Džedžiu sala
Džedžiu sala (kor. 제주도, jeju-do) yra vulkaninės kilmės, didžiausia sala Pietų Korėjoje, esanti pietuose nuo Korėjos pusiasalio. Jos ilgis nuo pietų iki šiaurės siekia 70 kilometrų, plotis apie 30-35 kilometrus. Visas plotas – 1814 km2. Sala turi du pagrindinius miestus ir 556 natūralias gyvenvietes ir kaimus. Gyventojų skaičius – apie 604 800.
Klimatas. Dėl savo geografinės padėties kaip vieniša sala toli jūroje, Džedžiu būdingos trumpos žiemos ir ilgos vasaros. Kasmetinis temperatūros vidurkis yra 15.5 °C; karščiausio mėnesio – rugpjūčio, temperatūros vidurkis yra 26.5 °C, o šalčiausio – Sausio, vidurkis yra 5.6 °C. (Woo, Sohn, Ahn, Yoon, Spate 2013, p.3)
Lankomiausios vietos
Hallasan (kor. 한라산, hallasan) yra aukščiausias kalnas Pietų Korėjoje, siekiantis 1950 metrų virš jūros lygio. Šiam kalnui būdingas vulkaninis kraštovaizdis, kuriame matyti kalno viršūnėje esantis kraterio ežeras, akmeniniai klifai ir apie 40 vulkaninių pluoštų. Hallasan nuo 1970 metų yra saugomas nuo žmonių veiklos ir yra garsus savo unikalia ekologija, biologiniu įvairumu bei volkanine geologija ir geomorfologija. 2002 metais Hallasan buvo įtrauktas į UNESCO sąrašą kaip pasaulio paveldas. (jejuwnh.jeju.go.kr)
Džongbang krioklio (kor. 정방폭포, Jeongbang) aukštis siekia 23 metrus ir jis yra vienintelis krioklys Azijoje, tiesiogiai tekantis į vandenyną. Ant krioklio klifo išraižytas užrašas “Seobul”. Paplitusi legenda, kurioje pasakojama, jog Seobul buvo Kinijos imperatoriaus Čin pavaldinys, kuriam buvo paskirta užduotis atrasti substanciją, galinčią imperatoriui suteikti nemirtingumą. Nepasisekus rasti amžinojo gyvenimo eliksyro, Seobul ant klifo išgraviravo savo vardą ir grįžo atgal į Kiniją. (Jeffer 2014)
Lavos vamzdžiai – tai požeminė urvų sistema, kuri yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą. Urvą suformavo atvėsusi lava, tad jo vidus yra tamsus, šaltas, vietomis siauras ir slidus nuo vandens. Tačiau jame gausu įvairių formų ir spalvų stalaktitų ir ši tunelių sistema yra laikoma pačia įspūdingiausia ir reikšmingiausia tokia sistema visame pasaulyje. (whc.unesco.org/)
Džedžiu Loveland (kor. 제주러브랜드) tai teminis atrakcionų parkas, kuriame susiduria menas ir erotika. Ši vieta griauna įsisenėjusius tabu ir leidžia lankytojams įvertinti natūralų seksualumo grožį. 2002 metais dvidešimt menininkų, baigę Hongik universitetą, pradėjo kurti erotines skulptūras ir 2004 metais Džedžiu Loveland buvo atidarytas. Dabar jame stovi apie 140 skulptūrų, vaizduojančių žmones įvairiomis lytinio akto pozomis. (Barclay 2012)
Džedžiu salos akmenys, vėjas ir moterys
Džedžiu sala garsėja akmenų gausumu, stipriu vėju ir drąsiomis moterimis.
Akmenys. Saloje tiek daug akmenų, kad apie jų atsiradimą yra pasakojamos legendos. Jongšil (kor. 영실, Yeongsil) yra žinoma kaip vaizdinga vietovė esanti Hallasan pietvakarinėje pusėje. Ją supa statūs šlaitai ir tankus miškas, o aplink matyti daug didelių pailgų akmenų. Sakoma, kad senai senai gyveno tokia senolė, kuri turėjo 500 sūnų. Dėl gausios šeimos ir pasitaikiųsių skurdžių metų, motina paprašė savo sūnų gauti maisto, tad jie išvyko į medžioklę. Laukdama grįžtančių savo vaikų, senelė išsitraukė didžiulį puodą ir pradėjo ruošti sriubą. Tačiau netyčia paslydusi, senolė įkrito į puodą ir paskendo. Grįžę, nieko nenutuokdami alkani sūnūs, iškart puolė valgyti sriubos. Visi pritarė, kad pietūs buvo skanesni negu įprastai. Jauniausiasis sūnus pamaišė savo porciją ir pamatęs žmogaus kaulus suvokė kas nutiko. Broliai sužinoję, kad jų valgytoje sriuboje buvo jų pačių motina, apsiverkė ir iš sielvarto tapo akmenimis. (Woo, Sohn, Ahn, Yoon, Spate 2013, p.19)
Taip pat svarbus Džedžiu kultūrinis elementas yra Doldam (kor. 돌담) – akmeninės sienos padarytos iš bazalto. Doldam sudaro didžiąją dalį Džedžiu kraštovaizdžio ir turi keletą skirtingų paskirčių. Doldam yra įvairių rūšių: Chugdam – namo išorinė siena, Uldam – kiemo tvora, Batdam – lauko ar daržo aptvara, Sandam – kapinių užtvora, Seongdam – apsauginė siena, pastatyta jūros krante. Doldam ištakos nėra aiškios, tačiau spėjama, kad jos atsirado sėslumo ir agrikultūros periodo pradžioje. Batdam atsiradimas istorijoje aiškinamas taip, kad teisėjas Kim Goo, gyvenęs Gorio (kor. 고려, Goryeo) dinastijos laikotarpiu, leido žmonėms aplink savo dirbamą žemę pasistatyti akmenines sienas tam, kad apsisaugotų nuo valdžios despotizmo. Nors pažymėti savo žemių ribas ir yra labai svarbu, pagrindinė šių akmeninių sienų paskirtis iš tiesų yra apsaugoti laukus nuo vėjo. Be to, Doldam apsaugo daržus ir kapines nuo laukinių arklių ir karvių.
Doldam kultūroje atsispindi Džedžiu gyventojų sumanumas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad akmenys sukrauti betkaip, tačiau iš tiesų jie yra apgalvotai sudėlioti taip, kad tvoroje liktų tarpai, pro kuriuos nenuverčiant akmenų, galėtų prapūsti salai būdingas stiprus vėjas. (Woo, Sohn, Ahn, Yoon, Spate 2013, p. 48-49)
Vėjas. Džedžiu garsėja dažnu ir stipriu vėju. Taip yra todėl, kad žiemą atmosferos slėgio skirtumas tarp jūros ir žemės yra didesnis nei vasarą. Vidudinis vėjo greitis yra 3.1 metrų per sekundę. Didžiausias vėjo greitis būna 6.9 m/s, srityje prie aukštų kalnų. Stipriausia vėjo jėga geriausiai matosi šiaurės vakarų pakrantėje, nes ten žiemos musonas daro didžiausią įtaką. O pietrytinėje pajūrio srityje vėjas palyginus yra daug silpnesnis.
Gyventojų pragyvenimo šaltinis priklauso nuo jūros, tad Džedžiu žmonės turėjo įveikti iššūkį, atsiradusį dėl stipraus vėjo. Todėl gyventojai paskyrė periodą nuo liepos 1d. Iki 15d. (pagal lunarinį kalendorių) vėjo deivės Youngdeung halmang (kor. 영등할망) garbinimui. Šiuo laikotarpiu žmonės vengia dirbti jūroje ir prašo deivės, kad vėliau suteiktų apsaugą ir gero laimikio žvejojant. (english.jeju.go.kr)
Tačiau gyventojai moka ir pasinaudoti vėjo teikiamais privalumais. Dabar apie 3% sunaudotos elektros Džedžiu gauna iš 46 funkcionuojančių vėjo turbinų. Bekeliaujant po salą neįmanoma nepastebėti šių masyvių turbinų stūksančių kraštovaizdyje. Paprastai jos pastatytos grupėse, vadinamose vėjo jėgainių fermomis. Kiekviena iš jų priklauso arba privačiam verslui, arba provincinei valdžiai. (Moule 2010)
Taip pat, vėjo dėka, čia paplitęs burlenčių sportas. Geriausiai tinkantis laikas užsiimti šiuo sportu yra gegužės ir spalio mėnesiai, kai vėjas pučia ypač stipriai dėl šiaurės vakarų sezoninio vėjo įtakos. Tinkamiausi pablūdymiai: Jungmun, Iho, Sinyang, Hamdeok. (http://english.jeju.go.kr)
Moterys. Saloje moterų yra žymiai daugiau nei vyrų. To priežastis yra ta, kad anksčiau į jūrą dirbti ir žvejoti eidavo vyrai ir jiems dažnai nutikdavo nelaimingi atsitikimai, po kurių vyrai namo nebegrįždavo.
Džedžiu tradicinė kultūra – legendos, liaudies dainos, pasakos ir kalba – viskas sutelkta į moters gyvenimą. Moteris atlieką pagrindinį vaidmenį fundamentalioje Džedžiu kultūroje. Henjo (kor. 핸여, Haenyo) – tai nardytojos, drąsios moterys, kurios vandenyje, be specialiai kvėpavimui skirtos įrangos, gaudo jūros laimikį. Džedžiu Henjo yra Džedžiu moterų atkaklios gyvybinės jėgos simbolis. Legendos pasakoja apie daugybe deivių kaip Baekjuddo, senolę Saegyeong, senolę Seolmundae, Yeosan ir senolę Samseung. Realiame gyvenime nardytojos ypač pasižymėjo 1932 metais, surengdamos nepriklausomybės siekimo judėjimą pasisakantį prieš Japonijos valdymą. Džedžiu moterų aktyvus gyvenimo būdas rodo pavyzdį visiems salos gyventojams. (Woo, Sohn, Ahn, Yoon, Spate 2013, p.48)
Džedžiu simbolis – Dolhareubang
Dolhareubang (kor. 돌하르방, liet. „akmens senelis“) yra didelės, tradiciškiausios akmens skulptūros Džedžiu saloje, simbolizuojančios apsaugą ir vaisingumą. Jų dydis gali siekti 3 metrų aukštį. Skulptūroms būdinga kepurė, išsprogusios akys, didelė nosis ir rankos sudėtos ant pilvo. Dolhareubang tapo Džedžiu salos simboliu ir mažos jų kopijos pardavinėjamos turistams kaip siuvenyrai.
Naudota literatūra:
• Barclay, J. 2012: 10 reasons why travelers can’t keep away from Jeju Island, prieiga internete: http://travel.cnn.com/explorations/play/10-things-do-jeju-island-045157 Žiūrėta: [2015-05-23]
• Jeffer 2014: South Korea Pt 8 – Jeongbang Waterfall, prieiga internete: https://jeffer.wordpress.com/2014/05/05/south-korea-pt-8-jeongbang-waterfall/ Žiūrėta: [2015-05-23]
• Jeju Loveland officialus puslapis, prieiga internete: http://www.jejuloveland.com/eng.html Žiūrėta: [2015-05-23]
• Moule C., 2010: Harnessing the wing, prieiga internete: http://www.jejuweekly.com/news/articleView.html?idxno=787 Žiūrėta: [2015-05-24]
• UNESCO: Jeju Volcanic Island and Lava Tubes, prieiga internete: http://whc.unesco.org/en/list/1264 Žiūrėta: [2015-05-24]
• Woo K., Sohn Y., Yoon S., Ahn U., Spate A.,2013: Jeju Island Geopark – A Volcanic Wonder of Korea, [e-knyga] rasta: Google books <http://books.google.com> Žiūrėta: [2015-05-16]
• Prieiga internete: http://english.jeju.go.kr Žiūrėta: [2015-05-23]
• Prieiga internete: http://jejuwnh.jeju.go.kr/contents/english.php?mid=0201&sso=ok Žiūrėta: [2015-05-23]