal šią pravardę jis atpažįstamas visame pasaulyje iki šių dienų.

1986 m. filmuojantis filme „Dievo šarvai“ aktoriui dėl nepavykusio triuko skilo kaukolė, kuri buvo sutvirtinta metaline plokštele. Dėl šios traumos pablogėjo klausa dešine ausimi.

Aktoriaus kaskadininkų komandą bei jį patį atsisakė drausti visos draudimo kompanijos.

Didžiąją dalį uždirbtų pinigų po savo mirties aktorius planuoja atiduoti labdarai.

Džekis Čanas yra 4-is kartus susilaužęs nosį, kulkšnį, krūtinkaulį, rankų pirštus, patyręs stiprią galvos traumą bei kitus sužeidimus.

Aktoriaus tėvas iki sūnaus gimimo buvo Kinijos Nacionalistų valdžios šnipas, o motina nelegaliai pardavinėjo opiumą.

Džekis Čanas išpažįsta budizmą.

Mėgstamiausia aktoriaus sporto šaka yra futbolas. Labiausiai jis palaiko Honkongo ir Anglijos nacionalines futbolo rinktines bei Mančesterio futbolo komandą (Unbelievable facts, n.d.).

 

Naudota literatūra

  1. Biography., 2016. Jackie Chan. Biography. [internete]  2016 liepos 24. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 28 d.].
  2. IMDb, 2017. Jackie Chan Awards. IMDb. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 28 d.].
  3. JackieChan.com, 2017. Jackie Chan Biography. JackieChan.com. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. 28 d.].
  4. Look to the Stars, n.d. Jackie Chan Charity Work, Events and Causes. Look to the Stars. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 29 d.].
  5. Rovin, J., Tracy, K. 1997. The Essential Jackie Chan Source Book. [internete] USA: POCKET BOOKS. Prieiga per internetą: Google Books Čia  [žiūrėta 2017 m. balandžio 26 d.].
  6. Shoard, C., 2016. After 56 years, 200 films and innumerable injuries, Jackie Chan wins an Oscar. The Guardian. [internete] 2016 lapkričio 14. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 29 d.].
  7. The famous people, n.d. Jackie Chan biography. The famous people. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 29 d.].
  8. Unbelievable facts, n.d. 15 less-Known Facts About The Versatile Jackie Chan Who Redefined The Martial Art Movies. Unbelievable facts. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 28 d.].
5 votes