Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Bukčion Hanok kaimas

Bukčion Hanok kaimas

Bukčion Hanok kaimas (kor. 북촌 한옥마을, Bukchon hanok maeul) – tai Seulo mieste (kor. 서울시, Seoul-si) esanti, ilgą istoriją turinti, tarp Gjongbok rūmų (kor.경복궁, Gyeongbokgung), Čiangdok rūmų (kor. 창덕궁, Changdeokgung) ir Džongmjo (kor. 종묘, Jongmyo) Karališkosios šventovės įsikūrusi, tradicinė korėjietiška gyvenvietė.

Ši gyvenvietė yra sudaryta iš įmantraus siaurų gatvelių bei tradicinių XIV a. korėjietiškų namų, vadinamų Hanok (kor. 한옥, Hanok) tinklo, kuris buvo išsaugotas siekiant parodyti ir priminti žmonėms 600 metų senumo, Korėjos urbanistinio kraštovaizdžio elementus.

Bukčion Hanok kaimas atlieka ne tik tradicinės korėjietiškos kultūros traukos centro funkciją, bet taip pat leidžia lankytojams patirti Korėjos Džiosono periodo (kor. 조선, Joseon) (1392–1897 m.) metu vyravusią unikalią vietovės atmosferą.

Hanok namų reikšmė ir išskirtinumas

Hanok – tai namas, pastatytas pagal tradicinius Korėjos architektūros principus.

Šio XIV a. tipo pastatams yra būdingi gilūs karnizai, padedantys sukurti šešėlį vasarą (Saulei esant aukštai dangaus skliaute) bei leidžiantys Saulės spinduliams patekti į patalpą žiemą (Saulei esant žemiau horizonto).

Taip pat, juose yra įrengta šildomų grindų technologija, vadinama Ondol (kor. 온돌, Ondol).

Nors hanokai savo išvaizda yra panašūs į tradicinius japoniškos architektūros namus, tačiau yra keletas bruožų, kurie juos išskiria ir paverčia unikaliais, korėjietiškais statiniais.

Hanok tipo pastatų išorė, skirtingai nei kiti Korėjos rūmų pastatai, neturi dekoracijų ar kitų papuošimų, jų išoriniai atspalviai dera su gamta, yra neutralūs.

Tradicinio Hanok tipo pastato langai, o taip pat ir durys bei kiti vidiniai paviršiai yra padengti Handži (kor. 한지, Hanji) – iš šilkmedžio pagamintu, tvirtu permatomu popieriumi.

Nors tradicinio Hanok namo langas buvo padengtas minėtu handži sluoksniu (siekiant patalpoje sulaikyti saulės skleidžiamą šilumą), tačiau šiandien jis yra pakeistas paprastu, moderniu stiklu.

Pavadinimo kilmė ir trumpa gyvenvietės istorinė apžvalga

Bukčion pavadinimas pažodžiui reiškia „Šiaurinis kaimas“.

Šis pavadinimas gyvenvietei buvo suteiktas dėl jos specifinės geografinės padėties: ji yra nutolusi į Šiaurę nuo kitų dviejų svarbių Seulo geografinių objektų – Čionggjė upės (kor. 청계천, Cheonggyecheon) ir Džiongno srities (kor. 종로, Jongno).

Gyvenvietė buvo įkurta pietinėje kalno papėdėje, jungiančioje Begaksano (kor. 백악산, Baegaksan) ir Ingbongsano (kor. 응봉산, Eungbongsan) kalnus, šalia žaliuojančio miško.

Bukčion rajonas yra sudarytas iš Vonso (kor. 원서동, Wonseo-dong), Džie (kor. 재동, Jae-dong), Gjė (kor. 계동, Gye-dong), Gahuo (kor. 가회동, Gahoe-dong) ir Insa (kor. 인사동, Insa-dong) gyvenamųjų kvartalų, kuriuose Džiosono dinastijos laikotarpiu tradiciškai gyveno aukšti to meto valdžios pareigūnai, kilmingieji ir jų šeimų nariai.

Istorijos verpetuose neišvengiamai keitėsi ir šioje vietoje gyvenusių socialinių sluoksnių struktūra.

Dėl karų, gamtinių nelaimių, socialinių ir ekonominių pokyčių Bukčion rajone palaipsniui mažėjo minėtųjų svarbių asmenų skaičius, kol galiausiai jų vietą užėmė eiliniai Korėjos žmonės.

Bukčion Hanok kaime iki šiol gyvena Seulo gyventojai, skirtingai nuo kitų apylinkėse esančių hanok tipo gyvenviečių, kurios yra pastatytos pažintiniams turistų apsilankymams.

Dėl šios priežasties gyvenvietė išsiskiria savo autentiška atmosfera bei kitais, turtingą vietos istoriją menančiais pėdsakais.

XX a. pokyčiai

Džiosono dinastijos pabaigoje, dėl susidarusių ekonominių ir socialinių priežasčių, šalyje buvo atlikta žemės reforma, kurios pasekoje, t.y. apie 1930 metus, dalis hanok tipo gyvenviečių Seule buvo nugriautos.

Šis žingsnis žymėjo Korėjos visuomenės pokytį, susijusį su sparčiais to meto šalies urbanizacijos procesais.

Turtingi ir kilmingi gyventojai palaipsniui išsikraustė iš Bukčion Hanok kaimo į modernesnius Seulo būstus, o jų vietą pakeitė eiliniai šalies gyventojai su savo šeimomis.

Po Korėjos karo šalyje kilo ekonominio vystymosi banga, todėl 1977 metais Pietų Korėjos vyriausybė sumanė nugriauti Bukčion Hanok kaimą, siekdama jo vietoje pastatyti šiuolaikinius gyvenamuosius namus, biurus bei ofisus.

Vis dėlto, šių planų buvo atsisakyta, vietinei Bukčion bendruomenei pradėjus protestuoti, išreiškiant savo nepritarimą valstybės vykdomai politikai.

Pietų Korėjos valdžia ne tik nenugriovė minėtosios gyvenvietės, tačiau ir atliko svarbius teisinius pakeitimus, kurie įtvirtino Bukčion Hanok kaimo namų (apie 900 namų) kaip svarbių Korėjos Respublikos istorinės vertės paveldo pastatų statusą.

Apibendrinimas

Bukčion Hanok kaimas turi ilgą, 600 metų istoriją.

Jame esantys Hanok tipo tradiciniai medinės konstrukcijos namai buvo neatskiriama senovės Korėjos gyventojo urbanistinės aplinkos paveikslo dalimi.

Šiandien jie leidžia tiek vietiniams, tiek užsienio lankytojams pažinti ir prisiminti Džiosono dinastijos atmosferą bei seniai prabėgusias dienas.

Lankytojai vaikščiodami po siauras šios gyvenvietės gatveles gali pamatyti senovinius medinius namus, amatų dirbtuves, arbatos namus ir kavines, kuriose gali paskanauti tradicinių korėjietiškų patiekalų ir gėrimų.

Naudota literatūra

  1. Bao, 2018. Detailed guide to Bukchon Hanok Village. Local Insider. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 29 d.].
  2. Ferguson, J., 2007. Korea’s hanoks offer a glimpse of centuries-old lifestyle. Toronto Star. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 29 d.].
  3. Gibb, M., 2007. Living History in Bukchon. Seoul Metropolitan Government. Web.archive.org. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 27 d.].
  4. Hyung-eun, K., 2012. Historic Bukchon besieged by tourists, businesses. Korea JoongAng Daily. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 29 d.].
  5. Ladner, M., 2018. Bukchon Hanok Village May Be South Korea’s Best Kept Secret. Culture Trip. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 27 d.].
  6. Sang-hee, H., R., 2017. 10 things you’ve got to do in Seoul. CNN Travel. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2020 m. spalio 30 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

3 votes