Sun Vukongas
Sun Vukongas (孙悟空 Sun Wukong) – vienas pagrindinių veikėjų Kinijos klasikiniame romane „Kelionė į vakarus“ (西游记 Xiyouji). Knyga išleista XVI a., jos autorius yra Vu Čengenas (吴承恩 Wu Cheng‘en). Romane pasakojama, kaip Sun Vukongas, dar vadinamas beždžionių karaliumi ir laikomas triksteriu, lydėjo įžymų budistų vienuolį Siuandzangą (玄奘 Xuanzang) į Indiją, kad atrastų šventas sutras (Leeming 2001, p. 120).
Istorija ir vardo reikšmė
Knygoje „Kelionė į vakarus“ pasakojama, kad Sun Vukongas gimė ant Gėlių ir vaisių kalno. Sun Vukongas atsirado iš akmeninio kiaušinio, kurį sukūrė stebuklingas akmuo, veikiant Dangui, Žemei, Saulei ir Mėnuliui. Papūtus vėjui, iš kiaušinio atsirado beždžionė (Wu 1592, p. 5–6), todėl neretai šis veikėjas vadinamas Akmens beždžione. Nors vartojami ir kiti vardai, pvz., Beždžionių karalius, Didysis išminčius, lygus dangui (齐天大圣 qi tian da sheng) ir pan., tačiau įprasta šią būtybę vadinti Sun Vukongu. Tai yra budistinis vardas, kurį herojui suteikė patriarchas Subhuti (nors vardas budistinis, Subhuti buvo daoistas). Pavardė Sun, išvertus iš kinų kalbos, reiškia „beždžionė“, Vu – „pabusti“, o Kong – „tuštuma“. Taigi, tiksli vardo reikšmė yra „beždžionė, pabudusi tuštumai“ (Wu 1592, p. 20).
Sun Vukongas tapo Subhuti mokiniu, norėdamas sužinoti apie Kelią (道 dao) ir tapti nemirtingas. Įgavęs nemirtingumą jis grįžo į savo namus, į Vandens uždangos olą Gėlių ir vaisių kalne. Įvaldęs daugybę triukų ir jausdamasis nenugalimas, jis netruko supykdyti ir patį Nefrito imperatorių ir pasipriešinti Budai Avalokitešvarai (观音 Guanyin). Būtent su Budos pagalba Sun Vukongas buvo nugalėtas, įkalintas ir kankintas kalne 500 metų. Praėjus šiam laikotarpiui, Avalokitešvara išleido beždžionę iš kalno ir liepė jam keliauti kartu su vienuoliu Siuandzangu. Po ilgos kelionės sutros buvo rastos, pargabentos į Kiniją, o Sun Vukongas už pagalbą patyrė nušvitimą ir tapo Buda.
Išvaizda ir asmenybė
Norint geriausiai apibūdinti Sun Vukongo išvaizdą ir charakterį, būtina pacituoti poemą, pateiktą romane „Kelionė į vakarus“:
„Ant jo kūno buvo spindintys auksiniai šarvai, / Ant jo galvos – akinantis auksinis šalmas, / Jo rankose – auksu apjuostas vėzdas, / Ant jo kojų – debesimis vaikščiojančių, priderintų batų pora, / Jo velnio akys spindėjo kaip žvaigždės, / Jo ausys buvo ilgos ir kietos, / Jo tvirtas kūnas galėjo transformuotis kaip norėjo, / Jo balsas skambėjo aiškiai kaip varpas, / Aštrialiežuvis arklių prižiūrėtojas su išsikišusiais dantimis, / Panoro tapti Išminčiumi, lygiu Dangui“ (Wu 1592, p. 54).
Knygoje taip pat minima, kad Sun Vukongas – sužmogėjusi beždžionė: su beždžionės veidu, plaukuotu kūnu ir uodega. Jis yra tamsių plaukų, su praplikusiu viršugalviu. Kelionės metu šis veikėjas šarvus iškeičia į šilko drabužius, o ant galvos jam uždedamas auksinis žiedas, su kuriuo vienuolis Siuandzangas galėjo valdyti palydovą. Sun Vukongas turi ir ypatingų charakterio savybių: jis nepriklausomas, optimistiškas jaunuolis, nebijo būti įžūlus ir pasipriešinti pačiam Dangui ar išbraukti savo vardą iš Gyvenimo ir mirties registro. Sun Vukongas yra išdidus, charizmatiškas, pasiryžęs įgyti nemirtingumą ir žinių, bet tuo pat metu yra tikras lyderis, saugantis savo beždžionių šeimą, net ir išvykęs gerinti įgūdžių (English-Leuck 1997, p. 5–6).
Sugebėjimai
Per savo gyvenimo metus Sun Vukongas įgijo daugybę įgūdžių. Vienas svarbiausių – sugebėjimas pasiversti į 72 žmogiškąsias formas. Taip jis gali užsimaskuoti ir pradingti, pasiekti dangų ir rasti kelią į žemę, gali be sunkumų pereiti per metalą ir akmenį, jo negalima nuskandinti ar sudeginti. Sun Vukongas taip pat gali burti ir eiti bet kur nesustabdytas ir nepalikdamas šešėlio. Tačiau nors beždžionė ir gali tapti kuo nori, uodega negali transformuotis kartu su kūnu. Ištraukus plauką iš galvos ir sušukus „Pasikeisk!“, plaukas virsdavo į šimtus mažų beždžionių, kurios padėdavo mūšiuose. Būtent dėl šios priežasties veikėjo viršugalvis buvo praplikęs. Vienu žingsniu nukeliauti 54 tūkst. km, atrakinti visas spynas, akimis identifikuoti blogį – tik dalis Sun Vukongo sugebėjimų (Wu 1592).
Svarbu paminėti ir tai, kad Sun Vukongas turi vėzdą, gautą iš Drakono karaliaus Ao Guango (敖广 Ao Guang). Ant vėzdo buvo uždėti du auksiniai žiedai, o jo vidurys pagamintas iš juodos geležies. Ant vėzdo parašyta: „Kaip tu nori, šalčiu apjuosta kuoka: 13 500 svarų“. Sun Vukongui panorėjus, vėzdas galėdavo pastorėti ir suplonėti, pailgėti ar patrumpėti. Dažnai jis vėzdą tiesiog įsimesdavo į savo ausį ir taip nešiodavo šį ginklą, o, priešui pasirodžius, dėl vėzdo ypatybių greitai laimėdavo.
Naudota literatūra ir šaltiniai:
English-Lueck, J. A., 1997. Chinese intellectuals on the world frontier – Balzing the black path. Straipsnis internete: <http://www.pantheon.org/articles/s/sun_wu-kung.html> [žiūrėta 2015 04 29].
Leeming, D., 2001. Dictionary of Asian mythology.
Wu, Ch., 1592. Journey to the West [e. knyga]: <http://www.chine-informations.com/fichiers/jourwest.pdf> [žiūrėta: 2015 04 29].
Redagavo Justina Kleinauskaitė