Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Magu

Magu

Magu (麻姑 Mágū) yra žinoma kaip ilgaamžiškumo deivė kinų mitologijoje. Terminas Magu pažodžiui gali būti verčiamas kaip „kanapių tarnaitė“ arba „kanapių mergelė“.  Pagal daoizmo tradicijas ji buvo garbinama atliekant ritualus rūkant ir kitaip dvasiniams tikslams naudojant kanapių augalus. Magu yra laikoma nemirtingąja moterų saugotoja, pavasario dievybe ir siejama su atgimimu ir vaisingumu. Ji įkvėpia pasauliui gyvybę ir turi alchemikės žinių (Auset 2009, p. 49).

Magu istorija rašytiniuose šaltiniuose

Magu tradiciškai buvo vaizduojama kaip ilgaamžiškumo fėja, sėkmės deivė. Į šią deivę dažnai buvo kreipiamasi norit palinkėti ilgo gyvenimo vyresnio amžiaus moterims. Magu atsiradimo istorija ir biografiniai faktai priklausomai nuo šaltinių skiriasi. Tačiau visuose šaltiniuose yra sutariama, kad Magu buvo mirtingoji vėliau pašventinta kaip ilgaamžiškumo deivė (Beijing Foreign Language Press 2012, p. 237).

Pirmoji Magu biografija aptinkama Dzinių (晉Jìn) dinastijos tekste pavadinimu „Nemirtingųjų  biografijos“ (神仙傳 Shénxiān chuán) parašytą Ge Hongo. Tikima, kad Magu gyveno Hanių dinastijos laikotarpiu (Little 2000, p. 334).  Istorija pasakoja, kad tuo laiku, gyveno sąžiningas vyras, vardu Vang Juanas (王遠Wáng yuan). Šioje knygoje Magu galėjo ryžius paversti į įvairiausius eliksyrus ir vaikščioti vandeniu. Ji atrodė tarsi aštuoniolikos ar devyniolikos metų mergina, tačiau pasakojo, kad matė, kaip „Rytų Jūra pavirto į šilkmedžio laukus tris kartus“. Šis posakis reiškia, kad Magu yra mačius daug didžiųjų pokyčių per ilgą laikotarpį. Taip aprašomas Magu ilgaamžiškumo įrodymas (Beijing Foreign Language Press 2012, p. 237).

Magu vaizdavimas

Sakoma, kad Magu buvo graži kaip fėja. Įvairiuose šaltiniuose ji yra apibūdinama, kaip mergina kylanti į debesis kartu su gervėmis, jodinėjanti ant elnio tarp žalių pušų ar ištiestomis rankomis siūlanti taurę gero vyno (Beijing Foreign Language Press 2012, p. 237). Taip pat Kinijos mene Magu yra vaizduojama nešanti kanapes, įvairius augalus ir labai dažnai laikanti persikus. Persiko vaisius Magu yra svarbus simbolis.

Legenda pasakoja, kad Magu buvo labai geraširdė mergina. Vieną dieną už savo darbą ji gavo vieną persiką ir nešėsi jį namo pasidalinti su tėčiu. Tačiau pakeliui namo ji pamatė seną bejėgę ir suklupusią moterį, kuriai niekas iš aplinkinių nepasiūlė maisto. Todėl Magu norėdama padėti atidavė senolei savo persiką. Senoji moteris padėkojo ir paprašė, ar negalėtų gauti košės. Magu net nedvejodama grįžusi namo pradėjo gaminti maistą. Tačiau tai išgirdęs jos tėvas supyko ir uždarė dukterį namuose. Naktį tėvui užmigus, Magu pripylė dubenį košės ir nunešė senolei. Deja, senolės  ten nebebuvo, o jos vietoje gulėjo persiko akmuo. Tą naktį Magu susapnavo senolę, kuri jai padėkojo ir pasakė, kad persikas išgelbėjo jos gyvybę. Kitą rytą Magu pasodino persiko akmenį, kuris po metų išaugo į didžiulį persikų medį. Visų nuostabai, po kelių mėnesių medis sužydėjo ir davė nuostabius vaisius. Magu surinkusi vaisius dalino juos vargšams ir seniems žmonėms. Medžio vaisiai padėjo žmonėms išgyventi ir netgi gydė ligas. Po šio įvykio žmonės pradėjo vadinti Magu nemirtingumo deive.

Magu buvo apibūdinama kaip labai graži jauna mergina, plaukai dažnai surišti ir ji turėjo nepaprastai ilgus nagus, kurie buvo ankstyvosios poezijos tema.
Magu atvaizdas neretai buvo tapomas ant porceleno ar gaminamos skulptūrėlės. Šiais laikais dėl jos grožio ir ilgaamžiškumo Magu dažnai vaizduojama ir ant gimtadienio atviručių Kinijoje. Ji taip pat buvo grožio, elegancijos ir jaunystės pavyzdys, dėl to daug eleksyrų-vaistų yra gaminama jos garbei.

Naudota literatūra

  1. Auset, B. 2009, The Goddess Guide– Exploring the Attributes and Correspondences of the DivineFemine. Llewellyn Publications Woodbury, Minnesota. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 19].
  2. Beijing Foreign Language Press, 2012. Chinese Auspicious Culture. FuIsland Offset Printing, Singapore. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 19].
  3. Little, S., Eichman, S. 2000, Taoism and the Arts of China. The Art institute of Chicago in association with University of California Press, Chicago. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 19].
  4. Szirom, T. n.d., „Goddess Mago, Ma_Ku, Magu“, Gaia’s Garden. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 balandžio 19].
1 vote