Ugnies šunys (Bulge)

Ugnies šunys, arba Bulge (kor. 불 개, bul gae), yra mitiniai padarai korėjiečių mitologijoje. Vadinami šunų žvėrimis iš Tamsos karalystės, Ugnies šunys korėjiečių mitologijoje visada vejasi Saulę ir Mėnulį, sukelia užtemimus, nes įkanda dangaus kūnams. Šios mitologinės būtybės paaiškina tokius reiškinius, kaip Saulės ir Mėnulio užtemimai (Chung 2014, p. 205).
Mitas
Mitas, užfiksuotas veikale Liaudies mitai iš Korėjos (kor. 한국의 썰워, hangugui seolwo), pasakoja, kad danguje buvo daug sferų. Vienoje iš jų, Tamsos karalystėje, Tamsos karalius Gamangnara ( kor. 가막나라, gamangnara) buvo nuo visko pavargęs. Mite pasakojama, kad karalius pradėjo nekęsti tamsos ir ilgėtis dangaus kūnų šviesos: Saulės ir Mėnulio. Gamangnara nusprendė šias šviesas sugauti, o tam padaryti nusiuntė savo nuožmų žvėrį – Ugnies šunį Bulge (kor. 불 개, bul gae).
Savo šeimininko įsakymu Ugnies šuo nusprendė pirmiausia pulti Saulę, bet, atsikandęs jos ir norėdamas nunešti į Tamsos karalystę, nudegė nasrus. Saulė buvo per karšta.
Ugnies šuo grįžo pas šeimininką neįvykdęs užduoties, o tai supykdė Gamangnarą. Tačiau karalius nepasidavė, o nusiuntė kitą, daug didesnį ir aršesnį Bulge, kad šis atliktų tą pačią misiją. Naujasis Bulge bandė atakuoti Mėnulį, o ne Saulę, bet Mėnulis buvo toks šaltas, kad užšaldė šuns nasrus, todėl Bulge neįvykdė misijos.
Tamsos karalius atsisakė pasiduoti ir pradėjo siųsti kitus šunis, bet jie visada grįždavo nepasiekę tikslo (Ascarrunz, 2021).
Ugnies šunų simbolika
Šis mitas paaiškina du astronominius reiškinius: Saulės ir Mėnulio užtemimą. Manoma, kad Saulės ir Mėnulio užtemimo metu matomos tamsios dalys yra tos vietos, kur Gamangnaros Ugnies šunys sukandžiojo Saulę ir Mėnulį (Ascarrunz, 2021).
Saulės ir Mėnulio užtemimus senovės žmonės vertino kaip simbolius ir pranešimus. Bet kokios nusistovėjusios tvarkos sutrikimas buvo laikomas bauginančiu ir pražūtingu ženklu, ypač todėl, kad daug kas priklausė nuo Saulės judėjimo, vedančio daugelio tautybių kultūras (Leafloor, 2015).
Bulge pažodžiui reiškia „ugniniai šunys“, taip pat „stiprūs ir nuožmūs šunys“, o kai kuriose versijose – „plaukuoti šunys“, tai greičiausia bus vietinės korėjiečių sapsalio (삽살이, sapsali) šunų veislės, kurių pavadinimas reiškia „vaiduoklius vejantis šuo“.
Šunys nuo seno žinomi Korėjos kultūroje. Nuo I a. p. m. e. iki VII a. buvusioje Korėjos karalystėje Gogurjo (kor. 고구려, goguryeo) rasta kapaviečių freskų, kuriose šunys atspindėjo nepaliaujamą jėgą. Pasak rašytojos I Džijong (kor. 이지영, Lee Ji Young): „Ugnies šunų iššūkis šioje legendoje kalba apie žmonių troškimą išsivaduoti iš tamsos pasaulio karaliaus, kitaip tariant, pažangios Korėjos žmonių dvasios, siekiančios kosminės šlovės“ (Lee, n.d.).
Gyvūnai yra simboliai, vaizduojantys dievybes. Kai kuriuose Korėjos mituose jie gali būti laikomi tarpininkais tarp žmonių ir dievų arba ženklu tarp žemiškumo ir dieviškumo. Ugnies šunų legenda rodo, kaip paslaugūs ir paklusnūs šunys buvo šimtus metų vertinami, jų ryšys su žmonėmis išlikę iki šiol (Ascarrunz, 2021).
Ugnies šunų atitikmenys kitų šalių mitologijose
Šis mitas turi panašumo su šiaurietišku mitu apie milžinišką, monstrišką Skol (nor. Sköll) vilką, kuris visada medžioja Sol (nor. Sól) – Saulės deivę ir suėda ją Ragnaroke (nor. Ragnarök). Šio vilko brolis Hati (nor. Hati Hróðvitnisson) tą patį daro su Mani (nor. Máni) – personifikuotu Mėnuliu. Ugnies šunų mitas taip pat turi panašumų su induistiniu piktadariu žalčiu Rahu (sanskr. राहु, Rāhu), kuris vejasi Saulę ir bando ją praryti, dėl to įvyksta Saulės užtemimų (Leafloor, 2015).
Šaltiniai
- Ascarrunz A. G., 2021. Animals in Korean Mythology: The Legend of Bul-Gae (불 개). Talk Talk Korea. [internete]. Prieiga per internetą: <https://www.korea.net/TalkTalkKorea/Spanish/community/community/CMN0000003836> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 4 d.].
- Chung M., 2014. Solar and Lunar Eclipse. Encyclopedia of Korean Folklore and Traditional Culture Vol. III. Seoul: The National Folk Museum of Korea.
- Leafloor L., 2015. Ancient Myths and Legends Served to Explain the Startling Phenomenon of Solar Eclipse. Ancient Origins. [internete] Prieiga per internetą: <https://www.ancient-origins.net/news-general/ancient-myths-and-legends-served-explain-startling-phenomenon-solar-eclipse-002788> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 4 d.].
- Lee J., n.d. Solar and Lunar Eclipse. Encyclopedia of Korean Folk Culture. [internete] Prieiga per internetą: <https://folkency.nfm.go.kr/en/topic/detail/5640> [žiūrėta 2021 m. lapkričio 4 d.].
Redagavo Medeina Valiulinaitė