Šousingas
Šousingu (kin. 壽星, shòu xīng, liet. „gyvenimo žvaigždė“) yra vadinamas Kinijos ilgaamžiškumo dievas. Jis yra laikomas vienu iš trijų laimės dievų (kin. 三星, sānxīng, liet. „trys žvaigždės“) (Madam ZoZo 2019).
Ilgaamžiškumo dievo vaizdinys
Šousingas yra dažniausiai vaizduojamas kaip praplikęs senukas, kuris turi aukštą kaktą bei ilgą ir žilą barzdą. Jis visada šypsosi ir yra geranoriškai nusiteikęs. Taip pat, jis nešiojasi ilgą lazdą, kurios viršuje kabo nemirtingumo eliksyras (Roberts 2004). Šousingas taip pat su savimi nešiojasi nemirtingumo persiką, kurį šis gavo iš Sivangmos (kin. 西王母 Xiwangmu, liet. „Vakarų karalienė motina“)(Godchecker 2013). Neretai šis ilgaamžiškumo dievas yra vaizduojamas kartu su dar vienu nemirtingumo simboliu – vyriškos lyties elniu. Dažniausiai Šousingas yra atsisėdęs ant šio elnio (Roberts 2004).
Legendos
Pasakojama, kad Šousingas iš karto gimė senas, nes motinos įsčiose praleido dešimt metų. Naktį prieš Šousingo gimimą, jo motina išvydo Pietų ašigalio žvaigždę, pagal kurią galima nustatyti žmogaus mirties datą. Dėl šios priežasties Šousingas dar yra žinomas „Senosios Šiaurės ašigalio dievybės“ vardu (Encyclopedia Britannica 2019).
Kitos legendos teigia, jog Šousingas užsirašo visų žmonių mirties datą. Sakoma, jog nors jis ir negali pakeisti užrašytų skaitmenų, tačiau turi sugebėjimą apkeisti juos vietomis.
Viena istorija pasakoja apie berniuką, kuriam būrėja išpranašavo mirtį būnant devyniolikos metų amžiaus. Vienas vienuolis patarė berniukui nueiti į mišką, kuriame du vyrai mėgsta žasiti šachmatais. Jis taip pat liepė berniukui nunešti vyrams maisto ir gero vyno. Vis dėlto, berniukas buvo įspėtas, kad jam nevalia atsakinėti į vyrų užduodamus klausimus. Berniukas padarė, kaip jam buvo liepta. Vienas iš vyrų miške ir buvo pats Šousingas. Berniuko vaišės pamalonino vyrų širdis, todėl Šousingas nusprendė atsidėkoti berniukui ir įtekti jam ilgaamžiškumko dovaną: jis apkeitė berniuko mirties datą taip, kad vietoje devyniolikos metų jis mirtų, kai šiam sukaks devyniasdešimt vieneri metai (Good luck symbols 2018).
Šousingo garbinimo praktika
Šousingo garbei nėra pastatyta nė viena šventykla. Vis dėlto, žmonės norėdami ilgai gyventi, savo darbo vietose arba namuose, stato Šousingo ir kitų dviejų laimės dievų statulėles. Tačiau neretai pasitaiko atvejų, kai yra statoma tik Šousingo statulėlė.
Pagal feng šui (kin. 風水, fēng shu) ilgaamžiškumo statulėlę rekomenduojama statyti aukštesnėje vietoje taip, kad ji būtų atsukta į įėjimo pusę. Jeigu statulėlę norima pastatyti darbo vietoje, rekomenduojama ją padėti stalo gale taip, kad ši saugotų darbuotoją. Šousingo statulėlės nereikėtų statyti virtuvėje, tualete arba prieš langą.
Turint visų trijų laimės dievų statulėles, jos turėtų būti pastatytos sekančia tvarka: kairėje pusėje turėtų būti turto dievas Fusingas (kin. 福星, fú xīng), viduryje statuso dievas Lusingas (kin. 禄星 lù xīng), o dešinėje ilgaamžiškumo dievas Šousingas (Good luck symbols 2018).
Naudota literatūra
- Encyclopedia Britannica, 2019. Shouxing CHINESE DEITY. Britannica.com. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2019 m. balandžio 27 d.].
- Godchecker, 2013. SHOUXING The superstar of longevity and old age. Godchecker.com. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2019 m. balandžio 27 d.].
- Good luck symbols, 2018. Fu Lu Shou – The Three Star Gods. Goodlucksymbols.com. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2019 m. balandžio 27 d.].
- Madam ZoZo, 2019. FU LU SHOU: FORTUNE, PROSPERITY AND LONGEVITY. Duendebymadamzozo.com. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2019 m. balandžio 27 d.].
- Roberts, J., 2004. Chinese Mythology A to Z. Facts on File.
Redagavo Andrius Bimbiras