Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Gongfu arbatos ceremonija

Gongfu arbatos ceremonija

Gongfu (工夫) – tai klasikinės kinų arbatos ceremonija, kartais vadinama Kungfu (功夫) arbatos ceremonija. Gongfu reiškia „įgūdžiai iš praktikos“ arba „kantrios pastangos“. Dauguma jos papročių yra manoma liko iš paskutinių Mingų (明) dinastijos (1368-1644 m.) metų. Kinai žiūri į šią ceremoniją, priėmimo ir įteikimo arbatą, kaip meno formą, naudojant terminą „arbatos menas“ (艺术茶 yìshù chá) (Richardson 2014, p. 86). Kinijoje arbatos ceremonija yra būdas peržengti žemišką pasaulį, tiltas į kitą pasaulį, vienas – tobulumo, kitas – harmonijos. Ceremonija taipogi skirta pasidalinti laiką su draugais (Solala 2010, p. 135).

Ceremonijos plitimas

Vienuoliai buvo pirmieji, kurie organizavo arbatos gėrimo ceremoniją Kinijoje. Tai buvo paprastas ritualas, skirtas mokyti pagarbos gamtai, išreikšti nuolankumą ir pasiekti bendrą taikos jausmą. Kinijos arbatos ceremonija išplito dar tangų Tangų (唐) dinastijos laikais (618-907 m.). Tai pirmiausia pradėjo patikti elitui ir iki Mingų dinastijos arbatos gėrimas išplito žemyn per klases (Richardson 2014, p. 88).

Svarbiausios arbatos savybės

Arbatos svarbiausios savybės yra spalva, aromatas, skonis ir forma. Įvairūs ceremonijos žingsniai paryškina šias savybes. Jie taip pat perduoda oficialumo ir mandagumo prasmės patirtį (Richardson 2014, p. 85).

Arbata

Gongfu arbatos ceremonija paprastai daroma su Ulong (烏龍 wūlóng) arba raudona (juoda) arbata. Taip pat galima padaryti su bet kokia žalia ar balta arbata (Solala 2010, p. 137). Žalia arbata yra paprasta ir šviesi, atstovauja Šiaurės Kiniją. Arbata maistinga ir pilna vitaminų. Joje yra hidroksibenzeno, kuris gali nuslopinti vėžines ląsteles, taip užkirsti kelią vėžiui ir jį panaikinti. Juoda (raudona) arbata yra švelni. Ji labai gerai skreplių mažinimui, virškinimui, žadina apetitą, ypač gerai žmonėms su silpnais skrandžiais ir blužnimis. Ulong arbata kontroliuoja dekstrozės absorbciją žmogaus organizme, tai padeda numesti svorio (Tong 2010, p. 6).

Arbatos kokybė. Perkant geriausios kokybės arbatą reikia atsižvelgti į ekonomiškumą, skonį, skonio trukmės ilgumą. Aukštos kokybės arbata turės nuo 6 iki 10 užvirinimų. Po tiek virinimų skonis išsilaikys kuo puikiausiai, tik turėsite nusistatyti, kokio stiprumo arbatą jūs geriate. Prastos kokybės arbata gali turėti gerą skonį tik po pirmo arba antro užvirinimo. Po to liks labai silpnas arbatos skonis, galų gale, jums reikės panaudoti daugiau arbatos. Geresnės arbatos parduotuvės visada padaro arbatos prieš jums ją perkant. Įsitikinkite ir paragaukite arbatos po ketvirto ar penkto užvirinimo, taip žinosite, kokios kokybės arbatą perkate. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip ji yra padaroma. Taip pat neapsirikite dėl kainos. Parduotuvės požiūriu „aukštos kokybės arbata“ yra pati brangiausia. Tai gali būti netiesa, pamėginkite apžiūrėti arbatos lapus. Nekreipkite dėmesio į pakuotę. Jos būna labai gražios, tačiau tai nėra kokybės rodiklis (Lui, Dahlberg, 2009, p. 4).

Vandens temperatūra. Tai svarbus kintamasis,  kurį reikia kontroliuoti, nes darant arbatą iš esmės išsiskaido ląstelių struktūra, arbatos lapai išleidžia savo skonį. Gongfu arbatą (工夫茶) reikia ruošti kontroliuojamu būdu, kad būtų gaunamas maksimalus skonis. Vanduo, kuris per karštas ar ne pakankamai karštas, išskaidys lapus per greitai ar per lėtai, tuomet skonis bus sumažėjęs, rengimas taps nenuoseklus. Ši lentelė leidžia lengvai pradėti daryti gerą arbatą. Vandens temperatūra gali būti apytikslė:

Žalia/Balta arbata 75-80°C. Max. 86°C
Ulong 90°-97°C
Raudona (juoda) arbata 95°C- verdantis

Užvirinimo laikas. Tai yra pagrindas, iš kur ateina arbatos ruošimo įgūdžiai. Šioje lentelėje yra tik arbatai skirtos bendrosios gairės su virimo laikais. Ruošiant reikia ignoruoti visus nurodymus ant arbatos pakuotės, nes jie yra ne Gongfu arbatos paruošimo stiliaus.

Nesuspausti, palaidi ir valcuoti lapai (maži kamuoliukai) Suspausta arbata (raudona (juoda) arbata)
Nuplauti lapus Nupilti arbatą taip greitai, kaip įmanoma 5-8 s
Pirmas virimas 6 s 10-15 s
Antras virimas 4 s 8-10 s
Trečias virimas 6 s 6-8 s
Ketvirtas virimas 8 s 8-10 s
Penktas virimas 10 s 10-12 s

(Lui, Dahlberg 2009, p. 7-9)

Naudojami indai

  • Virdulys šildyti vandenį. Senais laikais buvo šildomas anglimi arba medžiu, bet dauguma žmonių dabar naudoja viryklę ar elektros degiklį (Solala, 2010,p. 136).
  • Jis gali būti porcelianinis, Gaivan (盖碗 Gaiwan) ar kito stiklo. Turi būti tinkamo dydžio, kad patiektų arbatą reikiamam žmonių skaičiui.
  • Filtras–kiniškas sietelis, labai plonu tinkleliu ir konkrečios formos, kad tilptų į kinišką virdulį ir ąsotį (Lui, Dahlberg, 2009, p. 12).
  • Maži (antpirščio dydžio) arbatos puodeliai. Geriausia, jei galima naudoti jising (宜兴 yíxìng) molio puodus. Jie padaryti specialiai šiam tikslui ir yra pagaminti iš akyto molio, kuris sugeria arbatos skonį ir jį pagerina.
  • Arbatos dėklas. Tai yra tuščiaviduris kvadratinis padėklas, pagamintas iš medienos arba molio. Puodai ir puodeliai dedami ant viršaus ir kai vanduo pilamas virš jų, garai eina į dėklo paviršiaus skyles. Padėklas turi būti išmestas ceremonijos pabaigoje.
  • Medinis arbatos šaukštas ar samtelis. Taip pat mediniai rinkiniai, pincetas, replės gali būti naudojami tvarkyti karštus puodelius ceremonijos pradžioje (Solala 2010, p. 136).

Paruošimas

Sušildyti arbatinuką užpildant su verdančiu vandeniu ir leisti pabūti, kol sušils. Temperatūra turi įtakos arbatos skoniui. Supilti verdantį vandenį ant koštuvo ir užpildyti arbatos puodelius, taip juos sterilizuosite bei sušildysite. Arbatos virimo zona ir įranga visada turi būti skrupulingai švari.

Vėliau išpilti iš vandens arbatinuko šiltą vandenį, padėti išmatuotą kiekį arbatos į arbatinuką naudojant medinį šaukštą ar bambuko samtelį ir pripilti tinkamos temperatūros vandens. Pilti vandens iki arbatinuko viršaus, kol burbuliukai išnyks ir vanduo liks švarus (Lui, Dahlberg 2009, p. 7-9). Tai pašalina dulkes nuo lapų ir  vadinamas „lapų plovimu“ (Solala 2010. p. 137-138) . Pakeisti dangtelį ir tuoj pat nupilti vandenį, tada pakreipti dangelį, kad arbatinukas būtų šiek tiek atviras. Tas pakreipimas leidžia arbatinuko šilumai pabėgti ir „neišvirti“ lapų, taip išlaikyti arbatos aromatą.

Iš naujo pripildyti arbatinuką vandens iki viršaus. Uždėti arbatinuko dangtelį ir skaičiuoti tiek sekundžių, kiek reikia. Pasibaigus skaičiavimui, supilti arbatą į ąsotį, jį uždengti ir pakreipti arbatinuko dangtelį. Tuščius puodelius pripildyti šiltu vandeniu (naudojant žnyplės, kad jie nebūtų paliesti) ir juos pateikti. (Lui, Dahlberg 2009, p. 7-9).

Priklausomai nuo arbatos, šis procesas gali būti padarytas tris, keturis ar net daugiau kartų. Kiekvieną kartą arbata paliekama įsigerti šiek tiek ilgiau. Geros kokybės arbata gali būti suleidžiama iki šešių kartų.

Arbata yra geriama ne vienu gurkšniu, lėtai. Mėgaujamasi skoniu, kvapu ir arbatos spalva. Kai kurie arbatos žmonės imasi daug priežiūros, kaip perpiltų vandenį į arbatinuką – pavyzdžiui, pilti vandenį į puodą sukamaisiais judesiais arba judinant karšto vandens virdulį aukštyn ir žemyn tris kartus, kol vanduo yra pilamas (Solala 2010, p. 137-138).

Indų plovimas

Išimti lapus, praskalauti arbatinuką, puodelius ir dangtelį su karštu vandeniu (Lui, Dahlberg, 2009, p. 14).  Svarbu niekada nenaudoti muilo arba ploviklio valyti arbatinukui ar apskirtai moliniams indams (Solala 2010, p. 136). Palikti nepridengtus, leisti jiems patiems išdžiūti. Savo įrankius taip pat nuplauti karštu vandeniu ir leisti patiems išdžiūti (Lui, Dahlberg 2009, p. 14).

Arbatos pateikimas

Per ceremoniją svarbu išlaikyti judesių grakštumą ir visada tarnauti sukamaisiais judesiais. Norėdami oficialios ceremonijos, visada tarnaujama dešine ranka ir sukama pagal laikrodžio rodyklę. Norėdami mažiau oficialios, žmonės aptarnavimui gali naudoti savo kairę ranką. Taip svečiai jausis laukiami (Richardson 2014, p. 85). Ceremonijos metu gali būti pasiūlyta kiniškų lengvų užkandžių, kartais arbata pilama į skaidraus stiklo puodelius, kad geriau įvertintume arbatos spalvą (Solala 2010, p. 138).

 

Naudota literatūra:

Lui, D., Dahlberg, L. E., 2009. Gong Fu Cha The Complete Guide To Making Chinese Tea.

Richardson, L. B., 2014. Modern tea  – A Fresh Look at an Ancient Beverage, [e-knyga]. San Francisco: Chronicle Books. Rasta: Google books < https://books.google.com/> [žiūrėta 2015 m. kovo 4 d.]

Solala, T., 2010. Cha Dao: The Way of Tea, Tea As a Way of Life, [e-knyga]. London: Singing Dragon. Rasta: Google books < https://books.google.com/>  [žiūrėta 2015 m. kovo 4 d.]

Tong, L., 2010. Chinese tea

5 votes