Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Gaokao egzaminas

Gaokao egzaminas

Gaokao egzaminas(高考 gao kao, liet. „aukštasis egzaminas”) – tai svarbiausias egzaminas Kinijoje, kurį privalo gerai išlaikyti visi moksleiviai, pretenduojantys į studijas universitete. Labai geri egzamino rezultatai moksleiviams leis studijuoti norimą specialybę Kinijos universitetuose. Tačiau, labai gerų rezultatų neužtenka, norint įstoti į prestižinius universitetus Pekine arba Šanchajuje. Vos keli moksleiviai iš visos vidurinės mokyklos turi šansų patekti į geriausius universitetus, gauti trokštamos specialybės diplomą ir taip užsitikrinti sau gerą ateitį. Ne paslaptis, jog Kinijoje dėl itin gausios populiacijos yra sunku gauti gerai apmokamą darbą. Tie moksleiviai, kurie per egzaminą nesugeba rezultatu aplenkti bendraklasių, dažniausiai yra pasmerkti visą likusį gyvenimą dirbti neprestižinius darbus (pavyzdžiui, kasininkas, valytojas), su labai menkomis galimybėmis tobulėti. Taip pat, mokiniai iš pasiturinčių šeimų, kurie nėra patenkinti savo rezultatais, turi galimybę sumokėti už dar vienerius mokslo metus mokykloje ir kitais metais vėl laikyti Gaokao. Deja, daugumai moksleivių, besimokančių kaimo mokyklose, net vieną kartą baigti ją yra prabanga, todėl prastai išlaikę Gaokao jie neturi kito pasirinkimo, kaip tik dirbti paprastus darbus. Dėl šių priežasčių Gaokao yra be galo svarbus kiekvienam moksleiviui. Apie egzaminą pirmą kartą vaikai sužino dar pradinėje mokykloje, o jam intensyviai ruoštis dažniausiai pradedama du metus iki Gaokao pradžios. Didžiausias spaudimas tenka geriausiems mokiniams, nes iš jų tikimasi pačių geriausių rezultatų. Su jais dažnai viršvalandžius dirba ir mokytojai, padedantys kiekvienam asmeniškai kuo geriau pasiruošti egzaminui. Tiesa, šis egzaminas yra savotiškai svarbus ir pačioms mokymo įstaigoms. Kuo daugiau moksleivių iš tam tikros mokyklos patenka į prestižinius šalies universitetus, tuo labiau kyla ir mokyklos reitingai. Dėl šios priežasties mokytojai negaili savo laiko, ir su moksleiviais dirba vakarais arba net naktimis.

Egzamino struktūra ir administravimas

Gaokao kiekvienais metais yra laikomas maždaug birželio 7-9 dienomis Kinijoje. Kiekvienas moksleivis privalo laikyti 4 dalykų egzaminus – 3 privalomus ir vieną pasirenkamą. Privalomus egzaminus sudaro kinų kalba ir literatura, matematika bei užsienio kalba (dažniausiai anglų). Taip pat, priklausomai nuo moksleivio norimos specialybės, galima rinktis gamtos mokslų arba humanitarinių mokslų egzaminus. Gamtos mokslų Gaokao sudaro klausimai iš biologijos, fizikos ir chemijos kursų. Humanitarinių mokslų egzaminas sudarytas iš istorijos, geografijos ir politikos mokomųjų dalykų. Egzamino rezultatus moksleiviai sužino maždaug po mėnesio nuo laikymo datos. Gaokao daro įtaką ne tik jį laikantiems asmenims, tačiau ir visam miestui, kuriame yra administruojamas. Norint sudaryti sąlygas moksleiviams visiškai susikaupti kelioms dienoms sustabdomas automobilių eismas, o aplink laikymo įstaigą yra sustabdomi visi menkiausią triukšmą keliantys veiksniai (statybos, reklamos ir kita).

Griežti įstatymai laikant Gaokao

Didelį stresą patiriantiems mokiniams dar labiau trukdo susikaupti labai griežtos ir net absurdiškos taisyklės Gaokao metu. Apsauga nuo sukčiavimo yra tokia stipri, jog Kinijos sostinės Pekino mokyklose prie įėjimo į egzamino patalpas budi mažiausiai aštuoni policininkai bei apsaugos darbuotojai. Apsaugos darbuotojų skaičius labai priklauso nuo mokyklos dydžio, moksleivių gausos, todėl provincijose jų būna mažiau. Anksčiau, sukčiavimo prietaisai, tokie kaip kameros ar radijas, kuriais nesunku perduoti ir gauti reikiamą informaciją, buvo rasti moksleivių piniginėse, tušinukuose, ar net drabužiuose. Dėl šios priežasties, kiekvienas kandidatas yra kruopščiai patikrinamas metalo detektoriumi, o į Gaokao salę draudžiama neštis su egzaminu nesusijusius daiktus. Didmiesčių mokyklose virš Gaokao egzamino centrų dažnai skraido dronai, galintys užfiksuoti radijo bangas, kurias skleidžia elektroniniai prietaisai, taip pranešdami apie galimą sukčiavimo atvejį. Vienas absurdiškiausių sukčiavimo būdų, užfiksuotas prieš keletą metų Dziangsi (江西 Jiang Xi , liet. „Vakarinė upė”) provincijos mokykloje – profesionalų samdymas apsimesti mokiniais egzamino metu ir išlaikyti už juos. Tokia paslauga moksleivio šeimai kainuoja beveik vieną milijoną Kinijos juanių (apie 150 tūkstančių eurų). Norint užtikrinti visišką konfidencialumą bei užkirsti kelią sukčiavimui, kiekvienas laikantysis privalo identifikuoti save piršto antspaudais prieš įeinant į egzamino patalpą. Tiesa, sukčiauti Gaokao egzamino metu labai nepatartina. 2016 metais Kinijoje patvirtintas įstatymas, leidžiantis moksleivius suimti net septyneriems metams kalėjime už sukčiavimą per egzaminą.

Gaokao istorija

Gaokao oficialiai pristatytas 1952 m., praėjus lygiai trims metams po Komunistų partijos atėjimo į valdžią Kinijoje. Tačiau, manoma, jog šio egzamino šaknys siekia dar 606 metus. Tiesa, 606 m.-1905 m. Gaokao turėjo Ke Dziu (科举 Ke Ju, liet. „imperatoriškasis egzaminas” ) pavadinimą. Ke Dziu Senovės Kinijoje buvo populiarus imperatorių tarpe. Jis buvo reikalingas tam, kad padėtų Kinijos imperatoriams išsirinkti savo tarnus. Išrinktieji vėliau galėdavo perlaikyti Ke Dziu, taip užsitikrindami aukštesnes pareigas tarnyboje. Aukštesnės pareigos dažnai reikšdavo ir geresnę gyvenimo kokybę tarnams bei jų šeimoms. Tarnai taip pat gaudavo finansines privilegijas. Dėl šių priežasčių norinčiųjų gerai išlaikyti egzaminą buvo labai daug, o atrinktieji – tik keli iš tūkstančių. Dažniausiai Ke Dziu klausimai buvo apie konfucionizmą, poeziją ir nacionalinius dokumentus bei taisykles. Taip pat, pretenduojantys į aukščiausias pozicijas privalėjo išlaikyti trijų etapų Ke Dziu: vietinį, provincijos bei rūmų egzaminus. Tong Ši (通式 Tong Shi, liet. „bendrasis egzaminas”), kitaip žinomas kaip vietinis egzaminas buvo laikomas vieną kartą kas dvejus metus. Siang Ši (乡试 Xiang Shi, liet. „provincijos egzaminas” ) buvo laikomas vos vieną kartą per trejus metus provincijos sostinėje. Paskutiniojo lygio egzaminai (rūmų egzaminai) buvo laikomi taip pat kas trejus metus (pavasarį, iškart po Siang Ši) nacionalinėje sostinėje. Verta paminėti, jog nebuvo ribojamas dalyvavimo egzaminuose skaičius. Tačiau, tik vyrai turėjo šią privilegiją. Moterys Ke Dziu egzamine dalyvauti negalėjo. Tokia egzaminavimo sistema galiojo daugiau nei tūkstantį metų, kol 1905 m. buvo oficialiai panaikintas.

Pagrindiniai skirtumai tarp Gaokao ir Ke Dziu

Neilgai trukus, Gaokao pakeitė Ke Dziu, tačiau jo pagrindinis tikslas buvo ir visdar yra – patekimas į aukštojo mokslo įstaigas. Taip pat, manoma, jog Gaokao padeda užtikrinti puikią mokslo kokybę mokyklose bei gerinti mokytojų darbą. Ke Dziu pagrindinis tikslas – išrinkti talentingus tautiečius, kurie padėtų imperatoriui valdyti valstybę. Senovės Kinijoje, Ke Dziu rezultatai visiškai neturėjo įtakos patekimui į imperatoriškuosius universitetus. Be abejonės, akivaizdžiai skiriasi ir informacija, kurią reikia gerai išmokti prieš laikant egzaminą. Pavyzdžiui, pagrindiniai Ke Dziu klausimai susidėjo iš konfucionizmo žinių patikrinimo. Kiekvienas pretendentas į egzaminą turėjo mintinai išmokti devynis klasikinius Konfucijaus tekstus. Taip pat buvo tikrinami ir gebėjimai kurti poeziją, poetinę prozą, oficialiųjų bei teisinių dokumentų rašymą. Negana to, kandidatas buvo apklausiamas dėl pažiūrų į tuometinius politinius įvykius. Skirtingai nei Ke Dziu, Gaokao tikrina moksleivių žinias matematikos, anglų kalbos, moderniųjų mokslų srityse, kurios anksčiau neegzistavo. Įdomus ir supratimas apie egzaminus bei pasiruošimus jam. Norint pasiruošti Ke Dziu egzaminui, dauguma vaikų iš pasiturinčių šeimų dalyvavo kaimo mokymo institucijų veikloje. Dėl stiprios konfucianizmo įtakos, mokytojai čia buvo labai gerbiami, bent mažiausias prieštaravimas jiems buvo didelis įžeidimas. Mokytojo kompetencija nebuvo galima abejoti. Tačiau šiandien, norint kuo geriau pasiruošti egzaminui, tiek mokiniai, tiek jų tėvai deda visas pastangas būsimiems studentams išrinkti geriausius mokytojus, kurie, esą, gali padėti puikiai pasiruošti egzaminui. Taip pat, mokytojai taip pat nuolat „varžosi”, kurių mokiniai geriausiai išlaikys Gaokao. Kuo didesni mokinių rezultatai, tuo labiau kyla ir mokytojo reputacija. Priešingai, jeigu dauguma moksleivių Gaokao išlaiko prastai, arba neišlaiko visai, mokytojas yra laikomas „nepatyrusiu”, taip prarasdamas paaukštinimo galimybę ateityje. „Patyrusiems” mokytojams lengviau kilti karjeros laiptais, o šis statusas neretai turi įtakos ir jų atlyginimui. Apibendrinant, tiek Gaokao, tiek Ke Dziu sieja egzaminų tikslas – išrinkti gabius, vertus pasitikėjimo, fiziškai bei emociškai pasiruošusius tolimesniam gyvenimui jaunuolius.

Gaokao kritika

Dėl „vienos galimybės” principo, Gaokao yra plačiai žinomas visame pasaulyje. Teigiama, kad tai yra labai brutalus ir šiurkštus būdas patikrinti moksleivių žinias. Dažnai, šis egzaminas sukelia stresą mokiniams, nes būtent nuo šio egzamino rezultatų priklausys jų tolimesnio gyvenimo kokybė. Taip pat, dėl nepakeliamo krūvio mokymo įstaigose Gaokao egzaminų laikotarpiu bei rezultatų pranešimo dienomis padaugėja paauglių savižudybių. Mokiniai skundžiasi, jog norėdami gerai pasiruošti Gaokao, privalo visiškai atsisakyti savo laisvalaikio, o tėvų ir mokytojų spaudimas tik dar labiau vargina. Tiesa, šis egzaminas mokinius vargina ne tik psichologiškai, tačiau ir fiziškai. Dėl nuolatinio mokymosi naktimis moksleiviai jaučiasi fiziškai išsekę, neišsimiegoję, kartais neturi laiko net pavalgyti. Būtent dėl šių priežasčių Gaokao yra plačiai kritikuojamas kitų valstybių. Jį kritikuojantys asmenys rašo peticijas, kad pagaliau šis egzaminas būtų uždraustas. Tačiau, kol kas šis būdas teigiamų rezultatų nedavė.

 

Literatūros sąrašas

  1. Gu, Mini, 2016. The Gaokao : History, Reform, and Rising International Significance of China’s National College Entrance Examination. Asia Pacific.  [internete] Prieiga per internetą: Čia.
  2. Yu, L. , 2005.  Historical and Contemporary Exam-driven education Fever in China. Kedi Journal of Educational Policy. [internete] Prieiga per internetą: Čia.
  3. Lynn Hua, S. , 2016. What is Gaokao: A look at China’s most important exam. Tutorming. [internete] Prieiga per internetą: Čia.
  4.  The Guardian, 2016. Is China’s Gaokao the world’s toughest school exam? The Guardian [internete] Prieiga per internetą: Čia.
4 votes