Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Bak Ginhje

Bak Ginhje

Bak Ginhje (kor. 박근혜 Park Geun-hye); gimė 1952 vasario 2 d. – politikė, 11-oji Korėjos Respublikos prezidentė (2013-2017 m.). Pirmoji moteris prezidentė Pietų Korėjos istorijoje. Užėmė 18-osios kadencijos prezidento pareigas.

Ankstyvas gyvenimas ir studijos

Bak Ginhje gimė 1952 vasario 2 d., Degu (kor. 대구 Daegu) mieste, Šiaurės Kiongsango provincijoje (kor. 경상북도 Gyeongsangbuk-do), Pietų Korėjoje, 3 vaikų, 3-iojo šalies prezidento (1963 – 1979 m.) – Bak Čionghy (kor. 박정희 Park Chung-hee) ir Juk Jongsu (kor. 육영수 Yuk Young-soo) šeimoje.

1953 m. su šeima persikėlė į Seule, Pietų Korėjos sostinėje, esančią Prezidento rezidenciją „Mėlynuosius Rūmus“, kur Ginhje praleido visą savo vaikystę.

1970 m. Ginhje baigė Seule esančią, katalikiškąją „Šventosios širdies” merginų vidurinę mokyklą (ang. Sacred Heart Girl’s High School).

1974 m. Bak Ginhje baigė elektronikos inžinerijos bakalauro studijas, Sogang universitete (kor. 서강대학교 Seogang Daehakgyo). Trumpą laiką studijavo Grenoblio universitete, Prancūzijoje, tačiau studijas metė ir grįžo į P. Korėją, kai 1974 m. rugpjūčio 15 d., per P. Korėjos Nepriklausomybės dieną, Nacionaliniame Korėjos teatre, Seule, buvo pasikėsinta į prezidento Bak Čionghy nužudymą. Pasikėsinimo metu buvo nužudyta Ginhje mama.

Po Juk Jongsu nužudymo, Bak Ginhje, būdama 22 metų, tapo pirmąja šalies ledi ir užėmė šias pareigas iki prezidento Bak Čionghy nužudymo, įvykusio 1979 m. spalio 26 d.

Būdama šalies ledi Bak puikiai aklimatizavosi politiniame šalies gyvenime. Ji subtiliai ir efektingai priimdavo garbingus bei svarbius valstybės sprendimus, kartu su daugeliu kitų, jai priskirtų atsakomybių.

1987 m. Taipėjaus Kinijos kultūros universitetas, esantis Taivane, apdovanojo Bak garbės daktaro laipsniu literatūros srityje.

2008 m. buvo apdovanota garbės daktaro laipsniu gamtos mokslų srityje Pirmaujančiame Korėjos Gamtos mokslų ir Technologijų institute (KAIST) (kor. 한국과학기술원 / 카이스트 Hanguk Kwahak Kisurwon/Kaisutu) Dedžione (kor. 대전 Daejon) ir politikos mokslų srityje Nacionaliniame Bukjongo universitete (kor. 부경대학교 Bugyong Daehakyo) Busane (kor. 부산 Busan), P. Korėjoje.

2010 m. Sogang universitete apsigynė dar vieną daktaro disertaciją politikos mokslų srityje.

Politinė karjera

Nuo 1998 m. keturias kadencijas iš eilės, Bak buvo išrinkta į parlamentą kaip Naujos Pasaulio partijos narė (prieš tai ji vadinosi Didžiąja Nacionaline partija), atstovavusi Dalsongo (kor. 달성군 Dalseong) apygardą esančią Degu provincijoje. Tais pačias metais Bak buvo išrinkta pirmininko pavaduotojos pozicijai.

2004-2006 m. ji kelis kartus buvo išrinkta partijos pirmininkės pareigoms eiti ir atliko svarbų vaidmenį rinkimų metu, kuomet padėjo jos vadovaujamai partijai ištaisyti visus buvusius vietinės, rinkiminės, partijos trūkumus ir pasiekti aukštų rezultatų.

2006 m. Bak vadovaujama partija įgijo daugumą. Po tokių rezultatų Bak Ginhje žiniasklaidos buvo pavadinta „Rinkimų Karaliene”.

2006 m. buvo užpulta ir sužeista, prezidento rinkiminės kompanijos metu. Jai buvo perrėžtas skruostas. Bak užpuolikas (buvęs nuteistasis) buvo nuteistas mirties bausme, už rinkimų teisės pažeidimą ir Bak sužeidimą (BBC 2006).

2007 m. Bak Ginhje kandidatavo į prezidento poziciją Didžiojoje Nacionalinėje partijoje, bet pralaimėjo Li Mjungbakui (이명박 Lee Myunh-bak).

2011 m. buvo sušauktas skubus Didžiosios Nacionalinės partijos komitetas ir tų pačių metų gruodžio 19 d. Ginhje buvo išrinkta partijos pirmininke.

2012 m. vasario mėnesį Nacionalinė partija buvo pervadinta į Senuri partija (kor. 새누리당 Saenuritang). Tais pačiais metais Bak Ginhje ėjo penktąją kadenciją Korėjos Nacionalinėje asamblėjoje. Senuri partija, 2012 m. rugpjūtį nominavo Bak į prezidento poziciją per 2012 m. gruodžio mėnesį vykusius prezidento rinkimus.

2013 ir 2014 m. žurnalas „Forbes“ pavadino Bak „stipriausia“ Rytų Azijos moterimi.

Prezidentavimas

2012 m. gruodžio 19 d. Bak Ginhje laimėjo prezidento rinkimus ir nuo 2013 m. vasario 25 d. įėjo į šalies istoriją kaip pirmoji moteris prezidentė. Jos vyriausybės vizija „naujosios vilties ir laimės era“.

Tarp naujosios vyriausybės administracinių tikslų buvo: į kūrybiškumą orientuotas švietimas ir kultūros turtinimas, į darbą orientuota kūrybiška ekonomika, palankios darbo sąlygos ir darbuotojų gerovė, ilgametė taika ir stiprios apsaugos priemonės Korėjos pusiasalyje, vieninga bei saugi visuomenė.

2013 m. gegužės mėnesį Bak nuvyko į Jungtines Valstijas susitikimui su tuometiniu Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu Baraku Obama. Susitikimo metu abiejų šalių lyderiai aptarė bendras kooperacijų bei bendradarbiavimo idėjas, taikantis į ekonominę abiejų šalių rinką. Susitikimo metu su Baraku Obama, prezidentė Bak pasinaudojo proga ir užtikrino Jungtinių Tautų karinę apsaugą nuo Š. Korėjos, taip pratęsdama savo pirmtakų darbą.

2013 m. birželį Bak apsilankė Kinijos Liaudies Respublikoje, kur susitiko su prezidentu Si Dzinpingu (kin. 习近平  Xí Jìnpíng). Ji užtikrino Kinijos paramą Šiaurės Korėjos grasinimų klausimu.

2013 m. lapkričio 13 d. Bak Ginhje susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu jo viešnagės metu P. Korėjoje. Abiejų šalių lyderiai turėjo įdomų bei dinamišką susitikimą, kurio metu aptarė ekonominį bei politinį šalių bendradarbiavimą.

2014 m. balandžio 8 d. Bak Ginhje su Toniu Abotu, Australijos ministru pirmininku, pasirašė „Australijos-Korėjos nemokamą mainų sutartį“, kurios pagrindinis tikslas yra sumažinti prekybos ir investicijų barjerus tarp P. Korėjos ir Australijos.

2015 m. kovą, Pietų Korėja oficialiai kreipėsi dėl įstojimo į „Azijos infrastruktūros investicinį banką“ ir tų pačių metų gegužės 26 d. prezidentė Bak asmeniškai kreipėsi į „Azijos plėtros banką“ dėl Pietų Korėjos dalyvavimo kooperacijoje su „Azijos infrastruktūros investicijų banku“ klausimo.

Ji pareiškė, kad pašalins „Keturis pagrindinius socialinius blogius“: nesaugų maistą, smurtą šeimoje, seksualinį smurtą bei smurtą mokyklose, kaip vieną iš socialinių tautos problemų.

Bak Ginhje įkūrė „Nacionalinį vienybės komitetą“, kurio tikslas yra patarti prezidentui socialinių valstybės problemų sprendimo klausimais.

Kritika

Bak Ginhje dažnai buvo kritikuojama, jog yra Bak Čionghy dukra ir seka tėvo pėdomis.

2014 m. daugiau nei 300 žmonių, daugiausiai, į mokyklos išvyką išsiruošę moksleivei, mirė per kelto „Sevol“ nuskendimą (세월호 Sewol-ho). Dauguma žmonių buvo pasipiktinę prezidentės Bak lėtais veiksmais. Niekas nežino, ką Bak darė, kuomet keltas skendo 2014 m. balandžio 16 d. rytą arba 7 valandas po kelto nuskendimo. Po paskutinio, rytinio (10:30), susisiekimo su pakrantės policija, prezidentė apie įvykio pranešimą visuomenei pranešė tik vakare, po 7 valandų (17:15). Toks jos elgesys sukėlė visuomenės nepasitikėjimą ir pyktį.

2016 m. spalį Korėjos televizijos stotis pranešė, jog yra rasti paslėpti išorinės duomenų laikmenos įkalčiai, kuriuose aptikti Bak konfidencialių dokumentų siuntimai Čoi Sunšil (최순실 Choe Sunsil). Čoi tariamai taip pat naudojosi savo ryšiais su šalies prezidente trokšdama, kad jos dukra patektų į Evha Moterų universitetą – prestižinį moterų universitetą Seule (이화여자대학교 Ihwa Yeoja Daehakgyo).

2016 m. lapkritį parlamentas patvirtino įstatymo projektą, leidžiantį ištirti specialų baudžiamosios atsakomybės tyrimą, kyšininkavimo skandalo klausimu tarp Bak ir Čoi. Korėjos valdžios institucijos stebėjo Samsung biurus, kaip vieną iš prezidentės Bak bendrininkų.

2017 m. lapkričio 4 d. prezidentė Bak nuoširdžiai atsiprašė visos tautos, pasisakydama, jog vienatvė ir tragiškas gyvenimas privedė prie pasitikėjimo Čoi.

Apkaltos procesas

2017 m. lapkričio 29 d. Bak savo noru pasisiūlė atsistatydinti iš prezidento pozicijos sušaukdama Nacionalinę asamblėją, kad būtų paskirstytos laikinos valdžios galios. Tačiau opozicinės partijos atsisakė jos pasiūlymo, kaltindami ją bandymu išvengti apkaltos proceso.

2016 m. gruodžio 9 d., po kelių savaičių besitęsusių visuomenės protestų Seule ir kituose miestuose, parlamentas nubalsavo už Bak Ginhje apkaltą (politinės atsakomybės forma, procesas, kuriuos aukščiausi valstybės pareigūnai gali būti nušalinti nuo užimamų pareigų). Bak buvo nušalinta nuo prezidento pareigų iki paskutinio Konstitucinio Teismo posėdžio.

2017 m. sausį arbatos popietės susitikimo metu su žurnalistais Bak paneigė visus su ja susijusius kaltinimus teigdama, jog visi kaltinimai buvo suklastoti ir melagingi, tačiau ji pripažino savo neatsargumą dėl ryšių su Čoi Sunšil.

2017 m. kovo 10 d. Korėjos Konstitucinis seimas 8:0 nubalsavo už parlamento nuosprendį nušalinti Bak Ginhje nuo šalies vadovo pareigų.

 

Naudota literatūra

  1. BBC, 2006. S. Korean man jailed for slashing. BBC NEWS. [internete] rugpjūčio 3. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 23].
  2. Biography.com, 2017. Park Geun-hye. Biography. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 22].
  3. Kim, J., 2016. After impeachment, South Korea prime minister urges calm, vigilance. Reuters. [internete] gruodžio 10. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 27].
  4. Munro, A., 2017. Park Geun-Hye. Encyclopaedia Britannica. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 22].
  5. Park, J. ir Kim, J., 2016. South Korean parliament votes overwhelmingly to impeach President Park. Reuters [internete] gruodžio 9. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 27].
  6. Park, J. ir Kim, J., 2016. South Korea to appoint special prosecutor to probe Park scandal. Reuters. [internete] lapkričio 17. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 27].
  7. Steger, I. ir Sala, M. I., 2016. Quartz. A Rasputinesque mystery woman and a cultish religion could take down South Korea‘s president. [internete] spalio 28. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 27].
  8. Steger, I., 2016. A Korean ferry tragedy two years ago helped lead to a vote to impeach president Park Geun-hye today. Quartz. [internete] gruodžio 9. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 27].
  9. Steger, I., 2017. A tragic life: Park Geun-hye‘s descent from South Korea‘s „First lady“ to impeached president. Quartz. [internete] kovo 10. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 27].
  10. The Famous People. Park Geun-hye Biography. The Famous People. [internete] Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017 m. balandžio 22].

 

0 votes