Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Funajūrei

Funajūrei

Funajūrei (船幽霊 Funa-yūrei) − „jūros vaiduoklis“, vienas iš gausybės japoniškų vaiduoklių. Funajūrei dažnai pasirodo japoniškose siaubo istorijose.

Kilmė, bruožai

Funajūrei kilmė siejama su kerštingomis, jūroje mirusių žmonių sielomis.  Funajūrei − paskendusių jūreivių šešėliai, likę šiame pasaulyje, kad surastų buvusius draugus ar bendražygius ir nusitemptų juos į jūros gelmę. Kaip ir daugelis kitų vaiduoklių, funajūrei dėvi baltus laidojimo drabužius. Kai kuriose Azijos šalyse balta spalva simbolizuoja mirtį. Funajūrei galima pamatyti šviečiant jaunam mėnuliui ar pilnačiai. Taip pat jie matomi itin audringos ar ūkanotos nakties metu ir, žinoma, per Obon šventę (お盆). Per ją Japonijos budistai pagerbia protėvių dvasias (Meyer 2013).

Pavojus žmonėms

Funajūrei visada pasirodo greitai ir netikėtai. Legenda byloja, kad susitikimas su šiais vaiduokliais jūroje yra lemtingas. Jie priartėja prie žmonių, esančių valtyse, ir prašo paskolinti samtį. Jei  vaiduokliams duodamas samtis, jie semia vandenį į valtį tol, kol ši nuskęsta. Žmonėms pasiseka, jei jie tiesiog nuskęsta kartu su valtimi, mat baisesnė mirtis laukia tada, kai juos sugauna undinė, vardu Isohimė (磯姫 Isohime). Savo aukas ji kankina ir galiausiai suvalgo (Myths and Legend 2012).

Funajūrei vaiduokliai gali pulti skirtingai: kartais funajūrei tempia vieną laivą į kitą, kad jie susidaužtų, kartais su savo vaiduokliška įgula bando nutempti laivą į vandens glūdumas. Vaiduokliai visada nešiojasi didelius samčius ir kibirus, kuriuos naudoja tam, kad užpiltų laivus jūros vandeniu, paskandintų juos ir pridėtų daugiau sielų prie savo įgulos. Kartais funajūrei puola ne kaip didelė vaiduoklių įgula, bet kaip vienas labai didelis vaiduoklis, kuris pakyla iš vandens ir iš karto apverčia laivą. Šie milžiniški funajūrei dažnai painiojami su umibodzu (海坊主 umi bōzu), kuris atsiranda iš vandens ir puola laivus panašiai kaip funajūrei (Meyer 2013).

Funajūrei gali pasiversti kitu laivu. Toks laivas yra vadinamas „laivu vaiduokliu“. Šis vaiduokliškas laivas plaukia tiesiai į kitus laivus ar valtis, taip priversdamas taikinį pasukti į šoną, kad užplauktų ant seklumos ir apsiverstų (Lamkin 2014).

Funajūrei išvengimas

Žmonės tikėjo, kad, pamačius funajūrei laivą, reikia ramiai laukti ir nesukti į šoną. Tada vaiduoklių laivas tiesiog perplauks kiaurai ir nepadarys žalos. Buvo manoma, kad funajūrei gali sustabdyti į vandenį išmesti tam tikri daiktai. Skirtingose Japonijos provincijose į vandenį buvo metami šie daiktai: gėlės, plauti ryžiai, smilkalai, sudegusi mediena, pelenai, vasaros derliaus pupelės ir austi kilimėliai (Lamkin 2014). Manyta, kad funajūrei nuolatos alkani, todėl vienas iš apsisaugojimo būdų − pasiūlyti jiems maisto. Taip pat tikėta, kad apsisaugoti nuo vaiduoklių galima turint hišiaku – samtį be dugno. Net ir šiais laikais, kad saugiai sugrįžtų namo, jūreiviai laivuose laiko tokius samčius kaip sėkmės talismanus (Dr. Yokai 2011).

„Baltos figūros pakilo į viršų vis didėdamos ir didėdamos. Jūreiviai dabar galėjo jas puikiai įžiūrėti: apsivilkusios baltais kaip sniegas kimono. Net iš toli buvo galima matyti ryškios šviesos apšviestus jų baisius veidus. Nebuvo jokios abejonės, tai − baisieji funajūrei“ (Kanbe 1970).

 

Literatūros sąrašas:

  1. Funayūrei. mythsandlegend.tumblr.com [internete] rasta: < http://mythsandlegend.tumblr.com/post/31608992453/funayurei > [žiūrėta 2015 m. balandžio 29 d.].

Dr. Yokai, 2011. Funa-Yūrei, „Marine Spirits“, Japanese Ghosts of the Sea. dr-yokai.blogspot.com [internete] rasta: < http://dr-yokai.blogspot.com/2011/10/funa-yurei-marine-spirits-japanese.html > [žiūrėta 2015 m. balandžio 29 d.].

Lamkin, V., 2014. Japanese Ghost: Funa Yurei. seeksghosts.blogspot.com [internete] rasta: < http://seeksghosts.blogspot.com/2014/10/japanese-ghost-funa-yurei.html > [žiūrėta 2015 m. balandžio 29 d.].

Meyer, M., 2013. Funayūrei. yokai.com [internete] rasta: < http://yokai.com/funayuurei/ > [žiūrėta 2015 m. balandžio 29 d.].

Kanbe, J., 1970. Nihon no Obake Banashi. Tokijas: Kaiseisha.

 

Redagavo: Greta Kiškytė

3 votes