Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Pingsi žibintų šventė Taivane

Pingsi žibintų šventė Taivane

Pingsi  (平溪 Pingxi) žibintų festivalis, taip pat žinomas kaip Juan Siao Džie (元宵節 Yuan Xiao Jie) yra švenčiamas praėjus penkiolikai dienų po kinų naujųjų metų ir yra žinomas kaip naujųjų metų šventės pabaiga. Festivalis yra laikomas vienu iš labiausiai kerinčių, ryškiausių ir didžiausią prasmę turinčių festivalių visame pasaulyje. Kiekvienais metais per šią šventę į dangų yra paleidžiami apie 200 tūkstančių žibintų, ant kurių yra užrašomos žmonių viltys, norai, geri linkėjimai ir mylimųjų vardai. Seniau žmonės ant žibintų rašydavo mįsles ir tikėdavosi, kad kažkas radęs tą žibintą sugebės išspręsti galvosūkį.

Istorija

Dangaus žibintai buvo išrasti Džuge Liango (Zhuge Liang) Trijų Karalysčių laikotarpiu. Iš pradžių jie buvo naudojami perduoti karinę informaciją arba karo laikotarpiu perspėti kaimelio ar miestelio žmones, kad jie nedelsiant turi bėgti į netoliese esančius kalnus. Šiuo metu mokslininkai spėja, kad jie galėjo būti pirmaisiais karšto oro balionų prototipais. Jau XIX a. pirmojoje pusėje Taivane pirmą kartą buvo švenčiamas dangaus žibintų festivalis, ir nuo tada kiekvienais metais pavasarį, sodinimo sezono pradžioje, į orą buvo leidžiami žibintai su troškimais ateinantiems metams. Susituokusios poros, dėl didėjančio „vyro kulto“, ėjo į šventyklas prašydami palaiminimo ir leisdavo į orą žibintus, ant kurių ranka parašydavo maldavimus, kad jiems gimtų berniukas. Dangaus žibintai buvo leidžiami į dangų, buvo manoma, kad vėjas juos nuneš pas protėvius, ir kad jų norai bus išgirsti ir išpildyti. Laikui bėgant ši graži apeiga tapo Pingsi, vieno iš Sinbėjo (新北 Xīnběi) rajone esančio miesto, šiaurės Taivane tradicija.

Tradicijos

Tik prasidėjus Kinų naujiesiems metams beveik kiekviena Pingsi miestelio parduotuvė pradeda pardavinėti įvairiausius dangaus žibintus. Visi žibintai yra skirtingų dydžių ir spalvų. Patys populiariausi – raudoni, nes tikima, kad raudona spalva atneša turtus. Jei žmonės yra vieniši ir ieško antrosios pusės, jie renkasi rožinius dangaus žibintus, nes jie simbolizuoja romantiką. Persikinė-raudona spalva reiškia galimybes ir gerus sprendimus. Tai gera spalva tiems, kurie tikisi gerų karjeros galimybių ar tiesiog nori pradėti savo verslą. Jei žmogus nori pagerinti savo finansinę padėtį ar laimėti didelę pinigų sumą loterijoje jam reikėtų rinktis oranžinės spalvos dangaus žibintą, kadangi ši spalva simbolizuoja pinigus. Geltona žibintų spalva – sėkmė moksluose, todėl ją visada renkasi studentai ir moksleiviai. Balta simbolizuoja sveikatą, o šviesiai žalia – asmeninį ar profesinį augimą ir gyvenimo ramybę. Jei žmogus turi daug įvairių norų, jis turi rinktis šviesiai mėlyna, žydrą dangaus žibintą – jis reiškia visų svajonių išsipildymą. Šviesiai violetinė spalva – svajotojams, kadangi ši spalva simbolizuoja idealizmą. Išsirinkę tinkamos spalvos žibintą, žmonės ima rašyti ant jų savo norus, linkėjimus arba įvairiausias mįsles. Eidamas gatve ir žiūrėdamas į kitų žmonių žibintus gali spręsti ant jų parašytus galvosūkius. Jei išsprendi, gali užrašyti ant popieriaus ir paduoti jį dangaus žibinto savininkui. Jei atsakymas bus teisingas, išsprendusiojo laukia mažas prizas. Tačiau žibintai nėra vienintelis Pingsi šventės paprotys. Žmonės taip pat šaudo fejerverkus, ruošia skanų maistą, kurį puošia įvairiausiomis spalvomis, kad viskas būtų ne tik skanu, bet ir trauktų visų dėmesį. Vietiniai vieni kitiems padeda, kalbasi apie savo norus, savo praeitus metus ir ko tikisi iš ateinančių metų.

Norų kėlimas į dangų

Visas žibintų kėlimo procesas prasideda apie pusę septynių vakare ir kas valandą iki pusę dešimtos vakaro yra uždegama vis nauja dangaus žibintų banga. Dangaus žibintai buvo daromi iš aliejumi patepto ryžių popieriaus, avies odos, bambukų siūlų, šilko ar satino. Kai žvakės liepsna sušildydavo orą, žibintas imdavo kilti į dangų. Tuomet visas miestelis sugniaužęs kvapą stebi neapsakomą grožį, kurį sukuria į dangų paleisti tūkstančiai spalvotų žibintų su troškimais.

Pingsi šventė šiais laikais

Pingsi dangaus žibintų šventė yra švenčiama ir iki šių dienų. Negana to, ši šventė kasmet į Taivaną pritraukia begales turistų. Žmonės iš visų pasaulio kampelių atvažiuoja pasižiūrėti į neapsakomą grožį ir patys paleisti žibintą su savais norais ir linkėjimais. Dabar ši šventė yra didesnė ir spalvingesnė nei buvo ankščiau. Dabar Pingsi miestelyje yra rengiami koncertai, daromi dangaus žibintų paradai, kuriuose gali dalyvauti visi, su savo padarytais žibintais. Renkamas didžiausias, spalvočiausias ar geriausiai skrendantis dangaus žibintas. Taip pat ir žibintai patobulėjo. Žmonės juos daro įvairiausių formų, dažniausiai tos formos yra gyvūnai, deimantai ar geometrinės formos. Žibintų spalvos ir jų reikšmės per metus nepakito. Pingsi miestelio gatvėse yra įrengiamos žibintų dirbtuvės, kuriose kiekvienas norintis gali pasidaryti žibintą sau ir parašyti ant jo savo didžiausius troškimus.

 

Naudota literatūra

  1. Ejmont, J., 2017. Light up your life at this year’s Taiwan Lantern and Pingxi sky lantern festivals. Taivan news. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 banlandžio 20].
  2. Mutter, J., 2017. Pingxi sky lantern festival 2017 in Taiwan. Escape 2 Taiwan. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 banlandžio 20].
  3. Eventaiwan, 2008. Pingxi Sky Lantern Festival. Time for celebration. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 banlandžio 20].
1 vote