Hangua
Hangua (kor. 한과, hangwa) – tai tradiciniai korėjietiški desertai ir konditerija. Pagrindiniai šių desertų ingredientai yra ryžiai, įvairių grūdų miltai, riešutai, vaisiai, medus arba jotas (kor. 엿, yeot). Tradiciniai korėjietiški desertai buvo naudojami mirusiųjų pagerbimo ceremonijos metu (kor. 제사, jesa), šaltuoju metų sezonu, per vestuves, švenčiant Korėjos Naujuosius metus, Čusoką (kor. 추석, Chuseok) bei kitas šventes.
Tradicinių korėjietiškų desertų istorija
Hangua išpopuliarėjo Šilos (kor. 신라, Shila) ir Gorjo (kor. 고려, Goryeo) dinastijų valdymo laikais, šalyje paplitus budizmui. Kadangi budizmą išpažįstantys vienuoliai laikėsi vegetariškos arba veganiškos dietos, šie desertai tapo jų pagrindiniu gardumynu. Hangua taip pat naudota atliekant budizmo ritualus bei per įvairius, su budizmu susijusius festivalius. Ilgainiui šių desertų suvartojimas išaugo visos šalies mastu, taip pat kaip ir arbatos gėrimo ceremonijos praktika. Siekdamas apriboti šalies resursų suvartojimą, 15-asis Gorjo dinastijos karalius Sukdžongas (kor. 숙종, Sukjong) (valdė 1095–1105 m.), uždraudė hangua, nes desertų paruošimo procese buvo suvartojama daug svarbių resursų, tokių kaip aliejus, medus ir jotas. Desertais mėgautis teisė buvo palikta tik kilmingiesiems ir turtingiesiems visuomenės nariams.
Desertų tipai
Dašikas (kor.다식, dasik) – tai dažniausiai su arbata valgomas, minkštas ir apvalus sausainis.
Dašiko sudedamosios dalys: ryžių ar kitų grūdų miltai, žolelės, sezamų sėklos, krakmolas, kaštonai, žaliosios arbatos ir raudonųjų ženšenių milteliai.
Visi paminėti ingredientai yra sumaišomi su medumi, kad išeitų vientisa masė. Po to tešla iškočiojama ir suspaudžiama į dašiko formeles, kurios į sausainius įspaudžia kiniškus ženklus reiškiančius sėkmę, sveikatą ir ilgaamžiškumą.
Gangdžiongas (kor. 강정, gangjeong) – tai iš ryžių ar kviečių miltų, medaus, grūdų sirupo ir sezamų aliejaus gaminami, minkšti glazūruoti saldainiai, kurie yra paprastai valgomi per Naujuosius metus.
Šis tradicinis desertas yra skiriamas į du tipus: medaus ir aliejaus glazūra padengtus saldainius vadinamus jumilgua (kor. 유밀과, yumilgwa) bei cukraus glazūra padengtus – dangsokrju (kor. 당속류, dangsokryu).
Šio deserto tešla gali būti kepama aliejuje arba tiesiog paliekama išdžiūti. Vėliau sukietėjusi tešla yra supjaustoma į mažus gabalėlius ir valgoma kaip saldainiai.
Guapjonas (kor. 과편, gwapyeon) – tai vasaros metu valgomas žėlė tipo desertas.
Jis gaminamas iš vaisų (apelsinų, šilkmedžio ir magnolijų vaisių, abrikosų, vyšnių) nuoviro bei sirupo, krakmolo, medaus ir cukraus.
Patiekiamas kartu su žaliais kaštainiais.
Džiongkua (kor. 정과, jeonggwa) – tai traškus desertas, kuris savo tekstūra primena guminuką, marmeladą arba džemą.
Desertas gaminamas medaus, joto arba cukraus turinčiame vandenyje verdant įvairius supjaustytus vaisius, šaknis ar sėklas. Vėliau išvirti vaisių gabalėliai, šaknys ar sėklos yra išdžiovinami arba iš jų sukuriamos gėlių formos.
Sudžiongkua (kor. 수정과, sujeonggwa) – tai šaltas gėrimas, kuris yra dažniausiai geriamas per Čusoką arba Naujuosius metus.
Jis gaminamas į verdantį vandenį su medumi, cinamonu ir imbierais įdėjus džiovintų vaisių.
Sukšilgua (kor.숙실과, suksil-gwa) – tai iš virtų vaisių arba riešutų pagaminti desertai, kurie yra suformuojami taip, kad savo forma primintų vaisius ir riešutus iš kurių jie buvo pagaminti.
Dažniausiai naudojami ingredientai yra imbierai, kaštainiai arba kiniškos datulės. Priklausomai nuo to kokie ingredientai yra naudojami desertui pagaminti, sukšilgua dar gali būti skirstomi į:
Bamčio (kor. 밤초, bamcho) – tai kaštainiai išvirti meduje su cinamonu. Baigtas desertas yra papildomai apiberiamas kedrų riešutų gabalėliais.
Dečiučio (kor. 대추초, daechu-cho) – tai garuose išvirtos, savo viduje kedrų riešutų turinčios kiniškos datulės. Prieš patiekiant, šis desertas dar kartą verdamas meduje su cinamonu.
Džioranas (kor. 조란, joran) – tai su medumi ir cinamonu sumaišytos, sutrintos ir išvirtos kiniškos datulės. Šio deserto tešla yra suformuojama taip, kad savo forma primintų datules.
Julranas (kor. 율란, yullan) – tai su cinamonu ir medumi sutrinti ir sumaišyti, virti kaštainiai. Šio deserto tešla yra suformuojama taip, kad savo forma primintų kaštainius.
Jotu (kor. 엿, yeot) – yra vadinamas iš gličiųjų ryžių, saldžiųjų bulvių, kukurūzų ir miežių salyklo pagamintas korėjietiškas desertas. Šis desertas gali turėti tiek skystą, tiek kietą pavidalą.
Skystas jotas, dar vadinamas džiočiongu (kor. 조청, jocheong), vietoje cukraus gali būti naudojamas kaip kitų desertų sudedamoji dalis.
Kietas jotas, dar vadinamas gengjotu (kor. 갱엿, gaeng yeot), valgomas kaip užkandis. Norint, kad jotas įgautų kietą pavidalą, reikia leisti skystam joto sirupui atvėsti. Sukietėjusi joto masė yra tampoma ir lankstoma per pusę tol, kol joto spalva tampa panaši į smėlio. Kietojo joto gamybos procese papildomai gali būti įdedamos sezamo, moliūgo sėklos arba įvairūs smulkinti riešutai.
Jot-gangdžiongas (kor. 엿강정, yeot-gangjeong) – tai iš skysto joto ir skrudintų riešutų, sėklų, pupelių ar pūstų grūdų pagamintas, tradicinis korėjietiškas desertas.
Norint pagaminti šį desertą, reikia jotu apipilti anksčiau paminėtus ingredientus ir laukti kol ši masė sukietės.
Kultare (kor. 꿀타래, kkul-tarae) – tai iš kieto, apytiksliai 16 tūkstančių kartų ištempto ir perlenkto joto pagamintas hangua.
Savo tekstūra jis primena plaukus. Į jį paprastai yra įvyniojami riešutai arba šokoladas.
Jumilgua (kor. 유밀과, yumil-gwa) – tai gėlės formos, iš kviečių miltų, sumaišytų su aliejumi, medumi, riešutais, maltu cinamonu, imbierų sultimis, ryžių vynu (kor. 청주, cheongju) ar riešutais, pagaminta hangua tešla.
Jumilgua rūšys:
Mandugua (kor. 만두과, mandugwa) – tai aliejuje iškepta ir skystu jotu apipilta, koldūno formos jumilgua, kurios viduje yra saldus įdaras.
Jakgua (kor.약과, yakgwa) – tai aliejuje iškeptas bei medumi apipiltas, iš kviečių miltų, imbierų sulčių, sezamų aliejaus ir ryžių vyno pagamintas jumilgua. Jakgua pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių, kurie reiškia „vaistai“ (kor.약, yak) ir „konditerija“ (kor.과, gwa). Šiam desertui pagaminti yra naudojama daug medaus, o jis rytų medicinoje laikomas gydančiųjų savybių turinčiais vaistais.
Medžiapgua (kor. 매잡과, maejap-gwa) – tai kaspino formą primenantys, iš miltų, druskos ir imbierų sulčių pagaminti sausainiai. Pirmiausia, išminkyta bei plonai iškočiota tešla yra supjaustoma į mažus stačiakampius. Kiekvieno stačiakampio viduryje yra papildomai padaromi trys maži pjūviai. Vėliau kairysis ir dešinysis tešlos kampelis yra perkišami per vidurinį pjūvį. Pabaigoje suformuoti gabaliukai yra kepami aliejuje, apipilami medumi bei apibarstomi pjaustytais kedrų riešutais.
Jakšikas (kor. 약식, yaksik) arba jakbapas (kor. 약밥, yakbap) – tai iš kiniškų datulių, kaštainių, kedrų riešutų, sezamų aliejaus, sojų padažo, medaus arba rudojo cukraus bei garuose virtų ryžių pagamintas desertas.
Jakšikas yra valgomas per vestuves, Deborimo (kor. 대보름, daeboreum) – pirmosios po Naujųjų metų mėnesio pilnaties šventę bei Huangap (kor. 환갑, hwangap) – 60-ąjį jubiliejų švenčiančio žmogaus gimtadienį.
Kiti korėjietiški desertai
Bungopangas (kor.붕어빵, bungeo-pang) – tai karpio formos pyragėlis su saldžiu raudonųjų pupelių įdaru. Tai vienas populiariausių korėjietiškų užkandžių, pardavinėjamų gatvės kioskeliuose.
Huangnampangas (kor.황남빵, hwangnam-pang) arba gjondžiupangas (kor.경주빵, gyeongju-pang) – tai apvalus pyragėlis, kurio viduje yra raudonųjų pupelių įdaras bei kurio viršuje yra įspaustas chrizantemos formos įspaudas. Šie pyragėliai pavadinti miesto, iš kurio yra kilęs jų receptas, vardu.
Hoduguadžia (kor.호두과자, hodu-gwaja) – tai graikinio riešuto formos sausainiai, kurių viduje yra saldus raudonųjų pupelių įdaras. Hoduguadžia tešla daroma iš kvietinių miltų bei smulkintų graikinių riešutų.
Činpangas (kor.찐빵, jjinppang) – garuose kepta bandelė su saldžiu raudonųjų pupelių įdaru. Bandelės tešla yra gaminama iš kvietinių miltų ir makkoli (kor.막걸리, makgeolli) alkoholiniame gėrime esančių mielių. Šilti činpangai yra minkštesni už kitas bandeles, tačiau atvėsę sukietėja.
Hotokai (kor.호떡, hotteok) – tai blyneliai, kurių viduje yra įvairūs įdarai. Įdaras tradiciškai daromas iš cukraus, medaus, smulkintų riešutų ir cinamono. Tešla gaminama iš kvietinių miltų, vandens, pieno, cukraus ir mielių. Blynelio įdaras ne visada būna saldus, tačiau nepaisant to hotokai išlieka vienu populiariausių žiemos desertų Korėjoje.
Patbingsu (kor.팥빙수, patbingsu) – smulkinto ledo desertas, tradiciškai patiekiamas su saldžia raudonųjų pupelių pasta. Šiomis dienomis yra itin populiarūs patbingsu su pjaustytais vaisiais, kondensuotu pienu ar sirupu.
Tokai (kor.떡, tteok) – tai ryžių pyragėliai, kurie gali būti valgomi kaip desertas arba kaip patiekalas. Gaminami iš lipnių arba nelipnių ryžių miltų ir vandens. Pyragėliai gali būti su įdaru arba be jo.
Naudota literatūra
- Great Big Story, 2017, Candy Craftsmanship: Korea‘s First Family of a Classic Confection, YouTube. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 2d.].
- Jung, I., 2016. Goryeo Confections: Yumilgwa and Dasik. Busan Ddadang. 2016 lapkričio 28. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 3d.].
- Kim, S. Sweet Rice Puffs. Encyclopedia of Korean Folk Culture. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 2d.].
- Kwon, M., 2011. Summer Dessert – Korean Style. The Korea Times. 2011 liepos 21. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 2d.].
- Maangchi, 2009, Korean ginger cookies (“maejakgwa”: 매작과), YouTube. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 2d.].
- Maangchi, 2015. Sweetened rice with dried fruits and nuts. Maangchi . 2015 balandžio 21. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 3d.].
- Meyer, C., 2008. Uniqueness of Korean Desserts. The Korea Times. 2014 spalio 2. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 3d.].
- Pressey, S., 2019. Korean Cinnamon Punch (Sujeonggwa). My Korean Kitchen. 2019 gegužės 13. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 3d.].
- Taste Atlas. Yeot. Taste Atlas. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 lapkričio 2d.].
Redagavo Andrius Bimbiras