Jirjongo skerdynės
Jirjongo (kor. 의령, Uiryeong) skerdynių pavadinimas suteiktas masinėms žudynėms, kurias 1982 m. balandžio 26 d. Pietų Korėjoje įvykdė policijos pareigūnas Ju Bomkonas (kor. 우범곤, Woo Bum-kon). Šis įvykis pareikalavo 62 žmonių gyvybių. 22 žmonės buvo sužeisti.
Ju Bomkonas nuo vaikystės turėjo nepilnavertiškumo kompleksą, kurį bandė kompensuoti agresija ir alkoholiu. Šį kraupų aktą pareigūnas įvykdė vilkėdamas uniformą bei būdamas apsvaigęs nuo alkoholio. Didelį aukų skaičių lėmė lėta policijos reakcija. Pats Ju Bomkonas nebuvo suimtas, jis nusižudė.
Ankstyvasis gyvenimas ir galimos įvykio priežastys
Ju Bomkonas gimė 1955 m. vasario 24 d. pietinėje Busano (kor. 부산, Busan) miesto dalyje, policininko šeimoje. Šeima gyveno skurdžiai, tėvų atlyginimai buvo kuklūs, o pats Ju Bomkonas augo kartu su trimis broliais. Ju buvo paklusnus vaikas, nekėlė savo tėvams bei mokytojams rūpesčių. Vis dėlto, jo šeima pastebėjo, kad pradėjus lankyti vidurinę mokyklą berniukui ėmė trūkti motyvacijos mokytis, jis vengė bendrauti su savo bendraamžiais. Nepaisant savo prastų mokslo rezultatų, Ju, taip pat kaip ir jo tėvas, visada norėjo tapti policijos pareigūnu. Vis dėlto, jo tėvas susirgęs tiesiosios žarnos vėžiu mirė. Šis įvykis padarė įtaką tolimesniam Ju Bomkono charakterio formavimosi procesui. Pabaigęs mokyklą, Ju iki 1978-ųjų tarnavo pėstininku Pietų Korėjos jūrų laivyne.
1980-ais metais Ju Bomkonas įsidarbino Pietų Korėjos nacionalinės policijos poskyryje Busane. Po metų buvo perkeltas į komisariatą Gungrju (kor. 궁류, Gungnyu) mieste, Jirjongo provincijoje. Jo darbo kolegos pastebėjo, kad pavartojus alkoholio, Ju elgesys tapdavo agresyvus. Dėl šios priežasties jam buvo suteiktas „pašėlusio tigro“ pavadinimas. Išgėręs Ju mėgo mušti įtariamuosius, todėl jam buvo uždrausta vienam vykdyti tardymus (Dispatch, 2017).
Tais pačiais metais Ju Bomkonas susipažino su kaimynystėje gyvenančia Džijon Malsun (kor. 전말순, Chon Mal-soon). 1982 m. kovą Ju ir Džijon apsigyveno kartu. Pora susidūrė su aplinkinių apkalbomis, nes toks elgesys Pietų Korėjoje buvo laikomas nepriimtinu elgesiu. Tai turėjo neigiamą įtaką: Ju, kuris dėl nerimo ėmė vartoti daugiau alkoholio, pradėjo nesutarti su Džijon (Jeon, et al. 2019).
Įvykio eiga
1982 m. balandžio 26 d. pareigūnas Ju Bomkonas turėjo dirbti naktinėje pamainoje, todėl prieš darbą nusprendė pailsėti. Jam bemiegant ant krūtinės nutūpė musė. Džijon pamačiusi vabzdį nusprendė jį užmušti. Nuo smūgio pabudęs vyras stipriai įniršo ir apie 16 val. vietos laiku išėjo į policijos komisariatą. Apie 19 val. 30 min. pareigūnas grįžo namo girtas ir ėmė smurtauti prieš Džijon. Išgirdę Džijon klyksmą, kaimynai subėgo pažiūrėti kas nutiko, tačiau Ju jau buvo palikęs namus. Jis nusprendė eiti tiesiai į policijos amunicijos sandėlį. Kadangi dauguma policijos darbuotojų buvo susirinkime, Ju Bomkonas be vargo išsinešė du M2 tipo karabinus, 180 kulkų ir septynias rankines granatas.
21 val. 30 min. policininkas išėjęs iš amunicijos sandėlio nušovė pirmąją savo auką, 26-erių vaikiną, kuris tiesiog ėjo pro šalį. 21 val. 40 min. žudikas apsilankė vietiniame pašte, kuriame nužudęs dvi operatores ir vieną paštininkę, atjungė visas telefono linijas, taip neleisdamas vietiniams gyventojams pranešti policijai apie savo vykdomus veiksmus (Stokes et al. 1982). Sekanti Ju stotelė – turgavietė, kurioje jis nužudė dar 6 aukas. Džijon, išgirdusi šūvius nubėgo iki turgaus, kuriame siautėjo Ju. Šis be gailesčio pašovė ir ją.
Ju tęsė savo kelionę iš kaimo į kaimą, žudydamas nekaltus žmones. Vietiniai gyventojai nieko blogo neįtardami atverdavo jam savo namų duris, nes šis vilkėjo policininko uniformą. Apie 22 val. 30 min. Ju paėmė įkaitu aštuoniolikmetį vaikiną Kim Džiudongą (kor. 김주동, Kim Ju-dong) su kuriuo pasiekė Ungjeri (kor. 운계리, Ungye-Ri) kaimą. Ju liepė paaugliui nupirkti jam gėrimą vietinėje maisto prekių parduotuvėje. Įvykdęs jam lieptą užduotį, Kim buvo nušautas. Žudikas taip pat sušaudė parduotuvės šeimininko Šin Vedo (kor. 신외도, Shin We-do) šeimą, nors pats Šin sugebėjo pabėgti su peršauta koja. Pastarasis turėjo eiti 3 km iki artimiausio policijos komisariato, kad praneštų apie Ju Bomkono vykdomas skerdynes.
Tuo metu žudikas netoliese esančiame Pjongčonri (kor. 평촌리, Pyongchon-ni) kaime, sušaudė namuose miegančią šeimą. Netoliese gyvenęs kaimynas, išgirdęs šūvius, išėjo į lauką. Ju informavo žmogų, kad netoliese buvo pastebėtas Šiaurės Korėjos žvalgas (UPI, 1982). Neįtardamas nieko blogo žmogus pakvietė Ju pasivaišinti maistu. Kaimyno namuose vyko šermenys, į kuriuos buvo pakviesta visa giminė. Ju Bomkonas sutiko prisijungti prie svečių. Viskas buvo gerai iki tol, kai vienas svečių juokaudamas pasakė, kad Ju amunicija yra žaislinė. Įniršęs žudikas griebė ginklą ir sušaudė visus šermenų dalyvius, kurių skaičius siekė 12 žmonių. Išėjęs į gatvę žudikas ėmė svaidyti granatas, kuriomis nužudė dar 8 žmones, iš kurių keletas buvo vaikai (Namu, 2019).
Nors vietinė policija buvo informuota apie šį incidentą dar prieš 22 valandą, tačiau vietą pasiekė tik po geros valandos. Į įvykio vietą atvyko 37 ginkluoti pareigūnai, kurie praleido dvi valandas ieškodami nusikaltėlio. Apie šį įvykį Pietų Korėjos nacionalinės policijos agentūros pagrindinė būstinė Seule buvo informuota 1 val. 40 min. nakties. Pareigūnams tęsiant Ju paiešką, žudikas pasislėpė apie 2,5 kilometro nuo policijos komisariato esančiuose ūkininko namuose. Į namus žudiką įsileido pats šeimininkas, patikėjęs Ju kalbomis apie besislapstantį Šiaurės Korėjos agentą. Ūkio gyventojams susėdus svetainėje, Ju prisipažino, kad laiko žmones įkaitais. Po dviejų valandų pastatas buvo apsuptas policijos. Ju, panaudojęs dvi likusias granatas, susisprogdino taip baigdamas 8 val. trukusias skerdynes. Kartu su juo žuvo ir keturi ūkio gyventojai, išgyveno tik šeimininkas So Insu (kor. Seo In-su, 서인수) (Hwang et al., 1982).
Padariniai
Šis incidentas galėjo būti sustabdytas, jei vietinė policija būtų sureagavusi anksčiau. Tą vakarą amunicijos sandėlyje dirbę du policijos pareigūnai niekam nepranešė apie Ju Bomkono išneštus ginklus, granatas ir amuniciją.
Incidento aplinkybėms išsiaiškinti buvo sudarytas penkių narių komitetas, vadovaujamas ministro pirmininko Ju Čangsuno (kor. 유창순, Yoo Chang-soon). Į įvykio vietą būti išsiųsti 15 prokurorų ir policijos pareigūnų, kurie turėjo ištirti priežastis dėl kurių vietinei policijai nepavyko laiku sustabdyti žudiko. Atlikus pirminį tyrimo, iš pareigų buvo pašalintas Jirjongo provincijos policijos vadovas Če Džejunas (kor. 최재윤, Choi Jae-yoon), dar keturi pareigūnai buvo suimti.
Šio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad keletas policijos vadovų, atvykusių į įvykio vietą, slėpėsi po tiltu. Juos pastebėjo vietiniai gyventojai, kurie bandydami išsaugoti savo gyvybes, bėgo slėptis ryžių laukuose. Pasiteiravus, kodėl šie slepiasi, pareigūnai atsakė, kad yra per tamsu ieškoti nusikaltėlio, todėl jie šioje vietoje esą ruošią pasalą. Tik 4 val. ryto, atvykus riaušių policijai iš Masano (kor. 마산, Masan) ir Džindžiu (kor. 진주, Jinju), vietiniai pareigūnai ėmėsi veiksmų.
Pietų Korėjos valdžia nusprendė kiekvienos aukos šeimai išmokėti po 27 tūkstančius JAV dolerių siekiančią kompensaciją bei apmokėti laidotuvių išlaidas. Dėl šio incidento balandžio 29 d. atsistatydinti buvo priverstas Pietų Korėjos vidaus reikalų ministras So Čunghva (kor. 서추화, Suh Chung-hwa). Sekdamas So Čungvos pavyzdžiu, pareigas paliko ir tuometinis Nacionalinės policijos agentūros vadovas An Ingmo (kor. 안응모, An Eung-mo) (Namu, 2019).
Jirjongo provincijoje kiekvienais metais yra rengiamas šio žiauraus incidento paminėjimas. Jo metu yra deginamos žvakės, taip siekiant atminti incidento aukas.
2017 m. žinomas korėjiečių režisierius Na Hongdžinas (kor. 나홍진, Na Hong-Jin) pranešė apie savo planus sukurti filmą apie Ju Bomkono įvykdytus nusikaltimus.
Naudota literatūra
- Boca Raton News, 1982. Korean policeman’s rampage kills 58. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 25 d.].
- Dispatch, 2017. „그 날 밤은, 악몽이었다“…우순경 총기 난사 사건. kr. [internete] 2017 m. kovo 17 d. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. lapkričio 3 d.].
- Eugene Register-Guard, Korean cop massacres 58. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 25 d.].
- Eugene Register-Guard, 1982. Korean massacre area flooded with donations. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 27 d.].
- Hwang, K., C., 1982. Drunken Korean kills 58, 1982. [Internete] 1982 m. balandžio 27 d. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 27 d.].
- Jeon J., K., 2019. 하루 만에 62명 총으로 쏴 죽이고 33명 다치게 한 ‘살인마’ 우범곤 순경. kr. [Internete] 2019 m. balandžio 26 d. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. lapkričio 3 d.].
- Namu, 2019. 우범곤. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. lapkričio 3 d.].
- Ocala Star-Banner, 1982. Korean cop’s rampage leaves 58 dead. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 25 d.].
- Stokes, H., S., 1982. Seoul Is Stunned by Policeman’s Slaying of 56. The New York Times. [internete] 1982 m. balandžio 28 d. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. spalio 27 d.].
- UPI, 1982. Wife says deranged policeman was ‘hard to please’. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. lapkričio 3 d.].
Redagavo Andrius Bimbiras