Erlangas
Erlangas (二郎神 Erlang-shen) yra kinų dievas, kuris ant kaktos turi trečiąją, tiesą matančią, akį.
Erlangas gali būti sudievinta versija keleto pusiau mitinių liaudies didvyrių, kurie padėjo sureguliuoti Kinijos smarkius potvynius. Erlangas atsiranda įvairiais laikotarpiais kaip Čin, Sui ir Dzin dinastijose. Laikui bėgant budistų šaltiniuose jis yra identifikuojamas kaip šiaurės globėjo, dangiškojo karaliaus Vaišravanos, antrasis sūnus.
Mingų dinastijos romanuose „Dievų kūrimas“ ir „Kelionė į vakarus“, Erlangas yra Nefrito imperatoriaus sūnėnas. Pirmajame jis padėjo Džou dinastijos armijai nukariauti Šangų valstybę. Antrajame romane jis yra Nefrito imperatoriaus brolis. Legendoje jis žinomas kaip geriausias karys, dangaus dievas.
Li Erlangas
Labiausiai paplitusi Erlango identifikacija yra Li Erlangas, antrasis Li Bingo sūnus, inžinierius, kuris padėjo sukurti Dudziangjano (都江堰 Dujiangyan) drėkinimo sistemą. Pasak „Pasakojimo apie Li Bingą ir jo sūnaus galimybę pajungti upes“, Li Erlangas padėjo savo tėvui konstruoti sudėtingą drėkinimo sistemą, kuri neleido Min upei patvinti ir užtvindyti Čengdu lygumą. Atsidėkodami už gerus darbus, vietiniai gyventojai iškėlė tėvą ir sūnų į dievus ir jų garbei skyrė dviejų karalių šventyklą.
Legenda byloja, kad gubernatorius Li Bingas pasiuntė savo sūnų, kad šis atrastų potvynių šaltinį. Šis praleido metus tyrinėdamas apylinkes, bet nesėkmingai. Vieną dieną, kol buvo apsistojęs oloje, jis susidūrė su tigru, kurį Li Erlangas nužudė. Septyni medžiotojai, kurie matė šią kovą, drąsiai sutiko prisijungti prie jo ir padėti jam ieškoti potvynių šaltinio.
Grupė galiausiai atėjo prie namelio, kuris buvo prie Guano apylinkės pakraščio, ir ten išgirdo senos moters verksmą. Moteris buvo močiutė Vang ir jiems pasakė, kad jos anūkas turi būti paaukotas piktam drakonui, kuris buvo vietinių upių dievas. Li Erlangas pranešė šią žinią savo tėvui, kuris sugalvojo planą – sugauti drakoną. Aštuoniese jie pasislėpė prie upės dievo šventyklos ir šoko ant drakono, kai šis atvyko reikalauti savo aukos. Drakonas pabėgo link upės, kur jį gaudė Li Erlangas, kol galiausiai sučiupo. Močiutė Vang atvyko su geležine grandine ir apvyniojo drakoną. Jis buvo įkalintas upelyje priešais Drakonų sutramdymo šventyklą, ir regionas buvo išlaisvintas nuo potvynių.
Kelionė į vakarus
Erlangas taip pats atsiranda klasikiniame romane „Kelionė į vakarus“, kurį parašė U Čengenas (Wu Cheng‘en). Čia Erlangas, kuris yra vadinamas tikruoju valdovu arba garsiuoju išminčiumi, yra Nefrito imperatoriaus sūnėnas. Erlangas pirmiau atsirado, kada jis buvo įsakytas Nefrito imperatoriaus (kuriame jis buvo su savo septyniais įšminčiais, kurios jis vadino broliais) numalšinti Sun Ukongą, kuriam reikėjo būti nubaustam dėl dangaus niokojimo.
„Jo laikysena buvo rafinuota, jo veidas kilnus, jo ausys kabėjo prie pat pečių, jo akys švietė. Skrybėlė ant jo galvos turėjo tris snapus ir prie jo kepurės skraidžiojo feniksas, jo rūbas buvo šviesiai geltonos spalvos. Jo batai buvo iškloti auksiniu audiniu, drakonai apvynioti aplink jo kojines. Jo nefritinis diržas papuošė aštuonios brangenybės, jo liemuo buvo kaip lankas, išlenktas kaip mėnulis, jo rankoje buvo trijų spyglių dviašmenis ietis“ – rašoma romane „Kelionė į vakarus“ (Wu ir Yu 1983, 113).
Per visą dvikovą Erlangas kovoja prieš Sun Ukongą. Erlangas buvo stiprus priešininkas, nepaisant to, kad ir Sun Ukongas sugebėdavo būti šiek tiek priekyje ir kartais pagauti Erlangą. Nors Sun Ukongas buvo vikresnis ir po daugelio transformacijų, kurios buvo atliekamos jų dvikovos metu, galiausiai Erlangas sugebėjo pamatyti jį užsimaskavusį panaudojęs savo trečiąją akį. Erlangas kartu su kitais dievais galiausiai nugalėjo Sun Ukongą. Net pats Laodzi numetė savo prašmatnų auksinį žiedą, kuris pataikė Sun Ukongui į galvą, suteikdamas Erlangui galimybę smogti jam.
Literatūra
- Revolvy, Erlang Shen, [internete] rasta: <https://www.revolvy.com/topic/Erlang%20Shen&item_type=topic> [žiūrėta: 2017-04-18].
- Guru, S. B. 2015 A brief history of the immortals of non-hindu civilizations, [internete] rasta: čia [žiūrėta: 2017-04-19].
- Taoistsecret, Taoist Deities / Gods, [internete] rasta: http://www.taoistsecret.com/taoistgod.html, [žiūrėta: 2017-04-18].
- Wu, C; Yu, A.C. n.d. The Journey to the West, [internete] rasta: čia, [žiūrėta: 2017-04-18]