Pietų Korėjos Hahoe kaimo UNESCO paveldas
Hahoe etnografinis kaimas (kor. 안동하회마을 Andong Hahoe Ma-eul) – tai tradicinis Korėjos kaimas, įsikūręs Andonge, Gyeongsangbuk-do provincijoje, Pietų Korėjoje. Jis buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą 2010 m. (UNESCO, 2010). Šis kaimas, garsėjantis gerai išsaugotais tradiciniais namais ir konfucianizmo kultūra, yra puikus Džosono (kor. 조선 Choson) dinastijos (1392–1897) yangbano (kor. 양반 yangban) (kilmingos klasės) gyvenvietės pavyzdys. Pavadinimas „Hahoe“ reiškia „vingiuojanti upė“, nes kaimą supa Nakdongo upė (kor. 낙동강 Nakdonggan), kuri suteikia jam natūralią gynybinę poziciją. Ši geografija ne tik saugojo kaimą nuo priešų, bet ir prisidėjo prie harmoningos aplinkos kūrimo (UNESCO 2010).
Istorinė reikšmė ir architektūra
Hahoe liaudies kaimas buvo įkurtas XVI a. ir iki šiol yra gyvenamas Rju klano (kor. 류 Ryu). Riū šeima buvo viena iš kilmingiausių šeimų regione ir turėjo didelę įtaką vietos kultūrai ir mokslui, ypač konfucianizmo skleidimui (Kim 2021). Kaimo išdėstymas atspindi tradicinius Korėjos fengšui (kin. 風水 feng shui) (geomantinius principus), o pastatai suprojektuoti taip, kad harmoningai derėtų su gamtine aplinka. Skirtingai nuo daugelio istorinių vietų, kurios akcentuoja karališkąją aplinką, Hahoe kaimas demonstruoja tiek ir yangbano klasės tiek ir paprastų žmonių gyvenimo būdą, išsaugojant konfucianizmo kultūrą, ritualus ir kasdienį gyvenimą Džosono laikotarpiu (Cultural Heritage Administration 2011).
Hahoe kaime esančios architektūros ypatybės apima hanokus (kor. 한옥 hanok) (tradicinius korėjietiškus namus), kurių dydis ir dizainas skiriasi priklausomai nuo gyventojų socialinio statuso (Park, Fouser 2015). Didesni ir sudėtingesni namai su čerpėmis, tokie kaip Jangdžindango (kor. 양진당 Yangjindang) ir Čunghiodango (kor. 충효당 Chunghyodang) namai, priklausė yangban klasei, o paprastesni namai su šiaudiniais stogais buvo skirti paprastiems žmonėms. Šie namai dažnai turi tradicinius elementus, tokius kaip ondolus (온돌 ondol) (grindinis šildymas) ir madangus (kor. 마당 madang) (kiemas), kas užtikrina sklandų vidaus ir lauko erdvių sujungimą (Cultural Heritage Administration 2011; UNESCO 2010).
Hahoe kaimo Kultūros paveldas ir tradicijos
Hahoe kaimas garsėja ne tik savo istorine architektūra, bet ir turtingu kultūriniu paveldu. Viena iš žymiausių tradicijų yra Hahoe kaukių šokis (kor. 하회별신굿탈놀이 Hahoe Byeolsingut Talnori), tradicinė korėjietiška kaukių ceremonija, skirta išvaryti piktąsias dvasias ir atnešti sėkmę. Šokio metu naudojami įvairių simbolinių kaukių personažai, šis šokis buvo perduodamas iš kartos į kartą ir yra vis dar atliekamas festivalio metu (Andong Hahoe Village 2010).
Konfucianizmo tradicija taip pat giliai įsišaknijusi Hahoe kaimo gyvenime – kaime yra konfucianistinės mokyklos ir šventyklos, kurios vaidina svarbų vaidmenį kaimo bendruomenėje. Tokie ritualai kaip protėvių garbinimas džesa (kor. 제사 Jesa) ir tradicinės laidotuvių ceremonijos sangionai (kor. 상여 Sangyeo), bei tradicinės vestuvių ceremonijos terijos (kor. 태례 Taerye) iki šiol yra svarbūs vietos bendruomenei, atspindėdami Korėjos kultūros tradicijas ir vertybes (Andong Hahoe Village 2010).
Hahoe kaimas ir UNESCO pripažinimas
2010 m. Hahoe etnografinis kaimas kartu su Jangdongo kaimu (kor. 경주양동민속마을 Gyeongju Yangdong Minsok Maeul) buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip „Korėjos istoriniai kaimai“. UNESCO pabrėžė, kad kaimas išlaikė savo tradicinį išdėstymą, architektūrą ir gyvą konfucianizmo praktiką. Bendra Hahoe ir Jangdongo kaimų teritorija yra 599,6 ha ir 885,2 ha buferinės zonos, kuri užtikrina aplinkinės gamtos ir upės, formavusios kaimą šimtmečius, apsaugą (ICOMOS 2010).
Pagrindinės/populiariausios vietos Hahoe etnografiniame kaime
- Džiangdžindangas (kor. 장진당 Jangjindang) – pagrindinis Riū klano namas, puikiai atspindintis tradicinę kilmingųjų architektūrą.
- Čiunghiodangas (kor. 청히어당 Cheonghiodang) – Konfucianizmo namas, kur mokslininkai studijavo ir perdavė savo žinias.
- Bjongsano Sovonas (kor. 병산서원 Byeongsan Seowon) – konfucianizmo akademija, skirta mokytis apie kilminguosius ir pagerbti garsų mokslininką bei politiką Rju Song-rjongą (kor. 류성룡 Ryu seong-ryong).
- Hahoe kaukių muziejus (kor. 하회탈박물관 Hahoe Tal Bangmulgwan) – eksponuoja tradicines kaukes, naudotas Hahoe kaukių šokyje, ir aiškina korėjietiškos kaukių kultūros reikšmę. (Andong Hahoe Village 2010).
Hahoe kaimo kultūrinis gyvavimas ir turizmo reikšmė
Hahoe kaimas ne tik puoselėja turtingą istoriją ir kultūrą, bet ir išlieka svarbia turizmo vieta, pritraukiančia lankytojus iš viso pasaulio (Andong City 2020). Kaimas tapo populiariu turistų traukos centru, nes siūlo autentišką patirtį, leidžiančią susipažinti su senovinėmis tradicijomis, architektūra ir gyvenimo būdu. Kasmet rengiamas Hahoe kaukių festivalis pritraukia daugybę svečių, kurie gali stebėti ne tik šokius, bet ir dalyvauti įvairiose dirbtuvėse bei edukaciniuose renginiuose (Andong Hahoe Village 2010). Ši gyva tradicija ir kaimo bendruomenės įsitraukimas į kultūrinius renginius užtikrina, kad Hahoe kaimas išliks gyvybingas ir ateities kartoms.
Hahoe liaudies kaimas išlieka gyvu, kvėpuojančiu Korėjos kultūros paveldo pavyzdžiu, siūlančiu unikalią galimybę pažinti praeitį, išlaikant aktyvią bendruomenę (UNESCO 2010). Kaimo architektūros grožis, istorinė svarba ir gyvos tradicijos daro jį vienu iš brangiausių Pietų Korėjos kultūrinių paminklų. Hahoe kaimas yra puikus pavyzdys, kaip tradicijos gali būti puoselėjamos ir prisitaikyti prie šiuolaikinio pasaulio, išlaikant savo autentiškumą ir unikalumą. (ICOMOS 2010) Kaimo bendruomenė aktyviai dalyvauja kultūrinėje veikloje, tuo pačiu užtikrindama, kad ateities kartos galėtų tęsti šias senovines tradicijas ir vertybes.
Naudota literatūra
- Andong City, 2020, Tourist Attractions. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].
- Andong Hahoe folk village, 2010, Andong Hahoe maeul. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].
- Cultural Heritage Administration, 2011, „Hahoe Village, Andong“, World Heritage – Republic of Korea. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].
- ICOMOS, n. d., Historic Villages of Korea: Hahoe and Yangdong (Republic of Korea), No 1324. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].
- Kim, H. 2021, Tales carved in two cities. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].
- Park, N., Fouser, R. J., 2015, Hanok: The Korean House: Architecture and Design in the Contemporary Hanok. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].
- UNESCO World Heritage list, 2010, Historic Villages of Korea: Hahoe and Yangdong. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2024 m. gruodžio 2 d.].