Fudzanglongas
Fudzanglongas (kin. 伏藏龙 fuzanglong), dar vadinamas paslėptų lobių drakonu, požemio karalystės brangiųjų metalų, brangakmenių bei turtų sergėtojas kinų mitologijoje (McElroy 2020).
Ypatybės
Gyvena požemiuose, dažniausiai urvuose. Tikima, kad saugo įvairius paslėptus turtus: brangakmenius, aukso luitus bei žmogaus sukurtus meno kūrinius (China Culture 2014). Fudzanglongas dažnai vaizduojamas ryškios tamsiai raudonos spalvos, tvirtai įsikibęs į savo stebuklingąjį perlą. Taip pat šis drakonas siejamas ir su ugnikalnių išsiveržimais. Pasakojama, jog kartais pažadintas iš miego jis staigiai iškyla iš požemių, taip suformuodamas ugnikalnius. Ugnikalniui netikėtai išsiveržus, tikima, jog Fudzanglongas perduoda žinią dangui.
Mitas
Kinų mitologijoje išskiriamos keturios pagrindinės drakonų rūšys: dangaus drakonas Tianlongas, žemiškasis drakonas Dilongas, dvasių drakonas Šenlongas ir požemių drakonas Fulongas (Giddens 2005). Tikėtina, jog Fudzanglongas priskiriamas pastarajai grupei drakonų.
Viename iš Kinijos mitų apie drakonus pasakojama, jog vienuose iš 28 Dangaus drakono Tianlongo pastatytų rūmų gyveno du broliai: Fudzanglongas ir Džulongas (Zhulong). Džulongas spindėjo tokia ryškia raudona spalva, jog buvo panašus į deglą, o Fudzanglongas buvo tamsesnės raudonos spalvos, kaip lava. Fudzanglongas labai mėgo šaipytis iš brolio, kuris dėl kasdienių jo pašaipų tapo irzlus ir įsiutęs. Vieną kartą, smalsuoliai broliai žaisdami gaudė vienas kitą ir šokinėjo po visą pasaulį, kol Fudzanglongas atrado stebuklingą perlą, kurio galiomis galėjo surasti visus įmanomus turtus pasaulyje. Įsiutęs ir pavydo vedamas Džulongas bandė atimti perlą iš brolio. Abiejų drakonų kovos dėl perlo metu, broliai iškilo į paviršių iš požemių, suformavę ugnikalnius, kurie staigiai išsiveržė ir sukėlė daug netikėtų mirčių. Džulongas, pamatęs besiblaškančias netikėtai mirusių žmonių sielas, ryškia šviesa spindėdamas palydėjo juos į požemių pasaulį ilsėtis. Tuo tarpu Fudzanglongas su savo perlu pradėjo saugoti visus paslėptus lobius (Campbell n.d.).
Kitos istorijos
Yra žinomos ir kitos istorijos su požemių lobių sergėtojais drakonais. Vienoje istorijoje pasakojama, kaip drakonas pasirodė mažos mergaitės, sėdinčios prie urvo įėjimo ir žaidžiančios su trimis perlais, pavidalu. Kai pasirodė atklydęs vyras, mergaitė pabėgo į urvą ir atsivertusi į drakono formą, įsidėjo perlus į kairiąją ausį (Mackenzie 1923, p. 49).
Literatūra ir šaltiniai:
- Campbell, L. n.d. Chinese dragons, The Myth Detective. Prieiga per internetą: <https://themythdetective.com/index.php/chinese-dragons/> [žiūrėta 2021 m. spalio 20 d.].
- China Culture, 2014. Demystifying China‘s ancient dragons, China Culture. Prieiga per internetą: <http://en.chinaculture.org/chineseway/2014-11/14/content_574802_3.htm> [žiūrėta 2021 m. spalio 18 d.].
- Encyclopædia Britannica, 2016. Long. Chinese Mythology, Encyclopædia Britannica. Prieiga per internetą: <https://www.britannica.com/topic/long#ref36097> [žiūrėta 2021 m. spalio 18 d.].
- Giddens, S. ir Giddens O., 2005. Mythology Around the World, Chinese Mythology. New York: The Rosen Publishing Group, Inc.
- Mackenzie, D. A., 1923. Myths of China and Japan, The Gresham publishing company Ltd, London.
- McElroy, D. R., 2020. Superstitions: a handbook of folklore, myths, and legends from around the world. New York: Wellfleet Press.