Džiosung sadžia

Džiosung sadžia (kor. 저승사자 jeoseung saja) – tai korėjiečių mitologinė būtybė, mirties personifikacija. Ji dar žinoma kaip giltinė, nors kai kuriais aspektais (tokiais kaip išvaizda, charakteriu, žmonių požiūriu į jas) labai skiriasi nuo vakarų šalių mitologijose egzistuojančių giltinių, bet atlieka tą pačią pareigą – palydi sielas į pomirtinį pasaulį. Jos vardas iš esmės reiškia ,,mirusiųjų pasaulio pasiuntinys“ – ,,džiosung“ (저승, jeoseung) reiškia pomirtinį pasaulį, o ,,sadžia“ (사자, saja) – pasiuntinį (Conliffe 2022). Korėja turi begalę tradicinių istorijų ir prietarų, ypatingai susijusių su paranormaliais reiškiniais tokiais kaip vaiduokliai (kor. 귀신 gwisin), goblinai (kor. 도깨비 dokkaebi), devyniauodegės lapės (kor. 구미호 gumiho) ir t.t.
Kilmė
Džiosung sadžia kilmė gali būti siejama su senovės šamanistiniais įsitikinimais Korėjoje. Tradiciniame korėjiečių šamanizme buvo tikima, jog mirusiųjų dvasioms reikia palydos tam, kad rastų kelią į pomirtinį pasaulį. Džiosung sadžios vaidmuo buvo vadovauti šioms dvasioms jų kelionėje ir apsaugoti jas nuo bet kokių piktųjų dvasių, kurios gali bandyti joms pakenkti (Nair n. d.).
Giltinės dirba karaliui Jomnai (kor. 염라 Yeomna) – penktajam iš dešimties požeminio pasaulio valdovų. Jos pasirodo žmonėms prieš jų mirtį, bei dažnai matomos ten, kur įvyko daug mirčių, kaip ligoninės, kapinės ir vietos, kur įvyko didelės avarijos ir pan. Šios giltinės yra visiškai atsidavusios savo darbui ir negali samprotauti ar būti papirktos. Jos nenumaldomai persekios tą, kuriam atėjo laikas mirti, o tada nuveda sielas į pomirtinį pasaulį Hvangčion keliu (kor. 황천길 Hwangcheon Gil) (oldworldgods.com n. d.).
Išvaizda
Dažniausiai džiosung sadžios apibūdinamos kaip baltą, blyškią, kaulėtą veido odą turintis vyras, įdubusiomis akimis, o kartais ir be akių. Jos dėvi juodą hanboką (kor. 한복 hanbok) ir didelę juodą gatą (kor. 갓 gat) – Džiosono dinastijos laikotarpiu mokslininkų ir turtingų Korėjos vyrų dėvėta skrybėlė (Conliffe 2022). Džiosung sadžios išvaizda skatina Korėjos kultūroje baimę ir pagarbą mirčiai, pabrėžiant mirusiojo pagerbimo ir jų kelionės į pomirtinį gyvenimą svarbą.
Teigiama, kad džiosung sadžios nešiojasi žibintą, kuris apšviečia kelią mirusiajam ir padeda jiems naršyti dvasinėje erdvėje. Taip pat manoma, kad jos turi sąrašą tų, kuriems lemta mirti ir užtikrina, kad jų sielos būtų tinkamai nukreiptos. Korėjos giltinės koncepcija yra giliai susipynusi su korėjiečių įsitikinimais apie mirtį ir pomirtinį gyvenimą (Conliffe 2022).
Daugumoje kultūrų, giltinė yra bauginanti ir bloga, kartais net pati žudo žmones dėl savo malonumo, tuo tarpu Korėjoje giltinės prilyginamos dievybėms, kurių vienintelė užduotis yra nukreipti ką tik mirusias sielas į pomirtinį gyvenimą. Jų vaidmuo yra ne teisti ar nužudyti sielą, o tiesiog užtikrinti sklandų perėjimą ir skirti joms deramą vietą pomirtinio pasaulio ribose.
Prietarai
Korėjiečiai tikėjo, jog jeigu džiosung sadžia pasakys tavo vardą 3 kartus, vardo savininkas mirs. Taip pat manoma, kad jos pačios neturi vardų. O sapnuoti jas yra blogas ženklas.
Džiosung sadžia šiais laikais
Korėjiečių mitologija iki šiol yra gerai žinoma, jos elementai plačiai naudojami populiariojoje kultūroje, ypač draminėse serijose, filmuose ir komiksuose. Nors korėjietiškose dramose dažniau matyti ankščiau minėtos būtybės, tokios kaip goblinai ir devyniauodegės lapės, džiosung sadžią taip pat galima pamatyti ekrane. Jos atsiranda populiariose dramose kaip ,,Goblinas” (kor. 도깨비 dokkaebi, eng. Goblin), ,,Rytoj“ (kor. 내일 neil, eng. Tomorrow) ir daugelyje kitų. Nors jos dažnai skiriasi viena nuo kitos, esmė išlieka ta pati. Pavyzdžiui, seriale ,,Goblinas“, giltinė vaizduojama kaip charizmatiška ir emociškai sudėtinga būtybė, kuri pasitinka mirusiuosius kavinės imitacijoje, joje pasiūlo išgerti arbatą, kuri ištrins dabartinio gyvenimo prisiminimus ir leis pradėti naują gyvenimą šviežiai (jei yra tokia galimybė, kadangi seriale kiekvienas žmogus turi tris šansus į gyvenimą), priėmus sprendimą, giltinė palydi mirusįjį į sekantį arba tuo atveju, jei asmuo jau pragyveno tris gyvenimus – į pomirtinį pasaulį (seriale nėra išplėsta tema, kas vyksta pomirtiniame pasaulyje). Taip pat, po šio serialo pradėta džiosung sadžią dažniau vaizduojama apsirengus ilgu, juodu paltu ir fedora skrybėle, kadangi būtent taip atrodė ,,Gobline“ giltinę vaidinantis aktorius.
Džiosung sadžia yra reikšminga figūra korėjiečių folklore ir mitologijoje, simbolizuojanti mirtį ir pomirtinį gyvenimą. Ji vaizduojama, kaip iškilminga ir paslaptinga figūra, primenanti apie mirties neišvengiamybę ir mirusiojo pagerbimo svarbą. Per džiosung sadžia istorijas ir vaizdus korėjiečiai įgyja gilesnį supratimą apie mirtį ir po jos sekančią dvasinę kelionę.
Naudota literatūra:
- Conliffe, C., 2022, ,,The Jeoseung Saja And The Grim Business Of Death”, Headstuff. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 7 d.].
- Nair, N. n. d., ,,Jeoseung Saja : The Korean Grim Reaper”, Mythlok. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 7 d.].
- Oldworldgods.com, n. d., Exploring Korean Mythology: The Grim Reaper and its Role in Korean Folklore. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 7 d.].