Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Gumiho

Gumiho

Gumiho (구미호) yra Korėjos mitologinė būtybė, kurios pavadinimas išvertus pažodžiui reiškia „devynuodegė lapė“. Gumiho yra dažna veikėja įvairiuose Korėjos mituose ir pasakose. Ji turi daug panašumų su Kinijos ir Japonijos mitologinėmis būtybėmis – Dziuveihu (Jiuweihu) ir Kitsune, tačiau Gumiho nuo jų skiriasi tuo, kad beveik visada vaizduojama neigiamai.

Istorija ir Gumiho savybės 

Patys seniausi Gumihomitai randami Kinijoje, tad manoma, kad ši mitologinė būtybė, kaip ir daugelis kitų kultūrinių reiškinių, į Korėją atkeliavo iš Kinijos.

Gumiho paprastai yra lapė su devyniomis uodegomis, ji gali gyventi tūkstančius metų, taip patgali pasiversti žmogumi (dažniausiai mergina). Vis dėlto net ir pasivertusi žmogumi, Gumiho vis dar turi lapės savybių: „… Korėjoje Gumihovaizduojama kaip lapė, kuri yra tokia galinga, kad gali laisvai gyventi tarp žmonių (nors ji dažnai išsiduoda, nes nesugeba paslėpti savo uodegos)“ (Wallen 2006, p. 69). Mituose pasakojama, kad Gumiho siekia visam laikui pavirsti tikru žmogumi; aprašomi įvairūs būdai, kuriais stengiamasi to pasiekti, pvz.: pabučiuoti 100 berniukų, suėsti 1000 žmonių kepenų ar, atvirkščiai, neėsti ir nežudyti žmonių 1000 dienų.

Gumiho šių laikų populiariojoje kultūroje
Šių laikų Korėjos dramose ir filmuose Gumiho yra populiari veikėja. Priešingai nei mituose, populiariojoje kultūroje Gumiho dažniau vaizduojama kaip teigiama veikėja, o jei vis tiek vaizduojama neigiamai, tai dažnai turi priežastį, pavyzdžiui, praeities skriaudą.

Gumiho pasirodymai filmuose ir televizijoje:

  • 1994 siaubo filmasLapė su devyniomis uodegomis (Pietų Korėja);
  • 2004 KBS dramaUždrausta meilė“ (Pietų Korėja);
  • 2006 miuziklas-komedijaLapių šeima (Pietų Korėja);
  • 2007 animacinis filmasPenkiauodegė lapė Jobi (Pietų Korėja);
  • 2008–2009 KBS dramaKorėjos vaiduoklių istorijos (Pietų Korėja);
  • 2010 SBS dramaMano mergina yra devynuodegė lapė (Pietų Korėja);
  • 2010 KBS dramaPagieža: Gumiho sukilimas (Pietų Korėja);
  • 2012 MBC dramaTūkstantasis vyras“ (Pietų Korėja);
  • 2013 MBC dramaGu šeimos knyga (Pietų Korėja);
  • 2013 MBC dramaNagų salonas Paryžius (Pietų Korėja).

Be filmų ir televizijos dramų Gumiho taip pat pasirodo komiksuose ir vaizdo žaidimuose.

Naudota literatūra:

Wallen, M., 2006. Fox. London: Reaktion Books.

The National Folk Museum of Korea, 2014. Encyclopedia of Korean Folk Literature: Encyclopedia of Korean Folklore and Traditional Culture Vol. III. Seoul: Giljabi Media.

 

 

Redagavo Justina Tumaitė

2 votes